Jak sprawdzić wersję PowerShell i zaktualizować ją w systemie Windows Server?

Pomożemy Ci sprawdzić wersję PowerShell i jak ją zaktualizować na Windows Server.

Od razu PowerShell jest bardziej programistą lub Sysadminem i nigdy nie został stworzony dla zwykłego użytkownika systemu Windows, ponieważ ma wspólny monit do zabawy (łać 🤐).

Krótko mówiąc, PowerShell uruchamia również polecenia cmdlet oprócz poleceń wiersza polecenia.

Jednak nie jesteśmy tutaj, aby odróżnić PowerShell od wiersza polecenia. Zamiast tego przyjrzymy się jednemu zalecanemu przez Microsoft sposobowi, który może wskazać wersję PowerShell.

I chociaż istnieją inne metody, aby to zrobić w całym Internecie, nie będą one działać za każdym razem we wszystkich sytuacjach.

Sprawdź wersję PowerShell

Pierwszą rzeczą jest otwarcie PowerShell z wyszukiwania systemu Windows.

Następnie wpisz $PSVersionTable i naciśnij Enter.

Spowoduje to wyświetlenie ważnych informacji, w tym bieżącej wersji PowerShell, edycji, kompatybilnych wersji itp.

Przejdźmy teraz do innych poleceń, które „nie działają” poprawnie. Należą do nich get-host, $host, $host-version itp.

Warto zauważyć, że podają wersję hosta PowerShell, w której został zainstalowany, a nie wersję silnika PowerShell, której szukamy.

Użyj jednak get-host, jeśli masz program PowerShell w wersji 1,0, ponieważ $PSVersionTable został wprowadzony z wersji 2,0. Tak więc ta $PSVersionTable nie daje wyników, gdy jest używana w PowerShell 1.0.

Zaktualizuj PowerShell w Windows Server

Możesz zaktualizować PowerShell na serwerze Windows za pomocą skryptów wiersza poleceń lub pobierając i instalując określone wersje PowerShell.

Najprostszą metodą jest pobranie najnowszego pliku ze strony Microsoft lub jej repozytorium GitHub i kontynuowanie instalacji.

Naukowym sposobem na zrobienie tego z samego PowerShell jest uruchomienie iex „& { $(irm https://aka.ms/install-powershell.ps1)} -usemsi”.

To połączy się z repozytorium MS GitHub. Następnie odpowiedz na poniższe monity, a instalacja zostanie wkrótce zakończona.

Warto zauważyć, że nie zaktualizuje to starego PowerShell w systemie. Zamiast tego będziesz mieć zainstalowaną zaktualizowaną wersję obok.

Podsumowując

To kończy sprawdzanie wersji PowerShell i sposobu jej aktualizacji.

Polecenia cmdlet sprawiają, że PowerShell jest potężnym narzędziem do automatyzacji. Mimo to warto zwrócić uwagę na kilka innych języków skryptowych jako programista.

Podobał Ci się artykuł? Co powiesz na dzielenie się ze światem?