Jak usunąć martwe elementy ze startu w Menedżerze zadań w systemie Windows 10

Menedżer zadań ma przydatną kartę o nazwie Uruchamianie. To bardzo łatwy sposób na zarządzanie aplikacjami, które mogą być uruchamiane podczas uruchamiania systemu. Niektóre aplikacje automatycznie dodają się do karty Uruchamianie (jeśli im na to pozwolisz), podczas gdy inne aplikacje są dodawane do folderu Autostart przez samych użytkowników. Jest łatwy w użyciu i jeśli chcesz całkowicie usunąć element z tej listy, możesz go otworzyć na karcie Uruchamianie. Działa to w przypadku większości aplikacji, ale nie można już uzyskać dostępu do niektórych wymienionych elementów. Są to w zasadzie martwe elementy, które należy usunąć. Usunięcie martwych elementów ze Startup nie przyspieszy działania systemu, ale warto zrobić trochę czyszczenia systemu.

Zidentyfikuj martwy element startowy

Łatwo jest zidentyfikować martwy element startowy. Otwórz Menedżera zadań i przejdź do zakładki Uruchamianie. Kliknij element prawym przyciskiem myszy i sprawdź, czy opcja „Otwórz lokalizację pliku” jest wyszarzona. Jeśli tak, ten element nie może działać podczas uruchamiania i jest zasadniczo martwy.

Usuń martwe elementy ze Startup

Aby usunąć martwe elementy ze Startup, musisz edytować rejestr systemu Windows. Jest to skomplikowane, ponieważ musisz upewnić się, że usuwasz właściwą pozycję z rejestru. Jest dużo miejsca na błędy, więc o wiele łatwiejszym sposobem jest użycie autouruchamiania dla Windows.

Ściągnij i uruchom Autoruns dla Windows. Karta Wszystko będzie zawierać listę wszystkiego. Przejrzyj listę pozycji w kolorze żółtym. „Ścieżka obrazu” informuje, że nie można znaleźć pliku. Każdy z tych elementów będzie wymieniony ze ścieżką rejestru lub ścieżką do folderu. Ścieżka rejestru będzie prawdopodobnie następująca.

HKCUSoftwareMicrosoftWindowsCurrentVersionRun

Elementy mogą być również wymienione w następującej ścieżce folderu.

C:ProgramDataMicrosoftWindowsStart MenuProgramsStartup

Niezależnie od tego, czy przedmiot jest żółty, to już nie istnieje. Kliknij go prawym przyciskiem myszy i wybierz Usuń z menu kontekstowego.

Skąd pochodzą martwe elementy startowe?

Elementy Dead Startup to zwykle aplikacje, które zostały odinstalowane, ale pozostawiły wpisy w rejestrze. Zdarza się to od czasu do czasu, dlatego rejestr należy edytować, aby pozbyć się elementu. W niektórych przypadkach może to być aplikacja, która jest nadal zainstalowana, ale została zaktualizowana. Mogło to spowodować uszkodzenie funkcji uruchamiania aplikacji. W takim przypadku może być konieczne odinstalowanie i ponowne zainstalowanie aplikacji. Możesz spróbować włączyć aplikację jako element startowy z jej własnych ustawień.