- Zainstalowanie systemu Windows na Steam Deck umożliwia dostęp do znanego systemu operacyjnego i używanie urządzenia jako zamiennika laptopa lub komputera stacjonarnego.
- Aby zainstalować system Windows na swoim Steam Deck, potrzebujesz dysku flash USB lub karty SD, oprogramowania Ventoy, ISO GParted i ISO Windows 11.
- Postępuj zgodnie z naszym przewodnikiem krok po kroku, aby zainstalować Ventoy, podzielić dysk SSD, zainstalować system Windows 11, a następnie zainstalować sterowniki Windows, aby zapewnić prawidłowe działanie na swoim Steam Deck.
Czy chcesz mieć znajomy system operacyjny lub Game Pass na swoim Steam Decku? Możesz uruchomić jednocześnie SteamOS z Windowsem na urządzeniu. Oto dokładny przewodnik na temat instalacji systemu Windows 11 na Steam Deck.
Dlaczego powinieneś zainstalować system Windows na swoim urządzeniu Steam
Jhet Borja/MUO
Jeśli jesteś właścicielem komputera, istnieje duże prawdopodobieństwo, że używasz na nim systemu Windows. Windows jest znany wielu i jest dość łatwy w użyciu.
Chociaż brak myszy i klawiatury na platformie Steam może powodować pewne problemy z nawigacją, posiadanie systemu operacyjnego, który znasz i wiesz, jak go używać, może być warte takiego poświęcenia.
Posiadanie systemu Windows na platformie Steam może również sprawić, że będzie on zamiennikiem laptopa lub komputera stacjonarnego. Możesz z łatwością korzystać z programów Photoshop, aplikacji Microsoft Office, Lightroom i wszystkich innych podejrzanych programów w systemie Windows — pod warunkiem, że chcesz zabrać ze sobą mysz i klawiaturę. Na szczęście istnieje wiele akcesoriów do Steam Deck, dzięki którym wykonywanie prawdziwej pracy nad nim stanie się dziecinnie proste.
Czego potrzebujesz, aby zainstalować system Windows na swoim urządzeniu Steam
Do zainstalowania systemu Windows na Steam Deck potrzebujesz tylko kilku rzeczy, z których większość to oprogramowanie. Ale będziesz potrzebować także kilku akcesoriów sprzętowych.
Sprzęt komputerowy
Jeśli chodzi o sprzęt, tak naprawdę potrzebujesz tylko dysku flash USB i koncentratora USB-C, aby podłączyć go do Steam Deck. Możesz także zainstalować kartę SD na swoim Steam Decku, o ile jest ona przyzwoicie szybka. Wystarczyłaby pamięć flash USB 3.0 lub nowsza albo karta SD UHS-I lub wyższa, ale nie sugerujemy niczego wolniejszego.
Zdecydowanie zalecamy również użycie oddzielnego komputera, tak jak to zrobiliśmy w tym przewodniku, ale możesz także użyć swojego Steam Deck i wykonać podobne kroki, używając Linuxowej wersji Ventoy.
Ventoy
Pierwszym oprogramowaniem jest Ventoy, program, który umożliwia uruchamianie wielu obrazów ISO z jednego zewnętrznego urządzenia pamięci masowej bez konieczności formatowania go w celu dodania innego obrazu ISO. Zapobiegnie to formatowaniu używanego urządzenia pamięci masowej tam i z powrotem, co ułatwi powrót w przypadku popełnienia błędu.
Zmierzać do Strona GitHub firmy Ventoy i po prawej stronie kliknij Wydania. Przewiń w dół do Zasoby i kliknij folder ZIP z napisem Windows. Wyodrębnij zawartość do folderu na swoim komputerze.
Edytor partycji GNOME (GParted) ISO
GParted to ISO używany do tworzenia partycji na wewnętrznym dysku SSD w Steam Deck. Nowa partycja będzie miejscem, w którym umieścisz instalację systemu Windows. Aby go pobrać, przejdź do GParted.org i kliknij plik do pobrania amd64.iso.
ISO systemu Windows 11
Aby umieścić system Windows na swoim Steam Decku, będziesz oczywiście potrzebował instalatora. Z łatwością znajdziesz to na Strona Microsoftu dotycząca systemu Windows 11.
Przejdź do opcji Pobierz obraz dysku systemu Windows 11 (ISO) i z menu rozwijanego wybierz Windows 11 (wieloedycyjne ISO). Kliknij Pobierz, a następnie wybierz swój język. Następnie powinien wyświetlić się kolejny przycisk pobierania umożliwiający pobranie obrazu ISO systemu Windows o rozmiarze około 6 GB do 7 GB.
