Udostępnij teraz w social media:

Znowu zaczynamy! Procesory AMD Zen już cieszą się opinią najlepszych pod względem wydajności aplikacji wielowątkowych i wydajnych. Teraz producent chipów ma na oku wieloletnią dominację Intela w grach komputerowych.

Rozważ Zen 3 przed zbudowaniem tego komputera do gier

Atak AMD przybiera formę jego nowy skład Zen 3, która rozpocznie się 5 listopada. Zawiera cztery niedrogie procesory, które według firmy przewyższają Intel w grach.

Czy to oznacza, że ​​powinieneś kupić taki w dniu premiery? Zdecydowanie nie, ale byłoby doskonałym pomysłem opóźnienie budowy nowego komputera do gier do czasu, gdy recenzje Zen 3 zaczną się pojawiać z kilku powodów, które omówimy poniżej.

Zen 3 firmy AMD

AMD ogłosiło następujące cztery procesory Zen 3:

Ryzen 5 5600X: 6 rdzeni, 12 wątków, 3,7-4,6 GHz (299 USD).
Ryzen 7 5800X: 8 rdzeni, 16 wątków, 3,8-4,8 GHz (449 USD).
Ryzen 9 5900X: 12 rdzeni, 24 wątki, 3,7-4,8 Ghz (549 USD).
Ryzen 9 5950X: 16 rdzeni, 32 wątki, 3,4-4,9 GHz (799 USD).

Później może być jeszcze więcej. ZA Ryzen 5 5600 krążyły plotki, co nie byłoby zaskoczeniem. W poprzednich generacjach zawsze istniała wersja „bez X”, w tym Ryzen 5 1600, 2600 i 3600. Podobnie jak ich poprzednicy, procesory Zen 3 nie mają wbudowanej grafiki.

Nowe chipy znajdują się w węźle procesowym 7 nm, tak jak Zen 2. Zwykle istnieją trzy główne kategorie ulepszeń procesora:

Sprawdź -   Jak wyłączyć kompresję obrazu na Twitterze

Zmiana w architekturze: Czasami podstawowy projekt procesora musi zostać zmieniony.
Ulepszenia lub udoskonalenia: poprawianie architektury w celu stworzenia wydajniejszego układu.
Zmiana węzła procesu: usprawnienie procesu produkcyjnego i zmniejszenie liczby tranzystorów.

Tym razem mamy zmianę architektury. AMD twierdzi, że Zen 3 zapewnia 19% „podwyższenie” (wzrost) instrukcji na cykl (IPC) w porównaniu z poprzednią generacją. Pomaga to poprawić wydajność, ponieważ procesor może szybciej obsłużyć więcej instrukcji.

Rdzenie i pamięci podręczne Zen 2 i 3.

Jednak uaktualnienie do Zen 3, które powoduje najwięcej problemów, to układ rdzeni. AMD używa czegoś, co nazywa się „kompleksem rdzeni” (CCX) w swoich procesorach Zen. CCX to mały kawałek krzemu załadowany rdzeniami Zen AMD i wbudowaną pamięcią podręczną (pamięcią). Te CCX można następnie łączyć w celu utworzenia wielordzeniowych procesorów wraz z oddzielnym „chipletem” dla funkcji wejścia / wyjścia.

W Zen 2 CCX miał cztery rdzenie z 16 MB pamięci podręcznej L3. W przypadku Zen 3 CCX ma osiem rdzeni z 32 MB L3. Podwojenie liczby rdzeni pomaga im szybciej komunikować się ze sobą.

Tymczasem większa pula pamięci podręcznej dla rdzeni oznacza szybsze przetwarzanie, szczególnie w grach. Mark Papermaster, dyrektor ds. Technologii w AMD, wyjaśnił podczas prezentacji firmy, że gry często wykorzystują „dominujący” wątek do przetwarzania instrukcji. Ponieważ ten wątek ma teraz dostęp do większej pamięci podręcznej, pomaga mu to działać lepiej.

