Jak zdalnie edytować dokumenty Libre Office w systemie Linux

Libre Office to naprawdę potężne narzędzie z wieloma funkcjami. Jedną z najciekawszych funkcji jest możliwość zdalnej edycji dokumentów biurowych Libre. Zdalna edycja umożliwia współpracę tego pakietu biurowego i pozwala konkurować z innymi pakietami biurowymi do współpracy, takimi jak Google Suite i Microsoft Office.

OSTRZEŻENIE SPOILERA: Przewiń w dół i obejrzyj samouczek wideo na końcu tego artykułu.

Funkcja zdalnego dostępu, mimo że brzmi całkiem prosto, jest trudna do uruchomienia dla przeciętnego użytkownika. Z tego powodu w tym artykule omówimy wszystkie sposoby, w jakie użytkownicy mogą zdalnie edytować dokumenty Libre Office. Aby skorzystać z tego samouczka, musisz mieć istniejące dokumenty Libre Office (najlepiej w formacie ODT) na Dysku Google, udziale Samby, serwerze FTP lub połączeniu SSH.

dysk Google

Umożliwienie użytkownikom Libre Office zdalnego korzystania z plików dokumentów za pośrednictwem połączenia z chmurą Google jest genialne, zwłaszcza, że ​​nie każdy ma własny serwer domowy. Aby załadować zdalny dokument ze swojego konta Google, wykonaj następujące kroki.

Najpierw otwórz narzędzie Libre Office, którego chcesz użyć. Należy pamiętać, że każdy z programów z pakietu może czytać elementy zdalne, nie tylko Writer. Po otwarciu narzędzia kliknij menu „Plik”. W menu „Plik” kliknij opcję „Otwórz zdalny plik”. Opcja „Remote Files” to obszar Libre Office, w którym użytkownicy muszą określić wszystkie szczegóły połączenia, aby Libre Office załadował wszystko poprawnie.

W takim przypadku musimy wybrać opcję Dysk Google w sekcji „Dodaj usługę”. Wpisz swoją nazwę użytkownika i hasło Google. Pamiętaj, aby zaznaczyć również opcję „Zapamiętaj hasło”, jeśli nie chcesz później ponownie wprowadzać tych informacji.

Jeśli połączenie Dysku Google z Libre Office powiedzie się, zobaczysz wszystkie pliki na swoim koncie Dysku Google. Przejrzyj go i poszukaj dowolnych plików dokumentów zgodnych z Libre Office (ODT, PDF, DOCX, itp.) Korzystając z przeglądarki plików, kliknij dwukrotnie zdalny plik, a narzędzie Libre Office załaduje go bezpośrednio z Internetu.

Stąd możesz edytować i używać Dysku jako pośrednika między Libre Office. Chcesz wspólnie edytować? Udostępnij dokument za pośrednictwem Dysku Google znajomemu i poproś go, aby również połączył swoje konto. Będą mogli wnieść swój wkład do dokumentu.

Udziały Samby / Windows

Jeśli masz serwer domowy, prawdopodobnie używa Samby. Powód, dla którego warto wybrać Sambę, ma sens, ponieważ jest to uniwersalny system udostępniania plików i bardzo łatwo współpracuje z systemami Windows, Mac i Linux. Korzystanie z Samby do udostępniania dokumentów w sieci lokalnej jest dość łatwe dzięki Libre Office. Oto jak go używać. Najpierw kliknij „Plik” i wybierz „Otwórz zdalny plik”.

Wybierz „Dodaj usługi”, przejdź do „Windows Share”. W gnieździe hosta usuń adres URL i wpisz adres IP lub nazwę hosta zdalnego serwera plików Samba. Na przykład, aby używać mojego serwera Ubuntu z Libre Office, napisałbym „serwer ubuntu”.

Następnie wpisz nazwę udziału w Share. Nie wiesz, jaki to udział? Otwórz „Sieć” w swoim menedżerze plików i poszukaj wielu udziałów Samby. Na przykład, aby uzyskać dostęp do plików w udziale o nazwie „Main” na moim serwerze Ubuntu, napiszę „main” w polu Share.

W polu „Użytkownik” wpisz nazwę użytkownika zwykle używaną do łączenia się z połączeniem Samba. Nie masz nazwy użytkownika? Pozostaw to pole puste, a Libre Office powinien postępować zgodnie z procedurą „Tylko gość”, którą skonfigurował Samba.

Po połączeniu się z udziałem Samba / Windows będziesz mógł przeglądać dowolne pliki dokumentów zgodne z Libre Office. Kliknij dwukrotnie dowolną z nich, aby ją załadować.

FTP

Pilot Libre Office obsługuje protokół FTP. Chociaż FTP jest stary, ma pewne zastosowanie, zwłaszcza jeśli twój serwer lub komputer nie jest wystarczająco dobry, aby hostować serwer Samby. Aby połączyć się przez FTP, otwórz program Libre Office, wybierz „Plik”, a następnie „Otwórz plik zdalny”, a następnie „Dodaj usługę”. W menu „Dodaj usługę” wybierz opcję FTP.

Wprowadź adres IP lub nazwę hosta serwera FTP, a następnie nazwę użytkownika FTP i hasło. Dla portu ustaw go na 21, ponieważ większość serwerów FTP ma tendencję do trzymania się wartości domyślnej. Jeśli odmawia połączenia, być może trzeba będzie dowiedzieć się, na jakim alternatywnym porcie działa serwer, i wprowadzić go w menu szczegółów połączenia.

Jeśli połączenie FTP łączy się poprawnie, będziesz mógł użyć menu przeglądarki plików do zdalnego otwierania plików dokumentów Libre Office. W przypadku edycji zespołowej powiedz innym, aby łączyli się z tym samym serwerem FTP i edytowali ten sam dokument.

SSH

Łączenie się z innymi maszynami z systemem Linux przez SSH to świetny sposób na zdalny dostęp do plików bez żadnego serwera. Jeśli masz dokument Libre Office na jednym komputerze i chcesz uzyskać do niego dostęp z innego, jest to dobra opcja. Aby to skonfigurować, kliknij „Plik”, następnie „Otwórz zdalny plik” i „Dodaj usługę”. Z menu rozwijanego wybierz „SSH”.

Uwaga: musisz skonfigurować SSH na zdalnym komputerze, zanim będzie mógł zaakceptować połączenie przez Libre Office.

Wpisz nazwę hosta zdalnego komputera w Twojej sieci (lub Internecie). Na przykład, aby dotrzeć do plików dokumentów mojego laptopa w Libre Office przez SSH, wpisuję debian-laptop w sekcji „Host” i derrik w sekcji użytkownika.

Jeśli SSH pomyślnie połączy się z Libre Office, użyj przeglądarki plików, aby otworzyć zdalne dokumenty.