Jak zainstalować i włączyć portfel Bitcoin Core w systemie Linux

Istnieje wiele różnych portfeli Bitcoin dla systemu Linux, ale jednym z najlepszych dostępnych portfeli jest Bitcoin Core. Jednym z głównych powodów, dla których warto się na to zdecydować, jest to, że oficjalnie pochodzi od Bitcoina, więc możesz mu zaufać. Dodatkowo ma wiele fajnych funkcji, które są łatwe w konfiguracji i obsłudze. W tym artykule omówimy wiele różnych sposobów instalacji i włączania portfela Bitcoin Core. Omówimy również, jak pobrać łańcuch bloków Bitcoin do użytku, jak szyfrować i tworzyć kopie zapasowe portfela Core i nie tylko!

Ubuntu

Portfel Bitcoin Core jest dostępny do łatwej instalacji dla użytkowników Ubuntu za pośrednictwem PPA. Aby dodać PPA do systemu, najpierw otwórz okno terminala. W oknie terminala napisz następujące polecenie. To polecenie doda oficjalne repozytorium oprogramowania rdzenia Bitcoin bezpośrednio do Ubuntu.

sudo add-apt-repository ppa:bitcoin/bitcoin

Stąd musisz uruchomić polecenie aktualizacji. To odświeża wszystkie źródła oprogramowania dla Ubuntu i pozwoli mu zobaczyć nowy Bitcoin PPA, który właśnie dodaliśmy.

sudo apt update

Po odświeżeniu aktualizacji oprogramowania ważne jest, aby użyć narzędzia do aktualizacji, aby zainstalować wszelkie oczekujące aktualizacje Ubuntu. Zrób to, aby upewnić się, że portfel Bitcoin Core zostanie poprawnie zainstalowany w systemie.

sudo apt upgrade -y

Teraz, gdy wszystko w Ubuntu jest aktualne, a PPA działa poprawnie, zainstaluj portfel Bitcoin Core za pomocą tego polecenia:

sudo apt install bitcoin

Arch Linux

Zdobycie portfela Bitcoin Core na Arch Linux jest możliwe przy pomocy AUR. Aby go zainstalować, musisz najpierw pobrać najnowszą wersję pakietu Git z Pacmanem.

sudo pacman -S git

Teraz, gdy Git jest zainstalowany, użyj go, aby pobrać najnowszy plik pkgbuild Bitcoin Core.

git clone https://aur.archlinux.org/bitcoin-core.git

Za pomocą CD przenieś terminal do folderu bitcoin-core i rozpocznij proces budowania. Należy pamiętać, że narzędzie do kompilacji automatycznie pobierze większość wymaganych zależności. Jeśli jednak nie uda się pobrać niektórych plików, musisz je pobrać ręcznie.

makepkg -si

Źródło

Bitcoin Core działa na prawie każdej głównej dystrybucji Linuksa, ale niestety tylko Ubuntu ma oficjalne wsparcie. Aby temu zaradzić, przejdziemy do instrukcji, jak sprawić, aby portfel Bitcoin Core działał w systemie Linux za pośrednictwem dostępnego do pobrania archiwum Tar. Rozpocznij proces pobierania, odwiedzając tę stronę internetową tutaji kliknij pobierz obok „Linux (tgz)”.

Uwaga: Bitcoin Core umożliwia pobieranie archiwów Tar zarówno w wersji 32-bitowej, jak i 64-bitowej.

Alternatywnie, użyj narzędzia do pobierania Wget, aby bezpośrednio pobrać pliki archiwum.

64-bitowy

wget https://bitcoin.org/bin/bitcoin-core-0.16.0/bitcoin-0.16.0-aarch64-linux-gnu.tar.gz

32-bitowy

wget https://bitcoin.org/bin/bitcoin-core-0.16.0/bitcoin-0.16.0-i686-pc-linux-gnu.tar.gz

Po pobraniu pliku źródłowego użyj polecenia tar, aby wyodrębnić zawartość folderu.

tar -xvzf bitcoin-0.*.0-aarch64-linux-gnu.tar.gz

lub

tar -xvzf bitcoin-0.*.0-i686-pc-linux-gnu.tar.gz

Za pomocą polecenia CD przejdź do nowo wyodrębnionego folderu bitcoin-0.16.0.

cd ~/bitcoin-0.16.0/bin

Powyższe polecenie CD powinno przenieść terminal bezpośrednio do folderu bin, w którym znajdują się wszystkie wykonywalne pliki programów. Stąd będziemy musieli zaktualizować niektóre uprawnienia za pomocą chmod.

chmod +x *

Uruchom portfel za pomocą:

./bitcoin-qt

Skonfiguruj rdzeń Bitcoin

Przy pierwszym uruchomieniu Bitcoin Core wymaga od użytkownika przejścia przez proces konfiguracji za pomocą kreatora. Nie martw się, nawet jeśli jesteś nowy w Bitcoin w systemie Linux, nie jest to zbyt trudne. Na początku program stwierdza, że ​​„Bitcoin Core pobierze i zapisze kopię łańcucha bloków Bitcoin”. Blockchain dla Bitcoin jest niesamowicie duży, więc upewnij się, że masz co najmniej 200 GB wolnego miejsca.

Domyślnie łańcuch bloków Bitcoin przechodzi do ~ / .bitcoin. Ta lokalizacja jest zmienna. Aby to zmienić, kliknij „Użyj niestandardowego katalogu danych”. Kiedy wszystko wygląda dobrze, kliknij „OK”, aby kontynuować.

Pozwól downloaderowi działać i złap łańcuch bloków. Po zakończeniu Twój portfel będzie gotowy do użycia!

Aby wysłać transakcję, kliknij „Wyślij”. Aby je otrzymać, kliknij „Odbierz”.

Portfel zapasowy

Chcesz wykonać kopię zapasową swojego portfela Bitcoin w Bitcoin Core? Kliknij przycisk „Plik”, a następnie wybierz „Kopia zapasowa portfela”. W oknie dialogowym przeglądarki plików wpisz nazwę kopii zapasowej (zostanie ona zapisana jako plik .dat) i kliknij przycisk Zapisz. Wkrótce Twój portfel zostanie zapisany!

Zaszyfruj portfel

Szyfrowanie portfela Bitcoin to dobry pomysł, ponieważ zwiększa bezpieczeństwo. Aby rozpocząć szyfrowanie, kliknij przycisk menu „Ustawienia”, poszukaj „Zaszyfruj portfel” i kliknij go. Stamtąd pojawi się menu z prośbą o wprowadzenie bezpiecznego hasła. Zrób to, ale pamiętaj, że tego hasła nie można odzyskać, więc zapisz swoje hasło na kartce papieru i umieść je w sejfie domowym (lub w innym bezpiecznym miejscu).

Masz problem z wymyśleniem bezpiecznego hasła? Rozważ użycie Strongpasswordgenerator.com stronie internetowej.

Wprowadź hasło dwa razy i kliknij OK. Następnie przeczytaj ostrzeżenie i kliknij „TAK”, gdy je zrozumiesz. Po kliknięciu „TAK”, Bitcoin Core uruchomi się ponownie, aby zastosować zmiany.