Udostępnij teraz w social media:

Niektóre foldery w systemie Windows 10 są domyślnie ukryte. Te foldery są ukryte przez system, aby użytkownicy nie usunęli ich przypadkowo ani nie zmodyfikowali. Można je łatwo odkryć, a nawet ukryte specjalne foldery systemowe można wyświetlić, wprowadzając niewielką zmianę w opcjach folderów. Jeśli chcesz ukryć własny folder, możesz. Jest to wyjątkowo łatwe do zrobienia. Oto jak.

Ukryj folder

Otwórz Eksploratora plików i przejdź do folderu, który chcesz ukryć. Istnieją dwa sposoby ukrywania folderu. Możesz przejść do karty Widok i kliknąć przycisk „Ukryj wybrane elementy”. Spowoduje to ukrycie folderu. Ponowne kliknięcie tego samego przycisku odkryje. Działa to, jeśli chcesz, aby proces był szybki, ale jeśli ukrywasz folder i nie chcesz, aby którykolwiek z plików w nim był indeksowany przez Windows Search, będziesz musiał użyć drugiej metody ukryj folder.

Sprawdź -   Jak zatrzymać resetowanie ustawień domyślnych aplikacji Windows 10

Otwórz Eksploratora plików i przejdź do folderu, który chcesz ukryć. Kliknij go prawym przyciskiem myszy i wybierz Właściwości z menu kontekstowego. W oknie Właściwości przejdź na kartę Ogólne. Wybierz „Ukryty” w obszarze Atrybuty, a następnie kliknij przycisk Zaawansowane obok niego. Otworzy się drugie okno. W tym oknie odznacz opcję „Zezwalaj plikom w tym folderze na indeksowanie treści oprócz właściwości pliku”. Kliknij OK, a następnie Zastosuj.

Folder zostanie ukryty, a jego zawartość nie pojawi się w Wyszukiwarce Windows. Jego rozmiar będzie nadal wliczany do użycia dysku, więc jeśli ukryjesz szczególnie duży folder, a ktoś wykona obliczenia matematyczne, będzie w stanie dowiedzieć się, że jest dużo miejsca, którego nie uwzględniono.

Sprawdź -   Jak używać „Magazynu osobistego” OneDrive do zabezpieczania plików

Po utworzeniu ukrytego folderu pamiętaj, aby ukryć ukryte elementy. Możesz to zrobić, usuwając zaznaczenie pola wyboru „Ukryte elementy” na karcie Widok w Eksploratorze plików.

Wyświetlanie ukrytych plików jest naprawdę łatwe w systemie Windows 10, więc nie zapewni Ci to większego bezpieczeństwa. Jest to dobry sposób, aby zapobiec przypadkowemu ingerowaniu w pliki, ale jeśli chcesz zablokować ludzi w folderze, lepszym rozwiązaniem może być utworzenie pliku archiwum chronionego hasłem. Jeśli tworzysz ukryte foldery, upewnij się, że masz system, który pamięta, że ​​je utworzyłeś, a także sposób na ich późniejsze odnalezienie. Można je łatwo ukryć, ale nadal będziesz musiał znać lokalizację folderu, jeśli chcesz uzyskać do niego dostęp, ukryty lub nie.