Jak ustawić uprawnienia do plików na komputerze Mac

Photo of author

By maciekx

Podobnie jak inne popularne systemy operacyjne, macOS oferuje możliwość zarządzania dostępem do plików poprzez rozbudowany zestaw uprawnień. Można je dostosować samodzielnie, korzystając z aplikacji Finder lub za pomocą polecenia chmod w terminalu Maca. Oto przewodnik, jak to zrobić.

Zmiana uprawnień do plików na Macu przy użyciu Findera

Aby skonfigurować uprawnienia do plików na komputerze Mac bez użycia terminala, skorzystaj z aplikacji Finder.

Finder można uruchomić z Docka, który znajduje się u dołu ekranu. Ikona Findera przedstawia uśmiechnięte logo Happy Mac.

W oknie Findera możesz przeglądać i zmieniać uprawnienia, klikając plik lub folder prawym przyciskiem myszy i wybierając opcję „Uzyskaj informacje”.

W oknie „Informacje” znajdziesz szczegółowe dane o pliku lub folderze. Aby zmienić uprawnienia, kliknij strzałkę obok sekcji „Udostępnianie i uprawnienia”.

Otworzy się lista kont użytkowników lub grup na Macu, z odpowiadającymi im poziomami dostępu w sekcji „Uprawnienia”.

Jeśli chcesz dodać nowe konto lub grupę, które nie znajdują się na liście, kliknij ikonę Plus (+) u dołu okna.

Wybierz użytkownika lub grupę w oknie dialogowym, a następnie kliknij „Wybierz”, aby dodać je do listy.

Poziomy dostępu są jasno określone – użytkownicy z poziomem „Tylko do odczytu” mogą przeglądać pliki, ale nie mają możliwości ich edytowania. Z kolei konta z poziomem „Odczyt i zapis” mogą zarówno przeglądać, jak i modyfikować pliki.

Aby zmienić poziom uprawnień dla użytkownika lub grupy z listy, kliknij strzałkę obok aktualnego poziomu, a następnie wybierz „Tylko do odczytu” lub „Odczyt i zapis” z menu.

Zmiany w uprawnieniach są wprowadzane natychmiastowo. Po zakończeniu możesz zamknąć okno „Informacje”.

Zmiana uprawnień do plików na Macu przy użyciu terminala

Jeśli miałeś do czynienia z poleceniem chmod w systemie Linux, znasz jego potencjał. Dzięki jednemu poleceniu w terminalu możesz ustawić uprawnienia do odczytu, zapisu i wykonywania dla plików oraz katalogów.

Polecenie chmod nie jest jednak ograniczone tylko do Linuxa. W rzeczywistości ma swoje korzenie w systemach Unix z lat 70. XX wieku – zarówno Linux, jak i macOS dzielą to dziedzictwo, dlatego chmod jest dostępne także w macOS.

Aby skorzystać z chmod, uruchom terminal. Możesz to zrobić, klikając ikonę Launchpad w Docku i wybierając „Terminal” w folderze „Inne”.

Możesz również otworzyć terminal, korzystając z funkcji wyszukiwania Spotlight.

Sprawdzanie aktualnych uprawnień do plików

Aby zobaczyć obecne uprawnienia do pliku, wpisz:

ls -@l file.txt

Podstawiając „file.txt” swoją nazwą pliku, uzyskasz listę poziomów dostępu użytkowników oraz wszelkich rozszerzonych atrybutów związanych z systemem macOS.

Wyniki polecenia ls wyświetlają uprawnienia pliku w pierwszych 11 znakach. Pierwszy znak, jeśli jest to półpauza (-), oznacza plik; dla folderów jest to litera (d).

Następne dziewięć znaków jest podzielonych na trzy grupy.

Pierwsza grupa pokazuje uprawnienia właściciela pliku, druga grupa określa uprawnienia grupy, a trzecia grupa przedstawia uprawnienia innych użytkowników.

Widzisz również litery, takie jak r (odczyt), w (zapis) i x (wykonanie). Te symbole zawsze pojawiają się w tej samej kolejności. Na przykład:

– oznacza brak dostępu do odczytu i zapisu, a plik nie jest wykonywalny.
r– wskazuje, że plik można odczytać, ale nie można do niego zapisać ani go wykonać.
rw- oznacza dostęp do odczytu i zapisu, ale plik nie jest wykonywalny.
rx oznacza, że plik można odczytać i wykonać, ale nie można do niego zapisywać.
rwx wskazuje, że plik jest dostępny do odczytu, zapisu i wykonania.

Jeśli na końcu wyjścia pojawia się znak małpy (@), oznacza to, że plik lub folder ma rozszerzone atrybuty związane z bezpieczeństwem, które mogą dać niektórym aplikacjom (takim jak Finder) stały dostęp do tych plików.

Jest to częściowo związane z nowymi funkcjami zabezpieczeń wprowadzonymi w macOS Catalina, mimo że listy kontroli dostępu do plików (ACL) były dostępne w macOS od wersji 10.4 Tiger w 2005 roku.

Ustalanie uprawnień do plików

Aby ustawić uprawnienia do plików, skorzystaj z polecenia chmod w terminalu. Aby usunąć wszystkie istniejące uprawnienia, nadając jednocześnie dostęp do odczytu i zapisu dla właściciela, a dostęp do odczytu dla wszystkich innych, wpisz:

chmod u=rw,g=r,o=r file.txt

Flaga u odnosi się do uprawnień właściciela pliku, g do grupy użytkowników, a o do pozostałych użytkowników. Użycie znaku równości (=) resetuje wszystkie wcześniejsze uprawnienia dla danej kategorii.

W tym przypadku właściciel pliku ma dostęp do odczytu i zapisu, podczas gdy grupa i inni użytkownicy mają jedynie dostęp do odczytu.

Możesz także użyć znaku plus (+), aby dodać uprawnienia dla użytkownika. Na przykład:

chmod o+rw file.txt

To nadałoby wszystkim innym użytkownikom prawa do odczytu i zapisu pliku.

Możesz również użyć znaku minus (-), aby usunąć uprawnienia, na przykład:

chmod o-rw file.txt

To polecenie usunie dostęp do odczytu i zapisu dla wszystkich innych użytkowników z pliku.

Aby dodać, usunąć lub zmienić uprawnienia dla wszystkich użytkowników, użyj flagi a. Na przykład:

chmod a+rwx file.txt

To polecenie nada wszystkim użytkownikom i grupom użytkowników dostęp do odczytu, zapisu i wykonania pliku.

Z potężnymi możliwościami związane są również duże odpowiedzialności, a polecenie chmod to rozbudowane narzędzie do zarządzania uprawnieniami do plików w macOS. Możesz również zastąpić litery (rwx) odpowiednią kombinacją cyfr ósemkowych, do 777 (co oznacza odczyt, zapis i wykonanie).

Aby dowiedzieć się więcej, wpisz man chmod w terminalu, aby uzyskać pełną listę dostępnych opcji i ustawień.


newsblog.pl