Jak znaleźć numer IMEI telefonu z Androidem

Każde urządzenie z Androidem ma unikalny numer IMEI (International Mobile Equipment Identity). Możesz potrzebować tego numeru w kontaktach z operatorem lub producentem urządzenia. Istnieje kilka sposobów, aby to znaleźć – oto oba.

Co to jest IMEI?

IMEI oznacza międzynarodową tożsamość sprzętu mobilnego. Innymi słowy, jest to unikalny identyfikator Twojego dokładnego telefonu. Każdy obecnie dostępny telefon komórkowy ma jeden i każdy jest wyjątkowy. Podobnie jak ludzie – nie ma dwóch takich samych. Czy to nie sprawia, że ​​IMEI twojego telefonu jest wyjątkowy?

Numery IMEI mają 14-16 cyfr, przy czym większość składa się z 14 cyfr i ostatniej cyfry weryfikującej. Numery IMEI są używane zarówno przez przewoźników, jak i producentów do celów śledzenia. Na przykład, jeśli wyślesz telefon do naprawy, w ten sposób dowiesz się, że odzyskujesz telefon (a nie inny telefon).

Numery IMEI są podzielone według formatu 11-222222-333333-4, gdzie pierwsza i druga sekcja określają markę i model, a trzecia jest specyficzna dla tego konkretnego telefonu. Czwarty, jak wspomniano powyżej, sprawdza, czy IMEI jest zgodny z wytyczne dotyczące alokacji i zatwierdzania.

Skoro mamy już trochę historii na uboczu, oto jak znaleźć swoją.

Najprostszy sposób: wpisz * # 06 # w Dialer

Ponieważ istnieje mnóstwo różnych producentów z różnymi skórkami, IMEI może być trudny do znalezienia w menu ustawień. Więc najłatwiej jest uruchomić dialer i wpisać:

*#06#

Po wpisaniu ostatniego #, informacja IMEI powinna pojawić się. Czy mogłoby być łatwiej?

Bardziej skomplikowany sposób: sprawdź menu ustawień urządzenia

Jeśli jesteś żarłokiem karnym (lub po prostu nie pamiętasz kodu do dialera i nie masz ochoty szukać tego najdoskonalszego postu), możesz również znaleźć te informacje w menu Ustawienia telefonu.

Ale tutaj jest to trudne: w zależności od marki, modelu i wersji Androida informacje IMEI mogą być ukrywane w różnych miejscach.

Na przykład w przypadku zwykłego Pixela znajdziesz go w Ustawieniach> Informacje o telefonie. Przewiń w dół, a zobaczysz.

Na urządzeniach Samsung Galaxy znajdziesz go również w Ustawienia> Informacje o telefonie, ale znajduje się w górnej sekcji.

W telefonach OnePlus jest w Ustawienia> Informacje o telefonie> Status.

Ostatnia uwaga: czy zachować prywatny numer IMEI?

Być może zauważyłeś, że zamazałem unikalną sekcję identyfikującą wszystkie powyższe zrzuty ekranu. Chociaż IMEI nie jest czymś, co powinno być traktowane jako ultra-prywatne, jest to coś, czego nie powinieneś nadawać.

Jak wszystko inne, co jednoznacznie identyfikuje dany element – numer seryjny, VIN samochodu itp. – jest to coś, czego można użyć w niezamierzonych celach. Na przykład czysty IMEI może zostać sfałszowany i wykorzystany, aby skradzione urządzenie wyglądało na legalne. A to tylko jeden przykład.

Więc prawdopodobnie powinno to być oczywiste, ale nie podawaj nikomu swojego IMEI, chyba że istnieje dobry powód, dla którego go mają. Jeśli nie jesteś pewien, dlaczego tego chcą, zapytaj. Jeśli powód brzmi szkicowo, miej wątpliwości.

Ale jest sytuacja, w której powinieneś udostępnić IMEI swojego urządzenia: kiedy je sprzedajesz. Pozwoli to potencjalnemu nabywcy przeprowadzić odpowiednie badanie telefonu i potwierdzić, że jest on czysty i zgodny z jego nośnikiem.

A więc proszę.

x