Jak uruchomić komputer w trybie awaryjnym w systemie Windows 10

  • Tryb awaryjny w systemie Windows 10 to przydatna funkcja rozwiązywania problemów, która pozwala izolować i naprawiać błędy systemowe bez ingerencji niepotrzebnych sterowników i programów.
  • Istnieją trzy główne metody uzyskania dostępu do trybu awaryjnego w systemie Windows 10: konfiguracja systemu, zaawansowane uruchamianie lub naciśnięcie klawisza F8 podczas uruchamiania (włączane za pomocą wiersza poleceń).
  • Jeśli nie możesz uzyskać dostępu do trybu awaryjnego, możesz spróbować uruchomić system w trybie odzyskiwania przy użyciu nośnika instalacyjnego lub dysku naprawy systemu, aby rozwiązać problem. Pamiętaj o wyłączeniu Trybu Awaryjnego po naprawieniu problemu.

Tryb awaryjny to wbudowana funkcja rozwiązywania problemów systemu Windows, która wyłącza niepotrzebne sterowniki i programy podczas uruchamiania. Pozwala izolować problemy i naprawiać je bez ingerencji nieistotnych aplikacji. Rzućmy okiem na uruchamianie systemu w trybie awaryjnym w systemie Windows 10 i co zrobić, jeśli nie można uruchomić systemu w trybie awaryjnym.

Metoda 1: Konfiguracja systemu

Aby otworzyć ekran konfiguracji systemu, wpisz msconfig w pasku wyszukiwania w menu Start i wybierz opcję Najlepsze dopasowanie. Otwórz kartę Rozruch i zanotuj Opcje rozruchu. Wybranie opcji Bezpiecznego rozruchu wymusi uruchomienie systemu w trybie awaryjnym po następnym ponownym uruchomieniu.

Możesz wybierać spośród opcji dodatkowych. Oto, co robią:

  • Minimalny: uruchamia tryb awaryjny z absolutnie minimalną liczbą sterowników i usług, ale ze standardowym GUI systemu Windows (graficznym interfejsem użytkownika). Jest to standardowa opcja trybu awaryjnego.
  • Alternatywna powłoka: uruchamia tryb awaryjny z wierszem poleceń, bez interfejsu GUI systemu Windows. Wymaga znajomości zaawansowanych poleceń tekstowych, a także poruszania się po systemie operacyjnym bez użycia myszy.
  • Naprawa Active Directory: uruchamia tryb awaryjny z dostępem do informacji specyficznych dla komputera, takich jak modele sprzętu. W przypadku niepowodzenia instalacji nowego sprzętu, który powoduje uszkodzenie usługi Active Directory, można użyć trybu awaryjnego w celu przywrócenia stabilności systemu poprzez naprawę uszkodzonych danych lub dodanie nowych danych do katalogu. Usługa Active Directory jest używana w ustawieniach biznesowych, więc jest mało prawdopodobne, że będziesz jej potrzebować na komputerze osobistym.
  • Sieć: Uruchamia tryb awaryjny z niezbędnymi usługami i sterownikami do pracy w sieci ze standardowym graficznym interfejsem użytkownika systemu Windows. Wybierz tę opcję, jeśli podczas rozwiązywania problemów chcesz połączyć się z Internetem.

Wybierz Minimalny > Zastosuj > OK. Konfiguracja systemu zapyta teraz, czy chcesz ponownie uruchomić system. Wybranie opcji Uruchom ponownie natychmiast zainicjuje proces ponownego uruchomienia, dlatego pamiętaj o zapisaniu wszystkich aktywnych dokumentów lub projektów.

Metoda 2: Zaawansowane uruchamianie

Następną opcją jest zaawansowane uruchamianie systemu Windows 10. Nie jest to zbyt zaawansowane, ale naprawdę warto wiedzieć. Aby do niego dotrzeć, wpisz zaawansowane uruchamianie w pasku wyszukiwania w menu Start i wybierz Najlepsze dopasowanie.

  • W wyświetlonym menu w obszarze Uruchamianie zaawansowane wybierz opcję Uruchom ponownie teraz.
  • Spowoduje to ponowne uruchomienie systemu w trybie odzyskiwania, w którym pojawią się trzy opcje: Kontynuuj, Rozwiązywanie problemów lub Wyłącz komputer.
  • Wybierz opcję Rozwiązywanie problemów > Opcje zaawansowane. Masz teraz do wyboru całą gamę nowych opcji.
  • Wybierz Ustawienia uruchamiania > Uruchom ponownie. Twój system uruchomi się ponownie. Ekran ustawień uruchamiania zostanie załadowany po ponownym uruchomieniu. Stąd wybierz wymaganą opcję trybu awaryjnego.
  • Zaawansowany skrót startowy

    Możesz pominąć ten dość długi proces klikania, przytrzymując klawisz Shift i klikając Uruchom ponownie w obszarze Zasilanie, które znajduje się w menu Start systemu Windows 10. Ponowne uruchomienie przeniesie Cię bezpośrednio do opcji odzyskiwania, gdzie możesz wybrać Rozwiązywanie problemów > Opcje zaawansowane > Ustawienia uruchamiania.

