Jak SASE zwiększa bezpieczeństwo danych? Dlaczego organizacje powinny to przyjąć?

Czy zaskakuje Cię fakt, że SASE stało się aktualnym trendem i kluczowym pojęciem w branży? Jeśli tak, to dlaczego tak się dzieje?

Wdrożenie Secure Access Service Edge (SASE) oferuje model sieci, który jest elastyczny, skalowalny, adaptacyjny i bezpieczny, stanowiąc odpowiedź na wyzwania, które stawiają przed nami tradycyjne struktury sieciowe.

Powodem tej popularności jest rosnąca liczba organizacji umożliwiających pracę zdalną swoim pracownikom, którzy często korzystają z różnorodnych urządzeń i niezabezpieczonych sieci. To z kolei prowadzi do problemów z bezpieczeństwem i funkcjonowaniem sieci.

Wzrost zapotrzebowania na niezawodność i odporność sieci jest ewidentny. Dodatkowo, ze względu na olbrzymi ruch w sieci, konieczne jest wdrażanie nowoczesnych rozwiązań, które zapewnią płynną i bezpieczną pracę w warunkach domowych. Tradycyjne sieci, z ich złożonymi konfiguracjami sprzętowymi i powolnym tempem wdrożeń w zdalnych lokalizacjach, nie są w stanie sprostać tym współczesnym wymaganiom.

Z tego powodu wprowadzenie nowego modelu wirtualnej sieci, jakim jest SASE, może być skutecznym rozwiązaniem tych problemów.

Niniejszy artykuł ma na celu wyjaśnienie kluczowych zasad działania SASE oraz przedstawienie korzyści, jakie niesie za sobą wdrożenie tego modelu w organizacji.

Zanim jednak do tego przejdziemy, warto rzucić okiem na historię powstania SASE.

Geneza SASE

Zrozumienie kontekstu powstania SASE jest niezbędne, ponieważ technologia sieciowa dynamicznie się rozwija, a istniejące dotychczas metody stają się niewystarczające w zapewnieniu poziomu bezpieczeństwa i kontroli dostępu, jakiego wymagają współczesne przedsiębiorstwa.

Organizacje oczekują niezakłóconego i natychmiastowego dostępu, niezależnie od lokalizacji swoich użytkowników. Wraz ze wzrostem liczby osób pracujących zdalnie, popularności aplikacji SaaS i przenoszenia danych z centrów danych do chmury, a także zwiększonego ruchu kierowanego do usług chmurowych, konieczne stało się wypracowanie nowego podejścia do kwestii bezpieczeństwa sieci.

Wiele czołowych firm zaczęło koncentrować się na nowej koncepcji cyberbezpieczeństwa, co przyczyniło się do popularności SASE. Koncepcja ta została po raz pierwszy opisana w raporcie firmy Gartner z sierpnia 2019 roku. Od tego momentu SASE zyskało ogromne zainteresowanie w branży, porównywalne z tym, jakie towarzyszyło pojawieniu się SD-WAN w 2014 roku. Mówiąc krótko, firmy mogą teraz czerpać korzyści z przenoszenia aplikacji i obciążeń do chmury, nie rezygnując z bezpieczeństwa.

Czym jest SASE?

Secure Access Service Edge (SASE) to usługa lub technologia, która dostarcza funkcje kontroli bezpieczeństwa i sieci rozległej (WAN) jako usługę chmurową, bezpośrednio do punktu połączenia, takiego jak urządzenie, użytkownik, urządzenia brzegowe, urządzenia IoT itp., a nie do centrum danych.

W modelu SASE bezpieczeństwo jest uzależnione od kontekstu w czasie rzeczywistym, ciągłej oceny ryzyka podczas sesji, zasad bezpieczeństwa i zgodności firmy, a także od tożsamości cyfrowej (użytkownika, urządzenia, aplikacji, usług chmurowych, systemu IoT lub urządzenia brzegowego).

SASE integruje następujące funkcje sieciowe i bezpieczeństwa:

  • Oprogramowanie jako usługa (SaaS)
  • Zapora ogniowa jako usługa (FaaS)
  • Ochrona przed złośliwym oprogramowaniem
  • Zapobieganie utracie danych
  • Wykrywanie i zapobieganie włamaniom
  • Bezpieczne bramy internetowe
  • Brokerzy bezpieczeństwa dostępu do chmury (CASB)
  • Dostęp do sieci oparty na zasadzie „zero zaufania”.

Dlaczego organizacje powinny rozważyć wdrożenie SASE?

SASE wspiera użytkowników niezależnie od ich lokalizacji, od tradycyjnych biur po pracę zdalną. Umożliwia również łatwe wdrożenia sieci WAN, zwiększa bezpieczeństwo i poprawia wydajność.

SASE może przynieść organizacji szereg korzyści:

Bezpieczeństwo: Użytkownicy końcowi, w tym pracownicy, kontrahenci i klienci, uzyskują natychmiastowy dostęp do zasobów firmowych, minimalizując ryzyko związane z tradycyjnymi technologiami, takimi jak VPN, co pomaga zapobiegać cyberatakom. SASE łączy funkcje bezpieczeństwa, takie jak SWG, CASB, FWaaS i ZTNA z SD-WAN, aby zagwarantować bezpieczny dostęp. Około 40% organizacji planuje wprowadzenie strategii implementacji SASE do 2024 roku.

Prywatność: SASE uwzględnia przepisy dotyczące ochrony danych, zapewniając poufność informacji i zabezpieczając je przed nieautoryzowanym dostępem.

