Jak naprawić zamrożony komputer z systemem Windows

Udostępnij teraz w social media:

Komputery z systemem Windows zawieszają się z różnych powodów. Jeden przypadek może być przypadkiem, ale powtarzające się zawieszanie się sugeruje problem, który chcesz naprawić. Oto jak odblokować i przywrócić zablokowany komputer – i powstrzymać go przed ponownym zawieszeniem.

Jak odblokować zamrożony komputer z systemem Windows

Istnieje kilka sposobów na odzyskanie zamrożonego komputera, w zależności od przyczyny problemu. Czasami wszystko, co musisz zrobić, to poczekać kilka sekund – komputer może się rozłączyć podczas wykonywania jakiejś pracy i odblokować się kilka sekund później.

Jeśli aplikacja pełnoekranowa, taka jak gra, zawiesza się i uniemożliwia jej opuszczenie, naciśnij Alt + F4. Spowoduje to zamknięcie aplikacji, jeśli w grze występują tylko problemy graficzne, ale nie zadziała, jeśli aplikacja całkowicie się zawiesiła.

Aby sprawdzić, czy komputer nadal odpowiada, naciśnij Ctrl + Alt + Delete. Na tym ekranie możesz otworzyć Menedżera zadań (i zamknąć wszystkie uruchomione aplikacje), wylogować się lub ponownie uruchomić komputer. Jeśli ten ekran się nie pojawi, możesz nie być w stanie odzyskać komputera bez ponownego uruchomienia.

Jeśli możesz otworzyć Menedżera zadań, możesz odzyskać sprawność po zawieszeniu. (Możesz także nacisnąć Ctrl + Shift + Esc, aby otworzyć Menedżera zadań).

Wybierz kartę „Procesy” – jeśli jej nie widzisz, kliknij „Więcej szczegółów”. Zlokalizuj dowolne procesy wykorzystujące dużo procesora – możesz kliknąć nagłówek kolumny „Procesor”, aby posortować według użycia procesora i zobaczyć najbardziej wymagające procesy u góry listy.

Kliknij proces, aby go zaznaczyć, a następnie kliknij „Zakończ zadanie”, aby wymusić zakończenie programu. Utracisz niezapisaną pracę w programie, ale jeśli ulegnie awarii i zużywa dużo procesora, i tak może nie być sposobu na odzyskanie niezapisanych danych.

  Jak połączyć jedną prezentację programu PowerPoint z inną

Kliknij

Czasami pulpit systemu Windows – w tym pasek zadań i menu Start – może się zawiesić. Czasami możesz ponownie uruchomić Eksploratora Windows, aby rozwiązać te problemy. Aby to zrobić, znajdź „Eksplorator Windows” na liście procesów, kliknij, aby go zaznaczyć, a następnie kliknij przycisk „Uruchom ponownie”.

Kliknij

Jeśli nie masz żadnych niezapisanych zadań, kliknij przycisk zasilania w prawym dolnym rogu ekranu Ctrl + Alt + Delete i wybierz „Uruchom ponownie”. Miejmy nadzieję, że po ponownym uruchomieniu komputer będzie działał normalnie, ponieważ rozwiązuje to wiele problemów systemowych.

Możesz także spróbować nacisnąć Windows + L, aby zablokować ekran i wrócić do ekranu logowania. Z tego miejsca możesz również ponownie uruchomić komputer. Jeśli jednak Ctrl + Alt + Delete nie zadziałało, ta metoda prawdopodobnie też nie.

Kliknij przycisk zasilania i wybierz

Jeśli żaden z poprzednich kroków nie działa, naciśnij Windows + Ctrl + Shift + B na klawiaturze. Jest to ukryta kombinacja klawiszy skrótu, która ponownie uruchamia sterowniki graficzne twojego komputera. Jeśli to one są źródłem problemu, może to spowodować odmrożenie systemu.

Jeśli żadna z tych metod nie zadziała, a komputer na nic nie zareaguje, jest tylko jeden sposób, aby to naprawić – twarde wyłączenie.

Znajdź przycisk zasilania komputera, a następnie naciśnij go i przytrzymaj przez 10 sekund. Twój komputer zostanie przymusowo wyłączony. Poczekaj kilka sekund, a następnie uruchom go ponownie, naciskając normalnie przycisk zasilania.

To nie jest najczystszy i najbezpieczniejszy sposób wyłączania komputera. Powinieneś użyć metod zamykania na ekranie, ale jeśli nie odpowiada, nie ma innego sposobu, aby to naprawić.

