Jak zablokować komputer z systemem Windows po automatycznym zalogowaniu

W systemie Windows automatyczne logowanie jest wygodne, ponieważ podczas uruchamiania można uruchomić programy na komputerze. Możesz nawet automatycznie uruchamiać komputer w określonych momentach. Aby zwiększyć bezpieczeństwo, system Windows 10 może się automatycznie blokować i wymagać hasła po automatycznym zalogowaniu.

Jak to działa

Dzięki automatycznej blokadzie przy logowaniu Twój komputer będzie automatycznie logował się, uruchamiał i uruchamiał programy po uruchomieniu – ale zablokuje się sam i będziesz musiał wprowadzić hasło, aby z niego korzystać. Nie jest to tak bezpieczne, jak unikanie automatycznego logowania, ponieważ hasło do konta użytkownika będzie nadal przechowywane i automatycznie wprowadzane przez system, ale jest to lepsze niż automatyczne uruchamianie komputera i oferowanie nieograniczonego pulpitu.

Aby to zrobić, wystarczy, że system Windows uruchomi następujące polecenie po zalogowaniu:

rundll32.exe user32.dll, LockWorkStation

To polecenie zablokuje twój system. Wykonuje tę samą funkcję, co naciśnięcie Windows + L. Istnieje wiele sposobów, aby system Windows uruchamiał go podczas logowania, w tym w zasadach grupy. Jednak najprostszym sposobem jest po prostu dodanie skrótu blokady do folderu Autostart.

Wykonaliśmy ten proces w systemie Windows 10, ale będzie on również działał na starszych wersjach systemu Windows, w tym Windows 8 i Windows 7.

Tworzenie skrótu do blokady

Najpierw otwórz folder Autostart. Aby to zrobić, naciśnij Windows + R, aby otworzyć okno dialogowe Uruchom, wpisz następujący wiersz i naciśnij Enter:

shell:startup

Otwieranie folderu Autostart w systemie Windows 10.

W folderze Autostart kliknij prawym przyciskiem myszy i wybierz Nowy> Skrót.

Tworzenie nowego skrótu startowego w systemie Windows 10.

W oknie dialogowym Utwórz skrót skopiuj i wklej (lub wpisz) następujące polecenie:

rundll32.exe user32.dll, LockWorkStation

Naciśnij dalej by kontynuować.

Tworzenie skrótu blokującego komputer w systemie Windows 10.

Nadaj skrótowi dowolną nazwę – na przykład „Zablokuj komputer”.

Nazywanie skrótu Windows

Otóż ​​to!

Jeśli dwukrotnie klikniesz utworzony skrót, system Windows zablokuje komputer. Będziesz wtedy musiał zalogować się przy użyciu hasła, kodu PIN lub dowolnej innej metody logowania, której używasz.

Po zalogowaniu się do komputera system Windows uruchomi ten skrót wraz z innymi programami startowymi, automatycznie blokując komputer. Po odblokowaniu będzie dobrze.

Aby cofnąć zmianę, po prostu ponownie otwórz powłokę: folder startowy i usuń utworzony skrót Zablokuj komputer.

Dziękuję Mathew Locke’owi za przesłanie nam e-maila w sprawie tej wspaniałej wskazówki.