01/20/2022

Jak pisać na wielu dyskach USB naraz w systemie Linux za pomocą Gnome MultiWriter

Udostępnij teraz w social media:

Jeśli kiedykolwiek musiałeś tworzyć wiele pamięci USB na żywo z Linuksem na raz, zgodzisz się: to bolesne i żmudne. Dobrą alternatywą do radzenia sobie z żmudnym flashowaniem jednego dysku USB po drugim w systemie Linux jest narzędzie Gnome MultiWriter. Umożliwia jednoczesne zapisywanie na wielu dyskach USB.

OSTRZEŻENIE SPOILERA: Przewiń w dół i obejrzyj samouczek wideo na końcu tego artykułu.

Gnome MultiWriter to proste narzędzie, które umożliwia użytkownikom zapisanie jednego obrazu ISO na wielu wymiennych urządzeniach USB jednocześnie.

Instalacja

Uruchomienie narzędzia MultiWriter w systemie Linux jest bardzo łatwe niezależnie od używanej dystrybucji Linuksa, ponieważ jest uważane za część projektu Gnome. Aby zainstalować aplikację, otwórz terminal i postępuj zgodnie z instrukcjami dotyczącymi Twojego systemu operacyjnego.

Ubuntu

sudo apt install gnome-multi-writer

Debian

sudo apt-get install gnome-multi-writer

Arch Linux

sudo pacman -S gnome-multi-writer

Fedora

sudo dnf install gnome-multi-writer

OpenSUSE

sudo zypper install gnome-multi-writer

Ogólny Linux

Gnome Multi-Writer jest częścią projektu Gnome, więc oprogramowanie powinno być łatwe do zainstalowania nawet na najbardziej nieznanych dystrybucjach Linuksa. Jeśli jednak nie możesz go znaleźć, kod projektu jest łatwo dostępny w Internecie. Aby otrzymać kod, udaj się na oficjalną stronę internetowąi pobierz najnowszą migawkę. Możesz też użyć narzędzia Git i sklonować najnowszą wersję na komputer.

Sprawdź -   Jak korzystać z interfejsu internetowego PocketCasts w systemie Linux

Wewnątrz kodu przeczytaj plik „README. W tym pliku szczegółowo opisano, jak zbudować MultiWriter.

Korzystanie z Gnome MultiWriter

Gnome MultiWriter ma jeden cel: nagrywanie obrazów systemu operacyjnego w postaci plików ISO na wielu urządzeniach USB jednocześnie. Oficjalnie aplikacja obsługuje dyski USB od 1 GB do 32 GB. Nie ma określonego limitu liczby dysków USB, które może obsłużyć jednocześnie, ale prawdopodobnie dobrym pomysłem jest nie przesadzanie.

Uwaga: pendrive’y USB NIE MUSZĄ mieć identycznego rozmiaru, aby nagrywanie działało poprawnie.

Przed nagraniem czegokolwiek za pomocą Gnome MultiWriter będziesz potrzebować obrazu systemu operacyjnego. Pobierz wybrany obraz systemu operacyjnego na komputer z systemem Linux i otwórz aplikację Gnome MultiWriter.

Wewnątrz Gnome MultiWriter kliknij ikonę menu w lewej górnej części okna. Poszukaj opcji „Importuj ISO” i wybierz ją. Wybranie opcji „Importuj ISO” spowoduje wyświetlenie okna przeglądania plików i umożliwi użytkownikowi wybranie obrazu systemu operacyjnego, który będzie używany podczas procesu zapisu.

Sprawdź -   Jak ograniczyć użycie procesora programu w systemie Linux

Użyj okna przeglądarki plików do wyszukania obrazu ISO i kliknij przycisk „Importuj”, aby go załadować.

Po zaimportowaniu obrazu ISO do Gnome MultiWriter można bezpiecznie podłączyć wszystkie urządzenia USB.

Gdy wszystkie urządzenia USB są podłączone i gotowe, kliknij przycisk „Rozpocznij kopiowanie”, aby rozpocząć proces zapisu.

Nagrywanie plików IMG

Możesz chcieć zapisać nieprzetworzony plik obrazu systemu operacyjnego (IMG) na urządzenie USB. Natywnie nie można tego zrobić z Gnome MultiWriter, ponieważ obsługuje tylko pliki ISO. Jeśli jednak absolutnie musisz napisać plik IMG, istnieje proste obejście: przekonwertowanie IMG na ISO.

Obecnie najlepszym sposobem konwersji pliku IMG do formatu ISO w systemie Linux jest użycie programu CCD2ISO. Niestety, aplikacja CCD2ISO nie jest wstępnie instalowana w żadnej dystrybucji Linuksa, więc musisz ją zainstalować. Aby zainstalować aplikację, otwórz terminal i wprowadź polecenie odpowiadające twojej dystrybucji Linuksa.

Ubuntu

sudo apt install ccd2iso

Debian

sudo apt-get install ccd2iso

Arch Linux

sudo pacman -S ccd2iso

Fedora

sudo dnf install ccd2iso

OpenSUSE

sudo zypper install ccd2iso

Ogólny Linux

Sprawdź -   Jak zainstalować klienta qTox w systemie Linux

Potrzebujesz CCD2ISO i mniej znanej dystrybucji Linuksa? Nie martw się, programista ma do pobrania archiwum Tar aplikacji na SourceForge. Dostać to, udaj się na tę stronę i pobierz archiwum Tar. Następnie otwórz terminal i wypakuj archiwum.

cd ~/Downloads
tar -zxvf ccd2iso.tar.gz

Konwertuj IMG na ISO

Po zainstalowaniu aplikacji CCD2ISO na komputerze z systemem Linux otwórz terminal i wprowadź następujące polecenie:

ccd2iso ~/location/of/img.img name-of-new-iso-file.iso

Konwersja surowego pliku IMG do pliku ISO zajmuje trochę czasu, więc bądź cierpliwy. Po zakończeniu procesu zamontuj plik ISO. Ta część procesu konwersji nie jest obowiązkowa, ale jej wykonanie pozwoli Ci potwierdzić, że proces konwersji zadziałał i że pliki są dostępne.

Aby zamontować ISO, wykonaj następujące czynności:

mkdir ~/Desktop/iso-mount

mount -o loop name-of-new-iso-file.iso ~/Desktop/iso-mount

Sprawdź, czy zawartość ISO jest widoczna w systemie Linux, przenosząc terminal do folderu iso-mount.

cd ~/Desktop/iso-mount

Wyświetl zawartość ISO za pomocą ls.

ls

Jeśli wszystko wygląda dobrze, odmontuj plik ISO i usuń folder montowania.

umount ~/Desktop/iso-mount

rmdir ~/Desktop/iso-mount

Zakończ proces, otwierając Gnome MultiWriter i wypalając obraz ISO na USB.

x