  Jak dostosować komunikaty alertów dla określonych wiadomości e-mail w programie Outlook

Palec naciskając przycisk zasilania na laptopie PC

Jeśli komputer ma niebieski ekran, jest to jedyny sposób, aby to naprawić. Domyślnie komputery z systemem Windows automatycznie uruchamiają się ponownie po wyświetleniu niebieskiego ekranu, ale jeśli widzisz niebieski ekran śmierci (BSOD), a komputer nie uruchamia się ponownie, prawdopodobnie wyłączyłeś automatyczne ponowne uruchamianie. Zanotuj komunikat o błędzie, a następnie wykonaj twarde zamknięcie lub ponowne uruchomienie przez długie naciśnięcie przycisku zasilania.

Jak powstrzymać komputer przed zawieszaniem się w przyszłości

Powyższe wskazówki mogą pomóc komputerowi odzyskać sprawność po zawieszeniu i przywrócić normalne działanie. Jeśli to tylko jednorazowe zamrożenie, nie przejmuj się tym zbytnio. Komputery mają czasem takie problemy jak te. Może występować błąd w sterownikach sprzętu lub innym oprogramowaniu komputera.

Jeśli jednak zawieszanie się zdarza się regularnie, oznacza to, że coś jest nie tak z komputerem. Może to być problem z oprogramowaniem lub sprzętem. Monitor niezawodności i BlueScreenView mogą wskazać Ci właściwy kierunek.

Jeśli zawieszanie się rozpoczęło się niedawno, a także niedawno zaktualizowałeś swój komputer lub zainstalowałeś nowe oprogramowanie, spróbuj uruchomić Przywracanie systemu. Spowoduje to zresetowanie oprogramowania komputera do znanego dobrego stanu. Aby znaleźć tę opcję w systemie Windows 10, przejdź do Panel sterowania> System i zabezpieczenia> System> Ochrona systemu> Przywracanie systemu.

Opcje przywracania systemu w systemie Windows 10.

Aby upewnić się, że złośliwe oprogramowanie nie powoduje problemów z systemem, zalecamy przeprowadzenie skanowania w poszukiwaniu złośliwego oprogramowania. W systemie Windows 10 możesz skanować za pomocą wbudowanego programu antywirusowego Defender i wypróbować bezpłatnie Malwarebytes skanowanie. Możesz także wypróbować inne narzędzia do ochrony przed złośliwym oprogramowaniem, aby uzyskać drugą (lub trzecią) opinię.

  Najlepszy sposób na porządkowanie wiadomości e-mail: wystarczy je zarchiwizować

Menu skanowania antywirusowego Windows Defender.

Problemy sprzętowe są znacznie trudniejsze do ustalenia. Wiele rzeczy może się nie udać. Na przykład komputer może się przegrzewać lub może mieć wadliwą pamięć RAM. Jeśli komputer regularnie zawiesza się podczas grania w gry komputerowe, może to sugerować problem z procesorem graficznym (GPU) komputera (lub ponownie przegrzaniem). Jednak wiele innych komponentów komputera może być wadliwych.

Upewnij się, że komputer jest odkurzony, odpowiednio schłodzony, a następnie przetestuj jego pamięć RAM. Diagnozowanie problemów sprzętowych jest trudne. Często, aby dokładnie przetestować, trzeba zamienić jeden komponent na inny i sprawdzić, czy to rozwiązuje problem. Jeśli Twój komputer jest nadal objęty gwarancją, rozważ pozwolenie producentowi na rozwiązanie problemu. W końcu to część tego, za co im zapłaciłeś (lub płacisz).

Narzędzie diagnostyki pamięci systemu Windows do skanowania pamięci RAM

Aby wyeliminować ryzyko błędów oprogramowania, warto ponownie zainstalować system Windows. W systemie Windows 10 możesz użyć funkcji „Resetuj”, aby przywrócić komputer do stanu jak nowy. Pamiętaj jednak, że spowoduje to usunięcie wszystkich zainstalowanych programów. Możesz także wypróbować „nowy start”, czyli nowy system Windows 10 bez narzędzi fabrycznie zainstalowanych przez producenta komputera.

Jeśli właśnie zainstalowałeś główną aktualizację systemu Windows w ciągu ostatnich dziesięciu dni, możesz również spróbować przywrócić system.

Menu odzyskiwania systemu Windows 10.

Jeśli komputer zawiesza się podczas procesu resetowania, spróbuj utworzyć nośnik instalacyjny systemu Windows 10 na innym komputerze. Włóż go do zamrożonego komputera, uruchom komputer z nośnika instalacyjnego, a następnie zainstaluj ponownie system Windows. Jeśli komputer zawiesza się podczas instalacji systemu Windows (lub później), prawie na pewno masz problem ze sprzętem.

x