01/18/2022

Jak wyświetlać statystyki systemowe w czasie rzeczywistym na pulpicie Linuxa

Udostępnij teraz w social media:

W poprzednich artykułach na temat Linuksa newsblog mówiłem o różnych aplikacjach, które mogą wyświetlać informacje o systemie. Jednak nigdy nie zastanawialiśmy się, jak wyświetlać statystyki systemowe w czasie rzeczywistym na pulpicie systemu Linux.

Istnieje kilka aplikacji, które mogą wyświetlać statystyki systemowe w czasie rzeczywistym na pulpicie Linux. Jednak najlepszym do tego zadania jest Conky. Dlaczego? Jest wysoce konfigurowalny, łatwy w konfiguracji i jest obsługiwany w prawie każdej dystrybucji Linuksa, od Ubuntu po dystrybucje hobbystyczne, takie jak Arch Linux.

Uwaga: Conky nie obsługuje protokołu komputerowego Wayland. Jeśli środowisko pulpitu korzysta z Wayland, wyloguj się z niego i wybierz sesję X11, która jest obsługiwana.

Zainstaluj Conky

Przed kontynuowaniem aplikacja Conky musi zostać zainstalowana na komputerze z systemem Linux, ponieważ domyślnie nie jest ładowana w żadnym głównym systemie operacyjnym Linux. Na szczęście instalacja jest dość prosta i wymaga tylko kilku poleceń terminalu.

Aby rozpocząć instalację Conky na komputerze z systemem Linux, otwórz okno terminala, naciskając Ctrl + Alt + T lub Ctrl + Shift + T. na klawiaturze. Następnie, gdy okno terminala jest otwarte i gotowe do pracy, postępuj zgodnie z instrukcjami opisanymi poniżej, które odpowiadają aktualnie używanemu systemowi Linux.

Sprawdź -   Jak utworzyć skrót klawiaturowy dla stron Chrome

Ubuntu

W systemie Ubuntu aplikację Conky można zainstalować w następujący sposób Trafny Komenda.

sudo apt install conky

Debian

Jeśli używasz Debiana, zainstaluj aplikację Conky przy pomocy Apt-get polecenie poniżej.

sudo apt-get install conky

Arch Linux

Użytkownicy Arch Linuxa mogą pobrać aplikację Conky poprzez repozytorium oprogramowania „Extra”. Używając Pacman polecenie poniżej, zainstaluj Conky.

sudo pacman -S conky

Fedora

Fedora Linux ma aplikację Conky w podstawowych repozytoriach oprogramowania, ponieważ jest to program typu open source. Aby zainstalować tę aplikację na komputerze Fedora, użyj następujących poleceń Dnf Komenda.

sudo dnf install conky

OpenSUSE

Chcesz zainstalować aplikację Conky i działać na komputerze z systemem Linux OpenSUSE? Jeśli tak, użyj Zypper polecenie poniżej.

sudo zypper install conky

Ogólny Linux

Aplikacja Conky jest open source i na GitHub. Jeśli używasz systemu operacyjnego Linux, który nie jest tak obsługiwany, jak dystrybucje omówione w tym artykule, ale nadal chcesz go używać, przejdź do strona projektu i naucz się, jak samemu to skompilować.

Sprawdź -   Boom Beach jest już dostępna dla Androida

Możesz też wyszukać źródła oprogramowania na komputerze z systemem Linux w poszukiwaniu „Conky” i zainstalować je tak, jak zwykle instalujesz inne aplikacje.

Skonfiguruj Conky

Po zainstalowaniu aplikacji Conky należy ją skonfigurować w taki sposób, aby wyświetlała dane systemowe na pulpicie systemu Linux przy każdym logowaniu do komputera. Aby to zrobić, otwórz okno terminala, naciskając Ctrl + Alt + T lub Ctrl + Shift + T. na klawiaturze. Następnie użyj poniższych poleceń, aby utworzyć nowy wpis startowy dla Conky w folderze „autostart”.

mkdir -p touch ~/.config/autostart/Conky.desktop

Po utworzeniu nowego pliku „Conky.desktop” otwórz go w edytorze tekstu Nano za pomocą następującego polecenia.

nano ~/.config/autostart/Conky.desktop

Wklej poniższy kod do edytora tekstu Nano. Możesz wkleić elementy do Nano za pomocą Ctrl + Shift + V. kombinacja klawiatury.

[Desktop Entry]
Type=Application
Exec=conky
NoDisplay=false
Hidden=false
Name[en_US]=Conky
Comment[en_US]=Conky displays any kind of information on your desktop.

Po wklejeniu kodu do edytora tekstu Nano zapisz zmiany, naciskając przycisk Ctrl + O kombinacja klawiatury. Następnie zamknij edytor tekstu Nano za pomocą Ctrl + X kombinacja klawiatury.

Teraz, gdy pozycja startowa Conky została utworzona i przeniesiona do katalogu „autostart”, musisz zaktualizować uprawnienia do pozycji startowej, w przeciwnym razie nie uruchomi się ona poprawnie podczas uruchamiania.

Sprawdź -   Jak zaktualizować Pop_OS do 19.10

Aby zaktualizować uprawnienia do wpisu startowego, otwórz okno terminala i użyj Płyta CD polecenie, aby przenieść sesję do katalogu autostartu.

cd ~/.config/autostart

W katalogu „autostart” uruchom chmod polecenie w pliku „Conky.desktop”, aby zmienić jego uprawnienia, tak aby był wykonywalny.

chmod +x Conky.desktop

Po zaktualizowaniu uprawnień wyloguj się z komputera z systemem Linux i zaloguj się ponownie. Gdy tylko się zalogujesz, aplikacja Conky zacznie wyświetlać statystyki systemu bezpośrednio na ekranie.

Nie chcesz się wylogować? Możesz natychmiast uruchomić Conky bez wylogowywania się z sesji pulpitu, naciskając Alt + F2 i wpisując poniższe polecenie w polu szybkiego uruchamiania.

conky

Motywy Conky

Domyślny wygląd Conky jest funkcjonalny, ale nie ładny. Jeśli nie jesteś fanem domyślnego wyglądu, z przyjemnością dowiesz się, że istnieją różne motywy dla Conky online. Udaj się do Gnome-look.org przeglądać dostępne motywy Conky, aby zainstalować je na komputerze. Koniecznie sprawdź również Deviantart, ponieważ mają też piękne motywy Conky.

x