Udostępnij teraz w social media:

Jeśli chcesz udostępnić swój pulpit przez sieć LAN lub Internet w systemie Linux, jednym z najlepszych sposobów jest hostowanie serwera VNC. Istnieje wiele różnych rozwiązań VNC do udostępniania pulpitu w systemie Linux. W tym artykule omówimy TigerVNC. Oferuje niezawodne rozwiązanie serwerowe VNC, jest łatwe w instalacji i obsługiwane w wielu wersjach systemu Linux.

OSTRZEŻENIE SPOILERA: Przewiń w dół i obejrzyj samouczek wideo na końcu tego artykułu.

Ubuntu

sudo apt install tigervnc-standalone-server tigervnc-viewer

Debian

sudo apt-get install tigervnc-standalone-server tigervnc-viewer

Arch Linux

sudo pacman -S tigervnc

Fedora

sudo dnf install tigervnc-server

OpenSUSE

Pobierz pakiet TigerVNC ze strony usługi kompilacji OpenSUSE. Obsługiwane są wszystkie nowoczesne wersje SUSE. Aby zainstalować, kliknij przycisk instalacji jednym kliknięciem.

Inne systemy Linux

TigerVNC jest jedną z najczęściej używanych platform VNC w systemie Linux. Oznacza to, że istnieje duża szansa, że ​​Twoja dystrybucja jest obsługiwana i że jest dostępny pakiet do zainstalowania. Wyszukaj w menedżerze pakietów dystrybucji Linuksa „tiger vnc” i „tiger vnc server”. Zainstaluj je i kontynuuj z tym przewodnikiem.

Nie możesz znaleźć paczki? Udaj się do oficjalna strona internetowa aby dowiedzieć się, jak uzyskać plik binarny lub zamiast tego kod źródłowy.

Sprawdź -   Jak zainstalować JetBrains Rider w systemie Linux

Ustawiać

TigerVNC automatycznie skonfiguruje rzeczy i przygotuje je do użycia. Aby rozpocząć proces konfiguracji serwera, otwórz okno terminala. W oknie terminala użyj następującego polecenia:

vncserver

Ponieważ to polecenie jest uruchamiane wewnątrz terminala, monit poprosi o podanie hasła w celu uzyskania dostępu do komputerów stacjonarnych przez VNC. W przeglądarce internetowej przejdź do strongpasswordgeneratori wygeneruj bezpieczne hasło. Jest to krytyczne, szczególnie jeśli planujesz wyprowadzić połączenia VNC z Internetem.

Wprowadź hasło w zachęcie, a plik konfiguracyjny wygeneruje się sam i zapisze do ~ / .vnc.

Uruchamianie serwera

Domyślnie skonfigurowany serwer VNC będzie działał tylko wtedy, gdy otworzysz terminal i uruchomisz polecenie vncserver. Ponieważ wszystko jest już skonfigurowane, narzędzie uruchomi wszystko i wydrukuje adres do połączenia się przez sieć LAN.

vncserver

Uwaga: aby uruchomić VNC przez Internet, zapoznaj się z instrukcją obsługi routera i portem przekierowania portu 111.

Autorun z Systemd

Uruchamianie serwera za pomocą polecenia jest przyjemne, jeśli potrzebujesz tylko szybkiego dostępu tu i tam. Jeśli jednak potrzebujesz stałego połączenia, najlepszym sposobem jest włączenie VNC do ciągłego działania przez system init. Ponieważ większość współczesnych systemów operacyjnych Linux używa systemd, właśnie to omówi przykład.

Jeśli twój system operacyjny Linux nie używa systemu init systemd, musisz dodać polecenie „vncserver” do uruchamiania przez xinitrc lub coś podobnego.

Sprawdź -   Jak ustawić domyślne programy w XFCE

Włącz uruchamianie serwera podczas uruchamiania za pomocą następującego polecenia systemd.

systemctl --user enable [email protected]:1

Nie uruchamiaj tego polecenia poza trybem użytkownika, ponieważ może to stanowić problem z bezpieczeństwem. Ponadto nie włączaj serwera VNC do ciągłego działania, jeśli nie ufasz innym osobom w swojej sieci.

Zabijanie serwera VNC

Czasami TigerVNC może się zepsuć i zepsuć. Jeśli w dowolnym momencie musisz zabić serwer, użyj tego polecenia.

vncserver -kill :1

Pamiętaj, że to polecenie zabije tylko jedną działającą instancję naraz. Jeśli używasz wielu wersji serwera jednocześnie, musisz określić to w poleceniu. Aby to zrobić, zamień: 1 na numer, który podał ci serwer, gdy uruchomiłeś go poleceniem.

Uruchamianie środowiska graficznego

To, że możesz połączyć się z serwerem VNC, nie oznacza, że ​​nic się nie stanie. Aby coś się wydarzyło podczas logowania, musisz określić to w pliku autostartu. Zrób to, przechodząc do terminala i wpisując:

echo '#!/bin/sh' > ~/.vnc/xstartup

chmod u+x ~/.vncxstartup

Następnie znajdź kod, aby uruchomić środowisko graficzne. Aby znaleźć ten kod, otwórz inną kartę terminala i użyj polecenia cd, aby przejść do katalogu xsessions.

cd /usr/share/xsessions/

Wewnątrz tego folderu użyj LS, aby ujawnić wszystko, co się tam znajduje. Tutaj znajdują się wszystkie pliki sesji dla środowisk graficznych. W tym przykładzie użyjemy pulpitu LXDE, ale koncepcja jest taka sama dla każdego środowiska graficznego.

Sprawdź -   Jak zainstalować motyw ikony Boston w systemie Linux

Używając cat i grep, ujawnij polecenie w pliku pulpitu xsession.

cat LXDE.desktop | grep "Exec="

Uruchomienie polecenia cat na tym pliku sesji ujawnia polecenie uruchomienia dla LXDE:

Exec=/usr/bin/startlxde

Zapomnij o „Exec =” i skup się na „/ usr / bin / lxde”. Korzystając z edytora tekstu Nano, wklej ten nowo odkryty kod do pliku startowego i naciśnij Ctrl + O, aby go zapisać.

nano ~/.vnc/xstartup

exec /usr/bin/startlxde &

Ten proces będzie działał z każdą sesją środowiska graficznego w / usr / share / xsessions /.

Łączenie się z działającym serwerem

Połączenie z działającym serwerem VNC w sieci jest bardzo łatwe. Na początek pamiętaj, że za każdym razem, gdy uruchamiasz instancję serwera VNC, tworzy ona 1. Pierwsza instancja serwera (czyli tylko jedno uruchomienie polecenia) utworzy:

example-linux-pc:1

Uruchomienie go 4 razy, w 4 osobnych terminalach stworzy:

example-linux-pc:1

example-linux-pc:2

example-linux-pc:3

example-linux-pc:4

Dopóki komputer, który chce połączyć się z sesją, oraz komputer hostujący sesję znajdują się w tej samej sieci, połączenie można nawiązać tylko przy użyciu nazwy hosta. Aby się połączyć, otwórz terminal i wprowadź następujące polecenie.

vncviewer example-linux-pc:1

Po wpisaniu polecenia w monicie, narzędzie GUI TigerVNC otworzy się i poprosi o hasło. Wprowadź hasło wpisane podczas procesu konfiguracji, aby uzyskać połączenie.

Zamiast tego połącz się z GUI

Nie chcesz łączyć się przez wiersz poleceń? Jeśli tak, otwórz przeglądarkę Tiger VNC i wpisz adres serwera w monicie. Wprowadź hasło, o które poproszono Cię podczas uruchamiania.