Jeśli jesteś fanem uTorrent i chcesz korzystać z tej aplikacji na systemie Linux, ale nie chcesz bawić się w Wine, istnieje alternatywne rozwiązanie. uTorrent oferuje wsparcie dla Linuksa w formie „uTorrent Server”, co umożliwia skonfigurowanie serwera uTorrent w systemie Linux bez potrzeby używania Wine.
Serwer uTorrent funkcjonuje podobnie jak inne aplikacje serwerowe do torrentów w systemie Linux, umożliwiając użytkownikom dodawanie torrentów z dowolnego urządzenia w sieci za pośrednictwem przeglądarki internetowej.
Instalacja serwera uTorrent
Oprogramowanie serwera uTorrent jest dostępne dla systemu Linux, chociaż pliki do pobrania są jedynie dla systemów Debian i Ubuntu. Aby uruchomić serwer uTorrent, najlepiej zainstalować Ubuntu Server lub skonfigurować Debian, ponieważ nie przewidziano wsparcia dla systemów opartych na Redhat, takich jak CentOS, Suse Enterprise, Fedora Server czy RHEL.
W przypadku, gdy musisz uruchomić serwer uTorrent na systemie Redhat Linux, spróbuj mimo to uruchomić to oprogramowanie. Choć strona internetowa wskazuje, że wspiera jedynie „Debian”, to jedynie archiwum Tar jest dostępne.
Aby pobrać serwer uTorrent, użyj narzędzia wget. Otwórz terminal i pobierz najnowszą wersję oprogramowania serwera.
Ubuntu
wget https://download-hr.utorrent.com/track/beta/endpoint/utserver/os/linux-x64-ubuntu-13-04 -O utserver-ubuntu-64bit.tar.gz
lub
wget https://download-hr.utorrent.com/track/beta/endpoint/utserver/os/linux-i386-ubuntu-13-04 -O utserver-ubuntu-32bit.tar.gz
Debian
wget https://download-hr.utorrent.com/track/beta/endpoint/utserver/os/linux-x64-debian-7-0 -O utserver-debian-64bit.tar.gz
lub
wget https://download-hr.utorrent.com/track/beta/endpoint/utserver/os/linux-i386-debian-7-0 -O utserver-debian-32bit.tar.gz
Następnie rozpakuj oprogramowanie serwera do katalogu /opt/ na swoim serwerze.
sudo mkdir -p /opt/utorrent-server/
sudo tar -zxvf utserver-ubuntu-*.tar.gz -C /opt/utorrent-server/ --strip=1
lub
sudo tar -zxvf utserver-debian-*.tar.gz -C /opt/utorrent-server/ --strip=1
Ta wersja serwera uTorrent jest przeznaczona dla Ubuntu 13.04 oraz Debiana 7, ale powinna działać również na nowszych wersjach, takich jak Ubuntu 18.04 i Debian 9. Aby to zrobić, musisz zainstalować kilka dodatkowych zależności, w tym LibSSL 1.0. W terminalu wprowadź poniższe polecenia.
sudo apt install libssl1.0.0 libssl-dev
lub dla użytkowników Debiana:
sudo apt-get install libssl1.0.0 libssl-dev
Konfiguracja uTorrent
Pobranie serwera uTorrent dla Linuksa wiąże się z kilkoma krokami. Przede wszystkim jest to oprogramowanie serwera, które jest kluczowe do uruchomienia aplikacji. Oprócz pliku binarnego serwera, musisz skonfigurować interfejs użytkownika oparty na sieci. Na szczęście, aby skonfigurować interfejs WWW, wystarczy wyodrębnić kilka plików do odpowiedniego katalogu. W terminalu użyj polecenia cd, aby przejść do folderu /opt/utorrent-server/ i uzyskaj uprawnienia administratora, aby rozpocząć proces ekstrakcji.
cd /opt/utorrent-server/
sudo -s
Pakiet oprogramowania uTorrent zawiera również inne archiwum, które trzeba rozpakować. Aby to zrobić, użyj polecenia unzip.
unzip webui.zip
Uruchomienie serwera uTorrent
Po pomyślnej konfiguracji aplikacji uTorrent Server, czas na jej uruchomienie. Otwórz terminal i przejdź do katalogu serwera uTorrent.
cd /opt/utorrent-server/
W tym katalogu zaktualizuj uprawnienia aplikacji serwera, wykorzystując polecenie chmod, aby ustawić je na „wykonywalne”. To ważny krok, ponieważ bez odpowiednich uprawnień serwer nie zadziała.
sudo chmod +x utserver
Teraz, gdy uprawnienia są właściwie ustawione, możesz uruchomić serwer uTorrent. W terminalu odpal plik utserver.
sudo ./utserver
Uruchomienie serwera uTorrent w tle
Serwer uTorrent działa, jednak nie ma skryptu do automatycznego uruchamiania, co oznacza, że administrator musi ręcznie uruchamiać polecenie utserver pozostawiając terminal otwarty.
Na szczęście istnieje sposób, aby skonfigurować serwer uTorrent do działania w tle przy użyciu prostego skryptu. Aby to zrobić, otwórz terminal i postępuj zgodnie z poniższymi krokami.
Najpierw dodaj Shebang do skryptu autostartu. Dzięki Shebangowi Bash oraz terminal będą wiedziały, jak interpretować skrypt po jego uruchomieniu.
sudo touch /opt/utorrent-server/utorrent-start
sudo -s
echo '#!/bin/bash' >> /opt/utorrent-server/utorrent-start
echo '' >> /opt/utorrent-server/utorrent-start
Użyj polecenia echo, aby dodać polecenie uruchamiające do skryptu.
echo 'cd /opt/utorrent-server/' >> /opt/utorrent-server/utorrent-start
echo '' >> /opt/utorrent-server/utorrent-start
echo './utserver &>/dev/null &' >> /opt/utorrent-server/utorrent-start
Uaktualnij uprawnienia skryptu i przenieś go do odpowiedniego miejsca.
sudo chmod +x /opt/utorrent-server/utorrent-start
sudo mv /opt/utorrent-server/utorrent-start /usr/bin
Aby uruchomić serwer uTorrent, wprowadź poniższe polecenie.
sudo utorrent-start
Dostęp do serwera uTorrent
Instalacja została zakończona! Czas na dostęp do serwera! Otwórz nową kartę w przeglądarce na komputerze z systemem Linux i przejdź do poniższego adresu URL.
Uwaga: wpisz „admin” jako nazwę użytkownika i pozostaw pole „hasło” puste, aby się zalogować.
https://ip-address-of-server-pc:8080/gui/web/index.html
Czy korzystasz z serwera uTorrent na systemie Ubuntu/Debian? W takim przypadku otwórz przeglądarkę internetową i odwiedź ten adres URL.
https://localhost:8080/gui/web/index.html