Sterowniki Windows dla Steam Deck
System Windows nie obsługuje całego sprzętu Steam Deck od samego początku. Na szczęście Steam dostarczył sterowniki dla systemu Windows, dzięki czemu dźwięk, Wi-Fi, Bluetooth, czytnik kart SD i APU działają poprawnie.
Możesz znaleźć i pobrać sterowniki Windows dla swojego Steam Deck na stronie Strona pomocy technicznej zasobów Windows Steam Deck. Wyodrębnij je wszystkie do jednego folderu, aby móc później wkleić je na kartę SD lub dysk flash.
Jak zainstalować system Windows na swoim urządzeniu Steam
Jeśli masz gotowy dysk flash lub kartę SD z pobranym oprogramowaniem, możesz teraz zacząć przekształcać swój Steam Deck w system Windows. W naszym przypadku użyjemy karty SD, więc nie będziemy musieli zajmować się koncentratorem USB ani stacją dokującą.
1. Zainstaluj Ventoy na swoim dysku flash lub karcie SD
Aby móc uruchomić zarówno GParted, jak i ISO systemu Windows 11 z jednej karty SD bez konieczności jej wielokrotnego formatowania, musisz użyć Ventoy. Dzięki temu wszystko stanie się o wiele wygodniejsze.
Aby zainstalować Ventoy na dysku flash lub karcie SD, podłącz go do komputera i otwórz wypakowany wcześniej folder Ventoy. Następnie kliknij Ventoy2Disk.exe.
Następnie wybierz urządzenie pamięci masowej, na którym chcesz przechowywać Ventoy. W naszym przypadku jest to karta SD o pojemności 32 GB. Kliknij Zainstaluj.
Teraz, gdy Ventoy jest zainstalowany, skopiuj GParted, ISO systemu Windows 11 i folder zawierający sterowniki Windows dla Steam Deck. Możesz teraz włożyć kartę SD do Steam Deck.
2. Przejdź do menedżera rozruchu Steam Deck
Następnie musisz uruchomić system z karty SD lub dysku flash podłączonego do Steam Deck, korzystając z menedżera rozruchu urządzenia.
Jhet Borja/MUO
Aby to zrobić, najpierw wyłącz swój Steam Deck. Po wyłączeniu przytrzymaj przycisk zmniejszania głośności i przycisk zasilania, aż usłyszysz sygnał dźwiękowy. Gdy usłyszysz sygnał, puść przycisk zasilania, ale trzymaj przycisk zmniejszania głośności, aż pojawi się menedżer rozruchu, jak na obrazku poniżej.
Jhet Borja/MUO
Jeśli przytrzymasz przycisk zasilania po sygnale dźwiękowym, najprawdopodobniej ponownie wyłączysz Steam Deck.
Po wejściu do menedżera rozruchu wybierz kartę SD lub dysk flash. To powinno pokazać Ventoy oraz ISO Windows i GParted.
3. Użyj GParted, aby podzielić wewnętrzny dysk SSD na partycje
Będziesz teraz musiał podzielić dysk SSD swojego Steam Deck. Jeśli tego nie zrobisz, najprawdopodobniej nie będziesz mógł zainstalować systemu Windows 11 na partycji /home, a także zakończy się to wymazaniem SteamOS z dysku.
Jeśli chcesz mieć tylko system Windows na swoim Steam Deck, możesz także użyć Ventoy do wyczyszczenia wszystkich partycji i albo pozostawić połączoną partycję jako nieprzydzieloną, albo sformatować ją jako NTFS. Nie sugerujemy tego jednak, ponieważ SteamOS to naprawdę najlepszy sposób na poznanie Steam Deck. Lepiej mieć możliwość przełączania się między nimi, niż utknąć tylko w systemie Windows.
Jhet Borja/MUO
W Ventoy wybierz GParted, aby go uruchomić. Możesz uruchomić go w trybie normalnym, ale jeśli to nie zadziała, grub2 może to zrobić.
Jhet Borja/MUO
Po otwarciu GParted zostaniesz przywitany kilkoma rzeczami, zanim będziesz mógł przejść do partycjonowania. Najpierw musisz wybrać ustawienia. Wybierz pierwszy — GParted Live (ustawienia domyślne).
Następnie wybierz Nie dotykaj mapy klawiszy, a następnie wybierz swój język. Jeśli zamierzasz używać tylko języka angielskiego, sugerujemy po prostu naciskać A na platformie Steam, aż dojdziesz do ekranu głównego.
Jhet Borja/MUO
Wreszcie możesz podzielić dysk SSD na partycje. W tym momencie możesz podłączyć mysz i klawiaturę, aby ułatwić nawigację. Jeśli widzisz tylko kartę SD lub dysk flash, przełącz go na dysk SSD w prawym górnym menu rozwijanym.
