Jak utworzyć serwer kopii zapasowych Dropbox w systemie Linux

Bezgłowy serwer kopii zapasowych Dropbox zaczyna się od zainstalowania wersji Dropbox z wiersza poleceń. W tym przypadku skorzystamy z narzędzia do przesyłania Dropbox. Jest to skrypt, który bardzo ułatwia automatyczne przesyłanie treści do Dropbox za pomocą wiersza poleceń.

Zainstaluj Git

Aby uzyskać ten skrypt, musisz mieć zainstalowany pakiet Git na komputerze z systemem Linux. Otwórz okno terminala i wprowadź następujące polecenia, aby rozpocząć korzystanie z Git.

Ubuntu

sudo apt install git

Debian

sudo apt-get install git

Arch Linux

sudo pacman-S git

Fedora

sudo dnf install git

OpenSUSE

sudo zypper install git

Inne systemy Linux

Git jest wszechobecny. W rezultacie użytkownicy nawet najbardziej niejasnej dystrybucji Linuksa powinni móc go zainstalować. Użyj swojego menedżera pakietów, aby wyszukać „git” i zainstalować go. Alternatywnie sprawdź Pkgs.org dla instalatora do pobrania.

Dropbox Uploader

Po zainstalowaniu narzędzia Git możemy go użyć do pobrania kodu dla Dropbox Uploader. W terminalu sklonuj kod źródłowy na komputerze z systemem Linux:

git clone https://github.com/andreafabrizi/Dropbox-Uploader.git

Za pomocą polecenia CD przenieś terminal do nowo sklonowanego folderu Dropbox-Uploader.

cd Dropbox-Uploader

Stąd można użyć skryptu, ale nie będzie on działał poprawnie. Aby mieć pewność, że Dropbox Uploader działa poprawnie w systemie Linux, musisz zaktualizować jego uprawnienia. Ostatecznie narzędzie Dropbox Uploader to skrypt powłoki, więc wystarczy prosty chmod.

chmod +x dropbox_uploader.sh

Dropbox Uploader działa, uruchamiając dropbox_uploader.sh. Jednak narzędzie zawiera również kilka innych skryptów, których użytkownicy mogą używać do pracy z Dropbox. Opcjonalnie zaktualizuj uprawnienia do tych plików na:

chmod +x dropShell.sh

chmod +x testUnit.sh

Skonfiguruj interfejs API Dropbox

Teraz, gdy oprogramowanie do tworzenia kopii zapasowych Dropbox znajduje się na Twoim komputerze z systemem Linux, możemy skonfigurować system tworzenia kopii zapasowych. Pierwszym krokiem jest utworzenie nowego kodu aplikacji Dropbox. Ten kod zostanie użyty do zalogowania Dropbox na Twoje konto. Aby utworzyć nową aplikację, przejdź do oficjalna strona programisty, znajdź przycisk „utwórz aplikację” i kliknij go.

Kliknięcie „Utwórz aplikację” powoduje przejście do strony API. Wybierz „Dropbox API”, aby kontynuować.

Następnie wybierz poziom dostępu, jaki powinien mieć Dropbox Uploader. Aby uzyskać najlepsze wyniki, wybierz „Pełny dostęp”. Dzięki temu będzie działać w wielu folderach, na całym koncie, a nie tylko w jednym obszarze.

Wpisz nazwę aplikacji i kliknij przycisk „Utwórz aplikację”, aby zakończyć.

Po przejściu przez proces tworzenia aplikacji w centrum programisty zostaniesz przeniesiony do wpisu aplikacji Dropbox dla narzędzia do przesyłania. Przewiń w dół, znajdź „Wygenerowany token dostępu” i kliknij przycisk „Generuj”.

Tworzenie kopii zapasowych

Masz skonfigurowaną stronę interfejsu API Dropbox dla osoby przesyłającej oraz token dostępu do użycia z nią. Następnym krokiem jest powiązanie skryptu z kontem. Aby to zrobić, przejdź do terminala i uruchom narzędzie Dropbox Uploader.

./dropbox_uploader.sh

Gdy uruchamiasz skrypt po raz pierwszy, zapyta Cię o token dostępu. Wróć do strony Dropbox API i skopiuj nowy kod dostępu z wcześniejszej wersji.

Po dodaniu nowego kodu dostępu można bezpiecznie rozpocząć tworzenie kopii zapasowych. Zacznij od skorzystania z programu do przesyłania, aby utworzyć nowy folder:

./dropbox_uploader.sh mkdir Backup

Uruchomienie mkdir utworzy zdalny folder kopii zapasowej na Twoim koncie Dropbox. Stąd będziesz mógł przesyłać do niego pliki. Aby przesłać, uruchom poniższe polecenie.

Uwaga: Dropbox Uploader obsługuje nie tylko pliki Tar.gz. Dostosuj poniższe polecenie, aby przesłać dowolny plik.

./dropbox_uploader.sh upload /home/username/location/of/file.tar.gz

Zautomatyzuj kopie zapasowe

Ręczne przesyłanie jest fajne, ale lepiej jest zautomatyzować tego typu rzeczy. Do tej pracy najlepiej jest używać Crona. W terminalu zdobądź Root za pomocą su lub sudo.

su –

lub

sudo -s

W powłoce Root uzyskaj dostęp do Cron:

crontab -e

Wybierz opcję używania Nano jako edytora. Następnie wklej następujące elementy w pliku Cron.

Uwaga: to polecenie Cron powie komputerowi z systemem Linux skompresowanie kopii zapasowej i przesłanie jej do folderu Kopia zapasowa w Dropbox codziennie o 8:06.

06 08 * * 6 tar -zcvf backup-$(date +%Y-%m-%d).tar.gz /home/username/;/home/username/Dropbox-Uploader/dropbox_uploader.sh upload /home/username/backup-$(date +%Y-%m-%d).tar.gz Backups

Zapisz polecenie w Cron. Po zapisaniu Twój komputer automatycznie wykona migawkę / home / username /, skompresuje ją do archiwum Tar.gz, opatrzy datą i prześle do Dropbox. Nie chcesz tworzyć kopii zapasowej całego folderu domowego zgodnie z harmonogramem? Dostosuj ścieżki folderów tak, aby wskazywały na określony folder.

Jeśli wszystko wygląda dobrze, zapisz nowy plik Cron w Nano za pomocą Ctrl + O.

Wyłącz automatyczne kopie zapasowe

Automatyczne kopie zapasowe do Dropbox są fajne, ale jeśli chcesz sobie z tym poradzić tylko ręcznie, usuń polecenie z Crona:

su -
crontab -e

Podobnie jak poprzednio, zapisz zmiany za pomocą Ctrl + O. Po zapisaniu automatyczne tworzenie kopii zapasowych zostanie zatrzymane.