Jak zainstalować FFMPEG w systemie Windows 10

FFMPEG to zbiór programów obsługujących różne funkcje kodowania, nagrywania i konwersji audio i wideo. Robi dużo, ale jest to narzędzie wiersza poleceń, co oznacza, że ​​nie ma GUI, z którego można by go używać. Jeśli nie wiesz, jak działają narzędzia wiersza poleceń lub nie masz pewności, jak zainstalować FFMPEG w systemie Windows 10, powinieneś wiedzieć, że jest to proste w konfiguracji i niewiele więcej niż pobieranie pliku.

W tym artykule wskazano najbardziej odpowiednią wersję FFMPEG, której należy używać w systemie Windows 10, oraz sposób dodania tego narzędzia do PATH, aby można było je uruchomić z dowolnego okna wiersza polecenia.

Pobierz FFMPEG

To jest oficjalna strona internetowa FFMPEG skąd możesz pobrać narzędzie dla systemów Windows, Mac i Linux. Kliknij logo Windows, a tuż pod nim zobaczysz łącze „Windows builds by Zeranoe”. Kliknij go i pobierz wersję 64-bitową lub 32-bitową.

Uruchamianie FFMPEG

Po pobraniu kompilacji wyodrębnij spakowany plik. W wyodrębnionym folderze znajdziesz folder o nazwie „bin”. W nim znajduje się plik EXE dla FFMPEG. Aby go uruchomić / użyć aplikacji, musisz otworzyć nowe okno wiersza polecenia i użyć polecenia „cd”, aby przejść do folderu „bin”. Następnie możesz uruchomić polecenie, które zostanie wykonane.

Dodaj FFMPEG do PATH

Jeśli zamierzasz często i regularnie używać FFMPEG jako części swoich codziennych zadań, użycie polecenia „cd” w celu przejścia do folderu, w którym znajduje się plik EXE, będzie nudne. Zamiast tego należy dodać go do PATH.

Najpierw przenieś folder w miejsce, o którym wiesz, że go nie usuniesz.

Następnie otwórz nowe okno Eksploratora plików i wklej następujące informacje na pasku lokalizacji i naciśnij Enter.

Control PanelSystem and SecuritySystem

Spowoduje to otwarcie Panelu sterowania. W kolumnie po lewej stronie kliknij Zaawansowane ustawienia systemu. Otworzy się nowe okno. Przejdź do zakładki „Zaawansowane” w tym oknie i kliknij przycisk Zmienna środowiskowa na samym dole.

W nowym oknie, które zostanie otwarte, wybierz opcję „Ścieżka” w obszarze „Zmienne użytkownika dla [Your username]’i kliknij Edytuj. Otworzy się kolejne okno. Kliknij przycisk „Nowy”, a następnie użyj przycisku Przeglądaj, aby przejść do folderu „bin” i dodać go. Kliknij OK i zamknij wszystkie okna.

Możesz teraz używać FFMPEG z dowolnego okna wiersza polecenia. Nie będziesz musiał używać polecenia „cd”, aby najpierw zmienić katalog, w którym znajduje się wiersz polecenia. Upewnij się, że nie przenosisz folderu, w którym znajduje się FFMPEG. Jeśli to zrobisz, będziesz musiał zaktualizować ścieżkę lub ją nie będzie już działać.