Jak sformatować dysk w systemie macOS

Dyski zewnętrzne czasami wymagają sformatowania i jest to dość podstawowe. Systemy operacyjne na komputery stacjonarne mogą to zrobić po wyjęciu z pudełka, a macOS nie jest wyjątkiem. Jeśli chcesz sformatować dysk w systemie macOS, możesz to zrobić za pomocą wbudowanego Narzędzia dyskowego.

Podczas formatowania dysku wszystkie dane na nim są usuwane. Jeśli cenisz dane na dysku, który chcesz sformatować, najpierw wykonaj kopię zapasową. Po sformatowaniu dysku nie ma gwarancji, że dane zostaną odzyskane.

Uwaga: macOS nie obsługuje zapisywania na dyskach NTFS i jako takie, Narzędzie dyskowe nie może sformatować dysku do NTFS. Jeśli chcesz sformatować dysk, aby można go było odczytać zarówno na komputerze Mac, jak i PC, użyj formatu ExFAT.

Sformatuj dysk

Podłącz dysk, który chcesz sformatować, do komputera Mac, a następnie otwórz Narzędzie dyskowe. Możesz go uruchomić z Spotlight lub z Launchpada. To zależy od Ciebie.

W Narzędziu dyskowym twój dysk wewnętrzny i zewnętrzne są wymienione w kolumnie po lewej stronie. Ponieważ podłączyłeś dysk, który chcesz sformatować, zostanie on zamontowany automatycznie i pojawi się w kolumnie po lewej stronie.

Wybierz dysk, a następnie kliknij przycisk Wymaż u góry. W wyświetlonym oknie opcji otwórz menu rozwijane Format i wybierz format, którego chcesz użyć dla dysku. Możesz także nadać napędowi nazwę. Jeśli nie wiesz, czym jest „program”, najlepiej zostaw go w spokoju.

Jeśli chcesz mieć dodatkowe bezpieczne formatowanie, w którym absolutnie wszystko jest usuwane i bardzo bezpieczne, kliknij Opcje bezpieczeństwa i wybierz opcję „Najbezpieczniejsze”. Kliknij przycisk Wymaż, aby rozpocząć formatowanie.

Formatowanie może chwilę potrwać w zależności od rozmiaru dysku i wybranego poziomu zabezpieczeń. Jeśli zdecydowałeś się na bezpieczniejsze usuwanie, sformatowanie dysku w systemie macOS zajmie znacznie więcej czasu.

Po zakończeniu formatowania zostanie wyświetlony następujący komunikat. Kliknij Gotowe i możesz zrobić z dyskiem, co chcesz.

Narzędzie dyskowe może nie obsługiwać systemu plików NTFS, ale obsługuje kilka innych formatów. Jeśli chcesz ich używać, upewnij się, że wiesz, do czego służą i jakie ograniczenia mają. Jeśli chcesz sformatować dysk w systemie plików NTFS, możesz to zrobić za pomocą aplikacji innych firm.