01/18/2022

Jak skonfigurować serwer plików Samba w systemie Ubuntu

Udostępnij teraz w social media:

Jeśli chodzi o udostępnianie plików w wielu różnych systemach operacyjnych, istnieje jeden program, do którego wszyscy się zwracają: Samba. Jest to protokół udostępniania plików w sieciach, który istnieje od dłuższego czasu. Dzięki temu narzędziu jest więcej niż możliwe, aby umożliwić użytkownikom systemu Windows, użytkownikom komputerów Mac, użytkownikom systemu Linux, a nawet użytkownikom systemu Android dostęp do plików i udostępnianie ich w scentralizowanej lokalizacji. W tym przewodniku omówimy, jak skonfigurować serwer plików Samba w systemie Ubuntu oraz jak go skonfigurować i dodać udział.

Czego potrzebujesz

Bootowalna pamięć USB
Plik Serwer Ubuntu obraz dysku
DVD lub CD, jeśli serwer nie obsługuje rozruchu USB
Plik Akwaforcista Narzędzie do tworzenia USB

Wybieranie obrazu serwera Ubuntu

Serwer Ubuntu ma wiele różnych wydań i wersji. Każda wersja się nada, a jeśli natknąłeś się na ten przewodnik z już skonfigurowanym serwerem Ubuntu, nie martw się. Nie jest wymagana ponowna instalacja, ponieważ Samba jest taka sama (w większości) niezależnie od wersji. Dla tych, którzy szukają stabilnego serwera bez konieczności aktualizacji przez 5 lat, pobierz Ubuntu Server 16.04.2 LTS. Chcesz żyć na krawędzi i otrzymywać najnowsze aktualizacje? Zamiast tego pobierz najnowszą wersję serwera Ubuntu.

Sprawdź -   Wordbase to gra słowna, która łączy w sobie Scrabble i Letterpress [Android]

Tworzenie dysku USB

Tworzenie dysku USB to łatwy, trzyetapowy proces. Uruchom narzędzie Etcher. Program obsługuje systemy Microsoft Windows, Mac OS i wszystkie wersje systemu Linux. Podłącz dysk USB, wybierz pobrany obraz serwera i nagraj go na nośniku USB.

Instalowanie serwera Ubuntu

Instalacja serwera Ubuntu może zająć trochę czasu, ale efekt końcowy jest tego wart. Niewiele innych systemów operacyjnych dla serwerów opartych na Linuksie jest tak przyjaznych dla użytkownika lub tak łatwych do zainstalowania i uruchomienia oprogramowania. Aby rozpocząć, podłącz bootowalną pamięć USB do komputera, który będzie używany jako serwer plików, i włącz go.

Stąd wejdź do BIOS komputera. Pamiętaj, że każdy BIOS komputera jest bardzo różny. Dla jednych przycisk do wpisania może to być F2, inni DEL lub ESC. Najlepiej zajrzeć do instrukcji obsługi komputera i dowiedzieć się tego samodzielnie, zamiast wymieniać ją tutaj. Aby rozpocząć instalację, poszukaj opcji zmiany kolejności rozruchu, aby pamięć USB była ładowana jako pierwsza. Po zmianie kolejności zapisz BIOS i uruchom ponownie.

Gdy komputer rozpocznie tworzenie kopii zapasowej, załaduje się serwer Ubuntu i pojawi się narzędzie instalatora serwera.

Wybierz właściwy język, naciskając klawisz Enter. Na następnej stronie wybierz „Zainstaluj serwer Ubuntu”.

Kilka stron w, po stronach wyboru regionu itp., Ubuntu poprosi użytkownika o nazwanie urządzenia i utworzenie nowego użytkownika. Wprowadź nazwę hosta dla serwera.

Sprawdź -   Jak uzyskać kod weryfikacyjny Apple na urządzeniu

Serwer ma nazwę, teraz potrzebuje użytkownika. Utwórz nowego użytkownika z hasłem łatwym do zapamiętania, ale niełatwym do odgadnięcia.

Po skonfigurowaniu instalacji można rozpocząć instalację. W menu partycjonowania wybierz opcję „z przewodnikiem – użyj całego dysku”. Rozpoczyna się proces instalacji i może zająć trochę czasu. Bądź cierpliwy.

Instalowanie Samby

Pod koniec procesu instalacji serwer Ubuntu prosi użytkownika o wybranie pakietów. Ponieważ ten serwer będzie zwykłym serwerem plików, potrzebny jest tylko jeden lub dwa pakiety. Używając klawisza strzałki w dół, przejdź w dół do „serwera plików Samba” i naciśnij spację, aby oznaczyć go do instalacji. Chociaż nie jest to całkowicie konieczne, zdalny dostęp doskonale nadaje się do konserwacji. Za pomocą klawiszy strzałek przejdź w dół do „serwera OpenSSH” i wybierz go spacją. Po zakończeniu wybierz przycisk „kontynuuj” (za pomocą klawisza TAB) i zakończ proces instalacji. Po zakończeniu uruchom ponownie serwer.

Konfigurowanie Samby

Zainstalowałeś teraz serwer plików Samba w systemie Ubuntu, ale wymaga on skonfigurowania udziałów, aby pliki były dostępne. W pliku smb.conf można ustawić wiele różnych typów udziałów z różnymi uprawnieniami. Oto jak to skonfigurować. Na początek utwórz kopię zapasową oryginalnej konfiguracji na wypadek, gdyby coś się stało.

cd /etc/samba

sudo cp smb.conf smb.conf.bak

Ta początkowa kopia zapasowa może zostać przywrócona, jeśli coś się stanie podczas modyfikacji pliku konfiguracyjnego.

Sprawdź -   Otrzymuj alert, gdy gra na Nintendo Switch jest w sprzedaży

Aby skonfigurować udział publiczny w Sambie, zacznij od utworzenia katalogu.

sudo mkdir -p /var/shares/public

sudo chmod 755 -R /var/shares/

Następnie otwórz edytor tekstu i dodaj udział do konfiguracji.

sudo nano /etc/samba/smb.conf

Przewiń w dół do końca pliku konfiguracyjnego i dodaj następujące elementy.

[Share]

comment = Samba file share.

path = /var/shares/public/

browseable = yes

read only = no

guest ok = yes

Następnie zapisz plik za pomocą CTRL + O.

Aby przetestować zmiany w pliku konfiguracyjnym, wprowadź:

testparm

Jeśli jakiekolwiek zmiany w pliku konfiguracyjnym były błędne, testparm wydrukuje ostrzeżenie. Jeśli tak jest, wróć do nano i napraw to.

Uwaga: Samba ma inne typy udziałów. Najlepszym sposobem, aby się o nich dowiedzieć, jest przeczytanie pliku konfiguracyjnego i przyjrzenie się przykładom, które podaje plik smb.conf. Dodatkowo zapoznaj się z Ubuntu Wiki i podręcznikiem Samby z poleceniem: man samba.

Przywróć kopię zapasową

Najpierw usuń plik konfiguracyjny Samby z systemu.

cd /etc/samba/

sudo rm smb.conf

Następnie wykonaj kopię pliku kopii zapasowej i zapisz go jako smb.conf

sudo cp smb.conf.bak smb.conf

Konfiguracja serwera plików Samby może być prawdziwym problemem, jeśli nie wiesz, od czego zacząć. Plik konfiguracyjny jest zniechęcający iz jakiegoś powodu podręcznik jest równie zagmatwany dla nowicjuszy. Na szczęście z pomocą tego przewodnika uzyskanie serwera plików Samby obsługiwanego przez Ubuntu jest łatwiejsze niż kiedykolwiek.

x