Jak zainstalować Linuksa na Chromebooku z Croutonem

Chromebooki to komputery wyprodukowane przez Google, na których działa system operacyjny Chrome. Pomimo karykatur związanych z Chromebookami, są one dość popularne. Powód? Google dotuje sprzęt, aby konsumenci nie musieli płacić tak dużo. W rezultacie Chromebooki spadają z półek i są odpowiedzialne za ogromną sprzedaż laptopów. Komputerowy system operacyjny Google to całkiem niezłe doświadczenie oparte na Linuksie. Jest wyposażony w menedżera plików, zintegrowaną pamięć w chmurze, a nawet terminal (jeśli jesteś wystarczająco sprytny, aby go znaleźć). Mimo to, ponieważ system operacyjny Chrome jest tak użyteczny, jak może być, niektórzy zaawansowani użytkownicy uważają, że nadal nie wystarcza, aby ich zadowolić. Z tego powodu niektórzy programiści opracowali narzędzia, które pozwalają zainstalować Linuksa na Chromebooku.

To narzędzie jest znane jako Crouton. To sprawia, że ​​możesz zainstalować środowisko Chroot, które z kolei może być użyte do zainstalowania Linuksa na Chromebooku. To narzędzie sprawia, że ​​system operacyjny taki jak Ubuntu, a nawet Arch Linux może działać na Chromebooku.

Instalowanie Croutona może być czasami żmudnym i zagmatwanym procesem, ale jest tego warte z jednego głównego powodu. Dostęp do Linuksa na Chromebooku jest świetny. Oznacza to, że użytkownicy mogą uzyskać to, co najlepsze z obu światów: łatwość obsługi systemu operacyjnego Chrome i szeroką gamę programów offline systemu Linux.

Uwaga: przed kontynuowaniem wykonaj kopię zapasową wszystkich danych z Chromebooka / Chromeboksa. Instalacja Linuksa wymaga przełączenia systemu operacyjnego Chrome w tryb programisty, który usuwa wszystkie pliki i inne dane.

Chociaż nie jest to wymagane, przed wykonaniem tego samouczka utwórz obraz przywracania urządzenia z Chrome. W ten sposób, jeśli coś się stanie podczas korzystania z Croutona, łatwo będzie po prostu podłączyć dysk USB, wyczyścić system operacyjny Chrome i zacząć od nowa. Można znaleźć oprogramowanie do tworzenia dysku odzyskiwania tutaj.

Nie wiesz, jak odzyskać dane na swoim Chromebooku? Odnosić się do ta strona, ponieważ Google ma na to doskonały element wsparcia.

Instalowanie Croutona

Po wykonaniu kopii zapasowej wszystkich danych wyłącz Chromebooka. Przytrzymaj klawisz Escape oraz klawisz odświeżania i włącz je. Spowoduje to wyświetlenie komunikatu ostrzegawczego, informującego użytkownika, że ​​zaraz wejdzie w tryb programisty. Ten tryb jest ważny, ponieważ zapewnia użytkownikom dostęp do konsoli terminala i innych ukrytych funkcji, takich jak interakcja z systemem plików.

NIE próbuj przerywać tego ekranu ostrzegawczego, ponieważ spowoduje to powrót systemu operacyjnego Chrome z trybu programisty. Daj mu 15 minut i pozwól ekranowi ładowania zrobić swoje. Gdy Twój Chromebook zakończy ponowne uruchamianie, zaloguj się.

Otwórz kartę Chrome i pobieranie najnowsza wersja skryptu instalacyjnego Crouton. Następnie za pomocą klawiatury naciśnij Ctrl + Alt + T. Spowoduje to otwarcie okna terminala systemu operacyjnego Chrome jako karty w Chrome.

W wierszu poleceń terminala wpisz polecenie: shell

Czas zainstalować Linuksa! Zainstaluj środowisko pulpitu XFCE za pomocą tego polecenia:

sudo sh ~/Downloads/crouton -t xfce

startxfce4

Nie lubisz XFCE? Zamiast tego wypróbuj KDE, używając tego polecenia.

sudo sh ~/Downloads/crouton -t kde

startkde

Wypróbuj Gnome z:

sudo sh ~/Downloads/crouton -t gnome

startgnome

Ubuntu Unity jest również możliwe.

sudo sh ~/Downloads/crouton -t unity

startunity

Chcesz wypróbować LXDE? Zainstaluj go za pomocą:

sudo sh ~/Downloads/crouton -t lxde

startlxde


Uwaga: dodaj obsługę dotykową w systemie Linux, dodając, dotknij na końcu.

Xiwi

Po skonfigurowaniu wszystkiego Crouton jest całkiem niezły. Linux działa na systemie operacyjnym Chrome. Jednak przełączanie się między systemem operacyjnym Chrome i Linuksem za pomocą skrótów klawiaturowych może być dość denerwujące. Nie martwić się! Zamiast tego istnieje sposób na uruchomienie Croutona w oknie. Odbywa się to za pomocą narzędzia o nazwie Xiwi.

Xiwi umożliwia udostępnianie schowka, przeglądarki i innych rzeczy między systemem operacyjnym Chrome i Linuksem. Aby włączyć obsługę Xiwi, najpierw określ ją podczas instalacji.

Na przykład:

sudo sh ~/Downloads/crouton -t gnome,xiwi


Następnie w systemie operacyjnym Chrome zainstaluj to rozszerzenie aby dodać obsługę Xiwi do samego systemu operacyjnego Chrome. Dzięki obsłudze Xiwi w Crouton Linux nie będzie działał na pełnym ekranie. Zamiast tego Crouton będzie działał w oknie na Twoim Chromebooku. Jest to idealne rozwiązanie dla tych, którzy chcą Linuksa do kilku rzeczy, ale muszą także korzystać z systemu operacyjnego Chrome.

Wskazówki dotyczące systemu operacyjnego Chrome

Uruchamianie Linuksa w Chroocie jest trudne na urządzeniu o niskim poborze mocy, takim jak Chromebook. Na szczęście istnieje szybki i łatwy sposób na zwiększenie wydajności. Zacznij od otwarcia okna terminala: Ctrl + Alt + T

Wewnątrz terminala załaduj powłokę Bash za pomocą tego polecenia: shell

Następnie włącz zamianę w systemie operacyjnym Chrome.

swap enable 2000

Zamiana jest teraz włączona. Zamknij okno terminala i uruchom ponownie system operacyjny Chrome. Po ponownym zalogowaniu Chromebook będzie miał 2 GB przestrzeni wymiany do pracy. Jest to dobre, ponieważ daje wszystkim programom działającym trochę dodatkowej pamięci do wykorzystania.

Wniosek

Chrome OS to świetny system operacyjny dla osób, które chcą korzystać z internetu i robić podstawowe rzeczy. Jednak jeśli chodzi o bardziej zaawansowane funkcje, nie spełnia. Dlatego tak wspaniale jest oglądać oprogramowanie takie jak Crouton. Natychmiast zwiększa wartość komputerów Google, ponieważ daje użytkownikom swobodę dodawania Linuksa na Chromebooku, kiedy tego potrzebują.