Jak uruchamiać skrypty Pythona?

Photo of author

By maciekx

Jeśli masz już doświadczenie z językiem Python, zapewne wiesz, jak uruchamiać napisane w nim skrypty.

Zastanawiasz się, dlaczego warto przeczytać ten tekst? Być może wciąż nie wiesz, jak uruchamiać skrypty Pythona, ponieważ nie miałeś z nimi wcześniej do czynienia. W takim przypadku ten artykuł jest zdecydowanie dla Ciebie! A czy tylko dla Ciebie? Nie! Zarówno osoby zaznajomione z Pythonem, jak i te, które dopiero zaczynają, mogą w tym tekście znaleźć coś nowego i interesującego. Przejdźmy więc od razu do meritum.

Zanim jednak przejdziemy do praktycznych aspektów tego poradnika, upewnijmy się, że masz zainstalowanego Pythona w swoim systemie.

Następnie otwórz swój ulubiony edytor tekstu i stwórz nowy skrypt w Pythonie, którego użyjemy w ramach tego samouczka. Możesz wykorzystać poniższy kod, który dodaje dwie liczby:

a, b = list(map(int, input().split()))
print(a + b)

Środowiska IDE

Skrypty Pythona można uruchamiać w środowiskach IDE (Integrated Development Environment) za pomocą jednego kliknięcia. Jest to zazwyczaj bardzo proste. W IDE znajdziesz przycisk służący do uruchamiania skryptów Pythona, często oznaczony charakterystyczną ikoną. Wystarczy go kliknąć, aby skrypt został wykonany.

Metoda Klasyczna

Najpopularniejszym sposobem uruchamiania skryptów Pythona jest wykorzystanie wiersza poleceń, znanego również jako terminal. Zobaczmy, jak za jego pomocą uruchomić nasz skrypt.

  • Otwórz wiersz poleceń lub terminal.
  • Przejdź do katalogu, w którym znajduje się Twój skrypt Pythona.
  • Uruchom skrypt wpisując polecenie: `python3 nazwa_skryptu.py` (w zależności od konfiguracji, słowo kluczowe `python3` może być zamienione na `python`).
  • Gotowe! Rezultat działania skryptu powinien pojawić się w następnej linii.

Korzystając z powyższych kroków, możesz uruchomić skrypty Pythona niezależnie od używanego systemu operacyjnego. Metoda ta działa w większości popularnych systemów.

Oprócz przedstawionej metody istnieją też inne sposoby uruchamiania skryptów Pythona w różnych systemach. Przyjrzyjmy się im bliżej.

macOS / Ubuntu

W systemach macOS i Ubuntu możemy wykorzystać skrypty bash do uruchamiania skryptów Pythona. Oba te systemy operacyjne posiadają wbudowaną obsługę skryptów bash. Zobaczmy, jak to zrobić krok po kroku:

  • Otwórz wybrany edytor tekstu.
  • Utwórz nowy plik z rozszerzeniem `.sh` (będzie to skrypt bash) i wklej do niego następujący kod:

#!/usr/bin/env bash
python3 /ścieżka/do_twojego/python/skryptu.py

  • Pamiętaj, aby zaktualizować ścieżkę do Twojego skryptu Pythona w skrypcie bash.
  • Uruchom skrypt bash wpisując w terminalu: `./nazwa_skryptu.sh`

Możesz również dowiedzieć się, jak uruchamiać skrypty bash z poziomu Pythona.

Ubuntu – Sposób Alternatywny

W systemie Ubuntu istnieje jeszcze jeden interesujący sposób na uruchamianie skryptów Pythona.

Wyobraź sobie sytuację, w której masz aplikację z interfejsem graficznym (GUI) napisaną w Pythonie. Uruchamianie jej za każdym razem za pomocą opisanych wcześniej metod może być uciążliwe. Jak więc uruchomić ją jednym kliknięciem? A co z możliwością uruchomienia jej z poziomu pulpitu? Czy nie byłoby to wygodne?

