Jak rozmawiać z lekarzem online

Photo of author

By maciekx

Telemedycyna, choć nie jest zjawiskiem nowym, obecnie odgrywa kluczową rolę w systemie opieki zdrowotnej. Istnieje wiele platform umożliwiających odbycie wideoczatu z lekarzem. Oprócz możliwości uzyskania porad i informacji, specjaliści, z którymi konsultujesz się online, mogą wystawiać recepty oraz notatki lekarskie.

Jak funkcjonują wizyty online u lekarza

Na rynku dostępnych jest wiele różnych usług, które umożliwiają kontakt z lekarzem przez Internet. Twoje towarzystwo ubezpieczeniowe prawdopodobnie rekomenduje jedną z nich. Chociaż korzystanie z tych usług zazwyczaj wiąże się z opłatami, często można je zrealizować za niewielką kwotę w ramach posiadanego ubezpieczenia. Nawet osoby bez ubezpieczenia mogą skorzystać z tych usług, płacąc pełną kwotę.

Usługi telezdrowia to wiarygodne opcje zapewniające dostęp do wykwalifikowanych lekarzy. Możesz przeprowadzić wideoczaty z lekarzem za pomocą smartfona, tabletu lub komputera, a zazwyczaj nie wymaga to wcześniejszego umawiania się na wizytę.

Choć w niektórych przypadkach konieczna jest osobista wizyta, w wielu sytuacjach lekarze mogą udzielić konsultacji lub zaplanować leczenie zdalnie. Lekarze pracujący online mogą również wysyłać recepty do aptek, co zwykle wiązałoby się z osobistą wizytą. Warto jednak pamiętać, że chociaż lekarze internetowi mogą przepisywać antybiotyki oraz środki przeciwhistaminowe, nie mogą wypisywać leków kontrolowanych ani silnych środków przeciwbólowych.

Poza receptami, lekarze online mogą również zlecać badania laboratoryjne. Wymaga to jednak osobistego udania się do laboratorium, co pozwala na pominięcie wizyty w gabinecie lekarskim. Dodatkowo, jeśli potrzebujesz noty lekarskiej do pracy lub szkoły, lekarz online może być w stanie ją przygotować.

Jeżeli obawiasz się, że możesz być zakażony COVID-19 lub masz obawy przed zarażeniem się w placówce, wirtualna konsultacja z lekarzem to doskonały sposób na uzyskanie pomocy bez narażania siebie i innych. Z tego powodu CDC, Światowa Organizacja Zdrowia oraz wiele firm ubezpieczeniowych zalecają korzystanie z telemedycyny, aby zminimalizować ryzyko rozprzestrzeniania się wirusa. Niektórzy dostawcy usług zdrowotnych rezygnują nawet z wymogu współpłacenia za wizyty telemedyczne.

Choć może nie chcesz teraz korzystać z telemedycyny, warto zapoznać się z różnymi dostępnymi usługami lekarzy online, aby wiedzieć, z jakiej skorzystać w razie potrzeby. Zdecydowanie nie jest to czas na poszukiwania, gdy czujesz się źle.

Choć koncentrujemy się na Stanach Zjednoczonych, wirtualne wizyty u lekarzy są dostępne także w wielu innych krajach.

Skontaktuj się z ubezpieczycielem zdrowotnym

Jeśli posiadasz ubezpieczenie zdrowotne, warto skonsultować się z ubezpieczycielem, aby dowiedzieć się, która usługa lekarza online jest zalecana lub objęta Twoim planem. Informacje te zwykle można znaleźć na stronie internetowej Twojego ubezpieczyciela.

Na przykład wiele planów Anthem Blue Cross i Blue Shield obejmuje usługi konsultacji z lekarzami działającymi na platformie LiveHealth Online, co pozwala na korzystanie z tej samej współpłaty, jak za wizytę u lekarza pierwszego kontaktu. UnitedHealthcare oferuje wirtualne wizyty dla swoich członków, a Kaiser Permanente również zapewnia wizyty wideo z lekarzami mającymi dostęp do Twojej historii medycznej.

Wysokość kosztów oraz szczegóły różnią się w zależności od towarzystwa ubezpieczeniowego i dostępnych planów. Aby uzyskać szczegółowe informacje dotyczące swoich świadczeń, skontaktuj się z ubezpieczycielem. Twój pracodawca może również posiadać informacje na temat telemedycznych świadczeń. Możesz także wyszukać w Internecie nazwę swojego ubezpieczyciela i terminy „lekarz online” lub „wirtualna wizyta”, aby znaleźć konkretne informacje.

W coraz większej liczbie lekarzy i placówek szpitalnych dostępne są wirtualne konsultacje. Epidemia koronawirusa przyczyniła się do rozwoju telemedycyny, co może spowodować, że w przyszłości więcej usług medycznych stanie się dostępnych zdalnie.

Korzystaj z aplikacji z ubezpieczeniem lub bez

Nie musisz mieć ubezpieczenia zdrowotnego, aby skorzystać z konsultacji online z lekarzem. Przykładowo, możesz użyć aplikacji takiej jak Doctor on Demand, dostępnej na iPhone’a, iPada, Androida, a także w przeglądarkach internetowych. Koszt standardowej konsultacji wirtualnej wynosi 75 USD bez ubezpieczenia. Część planów ubezpieczeniowych również może pokryć część kosztów. Osoby z naszego otoczenia korzystały z tej aplikacji i były zadowolone.

Na rynku istnieje wiele innych legalnych aplikacji, które umożliwiają kontakt z lekarzem o dowolnej porze. Na przykład, LiveHealth Online pobiera 59 USD bez ubezpieczenia, Teladoc – 49 USD, a MDLIVE oferuje wirtualne wizyty lekarskie już od 75 USD bez ubezpieczenia.

Nawet jeśli Twoje ubezpieczenie nie pokrywa wizyty u lekarza online, koszt może być rozsądny w porównaniu do czasu spędzonego na dojazdach do placówki oraz oczekiwania w kolejce.

Nie wszystko można załatwić online

Warto pamiętać, że w przypadku sytuacji wymagających pilnej pomocy, należy udać się bezpośrednio do szpitala, a nie korzystać z wizyty online. Jeśli jesteś pewien, że potrzebujesz osobistej interwencji, na przykład szycia rany, wizyta wirtualna nie będzie wystarczająca, a lepiej udać się do lekarza osobiście.

Jeśli podejrzewasz, że mogłeś się zarazić koronawirusem i planujesz wizytę u lekarza lub w placówce pilnej opieki, koniecznie zadzwoń wcześniej. Nawet jeśli czujesz się źle, wiele placówek prosi o wcześniejsze powiadomienie, aby mogły przygotować się na Twoją wizytę i podjąć odpowiednie środki ostrożności, chroniąc w ten sposób innych pacjentów.


newsblog.pl