Jak usunąć tło wideo w systemie Windows 10

Photo of author

By maciekx

Jeżeli pragniesz uzyskać jednolite tło podczas transmisji na żywo lub nagrywania za pomocą kamery internetowej, niezbędny będzie zielony ekran. Dzięki niemu oprogramowanie kamery może precyzyjnie nałożyć dowolne tło zamiast tego, które jest rzeczywiste. Ustawienie zielonego ekranu jest stosunkowo tanie, jednak nie wszyscy mają wystarczająco dużo miejsca, aby go zainstalować. Jeśli chcesz usunąć tło z wideo, ale nie możesz sobie pozwolić na zielony ekran, istnieje kilka alternatywnych programów, które mogą Ci w tym pomóc.

Warto już teraz zaznaczyć, że rezultaty z użyciem zielonego ekranu będą zawsze lepsze, niezależnie od jakości oprogramowania. Jakość samej kamery internetowej również ma znaczenie, jednak w naszym teście użyliśmy standardowej kamery, a wyniki były zadowalające.

Warunki nagrywania

Aby uzyskać zadowalające efekty, zaleca się przyciemnienie lub wyłączenie świateł, które oświetlają tło. To szczególnie istotne, jeśli pomieszczenie jest generalnie słabo oświetlone. Oczywiście musisz także zadbać o odpowiednie oświetlenie twarzy przy biurku.

Możesz wykorzystać małą lampę biurkową lub, jeśli masz ograniczony budżet, zastosować białe tło. Należy jednak pamiętać, że ta metoda nie sprawdzi się w przypadku transmisji na żywo, gdyż gra zajmie wtedy cały ekran.

Pomocne jest, abyś założył jaśniejsze ubranie, co ułatwi odróżnienie postaci od ciemnego tła. Osobiście miałem na sobie ciemnoszary kolor i efekty były zadowalające, lecz dla lepszych rezultatów warto wybrać kolor, który nie będzie się zlewał z tłem. Unikaj ubrań w odcieniach zieleni.

Usuwanie tła wideo

Przetestowaliśmy dwie aplikacje, które umożliwiają usuwanie tła wideo w czasie rzeczywistym. Żadna z nich nie jest całkowicie darmowa, ale obie oferują bezpłatną wersję z dodanym znakiem wodnym. Aplikacje, które testowaliśmy, to:

Chromacam oraz XSplit VCam.

Chromacam

Chromacam jest aplikacją darmową, a dodawany przez nią znak wodny nie jest zbyt inwazyjny. Jeśli nie planujesz transmisji na żywo, większość z nich można usunąć w postprodukcji. Wersja płatna kosztuje 20 USD, co jest całkiem przystępną ceną.

XSplit VCam

XSplit VCam w wersji darmowej dodaje znaki wodne, które mogą zasłaniać twarz, co utrudnia korzystanie z tej opcji. Wersja płatna kosztuje 50 USD.

Zalecamy przetestowanie bezpłatnych wersji obu aplikacji z dowolną kamerą internetową. Jakość kamery i warunki, w jakich nagrywasz, będą miały wpływ na uzyskane rezultaty. W tym przewodniku pokażemy, jak nagrywać na żywo za pomocą obu aplikacji, wykorzystując Open Broadcast Studio, które jest standardowym narzędziem dla wielu użytkowników.

Streamowanie przez OBS

Jeśli nie wiesz, jak skonfigurować OBS do nagrywania z kamery, przeprowadzimy Cię przez cały proces. Zainstaluj jedną lub obie rekomendowane przez nas aplikacje. Wybór należy do Ciebie. Kroki dla obu aplikacji są podobne, różnice dotyczą głównie samej instalacji.

Po zainstalowaniu i uruchomieniu OBS, zobaczysz ekran powitalny. Kliknij przycisk plus znajdujący się pod sekcją źródeł, jak pokazano poniżej.

W otwartym menu wybierz opcję „Urządzenie do przechwytywania wideo”. Nadaj swojemu źródłu nazwę, ale nie zmieniaj nic więcej na pierwszym ekranie. Następnie, gdy zobaczysz kolejny ekran, skorzystaj z rozwijanej listy „Urządzenie” i wybierz nazwę aplikacji, której chcesz użyć, na przykład Chromacam lub XSplit VCam.

W przypadku XSplit, po uruchomieniu aplikacji po raz pierwszy zobaczysz następujące okno. Z rozwijanej listy „Filtr” wybierz opcję „Usuń tło”.

W Chromacam tło jest już domyślnie ustawione na usunięcie, więc nie musisz nic konfigurować.

Po tym poczekaj, aż aplikacja się załaduje. Oto przykładowe wyniki z Chromacam. Osobiście nałożyłem efekt rozmycia na twarz. To nie jest aplikacja, a jedynie efekt.

A oto jak wygląda strumień wideo w XSplit VCam po usunięciu tła.

Obie aplikacje działają w podobny sposób, chociaż w niektórych przypadkach Chromacam okazał się znacznie lepszy. Nasza kamera internetowa ma rozdzielczość 1280 x 720 i nagrywa w 30 klatkach na sekundę, co nie jest wcale najwyższą jakością.


newsblog.pl