Jak naprawić zamrożony komputer Mac

Nagle komputer Mac przestaje odpowiadać. Masz wirujący wiatraczek śmierci lub, co gorsza, żadnego kursora. Nic, co robisz, nie przywraca komputera do życia. Oto kilka rzeczy, które możesz wypróbować.

Poczekaj minutę lub dwie

Poczekaj chwilę, zanim pośpiesznie wyłączysz komputer Mac lub odzyskasz kontrolę, uderzając młotkiem w klawiaturę. Wiele zawieszeń jest spowodowanych przez szczególnie wymagające zadanie lub problematyczną aplikację. Daj komputerowi Mac trochę czasu na rozwiązanie problemu, zanim podejmiesz jakiekolwiek działanie.

To, jak długo będziesz czekać, zależy od tego, jak jesteś cierpliwy, ale zalecamy minutę lub dwie. Wstań i rozciągnij się lub zrób sobie kawę, a po powrocie sprawdź, czy Twój Mac wróci. Jeśli wiesz na pewno, że spowolnienie powoduje wymagający proces, taki jak renderowanie wideo, da to czas na ukończenie.

Może to nie być tak szybkie, jak twarde resetowanie komputera, ale wiąże się z mniejszym ryzykiem. Gdy w końcu odzyskasz kontrolę nad komputerem Mac, zapisz swoją pracę, zamknij wszystkie niepotrzebne aplikacje i uruchom ponownie komputer.

Inną możliwością jest to, że odzyskasz wystarczającą kontrolę, aby zabić dowolną nieuczciwą aplikację lub proces powodujący problem. Zobaczmy, jak możesz to zrobić.

Wymuś zamknięcie wszelkich problematycznych aplikacji

Jeśli Twój Mac się indeksuje, ale nadal możesz sterować wskaźnikiem myszy, możesz spróbować wymusić zamknięcie (lub „zabić”) wszelkie problematyczne aplikacje, które mogą powodować spowolnienie. Może to być przeglądarka internetowa z setkami otwartych kart, wymagający edytor obrazów, taki jak Photoshop, gra lub inne oprogramowanie wykorzystujące grafikę 3D lub duży arkusz kalkulacyjny lub dokument tekstowy.

Aby szybko zabić aplikacje, naciśnij Command + Option + Esc, aby wyświetlić okno dialogowe „Wymuś zamknięcie aplikacji” systemu macOS. W tym oknie zobaczysz wszystkie uruchomione aplikacje. Możesz je podświetlić jednym kliknięciem, a następnie zabić, klikając „Wymuś koniec”.

System macOS

Wszystkie nieodpowiadające aplikacje zostaną wymienione jako takie i powinny zostać zabite, ponieważ prawdopodobnie będą wymagać ponownego uruchomienia, aby działać normalnie. Zabij tyle aplikacji, ile potrzebujesz, aż system znów będzie stabilny. Pamiętaj, że możesz utracić niezapisane dane.

Możesz także uruchomić Monitor aktywności, aby wyświetlić listę wszystkich uruchomionych procesów. Wiele aplikacji, takich jak Safari czy Chrome, używa wielu procesów, które dzielą każdą kartę na osobny proces. Możesz uruchomić Monitor aktywności za pomocą Spotlight (lub uzyskać do niego dostęp w obszarze Aplikacje> Narzędzia) i szukać procesów wykorzystujących więcej niż sprawiedliwy udział dostępnego procesora.

Jeśli masz sterowanie kursorem, możesz także kliknąć prawym przyciskiem myszy (lub Control + kliknij) ikonę aplikacji w doku, nacisnąć i przytrzymać opcję, a następnie kliknąć „Wymuś koniec”, aby zabić aplikację.

Wymuś wyłączenie komputera Mac

Jeśli byłeś cierpliwy i zmusiłeś jakiekolwiek problematyczne aplikacje do zamknięcia bez powodzenia, być może nadszedł czas, aby przyznać się do porażki i zamknąć komputer Mac siłą. Możesz to zrobić, naciskając i przytrzymując przycisk zasilania komputera Mac, aż się wyłączy.

Przycisk zasilania jest dość oczywisty w większości modeli. Jeśli Twój MacBook ma czujnik Touch ID zamiast przycisku zasilania, naciśnij i przytrzymaj przycisk Touch ID w prawym górnym rogu klawiatury (patrz zdjęcie poniżej).

W modelach stacjonarnych, takich jak iMac, Mac mini i Mac Pro, naciśnij i przytrzymaj przycisk zasilania komputera.

Przycisk Touch ID na klawiaturze MacBooka Pro.

Gdy to zrobisz, stracisz wszystkie niezapisane dane w otwartych aplikacjach. Chociaż jest mało prawdopodobne, że spowoduje to jakiekolwiek szkody, istnieje powód, dla którego Apple zaleca zamknięcie za pomocą menu Apple. Aby zminimalizować ryzyko, że coś pójdzie nie tak, rób to tylko wtedy, gdy nie masz innego wyjścia.

Nawet jeśli coś pójdzie nie tak, możesz spać spokojnie, wiedząc, że wykonałeś kopię zapasową komputera Mac za pomocą Time Machine.

Czy Twój Mac zawiesza się podczas rozruchu lub krótko po nim?

Jeśli problem z zawieszaniem się występuje regularnie, może to być spowodowane awarią sprzętu. Aby to wykluczyć, upewnij się, że na komputerze Mac jest uruchomiona najnowsza wersja systemu macOS i że zainstalowano wszystkie wymagane aktualizacje oprogramowania układowego w obszarze Preferencje systemowe> Aktualizacje oprogramowania.

