Jak zmienić kontrast i nasycenie wyświetlacza laptopa

Samodzielne wyświetlacze, czyli monitory, mają własne kontrolki kolorów. Klawisze jasności na klawiaturze i własne elementy sterujące jasnością systemu Windows nie kontrolują jasności monitora. W przeciwieństwie do tego możesz zmienić tylko jasność wyświetlacza laptopa i nic więcej. Nawet aplikacja Ustawienia nie oferuje żadnych opcji zmiany kontrastu i nasycenia wyświetlacza laptopa. To nie znaczy, że nie możesz tego zmienić. Możesz, ustawienia są trochę trudne do znalezienia.

Kontrast i nasycenie są kontrolowane przez kartę graficzną, dlatego ustawienie zmiany kontrastu i nasycenia wyświetlacza laptopa będzie znajdować się w panelu sterowania karty graficznej. Może to być Panel sterowania NVIDIA, Centrum sterowania AMD lub Panel sterowania Intel Graphics. Jeśli masz dedykowany procesor graficzny, ustawienie to najprawdopodobniej będzie znajdować się w ustawieniach wbudowanej karty graficznej.

Ustawienia karty graficznej

Aby uzyskać dostęp do ustawień karty graficznej, kliknij prawym przyciskiem myszy pusty obszar pulpitu iz menu kontekstowego wybierz wbudowaną kartę graficzną. W naszym przypadku są to ustawienia grafiki Intel.

Ustawienia kolorów i wyświetlania

Zarówno karta Intel Graphics, jak i panel sterowania NVIDIA mają sekcję wyświetlacza. Centrum sterowania AMD prawdopodobnie też je ma. Pamiętaj, że jeśli masz zarówno procesor graficzny NVIDIA, jak i procesor Intel, ustawienie wyświetlania będzie dotyczyło wbudowanej karty graficznej, która zwykle jest kartą Intel. Wybierz ustawienie wyświetlania i poszukaj ustawień kolorów lub czegoś podobnego.

Ustawienia kolorów to miejsce, w którym możesz zmienić kontrast i nasycenie wyświetlacza laptopa. Prawdopodobnie zobaczysz suwaki do kontrolowania odcienia i ostrości. W zależności od posiadanego modelu karty graficznej możesz także skonfigurować różne profile kolorów wyświetlacza. Profile umożliwiają szybkie przełączanie się między różnymi konfiguracjami kolorów.

Niektóre ustawienia zarządzania kolorami będą specyficzne dla określonego modelu i marki GPU. Na przykład moja wbudowana karta graficzna pozwala mi zmienić kontrast, odcień i nasycenie dla wszystkich kolorów lub indywidualnie dla kolorów czerwonego, niebieskiego i zielonego. Starsze karty graficzne Intel mogą nie obsługiwać tej samej funkcji.

Jeśli przypadkowo ustawisz kontrast, odcień i poziomy nasycenia na takie, które powodują, że ekran wygląda źle, poszukaj domyślnej opcji przywracania. Każdy interfejs sterowania kartą graficzną, który umożliwia zmianę tych ustawień, będzie miał prostą opcję resetowania wszystkiego do wartości domyślnej jednym kliknięciem.

Zmiana kontrastu, odcienia i nasycenia w żaden sposób nie uszkodzi sprzętu. Ustawienia mieszczą się w obsługiwanym zakresie dla twojego wyświetlacza, więc nie ma się czym martwić. Zwykle ustawienia domyślne wbudowanego wyświetlacza laptopa są najlepsze. Jeśli ekran wygląda na wyblakły, a zmiana kontrastu, nasycenia i odcienia nie pomaga, rozważ zresetowanie profilu kolorów wyświetlacza.