Jak zainstalować Pop_OS na Raspberry Pi 4?

Pop!_OS jest już dostępny na Raspberry Pi 4! W tym przewodniku omówiono, jak skonfigurować system operacyjny na Raspberry Pi 4. Aby rozpocząć, upewnij się, że masz szybką kartę MicroSD.

Pobierz Pop_OS dla Raspberry Pi 4

Udaj się do oficjalna strona Pop_OS i kliknij przycisk pobierania. Po wybraniu przycisku pobierania pojawi się wyskakujące okno. Znajdź „Pobierz 21.10 (Ras Pi 4)” i kliknij go myszą, aby pobrać system operacyjny.

Zainstaluj Imager Raspberry Pi

Narzędzie do obrazowania Raspberry Pi to najlepszy sposób na utworzenie instalacji Pop_OS dla Raspberry Pi 4. Otwórz okno terminala na pulpicie systemu Linux, aby uzyskać dostęp do obrazu Raspberry Pi.

Nie masz pewności, jak uruchomić okno terminala? Naciśnij Ctrl + Alt + T na klawiaturze. Alternatywnie możesz wyszukać „Terminal” w menu aplikacji i otworzyć go w ten sposób.

Gdy okno terminala jest otwarte i gotowe do użycia, można rozpocząć instalację. Postępuj zgodnie z poniższymi instrukcjami, aby skonfigurować narzędzie do obrazowania Raspberry Pi.

Uwaga: jeśli korzystasz z systemu Mac OS lub Windows, musisz pobrać narzędzie do wywoływarki ze strony oficjalna strona internetowa.

Pakiet zatrzaskowy

Wersja Snap imagera Raspberry Pi jest łatwa do uruchomienia w dowolnym systemie operacyjnym Linux, który obsługuje Snap. Aby rozpocząć, musisz włączyć środowisko wykonawcze Snap na swoim komputerze.

Włączenie środowiska wykonawczego Snap jest łatwe. Aby to zrobić, postępuj zgodnie z naszym przewodnikiem na ten temat. Po skonfigurowaniu środowiska wykonawczego na komputerze użyj polecenia snap install, aby skonfigurować narzędzie Raspberry Pi Imager.

sudo snap install rpi-imager

Flatpak

Jeśli Snapy nie są dla Ciebie, innym sposobem na uzyskanie narzędzia do obrazowania Raspberry Pi jest Flatpak. Zainstaluj najnowszą wersję środowiska wykonawczego Flatpak na swoim komputerze, aby rozpocząć.

Konfiguracja środowiska wykonawczego Flatpak w systemie Linux jest dość prosta. Aby to zrobić, przejdź do naszego przewodnika, jak skonfigurować Flatpak. Po skonfigurowaniu użyj polecenia flatpak remote-add, aby skonfigurować sklep z aplikacjami Flathub w swoim systemie.

flatpak remote-add --if-not-exists flathub https://flathub.org/repo/flathub.flatpakrepo

Po dodaniu repozytorium Flathub do komputera będziesz mógł zainstalować narzędzie do obrazowania Raspberry Pi. Następnie, korzystając z polecenia instalacji flatpak, skonfiguruj aplikację do obrazowania Raspberry Pi na swoim komputerze.

flatpak install flathub org.raspberrypi.rpi-imager

Arch Linux

Repozytorium oprogramowania Chaotic AUR zawiera gotowy pakiet obrazujący Raspberry Pi dostępny do zainstalowania przez użytkowników. Jeśli chcesz zainstalować ten pakiet na swoim komputerze, zacznij od użycia polecenia wget download, aby pobrać pakiet na swój komputer.

wget https://builds.garudalinux.org/repos/chaotic-aur/x86_64/rpi-imager-1.6.2-2-x86_64.pkg.tar.zst

Instalację można rozpocząć po pobraniu pakietu imagera Raspberry Pi na komputer. Za pomocą polecenia pacman -U zainstaluj najnowszą wersję narzędzia do obrazowania Raspberry Pi na komputerze Arch Linux.

sudo pacman -U rpi-imager-1.6.2-2-x86_64.pkg.tar.zst

Konfigurowanie Pop_OS na Raspberry Pi 4

Uruchom narzędzie do obrazowania Raspberry Pi, aby skonfigurować Pop_OS na Raspberry Pi 4. Po otwarciu postępuj zgodnie z instrukcjami krok po kroku poniżej.

Krok 1: W narzędziu do obrazowania Raspberry Pi znajdź przycisk „Wybierz system operacyjny” i kliknij go myszą. Po wybraniu tego przycisku pojawi się menu podręczne. Wewnątrz tego wyskakującego menu znajduje się wiele różnych opcji. Znajdź przycisk „Użyj niestandardowego” i kliknij go.

Krok 2: Po wybraniu przycisku „Wybierz system operacyjny” znajdź obraz „pop-os_21.10_arm64_raspi_7.img.xz” pobrany wcześniej w tym poście i wybierz go, aby dodać Pop_OS do narzędzia do obrazowania Raspberry Pi.

Krok 3: Znajdź przycisk „Wybierz pamięć masową” w imagerze Raspberry Pi. Po wybraniu przycisku „Wybierz pamięć” włóż kartę SD do czytnika kart SD w komputerze.

Krok 4: Znajdź przycisk „Napisz”, aby rozpocząć proces pisania. Pamiętaj, że proces pisania zajmie trochę czasu. Po zakończeniu procesu zapisu odłącz kartę SD od czytnika.

Krok 5: Podłącz kartę SD do urządzenia Raspberry Pi 4. Po podłączeniu karty podłącz klawiaturę, mysz, wyświetlacz i głośniki (jeśli potrzebujesz dźwięku).

Krok 6: Po podłączeniu klawiatury, myszy, wyświetlacza i głośników podłącz kabel zasilający do Raspberry Pi 4. Raspberry Pi 4 włączy się po podłączeniu kabla zasilającego.

Po włączeniu Raspberry Pi 4 powinien uruchomić się bezpośrednio w środowisku pulpitu Pop_OS Cosmic. Stąd będziesz mógł korzystać z Pop_OS, wszystkich aplikacji i wszystkiego od razu po wyjęciu z pudełka.

Jeśli chcesz dostosować system operacyjny (konto użytkownika, sieć itp.), otwórz ustawienia i zmień je. Jednak zmiana tych ustawień nie jest wymagana.

x