Jak skonfigurować dwa monitory w systemie Windows [Dual Monitor set Up]

W dobie nowoczesnych technologii, gdzie praca w dużej mierze przeniosła się na laptopy i komputery stacjonarne, prędzej czy później pojawia się potrzeba posiadania dodatkowego monitora.

Szczególnie odczuwalne jest to w sytuacjach, gdy intensywnie korzystamy z wielu aplikacji jednocześnie, co może prowadzić do spadku komfortu i efektywności pracy. Dla osób, które regularnie wykonują wiele zadań równocześnie, konfiguracja z dwoma monitorami staje się niemal koniecznością. Współczesne laptopy i komputery stacjonarne w większości przypadków umożliwiają obsługę dwóch wyświetlaczy, więc wystarczy zaopatrzyć się w drugi monitor. Inwestycja w dodatkowy ekran to z pewnością krok w kierunku zwiększenia produktywności i wydajności.

Zanim jednak przejdziemy do zakupu dodatkowego sprzętu, warto zapoznać się z procesem konfiguracji dwóch monitorów.

Konfiguracja dwóch ekranów z laptopem – przewodnik krok po kroku

Przed rozpoczęciem konfiguracji z dwoma ekranami, należy zweryfikować kilka kluczowych aspektów. Na szczęście większość współczesnych laptopów jest przystosowana do podłączania zewnętrznych monitorów. Systemy operacyjne takie jak Windows 7, 8, 10 i 11 bez problemu obsługują konfiguracje z wieloma monitorami.

Konieczne jest jednak upewnienie się, że karta graficzna w naszym urządzeniu obsługuje dodatkowe monitory. Jeśli nie, to konieczny będzie zakup odpowiedniej karty graficznej i jej instalacja.

Następnym krokiem jest sprawdzenie dostępnych portów w laptopie oraz monitorze. Należy zidentyfikować, czy posiadamy porty takie jak DVI, VGA, HDMI, czy DisplayPort. W przypadku, gdy porty w laptopie i monitorze są różne, można skorzystać z adapterów, stacji dokujących lub rozdzielaczy ekranu, takich jak adapter HDMI do dwóch monitorów lub złącze 4K DisplayPort.

Gdy mamy pewność, że kable, porty i karta graficzna spełniają wymagania, konfiguracja dwóch monitorów z laptopem staje się prosta. Po podłączeniu wszystkich kabli, postępuj zgodnie z poniższymi krokami, aby wszystko poprawnie ustawić!

1. Podłącz oba monitory do karty graficznej (a nie do płyty głównej).

2. Kliknij prawym przyciskiem myszy na pulpicie i wybierz opcję „Ustawienia wyświetlania”.

3. Jeżeli oba monitory są podłączone, system powinien automatycznie je wykryć, prezentując dwa pola oznaczone jako „1” i „2”.

4. Jeżeli drugi monitor nie zostanie rozpoznany, należy kliknąć przycisk „Wykryj”, aby system spróbował ponownie zidentyfikować podłączone urządzenia.

5. Wybierz szare pole odpowiadające monitorowi, który chcesz skonfigurować.

6. Przeciągnij pola reprezentujące monitory, aby odzwierciedlić ich rzeczywiste ustawienie na biurku. Jeżeli chcemy, by główny monitor znajdował się po lewej lub prawej stronie, przeciągnij odpowiednie pole w preferowane miejsce.

7. Analogicznie postępujemy, gdy monitory są ustawione pionowo lub pod kątem.

8. Po ustaleniu, który monitor ma być głównym, a który dodatkowym, kliknij na pole odpowiadające preferowanemu monitorowi.

9. Przewiń w dół i zaznacz opcję „Uczyń to moim głównym ekranem”.

10. Podczas pierwszej konfiguracji, może się zdarzyć, że oba ekrany będą wyświetlały ten sam obraz. W takiej sytuacji należy odnaleźć ustawienia wielu wyświetlaczy.

11. Upewnij się, że dla obu monitorów wybrana jest opcja „Rozszerz te ekrany”. Pozwoli to na swobodne przesuwanie kursora myszy między ekranami, tak jakby stanowiły jedną, dużą powierzchnię roboczą.