Oczywiście, możemy utworzyć specjalny skrót na pulpicie dla naszego skryptu Pythona.

Zobaczmy, jak uruchomić skrypt Pythona za pomocą pulpitu.

  • Otwórz dowolny edytor tekstu i utwórz nowy plik.
  • Wklej do niego następujący kod, a następnie zapisz go z rozszerzeniem `.desktop` w lokalizacji: `/home/twoja_nazwa_użytkownika/.local/share/applications/`.
[Desktop Entry]
Name=nazwa_twojego_skryptu
Exec=gnome-terminal -- /home/twoja_nazwa_użytkownika/ścieżka_do_twojego_skryptu_bash/skrypt_bash.sh
Type=Application
Categories=GTK;GNOME;Utility;

Możesz oczywiście dowolnie zmienić nazwę pliku (w przykładzie użyto `nazwa_twojego_skryptu`).

  • Następnie utwórz skrypt bash, który będzie uruchamiał Twój skrypt Pythona. To właśnie ten skrypt będzie punktem wejścia dla Twojej aplikacji. Wklej do niego poniższy kod:
#!/usr/bin/env bash 
python3 /ścieżka/względna/do_skryptu/od/katalogu/domowego/skrypt.py

W skrypcie bash podaj ścieżkę do skryptu Pythona, liczoną względem katalogu domowego. Zaktualizuj również ścieżkę do skryptu bash w pliku `.desktop`.

  • Teraz naciśnij klawisz Windows i wyszukaj swój wpis na pulpicie po nazwie, którą nadałeś. Uruchom go.

Powinna uruchomić się aplikacja z interfejsem graficznym. Jeżeli jednak uruchamiasz skrypt, który nie wymaga żadnych danych wejściowych, możesz napotkać pewien problem.

Zauważysz, że terminal zamyka się natychmiast po wykonaniu skryptu Pythona, przez co nie masz szansy zobaczyć wyjścia. Aby temu zapobiec, musimy sprawić, aby terminal pozostał otwarty po wykonaniu skryptu. W tym celu zmodyfikujmy nieco skrypt bash:

#!/usr/bin/env bash 
python3 /ścieżka/względna/do_skryptu/od/katalogu/domowego/skrypt.py <code class="language-bash">bash

Teraz uruchom go ponownie i sprawdź rezultat – wyjście skryptu powinno być widoczne.

Windows

W systemie Windows również istnieje alternatywna metoda uruchamiania skryptów Pythona. Możemy do tego celu wykorzystać polecenie „Uruchom”. Zobaczmy, jak to zrobić krok po kroku:

  • Otwórz okno „Uruchom” wciskając klawisze Windows + R.
  • W oknie dialogowym wpisz: `py C:\ścieżka\do\skryptu.py` i zatwierdź klawiszem Enter.
  • Niestety, linia poleceń zamyka się automatycznie po zakończeniu wykonania skryptu, przez co nie możemy zobaczyć wyniku. Jak rozwiązać ten problem?

Możemy użyć skryptu wsadowego (batch), aby linia poleceń pozostała otwarta. Aby to zrobić, utwórz plik z rozszerzeniem `.bat` i wklej do niego poniższy kod:

@py.exe C:\ścieżka\do\skryptu.py %*
@pause

Teraz ponownie otwórz okno „Uruchom” za pomocą kombinacji klawiszy Windows + R i wpisz ścieżkę do utworzonego skryptu wsadowego. Spowoduje to uruchomienie skryptu Pythona, a wynik jego działania będzie widoczny w otwartym oknie linii poleceń.

Podsumowanie

Wybierz metodę uruchamiania skryptów Pythona, która jest dla Ciebie najwygodniejsza i najbardziej odpowiednia. I ciesz się pisaniem kodu w Pythonie!

Życzymy miłego kodowania! 🙂

Podobał Ci się ten artykuł? Podziel się nim ze światem!


newsblog.pl