Jak uzyskać zdalny dostęp do komputera z systemem Linux za pomocą NoMachine

NoMachine jest narzędziem zdalnego dostępu, które można obsługiwać bez użycia rąk, dla systemów Mac, Windows i Linux. Oferuje kilka różnych typów protokołów połączeń, takich jak SSH i protokół NX NM.

W tym przewodniku omówimy, jak skonfigurować zdalny system NoMachine w systemie Linux, a także jak połączyć się z komputerami za pomocą oprogramowania.

Zainstaluj NoMachine

NoMachine obsługuje Ubuntu, Debian, Fedora, OpenSUSE i wiele innych dystrybucji Linuksa za pośrednictwem archiwum TarGZ do pobrania. Aby zainstalować oprogramowanie w systemie operacyjnym Linux, uruchom okno terminala i postępuj zgodnie z poniższymi instrukcjami.

Uwaga: oprócz instalacji NoMachine na komputerze wysyłającym zdalne połączenie, pamiętaj, aby zainstalować aplikację na komputerze, do którego chcesz uzyskać dostęp za pośrednictwem aplikacji. NoMachine nie będzie działać, jeśli nie zostanie skonfigurowane zarówno na hoście, jak i na zdalnym komputerze.

Ubuntu / Debian

NoMachine oficjalnie obsługuje dystrybucje Linuksa oparte na Debianie, więc dość łatwo jest sprawić, aby klient / serwer działał na Ubuntu, Debian i systemach operacyjnych, które opierają się na tych dwóch systemach operacyjnych. Aby rozpocząć instalację, przejdź do strony pobierania. Na stronie pobierania kliknij „NoMachine for Linux DEB i386” lub „NoMachine for Linux DEB amd64”.

Po zakończeniu pobierania otwórz menedżera plików i kliknij dwukrotnie plik pakietu DEB, aby otworzyć go w Centrum oprogramowania Ubuntu lub GDebi (jeśli jesteś użytkownikiem Debiana). Następnie kliknij przycisk „zainstaluj”, wpisz w swoim haśle i zainstaluj oprogramowanie na swoim komputerze.

Alternatywnie uruchom terminal i użyj narzędzia dpkg, aby zainstalować go z wiersza poleceń.

cd ~/Downloads 

sudo dpkg -i nomachine*.deb
sudo apt install -f

Lub dla użytkowników Debiana:

sudo apt-get install -f

Arch Linux

NoMachine działa na Arch Linux dzięki AUR. Aby go zainstalować, uruchom okno terminala i postępuj zgodnie z instrukcjami krok po kroku poniżej.

Krok 1: Za pomocą narzędzia Pacman zainstaluj zależności wymagane do zainstalowania pakietów AUR. (Podstawowy rozwój i Git).

sudo pacman -S base-devel git

Krok 2: Pobierz migawkę NoMachine AUR z Internetu za pomocą polecenia git clone.

git clone https://aur.archlinux.org/nomachine.git

Krok 3: Używając polecenia CD, zmień katalog roboczy terminala z ~ / home na nowy folder „nomachine”.

cd nomachine

Krok 4: Zbuduj pakiet instalowalny dla Arch Linux za pomocą polecenia makepkg. Pamiętaj, że podczas generowania pakietu mogą wystąpić problemy. Pamiętaj, aby sprawdzić komentarze na stronie AUR, aby uzyskać wskazówki od innych użytkowników.

makepkg -sri

Fedora / OpenSUSE

Oparte na Redhat dystrybucje Linuksa, takie jak Fedora i OpenSUSE, mogą łatwo zainstalować system klient / serwer NoMachine dzięki dostępnemu pakietowi RPM. Aby rozpocząć instalację, przejdź do strony pobierania i pobierz 32-bitową lub 64-bitową wersję pakietu RPM.

Po zakończeniu pobierania pakietu RPM otwórz menedżera plików na komputerze Fedora lub OpenSUSE i kliknij „Pobieranie”. Po pobraniu kliknij dwukrotnie RPM, aby uruchomić domyślny instalator pakietów.

Wprowadź swoje hasło i użyj narzędzia instalacyjnego pakietu RPM, aby skonfigurować RPM w Fedorze lub OpenSUSE PC. Alternatywnie uruchom okno terminala i postępuj zgodnie z instrukcjami, aby skonfigurować je za pomocą wiersza poleceń.

Fedora

cd ~/Downloads
sudo dnf install nomachine*.rpm

OpenSUSE

cd ~/Downloads
sudo zypper install nomachine*.rpm

Ogólny Linux

Czy używasz mniej znanej dystrybucji Linuksa? Nie martw się! Nadal możesz uruchomić system klient / serwer NoMachine na swoim komputerze! Wykonaj poniższe czynności, aby uruchomić go na swoim komputerze.

Krok 1: Przejdź do strona pobierania i pobierz 32-bitową lub 64-bitową wersję wydania TarGZ NoMachine.

Krok 2: Uruchom okno terminala i użyj polecenia tar, aby wyodrębnić archiwum TarGZ.

sudo cp -p nomachine_6.3.6_1_x86_64.tar.gz /usr

cd /usr

sudo tar zxf nomachine_6.3.6_1_x86_64.tar.gz

Krok 3: Uruchom skrypt instalacyjny i zainstaluj oprogramowanie na swoim komputerze.

sudo /usr/NX/nxserver --install

Korzystanie z NoMachine

Otwórz menu aplikacji na pulpicie systemu Linux. Gdy się otworzy, zauważysz komunikat „Witamy w NoMachine”, który obejmuje wszystkie funkcje programu. Przedstawia również różne obsługiwane protokoły (SSH i NX) i podaje adresy IP komputera z systemem Linux.

Po przeczytaniu wiadomości powitalnej zaznacz „Nie pokazuj tego ponownie” i kliknij przycisk kontynuuj, aby przejść do następnej strony.

Aby podłączyć komputer zdalny, poczekaj, aż aplikacja go przeskanuje. Następnie kliknij dwukrotnie komputer, aby przejść do strony połączenia.

Na stronie połączenia zostaną wyświetlone informacje związane z komputerem zdalnym. Wyświetla nazwę hosta i adres IP sieci LAN. Upewnij się, że wszystko wygląda tak, jak powinno, a następnie wybierz „OK”, aby przejść do następnej strony.

Po przejrzeniu ustawień połączenia z komputerem zdalnym nadszedł czas, aby uzyskać zdalny dostęp do komputera. Podświetl go myszą i kliknij „Połącz” i wprowadź hasło, aby uzyskać dostęp do zdalnego komputera.

Rozłączanie

Wychodzenie ze zdalnego połączenia jest odświeżająco szybkie. Nie ma potrzeby klikania „zakończ” ani „zakończ”. Zamiast tego, jeśli chcesz zamknąć istniejącą sesję, kliknij przycisk zamykania. Można również opuścić połączenie, naciskając Alt + F4 na klawiaturze.

x