12. Na koniec, dostosuj ustawienia takie jak rozdzielczość, orientacja ekranu i rozmiar tekstu, by uzyskać idealną konfigurację.

Opcje połączenia monitora z laptopem

Nowoczesne monitory oferują szereg portów, takich jak DVI, VGA, HDMI i DisplayPort, co daje nam wiele możliwości połączenia monitora z laptopem. W przypadku gdy posiadamy różne porty w obu urządzeniach, możemy zaopatrzyć się w kable HDMI lub DisplayPort.

Kabel HDMI

HDMI, czyli High-Definition Multimedia Interface, to uniwersalny standard przesyłania sygnału wideo i audio w wysokiej jakości. Większość nowych laptopów posiada co najmniej jeden port HDMI. Aby podłączyć monitor, wystarczy połączyć kablem HDMI laptop z monitorem.

Wyróżniamy trzy rodzaje złączy HDMI: Standardowe (do uniwersalnych zastosowań), Mini (do aparatów cyfrowych, kamer i tabletów) oraz Micro (do smartfonów, tabletów i innych urządzeń mobilnych).

Przed zakupem kabla HDMI, warto upewnić się, czy laptop posiada odpowiedni port, ponieważ jest on wizualnie podobny do złącza DisplayPort.

Kabel DisplayPort

DisplayPort, podobnie jak HDMI, umożliwia przesyłanie sygnałów audio i wideo w wysokiej rozdzielczości. Port ten jest często spotykany w monitorach. Złącze DisplayPort składa się z 20 pinów i występuje w dwóch wariantach: mini-DisplayPort i DisplayPort.

DisplayPort charakteryzuje się pięcioma bokami i ściętym prawym górnym rogiem, w przeciwieństwie do ośmiobocznego złącza HDMI, którego lewy i prawy róg są identyczne.

Kabel USB-C

USB, czyli Universal Serial Bus, to uniwersalna magistrala szeregowa. Niektóre laptopy oferują możliwość wyjścia wideo poprzez port Thunderbolt 3 lub USB-C. Porty te można znaleźć w wielu nowoczesnych urządzeniach. USB-C to standard branżowy, który umożliwia przesyłanie zarówno zasilania, jak i danych za pomocą jednego kabla. Złącze USB-C jest rozwijane przez organizację USB-IF, która zrzesza największe firmy technologiczne.

Kabel DVI

DVI, czyli Digital Visual Interface, to starsza opcja przesyłania sygnału wideo. Mimo, że nie oferuje tak wysokiej jakości obrazu, jak nowsze standardy, to nadal umożliwia wyświetlanie obrazu w rozdzielczości do 2560 x 1600 pikseli. Jeżeli korzystamy ze starszego monitora, może on posiadać jedynie wejście DVI. Złącze DVI może być skonfigurowane do obsługi standardów DVI-A (analogowy), DVI-D (cyfrowy) lub DVI-I (cyfrowy i analogowy).

Adaptery VGA

Adaptery VGA to najstarsze złącza stosowane do przesyłania sygnału wideo. Zostały wprowadzone przez IBM i mogły wyświetlać miliony kolorów. Złącze VGA składa się z 15 pinów i było standardem dla monitorów analogowych przez ponad dwie dekady. Obecnie jednak nowsze komputery nie posiadają już tych złączy.

Ustawienia systemu Windows do powielania i rozszerzania ekranów

Praca z dwoma monitorami znacząco zwiększa produktywność i umożliwia wygodne korzystanie z wielu aplikacji równocześnie, co jest idealnym rozwiązaniem dla wielozadaniowości.

System Windows automatycznie wykrywa podłączenie drugiego monitora. Jeśli jednak tak się nie stanie, naciśnij klawisz Fn i F5, aby skonfigurować tryb pracy z laptopem i zewnętrznym monitorem, tylko laptop lub tylko ekran zewnętrzny. Można również wcisnąć jednocześnie klawisz Windows i P, aby przejść do tego samego menu.

Jak zduplikować ekran?

Po wykryciu monitora, wybierz opcję „Powiel te ekrany” z rozwijanego menu opcji „Wiele ekranów”.