Zysk AMD to ból głowy Intela

Niebieskie opakowanie procesora Intel 10.generacji z komputerem stacjonarnym w tle

Procesory AMD robią wielkie postępy dzięki linii Zen, ale firmie zawsze brakowało gier. Ta luka w wydajności jest czasami duża, tak jak wtedy, gdy pojawiły się oryginalne procesory Zen.

Sprawdź -   Jak uzyskać dynamiczny kolor tła podobny do iTunes w aplikacji muzycznej iOS 7

W przypadku Zen 2 i serii 3000 różnica w wydajności gier wydawała się mniejsza. Jednak Intel pozostaje liderem w grach – jego procesor Comet Lake-S Core i9-10900K to procesor do pokonania.

Problem polega na tym, że innowacje Intela od 2015 r. Pochodzą z iteracji i udoskonalania Skylake i jego 14 nm procesu od 2014 r. Doprowadziło to do pewnych solidnych korzyści i lepszych procesorów, ale nie do rodzaju skoków technologicznych w nowej architekturze (coś innego niż Skylake lub jego potomkowie) lub nowy węzeł procesu.

Firma Intel walczyła o sprowadzenie procesorów do komputerów stacjonarnych do mniejszego węzła procesowego, który nadal utrzymuje swoje standardy jakości. W przeciwieństwie do AMD, Intel nie używa projektu chiplet. Opiera się raczej na podejściu „monolitycznym”, co oznacza, że ​​procesor wykorzystuje pojedynczy bit krzemu. Jest to znacznie trudniejsze do wykonania i oferuje niższe wydajności (użyteczny krzem) niż podejście AMD.

Wykres słupkowy porównujący wydajność AMD Ryzen 9 5900x i Intel Core i9-10900K w grach.Wydajność gier AMD Ryzen 9 5900x w porównaniu z Intel Core i9-10900K (na podstawie testów AMD).

Jeśli jednak twierdzenia AMD dotyczące Zen 3 są prawdziwe, Intelowi zabrakło czasu, aby rozwiązać problemy produkcyjne. Aby konkurować, musi odejść od 14nm i Skylake i wydaje się, że firma właśnie to zrobi.

Intel niedawno ogłosił, że nowe procesory do komputerów stacjonarnych Rocket Lake-S zostaną wydane w ciągu pierwszych trzech miesięcy 2021 roku.

Sprawdź -   Dlaczego kocham mój Apple Watch

Oczekuje się, że Rocket Lake-S będzie pierwszym procesorem Intel do komputerów stacjonarnych od lat, który nie jest oparty na Skylake, zamiast tego zdecydował się na projekt Willow Cove. Jednak nadal będzie oparty na procesie 14 nm, który Intel wielokrotnie udoskonalał.

Jednak Rocket Lake będzie miał funkcje, na które czekamy. Po raz pierwszy wprowadza obsługę PCIe 4.0 do komputerów stacjonarnych Intel. Powinniśmy również zobaczyć poprawę IPC i plotka głosi, że zegary doładowania pozostaną na lub powyżej 5 GHz.

Pytanie brzmi, czy Rocket Lake-S wystarczy do pokonania Zen 3 AMD, zakładając, że ten ostatni spełnia oczekiwania. Jeśli Rocket Lake-S wystarczy, Intel odzyska koronę gier, a AMD spróbuje ponownie z Zen 4 (obecnie w fazie rozwoju).

Jednak Intel ma w rękawie kolejną dużą kartę na 2021 r. O nazwie Alder Lake. Te procesory również wykorzystują nową architekturę i oczekuje się, że będą używać nowego węzła procesu 10 nm. Te zmiany mogą zaowocować poprawą wydajności, co zapewni firmie Intel wygodną przewagę. Lub mogą okazać się zawyżoną ceną stratą czasu.

Dopóki te procesory nie trafią na rynek, nie będziemy wiedzieć. W tej chwili ważne jest, aby pamiętać, że Intel ma w przygotowaniu wiele procesorów do komputerów stacjonarnych. Tak więc, chociaż Intel może przez chwilę nie działać, jeśli twierdzenia AMD się utrzymają, z pewnością nie zniknie.