    Metoda 3: Naciśnięcie klawisza F8 podczas uruchamiania

    Do czasu wprowadzenia systemu Windows 8 najpopularniejszą metodą przejścia do trybu awaryjnego było naciśnięcie klawisza F8 na klawiaturze podczas uruchamiania. Dotknięcie klawisza F8 powoduje wyświetlenie ekranu opcji trybu awaryjnego, zawierającego listę opcji znajdujących się w metodzie 1 (powyżej) i kilka alternatyw.

    Aby skrócić czas uruchamiania, w systemie Windows 10 (i Windows 11) dostęp w trybie awaryjnym F8 jest domyślnie wyłączony. Możesz jednak poświęcić kilka sekund podczas uruchamiania, włączając menu F8 za pomocą wiersza poleceń:

  • Rozpocznij od otwarcia wiersza poleceń z podwyższonym poziomem uprawnień. Kliknij prawym przyciskiem myszy menu Start i wybierz Wiersz poleceń (administrator). Wybierz opcję Tak w oknie dialogowym Kontrola konta użytkownika, jeśli się pojawi. Wiersz poleceń powinien być teraz otwarty.
  • Wprowadź (lub skopiuj/wklej) następujące polecenie:
    • bcdedit /set {default} bootmenupolicy starsze
  • Aby w dowolnym momencie cofnąć to starsze polecenie, otwórz ponownie wiersz poleceń z podwyższonym poziomem uprawnień zgodnie z powyższymi instrukcjami i wpisz:
    • bcdedit /set {default} standard bootmenupolicy
  • Polecenie odwrócenia przywraca proces uruchamiania do pierwotnego stanu. Aby więc przejść do trybu awaryjnego, będziesz musiał skorzystać z jednej z omówionych alternatywnych opcji.

    Powyższe kroki działają również w systemie Windows 11!

    Co się stanie, jeśli nie będę mógł uzyskać dostępu do trybu awaryjnego?

    Nawet jeśli żadne z powyższych nie zadziała, nadal masz dwa asy w rękawie.

    Jeśli zainstalowałeś system Windows 10 z dysku lub napędu flash USB, możesz od razu uruchomić system w trybie odzyskiwania, wkładając nośnik instalacyjny przed włączeniem systemu.

    Wybierz układ klawiatury, a następnie opcję Napraw komputer w lewym dolnym rogu ekranu. Stąd możesz przejść do opcji Rozwiązywanie problemów > Opcje zaawansowane, gdzie znajdziesz:

    • Przywracanie systemu
    • Odzyskiwanie obrazu systemu
    • Naprawa rozruchowa,
    • Wiersz polecenia
    • Wróć do poprzedniej kompilacji

    Aby funkcja odzyskiwania obrazu systemu działała, konieczne jest utworzenie obrazu kopii zapasowej przed wystąpieniem błędu systemu, co zdecydowanie zalecamy. Możesz utworzyć obraz systemu, wpisując recovery w pasku wyszukiwania menu Start i wybierając najlepsze dopasowanie. Otworzy się zaawansowane narzędzia odzyskiwania. Wybierz opcję Utwórz dysk odzyskiwania i postępuj zgodnie z instrukcjami.

    Płyta naprawy systemu

    Kolejnym pomocnym narzędziem, które masz do dyspozycji, jest dysk naprawy systemu. W przeciwieństwie do obrazu systemu, nie są one specyficzne dla komputera, więc jeśli wszystko pójdzie nie tak, możesz je zdobyć od znajomego.

    Przejdź do Panelu sterowania > System i zabezpieczenia > Kopia zapasowa i przywracanie (Windows 7).

    Nie pozwól, aby tag Windows 7 Cię zniechęcił: jesteś we właściwym miejscu. Wybierz opcję Utwórz dysk naprawy systemu w lewej kolumnie i postępuj zgodnie z instrukcjami.

    Jak wyjść z trybu awaryjnego?

    Po rozwiązaniu problemu z systemem Windows 10 możesz opuścić tryb awaryjny. Ale jak wyjść z trybu awaryjnego, gdy już tam będziesz?

    Istnieją dwie opcje, w zależności od sposobu uruchomienia w trybie awaryjnym:

    • Jeśli wszedłeś do Trybu Awaryjnego Metodą 1 (poprzez Konfigurację Systemu), musisz wyłączyć opcję Trybu Awaryjnego w tym samym oknie konfiguracji. W przeciwnym razie po każdym ponownym uruchomieniu system Windows 10 uruchomi się ponownie w trybie awaryjnym.
    • Jeśli weszłeś do trybu awaryjnego przy użyciu metody 2 (poprzez zaawansowane uruchamianie) lub metody 3 (poprzez dotknięcie klawiatury), zamknij lub uruchom ponownie system, aby opuścić tryb awaryjny.

    Pierwsza opcja może przykuć uwagę ludzi (w tym mnie!), więc nie zapomnij sprawdzić menu Konfiguracja systemu, jeśli coś wydaje się nie tak.

    Znasz już trzy najłatwiejsze metody uzyskania dostępu do trybu awaryjnego systemu Windows 10. Pamiętaj, aby zapoznać się z ostatnią sekcją dotyczącą dysków do odzyskiwania obrazu systemu i naprawy systemu. Pamiętaj, że to pierwsze działa tylko wtedy, gdy ustawiłeś lokalizację odzyskiwania, zanim Twój świat zaczął się zapadać w koszmarze wywołanym BSOD.