Powielanie ekranu jest przydatne podczas demonstracji lub prezentacji, gdzie każdy wyświetlacz ma swoją unikalną częstotliwość odświeżania i rozdzielczość ekranu. Na przykład, gdy podłączymy projektor o rozdzielczości 1024 x 768 pikseli do laptopa o rozdzielczości 1366 x 768, oba będą pracowały w niższej rozdzielczości, czyli 1024 x 768. Ekran laptopa prawdopodobnie będzie miał czarne paski po lewej i prawej stronie.

Jak rozszerzyć wyświetlacz?

Rozszerzanie ekranu powoduje, że komputer traktuje monitor jako oddzielne urządzenie. Każdy monitor może wyświetlać co innego, ale razem tworzą jedną, dużą powierzchnię roboczą.

  • Aby to zrobić, naciśnij jednocześnie klawisz Windows i P, lub kliknij prawym przyciskiem myszy na pulpicie i wybierz „Ustawienia wyświetlania”.
  • Przejdź do ustawień wyświetlania.
  • Wybierz „Wiele wyświetlaczy”.
  • Otwórz menu rozwijane i wybierz „Rozszerz te ekrany”.
  • Wróć do ustawień wyświetlania.
  • W obszarze dostosowywania wyświetlacza, zobaczysz układ monitorów oznaczony numerami 1 i 2.
  • Kliknij „Identyfikuj”, aby sprawdzić, jak system Windows wykrywa monitory.
  • Przeciągnij pola reprezentujące monitory, aby dopasować je do rzeczywistego ustawienia.
  • Wybierz „Zastosuj” i zapisz zmiany.

Jak podzielić ekran pomiędzy dwa monitory?

Podział ekranu można rozumieć jako jednoczesne korzystanie z obu monitorów, aby wykonywać wiele zadań. Dobrym przykładem mogą być streamerzy, którzy na jednym ekranie wyświetlają grę, a na drugim panel sterowania.

Zazwyczaj na jednym monitorze otwierają okno z grą, spotkaniem lub innymi treściami, a na drugim umieszczają panel kontrolny.

Kroki, aby podzielić okna na dwa monitory:

  • Naciśnij jednocześnie klawisz Windows i P lub kliknij prawym przyciskiem myszy na pulpicie i wybierz „Ustawienia wyświetlania”.
  • Przejdź do ustawień wyświetlania.
  • Wybierz „Wiele wyświetlaczy”.
  • Otwórz menu rozwijane i wybierz opcję „Pokaż tylko na 1”.
  • Wróć do ustawień wyświetlania.
  • W obszarze dostosowywania wyświetlacza, zobaczysz podgląd monitorów oznaczony numerami 1 i 2.
  • Po ustawieniu widoku na monitorze 1, w analogiczny sposób ustaw wyświetlanie na monitorze 2.

Czy można mieć różne częstotliwości odświeżania na obu monitorach?

Tak, można korzystać z monitorów o różnych częstotliwościach odświeżania, ale zaleca się, aby każdy monitor był wykorzystywany do oddzielnych zadań. Warto również zwrócić uwagę na kompatybilność rozdzielczości. Najlepszym rozwiązaniem jest używanie dwóch identycznych monitorów z dopasowanymi częstotliwościami odświeżania, rozdzielczościami i ustawieniami kolorów. Jednak korzystanie z monitorów o różnych częstotliwościach odświeżania też jest możliwe.

Częstym rozwiązaniem jest używanie monitora głównego (np. 144 Hz) do gier, a monitora dodatkowego (60 Hz) do pozostałych zadań. Niestety, łączenie monitorów o różnych częstotliwościach odświeżania może powodować pewne komplikacje, takie jak zacinanie się obrazu na monitorze 144 Hz i zmuszanie go do pracy z niższą częstotliwością 60 Hz, gdy jakikolwiek element działa na monitorze 60 Hz.

Procesor graficzny może obniżyć częstotliwość odświeżania obu monitorów, aby dopasować ją do niższej wartości. Zdarza się to głównie w przypadku kart graficznych firmy Nvidia.

Niezgodność częstotliwości odświeżania można rozwiązać w sposób opisany poniżej. Rozwiązania dotyczą komputerów PC i laptopów z kartami graficznymi Nvidia.

