Jak wyświetlać statystyki systemowe w czasie rzeczywistym na pulpicie Linux

W poprzednich artykułach na temat Linuksa na newsblog.pl mówiłem o różnych aplikacjach, które mogą wyświetlać informacje o systemie. Jednak nigdy nie omówiliśmy, jak wyświetlać statystyki systemowe w czasie rzeczywistym na pulpicie systemu Linux.

Istnieje kilka aplikacji, które mogą wyświetlać statystyki systemowe w czasie rzeczywistym na pulpicie systemu Linux. Jednak najlepszym do tej pracy jest Conky. Dlaczego? Jest wysoce konfigurowalny, łatwy w konfiguracji i jest obsługiwany w prawie każdej dystrybucji Linuksa, od Ubuntu po dystrybucje hobbystyczne, takie jak Arch Linux.

Uwaga: Conky nie obsługuje protokołu pulpitu Wayland. Jeśli twoje środowisko graficzne używa Wayland, wyloguj się z niego i wybierz zamiast tego sesję X11, która jest obsługiwana.

Zainstaluj Conky

Aplikacja Conky musi zostać zainstalowana na komputerze z systemem Linux przed kontynuowaniem, ponieważ nie jest ona domyślnie ładowana w żadnym głównym systemie operacyjnym Linux. Na szczęście instalacja jest dość prosta i zajmie tylko kilka poleceń terminala.

Aby rozpocząć instalację Conky na komputerze z systemem Linux, otwórz okno terminala, naciskając Ctrl + Alt + T lub Ctrl + Shift + T.na klawiaturze. Następnie, gdy okno terminala jest otwarte i gotowe do pracy, postępuj zgodnie z instrukcjami opisanymi poniżej, które odpowiadają aktualnie używanemu systemowi operacyjnemu Linux.

Ubuntu

W systemie Ubuntu aplikację Conky można zainstalować za pomocą następującego polecenia Apt.

sudo apt install conky

Debian

Jeśli używasz Debiana, zainstaluj aplikację Conky za pomocą polecenia Apt-get poniżej.

sudo apt-get install conky

Arch Linux

Użytkownicy Arch Linux mogą pobrać aplikację Conky poprzez repozytorium oprogramowania „Extra”. Korzystając z poniższego polecenia Pacman, zainstaluj Conky.

sudo pacman -S conky

Fedora

Fedora Linux ma aplikację Conky w głównych repozytoriach oprogramowania, ponieważ jest to program typu open source. Aby zainstalować tę aplikację na komputerze Fedora, użyj następującego polecenia Dnf.

sudo dnf install conky

OpenSUSE

Chcesz zainstalować aplikację Conky i pracować na komputerze z systemem OpenSUSE Linux? Jeśli tak, użyj poniższego polecenia Zypper.

sudo zypper install conky

Ogólny Linux

Aplikacja Conky jest open source i na GitHub. Jeśli używasz systemu operacyjnego Linux, który nie jest tak dobrze obsługiwany, jak dystrybucje omówione w tym artykule, ale nadal chcesz go używać, przejdź do stronę projektu i dowiedz się, jak samodzielnie to skompilować.

Ewentualnie wyszukaj „conky” w źródłach oprogramowania na komputerze z systemem Linux i zainstaluj je w sposób, w jaki zwykle instalujesz inne aplikacje.

Skonfiguruj Conky

Po zainstalowaniu aplikacji Conky musisz ją skonfigurować tak, aby wyświetlała dane systemowe na pulpicie Linux za każdym razem, gdy logujesz się do komputera. Aby to zrobić, otwórz okno terminala, naciskając Ctrl + Alt + T lub Ctrl + Shift + T.na klawiaturze. Następnie użyj poniższych poleceń, aby utworzyć nowy wpis startowy dla Conky w folderze „autostart”.

mkdir -p
touch ~/.config/autostart/Conky.desktop

Po utworzeniu nowego pliku „Conky.desktop” otwórz go w edytorze tekstu Nano za pomocą następującego polecenia.

nano ~/.config/autostart/Conky.desktop

Wklej poniższy kod do edytora tekstu Nano. Możesz wkleić elementy do Nano za pomocą kombinacji klawiszy Ctrl + Shift + V.

[Desktop Entry]
Type = Aplikacja
Exec = conky
NoDisplay = false
Hidden = false
Nazwa[en_US]= Conky
Komentarz[en_US]= Conky wyświetla na pulpicie wszelkiego rodzaju informacje.

Po wklejeniu kodu do edytora tekstu Nano zapisz zmiany, naciskając kombinację klawiszy Ctrl + O. Następnie zamknij edytor tekstu Nano za pomocą kombinacji klawiszy Ctrl + X.

Teraz, gdy wpis startowy Conky został utworzony i przeniesiony do katalogu „autostart”, musisz zaktualizować uprawnienia wpisu startowego, w przeciwnym razie nie zostanie on poprawnie uruchomiony podczas uruchamiania.

Aby zaktualizować uprawnienia wpisu startowego, otwórz okno terminala i użyj polecenia CD, aby przenieść sesję do katalogu autostartu.

cd ~/.config/autostart

W katalogu „autostart” uruchom polecenie chmod na pliku „Conky.desktop”, aby zmienić jego uprawnienia, tak aby był wykonywalny.

chmod +x Conky.desktop

Po zaktualizowaniu uprawnień wyloguj się z komputera z systemem Linux i zaloguj ponownie. Gdy tylko się zalogujesz, aplikacja Conky zacznie wyświetlać statystyki systemu bezpośrednio na ekranie.

Nie chcesz się wylogowywać? Możesz natychmiast uruchomić Conky bez wylogowywania się z sesji na pulpicie, naciskając Alt + F2 i wpisując poniższe polecenie w polu szybkiego uruchamiania.

conky

Motywy Conky

Domyślny wygląd Conky jest funkcjonalny, ale nie ładny. Jeśli nie jesteś fanem domyślnego wyglądu, z przyjemnością dowiesz się, że w Internecie dostępne są różne motywy Conky. Udaj się do Gnome-look.org przeglądać dostępne motywy Conky i instalować je na komputerze. Koniecznie sprawdź także Deviantart, ponieważ mają też dostępne piękne motywy Conky.

x