Jak wyprowadzić polecenia Linuksa do pliku

Korzystając z terminala Linux, możesz chcieć zapisać dane wyjściowe wiersza poleceń w pliku tekstowym na później, ale nie wiesz, jak to zrobić. Zapisywanie wyników poleceń do pliku jest łatwiejsze niż myślisz! Wymaga to tylko trochę zrozumienia symbolu przekierowania w Bash. Oto, jak możesz wyprowadzić polecenia Linuksa do pliku.

Co to jest symbol przekierowania?

Symbol przekierowania (inaczej operator przekierowania), w uproszczeniu, umożliwia przesyłanie wejść i wyjść z jednego miejsca do drugiego.

oznacza wyjście. Ci dwaj operatorzy mogą robić wiele rzeczy, a przekierowanie w systemach operacyjnych Linux i podobnych do systemów Unix ma dziesiątki zastosowań. Mając to na uwadze, w tym artykule skupimy się tylko na tym, jak można użyć przekierowania do wyprowadzenia poleceń Linuksa do pliku.

Wysyłaj polecenia terminala do pliku

Zapisywanie wyniku polecenia z terminala do pliku tekstowego jest bardzo łatwe i działa dzięki wykorzystaniu symbolu> do wysyłania danych wyjściowych.

W terminologii Bash, użycie> spowoduje pobranie dowolnego wejścia i przekierowanie go gdzie indziej. W naszym przypadku możemy użyć przekierowania i użyć go do przeniesienia wyjścia polecenia terminala i umieszczenia go w ładnym, schludnym pliku tekstowym dla bezpiecznego przechowywania.

Na przykład, jeśli używasz Ubuntu i chcesz zapisać aktualną wersję swojego systemu operacyjnego do pliku, uruchom polecenie lsb_release i dodaj symbol> na końcu.

lsb_release -a > ubuntu_version.txt

Masz to! Pomyślnie wyprowadziłeś polecenie do pliku tekstowego. To wszystko! Możesz dostosować powyższe polecenie. Po prostu postępuj zgodnie z poniższą składnią.

command > filename.fileextension

Dodawanie do istniejącego pliku

Możesz chcieć dodać wiele poleceń do pojedynczego pliku tekstowego zamiast pojedynczego wyniku polecenia.

Aby wydrukować wiele wyników do jednego, zacznij od pierwszego polecenia i użyj symbolu>, aby utworzyć nowy plik.

command1 > filename.fileextension

Dzięki symbolowi przekierowania nasz wynik jest zapisywany. Teraz możesz dodawać więcej rzeczy do tego samego pliku, korzystając z symbolu >>.

command2 >> filename.fileextension

command3 >> filename.fileextension

command4 >> filename.fileextension

command5 >> filename.fileextension

Selektywne zapisywanie poleceń

Wysłanie wyniku polecenia do pliku jest przydatne, zwłaszcza gdy trzeba coś zapisać na później. Ale czy kiedykolwiek chciałeś zapisać określoną sekcję tekstu w swoim terminalu do pliku? A może tekst z określonymi słowami kluczowymi? Dzięki pomocy polecenia grep jest to możliwe.

Co to jest grep? Grep to narzędzie wiersza poleceń, które umożliwia użytkownikom systemu Linux (i innych systemów operacyjnych typu Unix) przeszukiwanie wierszy zwykłego tekstu pod kątem określonych wzorców. Zasadniczo jest to bardzo przydatne narzędzie do wyszukiwania terminala.

Wybrane przykłady zapisywania

Być może jednym z najlepszych zastosowań „selektywnego zapisywania” jest połączenie narzędzia grep z poleceniem ls w celu wysłania przefiltrowanej listy folderów / plików w danym katalogu do pliku w celu szybkiego odczytu:

ls ~/directory/ | grep "search term" > ~/Documents/folder-list.txt

Innym zastosowaniem do selektywnego zapisywania jest odfiltrowywanie stron pomocy dotyczących poleceń. Aby zapisać określoną sekcję strony pomocy polecenia w pliku tekstowym, wypróbuj poniższy przykład.

command --help | grep "search term" > ~/Documents/command-help.txt

Wystarczy powiedzieć; istnieją dziesiątki zastosowań selektywnego oszczędzania. Możesz z nim zrobić prawie wszystko, o ile będziesz postępować zgodnie z poniższą składnią.

command | grep "search term" > file.fileextension

Chcesz dodać więcej do swojego pliku, użyj;

command | grep "search term" >> file.fileextension

Przeglądanie plików

Więc zapisałeś dane wyjściowe polecenia terminala do pliku. Teraz musisz to zobaczyć – ale jak? Cóż, w terminalu Linuksa istnieje kilka sposobów przeglądania plików tekstowych.

Jednym z podstawowych sposobów przeglądania zawartości plików w terminalu jest cat. To proste narzędzie, które czyta zawartość plików i drukuje ją na ekranie. Co najlepsze, narzędzie cat działa ze wszystkimi typami plików, więc niezależnie od rozszerzenia pliku, w jakim plik wyjściowy zostanie zapisany, odczyta go.

Aby wyświetlić plik, uruchom terminal i napisz cat, a następnie lokalizację. Na przykład:

cat ~/location/of/command-output.txt

Jeśli wynik jest długi, rozważ dodanie więcej na końcu. Umożliwi to powolne przeglądanie pliku przez naciśnięcie spacji lub Enter na klawiaturze.

Chcesz edytować tekst wyniku polecenia? Zamiast tego rozważ otwarcie go za pomocą edytora tekstu! W Linuksie jest wiele edytorów tekstu, ale najłatwiejszym do zrobienia w przypadku prostej edycji jest Nano.

Uwaga: nie wszystkie dystrybucje Linuksa są dostarczane z Nano, więc może być konieczne zainstalowanie go przed wprowadzeniem poniższego polecenia.

nano -w ~/location/of/command-output.txt