Jak zainstalować system Linux Lite

Linux Lite to wyjątkowe podejście do Ubuntu. Bierze to, co jest świetne w Ubuntu i pasuje do pakietu „lite”. Pulpitem z wyboru, z którego pochodzi Linux Lite, jest XFCE4, niezwykle szybki pulpit, który działa bardzo dobrze na komputerach z bardzo małą mocą procesora lub pamięcią systemową. W tym przewodniku przeprowadzimy Cię przez proces uruchamiania systemu Linux Lite.

Pobieranie systemu Linux Lite ISO

Pierwszym krokiem do uruchomienia Linuksa Lite jest pobranie najnowszego pliku wydania ISO z oficjalnej strony internetowej. Udaj się do Witryna Linux Lite. Następnie zlokalizuj przycisk „Pobierz” i najedź na niego myszką, aby wyświetlić opcje w menu.

W menu kliknij „Pobierz”, aby przejść do strony pobierania Linux Lite na stronie internetowej. Następnie kliknij przycisk „Pobierz 64-bitowy”, aby natychmiast rozpocząć pobieranie. Alternatywnie, jeśli masz zainstalowanego klienta torrent, złap go, klikając „Torrent Link”.

Lub, jeśli pobierasz Linux Lite na komputer z systemem Linux, otwórz okno terminala i użyj wget polecenie w terminalu, aby bezpośrednio pobrać plik ISO.

wget https://osdn.net/dl/linuxlite/linux-lite-4.8-64bit.iso -O ~/Downloads/linux-lite-4.8-64bit.iso

UEFI Linux Lite

Ogólnie rzecz biorąc, tradycyjne wydanie Linux Lite powinno działać na prawie każdym komputerze PC lub Mac, ponieważ Linux Lite jest oparty na Ubuntu, niezawodnej, przetestowanej bazie. Jeśli jednak potrzebujesz specjalnej wersji UEFI Linux Lite, przeczytaj ją post na forum. Zastanawia się, jak go zdobyć.

Tworzenie Linux Lite na żywo USB

Po pobraniu pliku ISO Linux Lite z oficjalnej strony internetowej, nadszedł czas na utworzenie nowego USB Live Linux Lite, aby system operacyjny mógł zostać zainstalowany na komputerze stacjonarnym lub laptopie. Aby utworzyć live USB, zacznij od pobrania narzędzia Etcher USB tutaj.

Uwaga: chociaż istnieją inne narzędzia flashowania USB, zdecydowaliśmy się użyć Etchera w tym przewodniku, ponieważ ma ten sam interfejs użytkownika na komputerach Mac, Linux i Windows.

Po zakończeniu pobierania aplikacji Etcher zainstaluj ją na komputerze, na którym zamierzasz utworzyć USB Live Linux Lite i otworzyć go. Następnie postępuj zgodnie z poniższymi instrukcjami krok po kroku, aby dowiedzieć się, jak utworzyć live USB.

Krok 1: Znajdź niebieski przycisk „Wybierz obraz” wewnątrz Etchera i kliknij go myszą, aby wyświetlić okno dialogowe otwierania pliku. Stamtąd użyj interfejsu użytkownika, aby wybrać plik ISO systemu Linux Lite.

Krok 2: Znajdź przycisk „Wybierz dysk” i kliknij go myszą, aby wyświetlić interfejs użytkownika wyboru dysku. Użyj tego interfejsu użytkownika, aby wybrać dysk flash, który chcesz przekształcić w Linux Live USB.

Krok 3: Kliknij przycisk „Flash!”, Aby rozpocząć proces flashowania. Bądź cierpliwy; to może chwilę potrwać!

Gdy aplikacja Etcher zakończy działanie, zweryfikuje aktywne USB i ustali, czy proces się powiódł. Następnie uruchom ponownie komputer w systemie BIOS i skonfiguruj go tak, aby ładował się z systemu Linux Lite USB.

Instalowanie systemu Linux Lite

Teraz, gdy Linux Lite Live USB został załadowany na komputerze, zobaczysz środowisko pulpitu. W tym środowisku pulpitu istnieje kilka różnych ikon. Znajdź ikonę „Install Linux Lite” i kliknij ją dwukrotnie, aby uruchomić instalator Linux Lite. Następnie wykonaj poniższe instrukcje krok po kroku.

Krok 1: Po uruchomieniu instalatora Linux Lite zobaczysz ekran z napisem „Możesz przeczytać informacje o wersji”. Kliknij link „Informacje o wersji”, aby je przeczytać. W przeciwnym razie kliknij przycisk „Kontynuuj”, aby przejść dalej.

Krok 2: Musisz teraz wybrać układ klawiatury. Przejrzyj listę dostępnych opcji układu klawiatury i wybierz tę, która najbardziej Ci odpowiada. Lub kliknij przycisk „Wykryj układ klawiatury”, aby automatycznie znaleźć ten, który pasuje do twojej klawiatury. Po zakończeniu wybierania układu kliknij „Kontynuuj”.

Krok 3: Po stronie układu klawiatury zobaczysz stronę „Aktualizacje i inne oprogramowanie”. Na tej stronie znajdują się dwa pola wyboru. Są to „Pobierz aktualizacje podczas instalacji Linuksa” i „Zainstaluj oprogramowanie innej firmy do grafiki i sprzętu Wi-Fi oraz dodatkowych formatów multimediów”. Zaznacz oba pola i kliknij „Kontynuuj”, aby przejść dalej.

Krok 4: Po „Aktualizacjach i innym oprogramowaniu” przejdziesz na stronę „Typ instalacji”. Stąd wybierz sposób instalacji Linux Lite.

Aby uruchomić dwukrotnie system Windows lub inny system operacyjny, zaznacz opcję „Zainstaluj Linux obok”. Aby zainstalować tylko system Linux Lite, wybierz opcję „Wymaż dysk i zainstaluj system Linux”.

Kliknij „Zainstaluj teraz” po dokonaniu wyboru „typu instalacji”.

Krok 5: Po kliknięciu „Zainstaluj teraz” zostaniesz poproszony o wybranie miejsca zamieszkania. Za pomocą myszy kliknij mapę, aby poinformować Linux Lite o swojej lokalizacji. Wykorzysta te informacje, aby ustawić zegar na komputerze. Kliknij „Kontynuuj”, aby przejść po dokonaniu wyboru.

Krok 6: Po „Where you you” zobaczysz stronę „Who are you”. Na tej stronie skonfiguruj swoją nazwę użytkownika, hasło i nazwę komputera. Zaznacz pole „Zaloguj się automatycznie”, jeśli chcesz automatycznie zalogować się do systemu Linux Lite. Po zakończeniu kliknij „Kontynuuj”.

Po skonfigurowaniu nazwy użytkownika Linux Lite zainstaluje system operacyjny na komputerze. Usiądź wygodnie i bądź cierpliwy. Po zakończeniu instalacji na ekranie pojawi się komunikat.

Po instalacji kliknij przycisk „Uruchom ponownie”, aby załadować nową instalację systemu Linux Lite!