Skalowanie GPU

  • Otwórz panel sterowania Nvidia.
  • Wybierz „Dostosuj rozmiar i położenie pulpitu”.
  • Pojawi się ekran, w którym należy wybrać monitor, który chcemy edytować.
  • Wybierz oba wyświetlacze.
  • Ustaw skalowanie na GPU dla obu wyświetlaczy.

Włącz Nvidię G-Sync

Nvidia G-Sync to technologia, która zapewnia płynną rozgrywkę, umożliwiając bezproblemową współpracę procesora graficznego i monitora. Jest to doskonałe rozwiązanie dla graczy, które zapewnia brak efektu rozrywania ekranu. Musisz jednak upewnić się, że monitor obsługuje Nvidia G-Sync.

Podłącz monitor 60 Hz do płyty głównej

Zezwól na korzystanie ze zintegrowanej karty graficznej procesora. Podłącz monitor 60 Hz bezpośrednio do płyty głównej. Procesor powinien posiadać zintegrowaną grafikę (dotyczy to głównie procesorów Intela, może nie działać z AMD). Nowe procesory poradzą sobie z tym bez problemu, jednak może to stanowić obciążenie dla starszych jednostek.

Wyłącz przyspieszenie sprzętowe w przeglądarce

Wyłączenie akceleracji sprzętowej w przeglądarce oznacza, że procesor będzie odpowiadał za obsługę odtwarzania wideo. Nie powinno to powodować większego obciążenia. Jeżeli to rozwiązanie nie działa w przeglądarce Google Chrome, wypróbuj przeglądarkę Firefox.

  • Przejdź do ustawień przeglądarki.
  • Wyszukaj opcję „wyłącz przyspieszenie sprzętowe”.
  • Zazwyczaj znajduje się ona w zakładce „System”.
  • Wyłącz tę opcję.

Najlepsze monitory

#1. Monitor LG 32MP60GB

Monitor LG 32MP60G-B to wysokiej jakości monitor pomocniczy z 32-calowym ekranem. Posiada stojak, ale można go również zamontować na ścianie. W zestawie znajduje się kabel HDMI i monitor ma częstotliwość odświeżania 75 Hz. Jest cienki i waży około 12,8 funta. Posiada porty DisplayPort i D-sub.

Monitor obsługuje technologię AMD FreeSync, która pomaga eliminować rozrywanie obrazu podczas gry. Panel IPS zastosowany w tym monitorze, zapewnia szerokie kąty widzenia i wysoką wierność odwzorowania kolorów.

Czas reakcji wynosi 1 ms. Jest to monitor w przystępnej cenie z bardzo dobrym stosunkiem jakości do ceny. Rozdzielczość wideo 1920 x 1080 pikseli sprawia, że doskonale sprawdza się przy oglądaniu filmów Full HD oraz innych treści wizualnych.

#2. Acer Nitro XV272U

Acer Nitro XV272U to monitor do gier z rozdzielczością 1440p. Posiada częstotliwość odświeżania 170 Hz i czas reakcji 1 ms. Ten monitor ma panoramiczny ekran o rozdzielczości 2560 x 1440 pikseli.

Acer zastosował panel IPS i wsparcie dla technologii AMD Radeon FreeSync. W zestawie znajduje się kabel HDMI i USB. Wyświetlacz posiada porty takie jak Display Port, HDMI i USB.

Monitor wyposażony jest w dwa głośniki i obsługuje 1,07 miliarda kolorów. Acer Nitro to przystępny cenowo monitor, który gwarantuje płynną grafikę, szybkie renderowanie klatek i niski input lag.

#3. Asus TUF

Asus TUF to 27-calowy monitor IPS do gier (2560 × 1440 pikseli) z czasem reakcji 1 ms, częstotliwością odświeżania 165 Hz i kompatybilnością z G-Sync, zapewniający płynną rozgrywkę bez efektu rozrywania ekranu. Monitor wyposażony jest w technologię ASUS Extreme Low Motion Blur Sync, która charakteryzuje się czasem reakcji 1 ms, a także Adaptive-Sync, która eliminuje smużenie i rozrywanie obrazu. Zapewnia wyraźny obraz w grach z dużą ilością klatek na sekundę.

