Jak zainstalować Lakkę na Raspberry Pi

Lakka to system operacyjny konsoli do gier typu open source oparty na jądrze Linuksa. Wykorzystuje biblioteki i narzędzia open source, aby zapewnić użytkownikom łatwą w użyciu i szybką w konfiguracji platformę do gier emulujących. System operacyjny obsługuje wiele różnych platform konsoli do gier (zarówno podręcznych, jak i domowych), a będziesz mógł grać na wielu różnych urządzeniach sprzętowych. W tym przewodniku omówimy, jak zainstalować Lakkę na Raspberry Pi.

Uwaga: urządzenia z rodziny Raspberry Pi obsługujące Lakka to Pi 0, Pi 1, Pi 2 i Pi 3.

Pobierz obraz Lakka

Szukasz kopii Lakki? Jest to łatwe dzięki prostemu projektowi strony internetowej deweloperów. Należy jednak pamiętać, że nie ma tylko jednego łącza do pobierania dla wszystkich urządzeń Raspberry Pi; istnieje wiele linków.

Aby uzyskać kopię swojego Pi, udaj się do Lakka.tvi kliknij przycisk „Get Lakka”. Następnie przejdziesz do strony wyboru z logo „Linux”, „Windows” i „Mac”. Te logo mają na celu określenie, z jakim systemem operacyjnym migasz Lakkę.

Zakładając, że robisz ten przewodnik w systemie Linux, wybierz przycisk „GNU / Linux”, aby przejść do strony urządzenia, na której znajduje się lista wszystkich urządzeń obsługiwanych przez Lakka, w tym komputerów PC, Odroid, HummingBoard, urządzeń Pi i innych.

Przejrzyj listę i kliknij posiadane urządzenie Pi. Następnie na następnej stronie kliknij przycisk „Pobierz Lakka”, aby rozpocząć proces pobierania obrazu systemu operacyjnego.

Nagraj obraz Lakki na kartę SD

Na stronie pobierania Lakka zobaczysz instrukcje „Pobierz i rozpakuj Lakkę”, aby ustawić ją na karcie SD do użytku w Pi. W naszym tutorialu rozpakowywanie nie jest konieczne, ponieważ program, którego używamy, zrobi to automatycznie.

Program, którego będziemy używać do tworzenia karty SD Lakka, to Etcher. To martwo proste narzędzie, które może błyskawicznie nagrać wszystko, od obrazów ISO po specjalistyczne obrazy systemu operacyjnego karty SD. Co najważniejsze, Etcher działa na komputerach Mac, Linux i Windows, więc nie ma potrzeby przechodzenia przez trzy oddzielne instrukcje, jak z niego korzystać.

Przejdź do Witryna internetowa firmy Etcher i kliknij przycisk „Pobierz”. Zakładając, że korzystasz z Linuksa, kliknij prawym przyciskiem myszy archiwum Zip „balena-etcher-electron” i rozpakuj je.

Uwaga: nie używasz Linuksa? Postępuj zgodnie z instrukcjami, aby zainstalować Etcher w swoim systemie operacyjnym, czytając stronę internetową.

Po rozpakowaniu pliku przejdź do folderu „balena-etcher-electron” i kliknij dwukrotnie plik AppImage w folderze, aby uruchomić Etcher.

Gdy aplikacja Etcher jest uruchomiona i uruchomiona, kliknij przycisk „Wybierz obraz” i wyszukaj obraz Lakka OS w folderze „Pobrane”.

Następnie podłącz kartę SD swojego Raspberry Pi do komputera i pozwól na jej wykrycie przez system. Następnie kliknij „wybierz dysk” i powiedz Etcherowi, aby użył karty.

Na koniec, gdy obraz systemu operacyjnego zakończy się ładowaniem do Etchera, a karta SD Pi jest ustawiona jako cel, wybierz przycisk „Flash”, aby rozpocząć proces nagrywania.

Skonfiguruj Lakka OS

Po zakończeniu instalacji Lakki na karcie SD przez Etcher, wyjmij ją z komputera i włóż do Raspberry Pi.

Po włożeniu karty SD do urządzenia Raspberry Pi, podłącz ją do ściany za pomocą przewodu zasilającego, podłącz przewód HDMI do telewizora i podłącz gamepad USB (lub klawiaturę, jeśli jej nie masz).

Gdy Pi się włączy, przez chwilę zobaczysz logo Lakka OS z prostym czarnym tłem. Pozwól mu siedzieć, podczas gdy sam się konfiguruje i restartuje.

Teraz, gdy Lakka się uruchamia, zauważysz system menu podobny do PS3. Jeśli wolisz połączenia przewodowe, podłącz kabel Ethernet. W przeciwnym razie przejdź do „Ustawień” w interfejsie użytkownika, a następnie kliknij „Wi-Fi”.

Użyj menu, aby połączyć Lakkę z Internetem. Następnie wróć do obszaru „Ustawienia” i znajdź obszar „Usługi”.

Na stronie usług znajdź suwak obok opcji SAMBA Enable ”i kliknij go, aby włączyć obsługę przesyłania plików w sieci dla nowej konsoli do gier Raspberry Pi.

Dodawanie gier do Lakki

Lakka OS ma zintegrowany system Samba, który umożliwia użytkownikom dodawanie gier do konsoli w locie. Oto jak to zrobić w systemie Linux.

Uwaga: jeśli Twój komputer korzysta z systemu Windows, udział sieciowy Lakka będzie można znaleźć w obszarze „Sieć i udostępnianie” systemu operacyjnego.

Najpierw otwórz menedżera plików Linuksa. Stamtąd znajdź opcję „Sieć”, aby rozpocząć przeglądanie udziałów w sieci.

W przeglądarce udostępniania kliknij tę z napisem „LAKKA” i dodaj do niej pliki ROM. Po zakończeniu zamknij menedżera plików.

Lakka powinna natychmiast wykryć nowe gry, skonfigurować je i ustawić domyślne ustawienia kontrolera dla gier.

x