W okolicach roku 2020, sztuczna inteligencja (AI) i niewymienialne tokeny (NFT) cieszyły się ogromną popularnością. Obecnie platforma Binance łączy te dwie innowacje w nowym generatorze NFT o nazwie Bixel. Przyjrzyjmy się bliżej, jak działa to narzędzie, jakie możliwości oferuje i czy warto je wypróbować.
Czym jest Bixel od Binance?
W marcu 2023 roku Binance zaprezentowało wersję beta usługi „Bicasso”, która umożliwiała użytkownikom projektowanie i „wybijanie” NFT tworzonych przy pomocy sztucznej inteligencji. Niedługo po wprowadzeniu, usługa ta została zawieszona, a w sierpniu tego samego roku Bicasso przemianowano na Bixel.
Bixel pozwala użytkownikom wprowadzać tekstowe opisy (tzw. „prompty”) i przesyłać obrazy, które są wykorzystywane do generowania nowych NFT. Algorytmy sztucznej inteligencji analizują te dane wejściowe, a następnie generują cztery różne propozycje graficzne.
Jak podaje oficjalna strona Binance, Bixel „oferuje łatwy start w świat NFT i sztuki cyfrowej, zwłaszcza dla osób, które nie mają doświadczenia w projektowaniu.” Niezależnie od tego, czy jesteś profesjonalnym artystą cyfrowym, czy amatorem, Bixel jest dostępny dla każdego.
Po uruchomieniu Bixel, Binance ogłosiło konkurs dla użytkowników, w którym autorzy zwycięskich NFT otrzymywali nagrodę w wysokości 1 BNB. Spowodowało to duże zainteresowanie generatorem NFT i wielu użytkowników przesłało swoje prace.
Społeczność użytkowników mogła oddawać głosy na swoje ulubione zgłoszenia. Zwyciężył NFT o nazwie „Binance Moon Boy”, który zdobył ponad dwa razy więcej głosów niż praca z drugiego miejsca, „Cute Girl Support BNB”.
Jak działa Bixel?
Bixel wykorzystuje algorytmy sztucznej inteligencji do tworzenia obrazów NFT na podstawie dostarczonych przez użytkowników opisów tekstowych i przesłanych fotografii. Narzędzie analizuje te dane wejściowe i przeszukuje bazę danych dzieł sztuki, aby stworzyć zupełnie nowy obraz.
Po wygenerowaniu obrazu NFT, użytkownik może go „wybić” za pomocą Bixela. Tak powstały NFT zostaje zapisany w inteligentnym łańcuchu BNB. Koszt „wybicia” NFT w Bixel, w chwili tworzenia tego tekstu, wynosi 0,008 BNB (dawniej znane jako Binance Coin), co przekłada się na około dwa dolary amerykańskie.
Przeprowadziliśmy test, wprowadzając opis tekstowy i przesyłając obraz do Bixela, ponieważ narzędzie twierdzi, że przesłanie zdjęcia osoby lub obiektu daje „zoptymalizowany” wynik.
Jak widać poniżej, przesłaliśmy zdjęcie Marka Zuckerberga z Wikimedia Commons, wraz z opisem tekstowym „Znak w stylu cyberpunkowym Zuckerberg z księżycem w tle”.
W wyniku tego połączenia, wygenerowane zostały cztery różne obrazy, choć tylko jeden zawierał motyw księżyca w tle, zgodnie z opisem.
Po wybraniu konkretnego obrazu, użytkownik ma możliwość jego „wybicia”. W procesie tym można dodać również opis wygenerowanego NFT.
Aby „wybić” NFT i uiścić opłatę, konieczne jest posiadanie środków w połączonym portfelu. Bixel umożliwia połączenie portfela za pomocą MetaMask lub WalletConnect. Aby wybić jeden NFT w Bixel, wymagane jest minimum 0,008 BNB.
Pod przyciskiem „Generuj” widoczna jest informacja o ilości „szans” na wygenerowanie obrazów. Użytkownik ma do dyspozycji dziesięć darmowych szans dziennie, które resetują się o północy. Oznacza to, że w ciągu jednego dnia można wygenerować 40 darmowych obrazów za pośrednictwem Bixel.
Jak korzystać z Bixela
Obsługa Bixela jest intuicyjna. Proces tworzenia i „wybijania” własnego NFT może zająć mniej niż minutę i nie wymaga specjalistycznej wiedzy technicznej. Aby rozpocząć korzystanie z Bixel, konieczne jest posiadanie konta na Binance. Można je założyć za pośrednictwem strony internetowej Binance lub Binance.us.
Po wejściu na stronę Bixel, w drugim pasku menu znajdują się trzy opcje: „Eksploruj”, „Generator obrazów” i „Moje obrazy”. Aby rozpocząć tworzenie NFT, należy wybrać zakładkę „Generator obrazów”.