Jhet Borja/MUO
Aby podzielić dysk SSD, kliknij prawym przyciskiem myszy (lewy spust) partycję /home lub największą partycję na dysku SSD. Kliknij Zmień rozmiar/Przenieś i przesuń prawą ścianę w lewo, pozostawiając puste miejsce jako nową nieprzydzieloną partycję.
W naszym przypadku pozostawiamy około 250 GB lub około 250 000 MiB dla systemu Windows 11. Kliknij przycisk Zmień rozmiar/Przenieś w prawym dolnym rogu, aby wprowadzić zmiany.
Jhet Borja/MUO
Na koniec kliknij zielony znacznik wyboru na pasku narzędzi. Zapomnienie o tym nie spowoduje zastosowania zmian w partycjach.
Następnie oprogramowanie przetworzy nowe rozmiary partycji, co może zająć kilka minut, w zależności od wielkości dysku SSD. Po zakończeniu możesz teraz nacisnąć przycisk zasilania, aby wyjść z GParted i wyłączyć zasilanie.
4. Konfiguracja systemu Windows 11 na platformie Steam
Teraz możesz zainstalować system Windows na swoim urządzeniu Steam. Zanim jednak przejdziesz do menedżera rozruchu, odłącz wszystkie inne urządzenia USB, których używałeś wcześniej, z wyjątkiem dysku flash. Zapobiega to nieprawidłowemu działaniu ISO lub Ventoy.
Jhet Borja/MUO
Wróć do menedżera rozruchu (za pomocą przycisku zmniejszania głośności i przycisku zasilania) i ponownie wybierz kartę SD lub dysk flash. Przy otwartym Ventoy tym razem wybierz ISO systemu Windows 11.
Jhet Borja/MUO
Po prostu postępuj zgodnie z konfiguracją, wybierając odpowiedni język i układ klawiatury, aż dojdziesz do sekcji klawiszy Windows. Tam możesz bezpiecznie wybrać opcję Nie mam klucza produktu, jeśli go nie masz.
Jhet Borja/MUO
Kontynuuj, aż dojdziesz do miejsca, w którym chcesz zainstalować system Windows? ekran. Będziesz chciał przewinąć na sam dół i kliknąć dysk z informacją Nieprzydzielone miejsce. Następnie kliknij Nowy, a automatycznie doda odpowiedni rozmiar. Więc po prostu kliknij Zastosuj.
Następnie rozpocznie się instalacja systemu Windows na tej partycji. Po zainstalowaniu systemu Windows 11 należy przejść kolejny proces instalacji.
5. Zainstaluj sterowniki Windows dla Steam Deck
Po zainstalowaniu systemu Windows możesz teraz zainstalować sterowniki dla swojego Steam Deck.
Aby to zrobić, otwórz Eksplorator plików i kliknij dysk Ventoy. Otwórz folder, w którym powiedzieliśmy, abyś umieścił w nim sterowniki Steam Deck i zacznij od dowolnego z nich.
Jeśli zostanie wyświetlony monit o ponowne uruchomienie, jeszcze tego nie rób. Aby ułatwić sobie pracę, możesz uruchomić ponownie po zainstalowaniu wszystkich sterowników.
Kliknij przycisk Zainstaluj w przypadku innych sterowników, ale może się okazać, że sterowniki audio nie mają pliku wykonywalnego. Aby zainstalować dwa sterowniki audio, po prostu kliknij prawym przyciskiem myszy (lewy spust) plik zawierający informacje o instalacji i kliknij Zainstaluj.
Po zainstalowaniu wszystkich możesz teraz ponownie uruchomić swój Steam Deck. Jeśli wszystko nie poszło gładko, możesz zapoznać się z poniższą sekcją, aby znaleźć swój problem i jego rozwiązanie.
Potencjalne problemy i rozwiązania podczas instalacji systemu Windows na urządzeniu Steam
Zebraliśmy kilka problemów, na które natrafiliśmy podczas instalacji, i znaleźliśmy ich rozwiązania, dzięki czemu nie musisz przeszukiwać Internetu w poszukiwaniu rozwiązań.
ISO pokazuje czarny ekran lub nie uruchamia się
Jeśli ISO nie działają prawidłowo, wystarczy jednokrotnie nacisnąć przycisk zasilania, aby wyjść i wyłączyć. Jest to najprawdopodobniej spowodowane innymi urządzeniami USB podłączonymi do Twojego Steam Deck, takimi jak klawiatura i mysz. Dlatego w naszej instalacji użyliśmy karty SD. Usuń wszystkie urządzenia USB z wyjątkiem dysku flash lub, jeśli to możliwe, użyj napędu flash USB-C.