Zero Trust: Zero Trust to zaawansowana strategia bezpieczeństwa, nie zaś konkretny produkt. Jej podejście oparte na chmurze eliminuje założenie zaufania, gdy użytkownicy, urządzenia i aplikacje łączą się z siecią.

Elastyczność: Platforma SASE jest niezwykle elastyczna. Infrastruktura chmurowa umożliwia wdrożenie usług bezpieczeństwa, takich jak ochrona przed zagrożeniami, filtrowanie stron internetowych, sandboxing, zabezpieczenia DNS, zaawansowane zasady zapory ogniowej oraz ochrona przed utratą danych.

Skalowalność: Architektura SASE oparta na chmurze umożliwia łatwe skalowanie zasobów w górę lub w dół, co jest szczególnie atrakcyjne w kontekście dynamicznych zmian w funkcjonowaniu firm.

Usprawnienie infrastruktury IT: Konsolidacja zabezpieczeń w formie usługi chmurowej przyczynia się do usprawnienia infrastruktury IT. Zmniejsza to liczbę usług/produktów, które zespół IT musi utrzymywać, zarządzać i aktualizować.

Niezależność od lokalizacji: Infrastruktura chmurowa umożliwia łączenie się z zasobami z dowolnego miejsca. Dostęp do danych, sieci i aplikacji firmowych jest możliwy w każdym czasie, z zachowaniem pełnej ochrony sesji.

Oszczędność zasobów: Wykorzystanie jednej platformy zamiast wielu pojedynczych produktów redukuje liczbę zasobów IT i czas potrzebny na zarządzanie nimi.

Przejrzystość: Rozwiązania SASE, oferujące kompleksową kontrolę nad zawartością, zwiększają bezpieczeństwo i przejrzystość sieci.

Redukcja kosztów: SASE jako pojedyncza usługa łącząca SD-WAN i inne elementy infrastruktury sieciowej na jednej platformie chmurowej, ogranicza liczbę dostawców, a także redukuje złożoność i koszty.

Jak SASE wyewoluowało z SD-WAN?

W dzisiejszych czasach SASE jest częstym tematem w materiałach marketingowych dostawców rozwiązań bezpieczeństwa, co niekiedy może być mylące. Sprzedawcy i media często przedstawiają różne, niekoniecznie spójne opinie na temat SASE.

Niektórzy uważają SASE za zamiennik SD-WAN, inni zaś podkreślają, że jego głównym celem jest bezpieczeństwo, a funkcje SD-WAN to jedynie dodatek.

Dlatego, próbując zrozumieć, czym jest SASE, można spotkać się z pewnym zamieszaniem ze względu na różnorodność przekazów i podejść.

Gartner definiuje SASE jako połączenie SD-WAN i usług bezpieczeństwa dostarczanych w chmurze. SD-WAN i zabezpieczenia chmurowe są kluczowymi elementami architektury SASE, realizującymi wizję bezpiecznego dostępu do usług na brzegu sieci.

Chociaż SASE i SD-WAN wykazują pewne podobieństwa, ich cele są różne.

  • SASE ma na celu zabezpieczenie urządzeń i punktów końcowych użytkowników, natomiast SD-WAN służy do łączenia oddziałów z centrum danych.
  • SASE to platforma chmurowa z punktami PoP, a SD-WAN to sieć nakładkowa dla oddziałów.
  • Model SASE jest preferowany w przypadku pracy zdalnej, podczas gdy SD-WAN jest częściej stosowany w oddziałach. Dzieje się tak, ponieważ sieci domowe są bardziej mobilne i mniej ustandaryzowane, co sprawia, że bardziej elastyczne opcje wdrażania SASE są dla nich lepsze.

Niemniej jednak SD-WAN odgrywa istotną rolę w modelu SASE, działając jako centralny punkt dla oddziałów i kampusów. Zapewnia także logikę routingu dla lokalizacji z nadmiarowymi sieciami WAN lub starszymi połączeniami, takimi jak MPLS.

Jak pandemia przyspieszyła wdrażanie SASE?

Kryzys wywołany pandemią COVID-19 wywarł presję na firmy, aby sprostały wymaganiom dotyczącym sieci i bezpieczeństwa, ponieważ coraz więcej przedsiębiorstw zaczęło korzystać z usług chmurowych. W efekcie dostawcy SD-WAN i firmy szybciej zaczęli wdrażać funkcje bezpieczeństwa SASE.

Ponieważ SASE jest strukturą, która stale ewoluuje, przedsiębiorstwa powinny unikać nadmiernego uzależniania się od jednego dostawcy, aby móc swobodnie wdrażać nowe rozwiązania w dziedzinie bezpieczeństwa, gdy tylko staną się dostępne.

Raport firmy Gartner prognozuje, że do 2023 roku 20% przedsiębiorstw wdroży kilka narzędzi pochodzących od jednego dostawcy (w tym SWG, CASB, ZTNA i oddziałowy FWaaS). W związku z tym rozsądniejsze wydaje się wdrożenie platformy brzegowej WAN, która jest zintegrowana z różnymi dostawcami.

Podsumowanie

W obliczu alarmującego wzrostu liczby cyberataków i zagrożeń dla prywatności danych, zarówno firmy, jak i osoby prywatne muszą korzystać z zaawansowanych rozwiązań zabezpieczających, takich jak Secure Access Service Edge (SASE). Wprowadzenie SASE w organizacji to inwestycja w lepsze bezpieczeństwo, ochronę danych, elastyczność i inne korzyści.


newsblog.pl