Na stronie generatora znajduje się pole tekstowe, w którym można wpisać opis (prompt) wymarzonego obrazu. Można wpisać np. „kot na górze o zachodzie słońca” lub coś bardziej abstrakcyjnego, jak „drzewo cytrynowe w akwarium”. Im bardziej szczegółowy opis, tym łatwiej Bixelowi zrozumieć, jaki rodzaj obrazu chcemy uzyskać. Pod tym względem Bixel przypomina inne generatory obrazów AI, takie jak DALL-E 2 czy Midjourney.
Opcjonalnie, można także przesłać zdjęcie, które posłuży jako dodatkowa inspiracja dla generatora, klikając przycisk „Prześlij portret”. Umożliwia to przesłanie wybranego obrazu bezpośrednio z komputera.
Następnie, należy wybrać styl, w jakim ma być wygenerowany obraz. Bixel oferuje różnorodne style, m.in. realistyczny, malowany oraz anime.
Po wprowadzeniu opisu, przesłaniu obrazu (opcjonalnie) i wybraniu stylu, można kliknąć przycisk „Generuj”. Wygenerowanie obrazu przez Bixel zajmuje od 10 do 20 sekund. Czas oczekiwania może się wydłużyć w zależności od obciążenia serwera.
Jeśli żaden z czterech wygenerowanych obrazów nie przypadnie do gustu, można spróbować dodać więcej szczegółów do opisu lub przesłać inny obraz. Jeśli natomiast któryś z obrazów jest satysfakcjonujący i chcemy go „wybić” jako NFT, wystarczy go wybrać, a następnie kliknąć przycisk „Mint”. Potem pozostaje już tylko dodać opis i uiścić opłatę 0,008 BNB, aby stać się właścicielem NFT.
Aby połączyć portfel i opłacić „wybicie”, należy kliknąć przycisk „Depozyt” w prawym górnym rogu ekranu.
Umożliwia to połączenie portfela za pomocą MetaMask lub WalletConnect, ewentualnie można wykorzystać istniejące środki BNB na Binance.
Aby przejrzeć wcześniejsze generacje obrazów, należy przewinąć stronę generatora obrazów. W ten sposób można sprawdzić, jakie obrazy zostały wygenerowane na podstawie konkretnych opisów. Można także przejść do sekcji „Moje obrazy”, gdzie wyświetlana jest lista wszystkich wygenerowanych prac.
W tej sekcji istnieje możliwość filtrowania obrazów, aby wyświetlić tylko te, które zostały „wybite”, powiększone lub oznaczone jako ulubione.
Czy warto wypróbować Bixela?
Jeśli interesuje Cię tworzenie własnych NFT, ale nie masz wystarczająco dużo czasu, umiejętności lub wiedzy, aby samodzielnie rysować grafikę cyfrową, Bixel może być dobrym punktem startowym.
Bixel może być również przydatny jako źródło inspiracji, w przypadku „blokady twórczej”. Być może masz problem z wyborem odpowiedniego stylu dla swojego NFT, albo nie wiesz, jak stworzyć atrakcyjne tło. Oczywiście nie należy bezpośrednio kopiować obrazów wygenerowanych przez Bixel, ale warto czerpać z nich inspirację i wykorzystać ciekawe pomysły.
Nawet jeśli nie planujesz „wybijać” NFT, Bixel nadal może być ciekawym narzędziem. Po wygenerowaniu obrazów na podstawie wprowadzonego opisu, można pobrać dowolny z nich za darmo. Opłata 0,008 BNB jest pobierana dopiero w przypadku decyzji o „wybiciu” obrazu jako NFT i zapisaniu go w inteligentnym łańcuchu BNB. Istnieje również możliwość powiększenia wybranego obrazu.
Dzięki darmowej opcji pobierania, można wykorzystać Bixel do generowania tapet na komputer lub telefon. Można też stworzyć kolekcję obrazów generowanych przez AI, tylko dla własnej rozrywki.
Wypróbuj Bixel za darmo
Jeśli masz wątpliwości, czy Bixel jest dla Ciebie, warto go wypróbować. Generowanie obrazów jest szybkie i darmowe, co pozwala na zapoznanie się z jakością wyników przed poniesieniem jakichkolwiek kosztów. Niezależnie od tego, czy chcesz generować własne obrazy, czy też rozpocząć kolekcjonowanie NFT, Bixel może być dobrym rozwiązaniem.
newsblog.pl
Maciej – redaktor, pasjonat technologii i samozwańczy pogromca błędów w systemie Windows. Zna Linuxa lepiej niż własną lodówkę, a kawa to jego główne źródło zasilania. Pisze, testuje, naprawia – i czasem nawet wyłącza i włącza ponownie. W wolnych chwilach udaje, że odpoczywa, ale i tak kończy z laptopem na kolanach.