Jeśli to nie zadziała, możesz także spróbować usunąć inny obraz ISO z karty SD lub dysku flash. W ostateczności możesz także spróbować ponownie zainstalować Ventoy, ale spowoduje to sformatowanie dysku, więc upewnij się, że masz wszystko w folderze, który możesz łatwo wkleić na dysk.
Błąd systemu Windows 0x80300001
Jhet Borja/MUO
Ten błąd najprawdopodobniej pojawi się, ponieważ partycja, na której chcesz zainstalować system Windows, nie jest w formacie NTFS lub jest pustą, nieprzydzieloną partycją.
Jhet Borja/MUO
Być może utworzyłeś nową partycję jako ext4 w GParted zamiast pozostawić nieprzydzieloną partycję bez zmian. Jeśli nalegasz na utworzenie nowej partycji w GParted, upewnij się, że jest ona w formacie NTFS, a nie ext4.
System Windows nie może zainstalować sterowników
Jhet Borja/MUO
Jeśli zbliżasz się do końca instalacji systemu Windows i nagle pojawia się komunikat, że nie można zainstalować sterowników, oznacza to, że inne urządzenia USB mogą zakłócać instalację.
Wyłącz Steam Deck, przytrzymując przycisk zasilania i odłącz wszystkie urządzenia USB z wyjątkiem dysku flash lub karty SD. Aby uniknąć tego problemu, podczas instalacji nie podłączaj żadnych urządzeń USB.
Nie możesz znaleźć SteamOS w Menedżerze rozruchu
Jhet Borja/MUO
Jeśli chcesz wrócić do SteamOS i nie możesz go znaleźć w menedżerze rozruchu, powinieneś wyłączyć Steam Deck i zamiast tego przejść do BIOS-u.
Aby wejść do BIOS-u, przytrzymaj przycisk zwiększania głośności i przycisk zasilania, aż usłyszysz sygnał dźwiękowy. Puść przycisk zasilania, ale przytrzymaj przycisk zwiększania głośności, aż wejdziesz do BIOS-u.
Jhet Borja/MUO
Po wejściu do BIOS-u wybierz opcję Boot from file > eps > efi > steamos > steamcl.efi. To powinno uruchomić cię z powrotem do SteamOS.
Teraz, gdy jesteś w systemie SteamOS, możesz umieścić go z powrotem w menedżerze rozruchu, przechodząc do trybu pulpitu.
W trybie pulpitu kliknij ikonę Steam Deck w lewym dolnym rogu i otwórz Konsolę. Możesz go wyszukać, wywołując klawiaturę, klikając pole tekstowe i naciskając przycisk Steam + X.
Następnie wpisz:
sudo efibootmgr -c -L "SteamOS" -l "\EFI\steamos\steamcl.efi" -d /dev/nvme0n1p1
Jeśli nie masz konta Sudo i nie możesz dodać polecenia, przejdź do Ustawienia > Użytkownicy, a następnie przypisz nazwę użytkownika i hasło. Następnie możesz spróbować dodać to samo polecenie w Konsoli i dodać hasło po naciśnięciu Enter. Następnie wyświetli opcje rozruchu.
Jeśli widzisz plik steamcl.efi z gwiazdką obok numeru porządkowego rozruchu, oznacza to, że znajduje się on teraz w menedżerze rozruchu. Możesz to sprawdzić, wyłączając Steam Deck i wchodząc do menedżera rozruchu.
Nawigacja i sterowanie na platformie Steam w systemie Windows
Jeśli masz problemy ze sterowaniem Steam Deck w systemie Windows i chcesz używać elementów sterujących takich jak w SteamOS, pobierz Steam i otwórz go.
Następnie przejdź do Steam > Ustawienia > Kontroler > Włącz wejście Steam dla kontrolerów Xbox. Powinieneś wtedy móc używać obu gładzików, tak jak w SteamOS. Możesz go także skonfigurować, przewijając w dół i edytując go w układach innych niż kontroler gier.
Steam Deck to bardzo wszechstronne urządzenie, ponieważ to nie tylko pełnowartościowe urządzenie do gier, ale także pełnowartościowy komputer PC. Zainstalowanie na nim systemu Windows umożliwi używanie go podobnie jak komputera stacjonarnego do regularnej pracy pisarskiej, ale także do bardziej intensywnych prac, takich jak edycja wideo i zdjęć.
Mamy nadzieję, że ten przewodnik pomógł ci dowiedzieć się, jak zainstalować system Windows na swoim Steam Deck i rozwiązać niektóre problemy, które możesz napotkać podczas tej operacji.