Technologia ASUS Eye Care minimalizuje zmęczenie oczu, a ergonomiczna podstawa pozwala na regulację wysokości, pochylenia i obrotu. Oferuje elastyczne opcje połączenia dzięki portom DisplayPort 1.2 i Dual HDMI. Asus TUF oferuje wysoki zakres dynamiczny, zapewniając szeroką gamę kolorów i jasności.

#4. Krawędź Z

Z-Edge to 27-calowy zakrzywiony monitor, który zapewnia szersze pole widzenia i zwiększa głębię obrazu. Monitor zapewnia maksymalne zanurzenie podczas oglądania filmów i grania w gry. Wbudowany wysokiej jakości panel VA, zapewnia panoramiczny kąt widzenia 178 stopni. Współczynnik kontrastu 3000:1 zapewnia bogatsze kolory i pozwala dostrzec więcej szczegółów w obrazie.

Monitor ma częstotliwość odświeżania 75 Hz i czas reakcji 5 ms. Wyświetlacz radykalnie redukuje rozmycie ruchu i zacinanie się obrazu. Szybki czas reakcji zapewnia stabilny obraz i świetne wrażenia z gry.

Technologia bez migotania i redukcja niebieskiego światła minimalizują zmęczenie oczu, nawet podczas długiego korzystania z monitora. Obsługuje wiele portów, VGA, HDMI, a także ma dwa głośniki.

#5. Samsung CF390

Samsung CF390 to 27-calowy monitor biznesowy. Zakrzywiony ekran 1800R zapewnia wciągające wrażenia wizualne, zwiększając wydajność i redukując zmęczenie oczu. Posiada ekran o rozdzielczości Full HD (1920 x 1080 pikseli) ze współczynnikiem proporcji 16:9. Panel Samsung VA zapewnia szerokie kąty widzenia. Monitor wyposażono w tryb Eye Saver i technologię Flicker-Free, które pomagają zminimalizować zmęczenie oczu spowodowane długimi godzinami pracy.

Monitor zapewnia łatwą łączność poprzez porty HDMI (dla urządzeń o dużej szybkości) i VGA (dla starszych aplikacji). Smukły panel z możliwością montażu VESA jest odpowiedni dla wieloekranowych stacji roboczych.

Monitor posiada regulowaną podstawę, która pasuje do każdego biurka. Samsung CF390 objęty jest 3-letnią gwarancją biznesową.

#6. LG 24MP400-B

LG 24MP400-B charakteryzuje się nowoczesnym i minimalistycznym wyglądem. Jest cienki i posiada konstrukcję bezramkową. Monitor ma 24-calowy wyświetlacz, który pozwala na komfortowe oglądanie filmów i granie w gry w jakości Full HD (1920 x 1080 pikseli).

Monitory LG FHD zapewniają bardzo dokładne odwzorowanie kolorów dzięki wyświetlaczowi IPS, który zachwyca jakością obrazu pod każdym kątem widzenia.

Kompatybilność z AMD FreeSync zapewnia płynną i bardziej dynamiczną rozgrywkę. LG eliminuje efekt rozrywania ekranu i minimalizuje zacinanie się obrazu. Brak opóźnień wejściowych zapewnia płynny ruch w grach o szybkim tempie. Dynamic Action Sync podnosi jakość rozgrywki. LG 24MP400-B ma częstotliwość odświeżania 75 Hz.

Podsumowanie

Niezależnie od tego czy chodzi o gry, czy o pracę, która w dużej mierze przeniosła się na komputery, możliwość jednoczesnej pracy z różnymi aplikacjami jest kluczowa. Dzięki temu życie zawodowe stało się łatwiejsze i bardziej produktywne. Wciągające wrażenia i wysoka rozdzielczość nowoczesnych monitorów całkowicie zmieniły sposób, w jaki korzystamy z komputerów.

Połączenie monitora z laptopem zapewnia szeroką przestrzeń roboczą. Podłączenie tych dwóch urządzeń jest bardzo proste dzięki wielu wbudowanym portom i kablom. W tym artykule omówiliśmy wszystkie sposoby konfiguracji podwójnych monitorów, a także przedstawiliśmy najlepsze monitory pomocnicze, które są przystępne cenowo i łatwo dostępne na rynku.