Jak ulepszyć gry w Wine w systemie Linux

Instalacja Wine w systemie Linux to jeden ze sposobów na lepsze wrażenia z gry, ale samo wino często nie wystarcza, aby grać dalej. Czasami gry wymagają pewnych podstawowych poprawek. Te podstawowe zmiany, gdy zostaną wprowadzone, poprawiają rozgrywkę z Wine.

Wirtualny pulpit

Wspaniałą cechą narzędzia Wine jest możliwość emulacji wirtualnego pulpitu systemu Windows. Może to zasadniczo zablokować wszystkie programy Wine z Linuksa, ograniczając je do pełnoekranowego środowiska podobnego do systemu Windows. Wiele z nich nie włącza tej funkcji, ale powinno, ponieważ włączenie tej funkcji naprawi wiele małych problemów z pełnym ekranem, a także problemy z natywną rozdzielczością, przechwytywaniem myszy itp.

Aby go włączyć, naciśnij ALT + F2 na klawiaturze. Spowoduje to otwarcie programu uruchamiającego polecenia w środowisku pulpitu Linux. W programie uruchamiającym polecenia wpisz: winecfg, a następnie naciśnij klawisz Enter, aby otworzyć narzędzie Wine CFG. To narzędzie umożliwia użytkownikom modyfikowanie aspektów narzędzia Wine.

Kliknij kartę „Grafika” i poszukaj „emuluj wirtualny pulpit”. Zaznacz pole, aby włączyć tę funkcję. Następnie przejdź do sekcji „Rozmiar pulpitu”. W tej sekcji bardzo ważne jest wprowadzenie natywnej rozdzielczości monitora. W ten sposób utworzysz nakładkę na pulpit wirtualny dla gier wideo i innych aplikacji Windows.

Zwróć uwagę, jaka jest Twoja natywna rozdzielczość monitora? Uruchom to polecenie w terminalu: xdpyinfo | grep „wymiary”

Po wprowadzeniu wymiarów kliknij „zastosuj”, a następnie „ok”. Zamknij wszystkie otwarte aplikacje systemu Windows. Po ponownym uruchomieniu Wine będzie używać nowo włączonej nakładki.

Instalowanie narzędzi krytycznych

Gry Windows nie działają po wyjęciu z pudełka w Wine. Podobnie jak w przypadku samego systemu Windows, wiele gier wymaga do prawidłowego działania krytycznych narzędzi i bibliotek. Oto, jak łatwo je zdobyć.

Zacznij od otwarcia okna terminala i postępuj zgodnie z poniższymi instrukcjami w zależności od systemu operacyjnego.

Ubuntu

sudo apt install winetricks

Debian

sudo apt-get winetricks

Arch Linux

sudo pacman -S winetricks

Fedora

sudo dnf install winetricks

OpenSUSE

sudo zypper install wine

Inne systemy Linux

Sam Winetricks jest skryptem powłoki i nie trzeba go instalować. Jeśli twoja dystrybucja Linuksa nie rozpowszechnia oficjalnie programu, ta metoda zadziała.

wget https://raw.githubusercontent.com/Winetricks/winetricks/master/src/winetricks
chmod +x winetrick

Dzięki Winetricks rzeczy takie jak Directx9, pliki VCRun, czcionki MS core itp. Są znacznie łatwiejsze do pobrania. Aby pobrać i zainstalować Directx9, uruchom:

winetricks directx9

Jeśli chcesz zainstalować inne narzędzia z Winetricks, użyj listy bibliotek dll.

winetricks dlls list

Alternatywnie, wymień wszystko, co ma do zaoferowania narzędzie Winetricks:

winetricks list-all

Zapisz listy do późniejszego wykorzystania, przesyłając je do pliku tekstowego.

winetricks list-all >> winetricks-list.txt

Uwaga: Winetricks ma interfejs graficzny, którego użytkownicy mogą używać, jeśli aplikacja terminalowa jest zbyt zagmatwana. Aby go uruchomić, wyszukaj „winetricks” pod miejscem, w którym zwykle uruchamiasz programy.

