01/18/2022

Jak uzyskać dostęp do zdalnego komputera z systemem Linux z iPada?

Udostępnij teraz w social media:

Ci, którzy są użytkownikami Linuksa, którzy również posiadają iPada styczeń zastanawiać się, jak mogą z niego uzyskać dostęp do zdalnego komputera z systemem Linux. Mimo że jest to urządzenie mobilne, jest to możliwe. W tym przewodniku pokażemy Ci, jak to zrobić.

Dostęp do wiersza poleceń

Aby uzyskać dostęp z wiersza poleceń do komputera z systemem Linux (serwera lub komputera stacjonarnego) z iPada, musisz użyć klienta SSH. Istnieje wiele klientów SSH na iPadzie OS dostępnych do zainstalowania przez użytkowników. W tym przewodniku skupimy się na „Terminal i SSH”.

Dlaczego „Terminal & SSH”, a nie inni klienci SSH w sklepie z aplikacjami? Na początek w aplikacji nie ma żadnych reklam. Dodatkowo posiada wiele przydatnych funkcji.

Aby rozpocząć, otwórz sklep z aplikacjami na iPadzie i pobierz Aplikacja „Terminal i SSH” do Twojego urządzenia. Powinno to zająć tylko kilka sekund, ponieważ aplikacja jest stosunkowo niewielka. Po zakończeniu instalacji otwórz aplikację.

Nawiązywanie połączenia

Po otwarciu aplikacji Terminal i SSH i gotowości do pracy dotknij sekcji „Serwery” w jej wnętrzu i znajdź znak +. Dotknij znaku +, aby utworzyć nowe połączenie w aplikacji. Następnie znajdź pole tekstowe „Nazwa” i wpisz nazwę nowego połączenia.

Sprawdź -   Jak działają widżety ekranu głównego iPhone'a w systemie iOS 14

Po skonfigurowaniu nazwy nowego połączenia przejdź do „hosta” i wprowadź nazwę hosta lub adres IP zdalnego pulpitu lub serwera Linux. Należy pamiętać, że na zdalnym komputerze z systemem Linux musi być uruchomiony serwer OpenSSH, aby uzyskać do niego zdalny dostęp.

Po wypełnieniu pola tekstowego hosta znajdź sekcję „Port”. Domyślnie OpenSSH działa na porcie 22, więc wypełnij to. Jeśli używasz czegoś innego niż port 22, musisz określić to w polu „port”.

Po skonfigurowaniu portu w nowym połączeniu dodaj nazwę użytkownika komputera zdalnego, z którym próbujesz się połączyć. Następnie znajdź pole tekstowe „Hasło” i wpisz swoje hasło.

Jeśli posiadasz klucz publiczny lub prywatny, kliknij przycisk „Importuj klucz publiczny” lub „Importuj klucz prywatny” i przejdź przez kolejne etapy dodawania klucza.

Na koniec odznacz przycisk „Użyj SFTP”. Ta funkcja stanie na przeszkodzie, jeśli chcesz tylko korzystać z funkcji terminala SSH.

Sprawdź -   Jak przetestować komputer z systemem Linux w warunkach skrajnych

Łączenie przez SSH

Po skonfigurowaniu połączenia nowe połączenie pojawi się na liście serwerów. Aby połączyć się ze zdalnym komputerem z systemem Linux z iPada, po prostu dotknij połączenia, a uruchomi się okno terminala.

Jeśli masz włączony SFTP, musisz dotknąć połączenia, a następnie ikony terminala, aby użyć wiersza poleceń.

Dostęp do transferu plików

Chcesz przenieść niektóre pliki do / z komputera z systemem Linux na iPada? Jeśli tak, musisz skorzystać z funkcji SFTP zawartej w aplikacji „Terminal i SSH”. Aby włączyć tę funkcję, zacznij od przejścia do listy serwerów.

Na liście serwerów kliknij ikonę „i” obok połączenia, aby uzyskać dostęp do jego ustawień. Następnie znajdź opcję „Użyj SFTP” i wybierz ją, aby włączyć przesyłanie plików. Następnie dotknij połączenia, aby uzyskać do niego dostęp w funkcji przesyłania plików „Terminal i SSH”.

Po aktywacji SFTP możesz przesyłać pliki do iz komputera z systemem Linux bezpośrednio z iPada.

Zdalny dostęp do pulpitu

Istnieje wiele sposobów zdalnego dostępu do środowiska pulpitu komputera z systemem Linux z iPada. Zdecydowanie najłatwiejszym rozwiązaniem nie jest grzebanie w VNC, RDP lub inne niestandardowe rozwiązania, ale zamiast tego korzystanie z AnyDesk.

Sprawdź -   Jak zainstalować i odinstalować kodeki w systemie Windows 10

AnyDesk obsługuje system Linux i jest bardzo łatwy do zainstalowania na dowolnym systemie operacyjnym Linux. Posiada również doskonałe wsparcie dla iPada. Aby uzyskać dostęp do pulpitu Linux z iPada za pośrednictwem AnyDesk, zainstaluj aplikację AnyDesk zarówno na Linuksie, jak i na iPadzie i uruchom je.

Po uruchomieniu aplikacji AnyDesk zarówno na pulpicie systemu Linux, jak i na iPadzie, wprowadź ustawienia w AnyDesk w systemie Linux i zaznacz pole „Włącz dostęp nienadzorowany”. To ustawienie pozwoli ci uzyskać dostęp do pulpitu Linux, nawet gdy nikogo nie ma, o ile jest włączony i działa AnyDesk.

Uwaga: nie musisz włączać „dostępu nienadzorowanego”, aby korzystać z AnyDesk w celu uzyskania dostępu do pulpitu Linux z iPada. Jednak niewłączenie tej funkcji sprawi, że zdalny dostęp do systemu Linux będzie o wiele bardziej żmudny i czasochłonny.

Po włączeniu „dostępu nienadzorowanego” znajdź kod identyfikacyjny w kliencie Linux AnyDesk i wprowadź go w aplikacji iPad AnyDesk. Następnie musisz wprowadzić hasło „dostępu nienadzorowanego”. Gdy to zrobisz, będziesz mieć zdalny dostęp do pulpitu Linux bezpośrednio z iPada!

x