Jak sprawdzić, czy firma Apple odzyskała MacBooka (w celu bezpłatnej naprawy)

Apple przypomniał ostatnio wiele MacBooków. Twój MacBook może kwalifikować się do bezpłatnej wymiany baterii, klawiatury, płyty głównej, podświetlenia wyświetlacza lub innego elementu. Oto jak sprawdzić, czy możesz uzyskać bezpłatne naprawy.

Nawet jeśli Twój MacBook działa dobrze, powinieneś sprawdzić, czy nie ma dostępnych wycofań – na przykład jedna z informacji o wycofaniu baterii Apple MacBook stwierdza, że ​​bateria „może się przegrzać i spowodować zagrożenie pożarowe”. Jeśli zdecydujesz się skorzystać z bezpłatnej usługi Apple, otrzymujesz nową, świeżą baterię i zmniejszasz ryzyko, że Twój MacBook stanie się w płomieniach.

Jak sprawdzić numer modelu i numer seryjny komputera MacBook

Aby dowiedzieć się, czy Twój MacBook się kwalifikuje, musisz znać jego dokładną nazwę modelu. Konieczne może być również podanie firmie Apple jej numeru seryjnego.

Aby znaleźć te informacje, kliknij ikonę Apple na pasku menu w lewym górnym rogu ekranu komputera Mac. Z menu wybierz „About This Mac”.

Otwieranie About This Mac z paska menu Maca.

Wszystkie potrzebne informacje są tutaj wyświetlane. Nazwa modelu Twojego MacBooka jest wyświetlana pod numerem wersji zainstalowanego systemu macOS, a numer seryjny jest wyświetlany po prawej stronie pozycji „Numer seryjny” u dołu listy informacji.

Numer modelu i numer seryjny MacBooka wyświetlane w oknie About This Mac.

Które komputery Mac są odpowiednie?

Apple oferuje przeważnie pełną listę wycofań, które firma nazywa „Programy wymiany i przedłużenia okresu naprawy, ”W swojej witrynie internetowej. Sprawdź, czy nazwa modelu Twojego komputera Mac znajduje się na tej liście:

MacBook Air (Retina, 13-calowy, 2018 r.) – Apple nie zamieściło tego na swojej stronie internetowej. Jednak „bardzo mała liczba” tych systemów ma „problem” z płytą główną i kwalifikuje się do rozwiązania bezpłatna wymiana tej płyty.
MacBook Pro (Retina, 15-calowy, połowa 2015 r.) – niektóre z tych MacBooków kwalifikują się do wymiany baterii. Akumulator może się przegrzać. Sprawdź numer seryjny MacBooka, aby sprawdzić, czy się kwalifikuje. Jeśli masz kwalifikującego się Maca, Apple zaleca natychmiastowe zaprzestanie korzystania z niego ze względów bezpieczeństwa przeciwpożarowego.
MacBook Pro (13-calowy, 2017 r., Dwa porty Thunderbolt 3) – w przypadku niektórych MacBooków sprzedawanych z dyskami półprzewodnikowymi 128 GB 256 GB „występuje problem, który może spowodować utratę danych i awarię dysku”. Sprawdź numer seryjny swojego MacBooka w Apple, aby sprawdzić, czy ma to wpływ.
MacBook Pro (13-calowy, 2016 r., Cztery porty Thunderbolt 3) – niektóre z tych komputerów MacBook mają problem z podświetleniem wyświetlacza. Podświetlenie może całkowicie przestać działać lub mogą pojawić się „pionowe jasne obszary wzdłuż całej dolnej części ekranu”. Tutaj jest co zrobić, jeśli masz ten problem.
MacBook Pro (13-calowy, 2016 r., Dwa porty Thunderbolt 3) – niektóre z tych komputerów Mac mają ten sam problem z podświetleniem co powyżej.
MacBook Pro (13-calowy) bez paska Touch Bar – w niektórych MacBookach bateria może się rozładować z powodu awarii innego elementu. Apple twierdzi, że nie jest to kwestia bezpieczeństwa, ale bezpłatnie wymieni baterię w urządzeniu. Tutaj jest jak sprawdzić numer seryjny MacBooka. Pamiętaj, że nie dotyczy to MacBooków Pro z paskami dotykowymi.

Jeśli masz problem z klawiaturą

Apple twierdzi, że „niewielki procent klawiatur” w niektórych MacBookach może mieć problemy. Jeśli na klawiaturze MacBooka są znaki, które „pojawiają się nieoczekiwanie”, „nie pojawiają się” lub klawisze są po prostu „lepkie” lub nie reagują konsekwentnie, Apple prawdopodobnie naprawi to za Ciebie.

Apple udostępnia listę MacBooków, których dotyczy problem – nowych MacBooków z wielokrotnie omawianym nowym projektem klawiatury. Jeśli masz jeden z tych MacBooków i klawiatura działa dobrze, Apple nic nie zrobi – po prostu naprawi problemy, które już stały się widoczne:

MacBook (Retina, 12-calowy, początek 2015 r.)
MacBook (Retina, 12-calowy, początek 2016 r.)
MacBook (Retina, 12-calowy, 2017 r.)
MacBook Air (Retina, 13-calowy, 2018 r.)
MacBook Pro (13-calowy, 2016 r., Dwa porty Thunderbolt 3)
MacBook Pro (13-calowy, 2017 r., Dwa porty Thunderbolt 3)
MacBook Pro (13-calowy, 2016 r., Cztery porty Thunderbolt 3)
MacBook Pro (13-calowy, 2017 r., Cztery porty Thunderbolt 3)
MacBook Pro (15-calowy, 2016 r.)
MacBook Pro (15-calowy, 2017 r.)
MacBook Pro (13-calowy, 2018 r., Cztery porty Thunderbolt 3)
MacBook Pro (15-calowy, 2018 r.)
MacBook Pro (13-calowy, 2019 r., Cztery porty Thunderbolt 3)
MacBook Pro (15-calowy, 2019 r.)

Jeśli masz MacBooka z tym problemem, przejdź do witryny Apple pod adresem dowiedz się więcej o procesie obsługi klawiatury.

Adaptery wtyczek i wstrząsy elektryczne

Firma Apple przypomniała również o starszych adapterach do wtyczek ściennych – w szczególności modele te były sprzedawane poza Stanami Zjednoczonymi i na terenie Stanów Zjednoczonych jako część zestawu Apple World Travel Adapter Kit. Mogą pęknąć i „stwarzać ryzyko porażenia prądem w przypadku dotknięcia odsłoniętych metalowych części”. Starsze adaptery z dwoma bolcami i adaptery trójzębne kwalifikują się do bezpłatnej wymiany.