Jak zainstalować przeglądarkę Tor na swoim Chromebooku?

Podczas gdy przeglądarka Chrome działa zdumiewająco dobrze na Chromebookach, niektórzy użytkownicy mogą chcieć zainstalować przeglądarkę Tor, aby zapewnić dodatkową ochronę prywatności. Jak wiecie, Tor jest jedną z najlepszych przeglądarek zapewniających prywatność, która oferuje prywatną sieć Tor do bezpiecznego kierowania ruchu i ma wiele wbudowanych funkcji bezpieczeństwa. Więc jeśli jesteś użytkownikiem dbającym o prywatność i chcesz zainstalować przeglądarkę Tor na swoim Chromebooku, ten przewodnik jest właśnie tym, czego potrzebujesz. W zależności od wymagań możesz zainstalować wersję dla systemu Linux lub wybrać wersję przeglądarki Tor na Androida. W związku z tym przejdźmy do samouczka.

Zainstaluj przeglądarkę Tor na swoim Chromebooku (2022)

Wspomnieliśmy o dwóch sposobach instalacji przeglądarki Tor na Chromebooku. Obie metody wykorzystują kontener Linuksa, więc jeśli masz szkolnego Chromebooka, a Linux jest na nim zablokowany, niestety nie możesz korzystać z przeglądarki Tor. To powiedziawszy, porozmawiajmy najpierw o tym, czym jest przeglądarka Tor i jej funkcje.

Co to jest przeglądarka Tor i dlaczego warto jej używać?

Tor Browser to wysoce bezpieczna i prywatna przeglądarka używana przez osoby, które chcą ominąć cenzurę i chronić swoją tożsamość przed śledzeniem i inwigilacją w Internecie. Co więcej, Tor jest całkowicie darmowy i open-source. Przeglądarka Tor oferuje natywnie szereg funkcji chroniących prywatność, które nie są dostępne w innych popularnych przeglądarkach.

Źródło: Projekt Tor

Po pierwsze, Tor domyślnie blokuje wszystkie moduły śledzące i reklamy innych firm oraz automatycznie usuwa pliki cookie po zakończeniu przeglądania. Ponadto kieruje cały ruch przez zaszyfrowaną sieć Tor, którą prowadzą wolontariusze z całego świata. Nie wspominając o tym, że przeglądarka Tor ma kilka funkcji, które pomagają łagodzić odciski palców, dzięki czemu Twoja anonimowość pozostaje nienaruszona.

Podsumowując, Tor to przeglądarka przeznaczona do zwalczania trackerów, nadzoru i cenzury w Internecie. Więc jeśli jesteś użytkownikiem dbającym o prywatność, pobierz przeglądarkę Tor na swojego Chromebooka.

Zainstaluj przeglądarkę Tor przez Linuksa na swoim Chromebooku

1. Aby pobrać i zainstalować przeglądarkę Tor, musisz najpierw skonfigurować Linuksa na swoim Chromebooku. Przejdź do naszego połączonego przewodnika i zainstaluj kontener Linux.

2. Następnie otwórz Terminal z szuflady aplikacji na Chromebooku. Tutaj uruchom poniższe polecenie, aby zaktualizować kontener Linuksa do najnowszych pakietów i zależności.

sudo apt update && sudo apt upgrade -y

3. Gdy to zrobisz, uruchom poniższe polecenie w Terminalu, aby użyć repozytorium pakietów Debiana Backports. Możesz skopiować polecenie i kliknąć prawym przyciskiem myszy w terminalu, aby je wkleić.

echo "deb http://ftp.debian.org/debian buster-backports main contrib" | sudo tee /etc/apt/sources.list.d/backports.list

4. Następnie wykonaj poniższe polecenie, aby zainstalować przeglądarkę Tor na swoim Chromebooku.

sudo apt install torbrowser-launcher -t buster-backports -y

5. Po instalacji znajdziesz skrót Tor Browser w folderze Linux w szufladzie aplikacji. Kliknij, aby otworzyć przeglądarkę.

6. Teraz zacznie pobierać najnowszą aktualizację i instalować przeglądarkę Tor na Twoim Chromebooku. Na koniec ponownie kliknij ten sam skrót, a przeglądarka Tor będzie gotowa do użycia.

Zainstaluj aplikację Tor Browser na Androida na swoim Chromebooku

Jeśli chcesz uruchomić przeglądarkę Tor Browser na Androida na swoim Chromebooku, możesz to również zrobić. Ale znowu, będziesz musiał włączyć i użyć kontenera Linux, aby sideload aplikacji. Przeglądarka Tor nie jest oficjalnie dostępna w Sklepie Play na Chromebooki. Aby dowiedzieć się więcej o tym, jak zainstalować tę ukierunkowaną na prywatność przeglądarkę, czytaj dalej.

1. Po skonfigurowaniu Linuksa postępuj zgodnie z naszym artykułem o tym, jak sideloadować aplikacje na Androida na Chromebookach. Umożliwi to ręczne załadowanie pakietu APK przeglądarki Tor.

2. Następnie pobierz pakiet APK przeglądarki Tor na swojego Chromebooka z oficjalnej strony internetowej, korzystając z linku tutaj. Większość Chromebooków opartych na procesorach Intel lub AMD (64-bitowych) będzie wymagać pakietu APK x86_64, a dla procesorów 32-bitowych można wybrać wersję x86. Jeśli używasz 64-bitowego Chromebooka z procesorem ARM, pobierz plik APK aarch64 lub przejdź do wersji ARM, jeśli masz 32-bitowy procesor ARM.

3. Po pobraniu pliku APK przeglądarki Tor otwórz aplikację „Pliki” i przenieś plik APK do sekcji „Pliki Linux”. Tutaj zmień nazwę pliku na tor.apk dla wygody w późniejszym użyciu.

4. Następnie otwórz aplikację Terminal i uruchom poniższe polecenie. Spowoduje to zainstalowanie wersji przeglądarki Tor na Androida na urządzeniu z systemem operacyjnym Chrome. Zakładam, że masz już skonfigurowane ADB na swoim Chromebooku, postępując zgodnie z samouczkiem, do którego link znajduje się w metodzie nr 1.

adb install tor.apk

5. Teraz otwórz szufladę aplikacji, a znajdziesz skrót do przeglądarki Tor. Kliknij, aby go otworzyć, i masz wersję przeglądarki na Androida uruchomioną na swoim Chromebooku.

Dwa proste sposoby na pobranie przeglądarki Tor na Chromebooki

Oto dwie metody, które możesz zastosować, aby uruchomić przeglądarkę Tor na swoim Chromebooku. Jeśli przeglądarka Chrome nie poradzi sobie z tym ze względu na obawy o prywatność, Tor Cię obejmuje. W każdym razie to wszystko od nas. Jeśli szukasz najlepszych aplikacji na Chromebooka w 2022 r., przejdź do naszej wyselekcjonowanej listy. Aby uzyskać więcej takich porad i wskazówek dotyczących systemu operacyjnego Chrome, zapoznaj się z naszym przewodnikiem, do którego link znajduje się tutaj. Na koniec, jeśli napotkasz jakiekolwiek problemy, daj nam znać w sekcji komentarzy poniżej.