Zmiana wersji systemu Windows

Czasami gra nie działa w Wine z powodu wersji systemu Windows. Domyślnie wersja używana przez Wine to Windows XP. Oczywiście, ponieważ XP to martwa platforma, niewiele gier nadal ją obsługuje. Chociaż prawdą jest, że używanie go w trybie XP może naprawdę pomóc w starszych grach, nie dotyczy to nowszych gier.

Aby zmienić wersję, ponownie otwórz Wine CFG. Odbywa się to przez naciśnięcie ALT + F2 na klawiaturze, wpisanie winecfg, a następnie klawisz Enter.

Jak tylko otworzy się Wine CFG, spójrz na dolną część okna pod kątem „wersji systemu Windows”. Wybierz menu rozwijane i wybierz „Windows 7”.

Chociaż prawdą jest, że system Windows 10 znajduje się na tej liście, gry zwykle działają najlepiej w trybie Windows 7 (w większości), więc unikaj systemu Windows 10. Jeśli gra nie działa w systemie Windows 7, zmień ją na 10.

Po zmianie wersji kliknij „Zastosuj”, a następnie „OK”, aby zakończyć zmiany.

Dziewięć galu

Nawet jeśli DirectX 9 jest zainstalowany przez Winetricks, gry nadal mogą mieć problemy. Najważniejsze sprowadza się do wydajności. Wynika to z faktu, że Wine jest złożonym narzędziem, które działa w celu przekazywania kodu Windows do Linuksa. W rezultacie rzeczy nie zawsze działają idealnie.

Łatwym sposobem naprawienia problemów z wydajnością DirectX 9 jest Gallium Nine. Łata Wine i pozwala użytkownikom łatwo uzyskać więcej FPS w grach Wine. W tym samouczku omówimy, jak zainstalować go przez Ubuntu i Arch Linux jako pakiety, które są łatwo dostępne.

To powiedziawszy, wszystkie dystrybucje Linuksa są obsługiwane i mają instrukcje (choć skomplikowane), jak je również zainstalować. Jeśli nie używasz Ubuntu lub Arch Linux. Przejdź tutaj i przeczytaj oficjalne instrukcje budowania ze źródeł itp.

Instalacja Ubuntu

Użytkownicy Ubuntu z przyjemnością dowiedzą się, że dostępny jest PPA. Aby uzyskać poprawioną wersję Wine, otwórz okno terminala i wprowadź następujące polecenia:

sudo add-apt-repository ppa:commendsarnex/winedri3

Po dodaniu PPA zaktualizuj zmiany wprowadzone w systemie za pomocą polecenia update.

sudo apt-get update

Na koniec zainstaluj poprawioną wersję Wine.

sudo apt install mesa wine2.0

Instalacja Arch Linux

Użytkownicy Arch mogą po prostu pobrać migawkę najnowszej wersji Gallium Nine i ją zainstalować. Pakiet AUR zainstaluje wszystkie zależności, najnowszą wersję Wine i wszystko, co jest potrzebne do bezproblemowego działania. Skieruj na to swojego ulubionego pomocnika AUR i zacznij działać!

Włączanie galu Nine

Jak większość poprawek w tym artykule, zaczyna się w oknie Wine CFG. Aby włączyć ulepszenia wydajności Galium Nine, naciśnij ALT + F2, wpisz „winecfg” i naciśnij klawisz Enter. W centrum Wine CFG poszukaj zakładki „Staging”.

Wewnątrz „staging” zaznacz pole „Enable Gallium 9, aby uzyskać lepszą wydajność D3D9”. Kliknij przycisk „zastosuj”, a następnie „OK”. Odtąd Wine powinno działać dużo lepiej!