Jak ponownie zainstalować Gruba na Arch Linux

Czy bootloader Grub w Twoim systemie Arch Linux jest uszkodzony? Chcesz go ponownie zainstalować, aby ponownie uruchomić system Arch? Jak się okazuje, dzięki szybkiej sztuczce w ISO instalatora Arch Linux możesz! W tym przewodniku pokażemy, jak to zrobić!

Zanim zaczniemy

Naprawianie Gruba w Arch Linux oznacza łączenie się z Internetem za pośrednictwem wiersza poleceń w instalatorze. Jeśli używasz sieci Ethernet, połączenie jest automatyczne i nie ma nic do skonfigurowania. Jeśli jednak korzystasz z Wi-Fi, musisz połączyć się ręcznie.

Aby połączyć się z Wi-Fi w instalatorze Arch Linux, sprawdź oficjalną Wiki. Przeprowadzi Cię przez konfigurację połączenia Wi-Fi w instalatorze.

Pobieranie Arch Linux ISO i tworzenie USB

Jeśli chcesz ponownie zainstalować Gruba na Arch Linux, będziesz potrzebować instalacji ISO na USB. Jeśli zgubiłeś oryginalny plik instalacyjny ISO, musisz pobrać ISO i utworzyć nowy rozruchowy dysk USB.

Uwaga: jeśli nadal masz oryginalny instalator Arch Linux USB, możesz pominąć tę sekcję przewodnika.

Aby zdobyć plik ISO Arch Linux, przejdź do ArchLinux.org. Na stronie znajdź przycisk „Pobierz” i wybierz go myszą. Następnie pobierzesz plik Arch Linux ISO na zapasowy komputer PC lub Mac, na którym tworzysz Arch Linux USB.

Po pobraniu pliku ISO przejdź do Etcher.io i pobierz najnowszą wersję aplikacji. Etcher jest platformą wieloplatformową i będzie działać w systemach Windows, Mac OS i każdym systemie Linux.

Po pobraniu Etchera otwórz go i postępuj zgodnie z instrukcjami krok po kroku poniżej, aby utworzyć nowy plik ISO.

Krok 1: Znajdź przycisk „Flash z pliku” i kliknij go myszą. Po wybraniu przycisku „Flash z pliku” Etcher otworzy okno przeglądarki plików. Korzystając z tego okna, znajdź plik Arch Linux ISO i wybierz go, aby dodać go do aplikacji.

Krok 2: Włóż dysk flash USB do portu USB komputera. Po wstawieniu kliknij przycisk „Wybierz cel” i otwórz obszar wyboru urządzeń. Następnie użyj go, aby kliknąć dysk flash USB, którego użyjesz do zainstalowania Arch Linux ISO.

Krok 3: znajdź „Flash!” i kliknij go myszą. Po kliknięciu przycisku „Flash!” przycisk, Etcher rozpocznie flashowanie pliku Arch Linux ISO na dysk flash USB.

Po zakończeniu flashowania odłącz USB od zapasowego komputera i podłącz go do systemu Arch Linux. Następnie uruchom system BIOS Arch PC i skonfiguruj go tak, aby uruchamiał się z USB.

Montowanie instalacji Arch Linux

Musisz zamontować instalację Arch Linux w instalatorze, aby ponownie zainstalować Gruba. Aby to zrobić, zacznij od uruchomienia polecenia lsblk. Polecenie lsblk wyświetli listę wszystkich podłączonych urządzeń pamięci masowej w systemie.

Stąd zlokalizuj partycję główną. W tym przykładzie etykieta dysku partycji głównej to / dev / sda2. Pamiętaj, że twoja partycja główna będzie się różnić. Będziesz musiał określić, która partycja główna używa lsblk.

Po ustaleniu, jaka jest etykieta dysku partycji głównej, zamontuj ją w folderze / mnt za pomocą polecenia mount.

mount /dev/sda2 /mnt

Po zamontowaniu partycji głównej należy zamontować partycję rozruchową. Ta część jest trudna i różni się w zależności od typu instalacji twojego systemu Arch Linux.

UEFI

Jeśli zainstalowałeś Arch Linux w trybie UEFI, prawdopodobnie masz dedykowaną partycję UEFI o rozmiarze około 512 MB. W tym przykładzie partycja rozruchowa UEFI to / dev / sda1 i jest montowana w / boot / efi / w Arch Linux.

Uwaga: etykieta partycji rozruchowej UEFI będzie się różnić od etykiety

Aby zamontować partycję UEFI w instalatorze, użyj następującego polecenia mount.

mount /dev/sda1 /mnt/boot/efi

Pamiętaj, że każdy system Arch Linux jest inny. Podczas instalacji wybrałeś punkty montowania dla partycji rozruchowej UEFI. Jeśli twój punkt montowania różni się od / boot / efi, musisz określić to zamiast przykładowego polecenia poniżej, aby mieć do niego dostęp w instalatorze Arch Linux.

Nie możesz dowiedzieć się, gdzie jest montowana twoja partycja UEFI? Sprawdź swój plik fstab za pomocą poniższego polecenia. Określa, gdzie jest montowana każda partycja w Arch Linux.

cat /mnt/etc/fstab

Non-UEFI

Jeśli zainstalowałeś Arch Linux w trybie innym niż UEFI, bootloader jest instalowany bezpośrednio w MBR partycji głównej. Nie ma potrzeby montowania niczego poza partycją root, aby naprawić grub.

Ponowna instalacja grub

Jeśli Twój Grub jest uszkodzony w Arch Linux, możesz po prostu zainstalować go ponownie, aby to naprawić. Aby go ponownie zainstalować, musisz najpierw uzyskać dostęp do istniejącego systemu Arch Linux w Arch Chroot. Aby to zrobić, wprowadź poniżej polecenie arch-chroot.

arch-chroot /mnt

Wprowadzając powyższe polecenie, uzyskasz dostęp do instalacji Arch Linux. Z tego miejsca Grub można łatwo ponownie zainstalować.

Grub ponownie zainstaluj UEFI

Aby ponownie zainstalować Gruba w systemie UEFI, wprowadź poniższe polecenia. Pamiętaj, aby zmienić –efi-directory = / boot / efi, jeśli katalog EFI nie jest / boot / efi.

pacman -S grub efibootmgr os-prober

grub-install --target=x86_64-efi --efi-directory=/boot/efi --bootloader-id=grub

grub-mkconfig -o /boot/grub/grub.cfg

Grub ponownie zainstaluj Non-UEFI

Aby ponownie zainstalować Gruba w systemie innym niż UEFI, wprowadź poniższe polecenia. Pamiętaj, aby zmienić / dev / sda w drugim poleceniu, aby odzwierciedlić dysk twardy, na którym zainstalowałeś Arch Linux.

pacman -S grub

grub-install --recheck --target=i386-pc /dev/sda

grub-mkconfig -o /boot/grub/grub.cfg