Odłącz wszystkie zewnętrzne urządzenia peryferyjne, w tym myszy, klawiatury, interfejsy audio USB, urządzenia pamięci masowej i kamery internetowe, a następnie ponownie sprawdź, czy problem nie występuje. Jeśli wydaje się, że rozwiązałeś problem, rozważ także aktualizację oprogramowania związanego z tym urządzeniem peryferyjnym.

Jeśli problem można łatwo odtworzyć, możesz spróbować uruchomić komputer Mac w trybie awaryjnym, aby sprawdzić, czy problem nadal występuje. Tryb awaryjny uruchamia komputer Mac z minimalną liczbą sterowników wymaganych do uruchomienia systemu. Skanuje również dysk twardy w poszukiwaniu problemów podczas rozruchu, co może pomóc w rozwiązaniu problemu.

Komputer Mac z funkcją sprawdzania dysku w trybie awaryjnym.

Aby uruchomić komputer w trybie awaryjnym, wyłącz (lub uruchom ponownie) komputer Mac, a następnie naciśnij klawisz Shift podczas uruchamiania. Zwolnij klawisz, gdy pojawi się okno logowania i zaloguj się. W prawym górnym rogu powinien pojawić się komunikat „Bezpieczny rozruch”. Po uruchomieniu komputera Mac w trybie awaryjnym ponownie przetestuj problem z zawieszaniem się.

Jeśli nie napotykasz już problemu, spróbuj ponownie uruchomić i przetestować. Możliwe, że sprawdzając dysk pod kątem błędów, problem został rozwiązany.

Jeśli nadal masz problem, upewnij się, że wszelkie zewnętrzne urządzenia peryferyjne są odłączone, a następnie spróbuj ponownie. Usuń elementy logowania, aby usunąć oprogramowanie, które uruchamia się podczas uruchamiania i może powodować problem.

Jeśli nadal masz problem z zawieszaniem się, być może nadszedł czas, aby ponownie zainstalować system macOS od zera. Jednak problem może być również związany ze sprzętem.

Diagnozowanie problemów ze sprzętem

Jeśli problem jest na tyle trwały, że podejrzewasz, że jest związany ze sprzętem, możesz spróbować zdiagnozować go za pomocą narzędzia „Diagnostyka Apple” (lub „Test sprzętu Apple” na komputerach starszych niż czerwiec 2013 r.).

Aby to zrobić, zamknij (lub uruchom ponownie) komputer, a następnie naciśnij i przytrzymaj przycisk D podczas jego uruchamiania. Powinien pojawić się szary ekran i pasek postępu wskazujący, że komputer Mac jest skanowany w poszukiwaniu problemów. Jeśli Diagnostyka Apple nie uruchomi się, spróbuj uruchomić ponownie, a następnie naciśnij i przytrzymaj Option + D podczas uruchamiania. Spowoduje to pobranie testu z internetu.

Niestety, Diagnostyka Apple może tylko stwierdzić, czy wystąpił problem. Nie dostarczy zbyt wielu informacji o tym, na czym polega problem. Powinieneś mieć ogólne pojęcie o tym, gdzie wykryto usterkę. Jednak nie otrzymasz nic więcej niż kod błędu do użycia przez technika Apple.

Jeśli chcesz zagłębić się nieco głębiej, możesz pobrać Memtest86 + do pamięci USB. Następnie naciśnij i przytrzymaj Option podczas uruchamiania komputera Mac, a następnie uruchom komputer z pamięci USB. To testuje pamięć RAM pod kątem błędów bez uruchamiania systemu operacyjnego. W ten sposób pamięć RAM nie jest częściowo używana podczas testu.

Jeśli wykryje, że przyczyną jest wadliwa pamięć RAM, może być możliwa jej wymiana. Niestety pamięć RAM w większości współczesnych MacBooków została przylutowana do płytki logicznej, co utrudnia lub uniemożliwia naprawę.

Jak zapobiegać zawieszeniom w przyszłości

Podczas gdy komputer Mac zawiesza się może oznaczać, że coś jest nie tak, częściej jest to oznaka tymczasowego problemu, który zniknie po ponownym uruchomieniu. Jest kilka rzeczy, które możesz zrobić, aby zmniejszyć prawdopodobieństwo ponownego wystąpienia zamarznięcia w przyszłości.

Po pierwsze, upewnij się, że korzystasz z najnowszej wersji systemu macOS. Apple wydaje również aktualizacje oprogramowania układowego dla określonych komponentów, co może mieć ogromny wpływ na stabilność systemu. Aby uzyskać najlepsze wyniki, ustaw Maca tak, aby automatycznie instalował aktualizacje, gdy tylko będą dostępne.

Plik

Brak odpowiedniego bufora wolnego miejsca na dysku może również powodować problemy z wydajnością i zawieszanie się. Apple nie określa, ile miejsca macOS potrzebuje, aby „oddychać”, ale zalecamy 10 procent całkowitego miejsca na dysku. Powinno to również zapewnić przyzwoity bufor do odciążania plików przed przechowywaniem ich w innym miejscu, jeśli to konieczne.

Czasami wydajność jest bezpośrednio związana z wiekiem komputera Mac. Niektóre nowoczesne strony internetowe mogą indeksować stary sprzęt, więc warto znać ograniczenia swojego komputera. Unikaj ciężkich przeglądarek, takich jak Chrome. Zamiast tego użyj Safari i pomyśl dwa razy o edytowaniu filmów lub graniu w wymagające gry.

Więcej rzeczy, których możesz spróbować

Jeśli Twój Mac nie jest całkowicie zamrożony, masz większą szansę na odzyskanie niezapisanej pracy. Oto kilka innych rzeczy, które możesz spróbować przywrócić niereagujący komputer Mac z krawędzi.

Mamy również kilka wskazówek, jak radzić sobie z zawieszonym komputerem.

x