Jaka jest różnica między prywatnymi, publicznymi i niepublicznymi filmami w YouTube?

  • Prywatne filmy są całkowicie prywatne i można je oglądać tylko po udostępnieniu ich za pośrednictwem poczty elektronicznej.
  • Publiczne filmy wideo są natychmiast widoczne dla wszystkich subskrybentów i można je znaleźć poprzez wyszukiwanie i rekomendacje.
  • Niepubliczne filmy wideo można udostępniać za pomocą linku, ale nie będą one wyświetlane w wynikach wyszukiwania ani w rekomendacjach.
  • Zaplanowane filmy zostaną opublikowane w wybranym przez Ciebie terminie i czasie.
  • Premiera filmu pozwala zaplanować i zadebiutować na żywo, angażując odbiorców w czasie rzeczywistym.

Przesyłasz swój pierwszy film do YouTube, ale która opcja publikowania jest dla Ciebie odpowiednia? W zależności od potrzeb możesz nie chcieć po prostu nacisnąć przycisku publikowania. Omówimy, co oznacza każda opcja publikowania w YouTube, a także różnice między nimi od prywatnego do premierowego.

Aby rozpocząć, prześlij film, dostosuj ustawienia zgodnie z potrzebami, a następnie przejdź do karty Widoczność.

Tylko dla Ciebie lub Twoich bliskich przyjaciół? Użyj Prywatnego

YouTube jest najbardziej znany jako sposób na publiczne udostępnianie filmów, ale może też służyć jako całkowicie darmowy sposób na przechowywanie prywatnych filmów. Prywatne filmy wideo nie będą wyświetlane w żadnych wynikach wyszukiwania i nawet jeśli znajdą się na publicznej playliście, nadal pozostaną prywatne.

Ogólnie rzecz biorąc, tylko Ty możesz oglądać filmy, które publikujesz prywatnie, ale możesz udostępniać prywatne filmy z YouTube określonym osobom za pośrednictwem zaproszeń e-mail. Co więcej, każda osoba, której udostępnisz film, nie będzie mogła udostępnić łącza. Użyj tej opcji w przypadku filmów, których nie chcesz opublikować lub które chcesz zachować jako prywatne.

Chcesz teraz udostępnić swój film? Uderz w Publiczne

Jeśli ustawisz widoczność filmu na Publiczny i naciśniesz Zapisz, będzie on natychmiast widoczny dla wszystkich subskrybentów, odpowiednich rekomendacji i zapytań.

Jeśli nie skonfigurujesz filmu w YouTube tak, aby uniemożliwić subskrybentom powiadomienia, fani z włączonymi alertami zostaną powiadomieni o publikacji.

Podobnie jak w przypadku opcji Prywatny, ustawienie filmu jako Niepubliczny zapobiegnie jego pojawianiu się w wynikach wyszukiwania i rekomendacjach. Twój film będzie funkcjonalnie prywatny i dostępny publicznie, ale każda osoba posiadająca link będzie mogła go obejrzeć i udostępnić innym. Aby udostępnić niepubliczny film wideo, skopiuj link i wyślij go dowolnej osobie.

Dla większości osób jest to łatwy sposób udostępniania plików wideo znajomym i rodzinie poprzez proste opublikowanie łącza na czacie grupowym. Dla twórców jest to przydatne, ponieważ zapewnia oddanym fanom, takim jak członkowie serwera Discord lub zwolennicy Patreona, dodatkowe „tajne” treści.

Główną zaletą filmów niepublicznych jest to, że nie są one indeksowane ani umieszczane na liście wyników wyszukiwania ani rekomendacji w YouTube, ale można je oglądać i udostępniać, jeśli masz link. Dziel się dyskretnie!

Chcesz udostępnić swój film później? Zaplanuj to

Natychmiastowa publikacja filmu nie zawsze jest najwdzięczniejszym rozwiązaniem, zwłaszcza jeśli jesteś twórcą, który chce ustalić konkretny, przewidywalny harmonogram przesyłania. W związku z tym możesz skorzystać z opcji Harmonogram.

Zaplanowanie filmu pozwala zachować jego prywatność do określonego czasu. Następnie w wyznaczonym czasie publikacji Twój film wideo będzie podlegał tym samym procesom, co ustawienie widoczności na Publiczny — na przykład powiadamia subskrybentów (jeśli jest włączony) oraz pojawia się w wynikach wyszukiwania i rekomendacjach.

Ponadto link nie zmienia się po opublikowaniu. W ten sposób możesz zaplanować film, skopiować jego link i zaplanować inne posty w mediach społecznościowych, aby jednocześnie go promować.

Chcesz, żeby było to wydarzenie? Premiera Twojego filmu

Bardziej unikalnym sposobem opublikowania filmu byłoby użycie opcji Premiera. Premiery stanowią połączenie publikacji filmu i prowadzenia transmisji na żywo w celu zorganizowania interaktywnej imprezy z udziałem fanów.

Po wybraniu ustawienia Ustaw jako premierę dla zaplanowanego filmu będziesz mieć do wyboru kilka opcji. Obejmuje to wybranie motywu odliczania, ustawienie konkretnej daty i godziny publikacji, a nawet dodanie zwiastuna za pomocą przycisku Skonfiguruj premierę.

Następnie YouTube generuje stronę odtwarzania premiery, która pojawi się w kanałach Twoich subskrybentów i będzie zawierać informację o nadchodzącej godzinie premiery.

Widzowie mogą kliknąć przycisk Powiadom mnie, aby otrzymać powiadomienie o rozpoczęciu premiery. Mogą uzyskać dostęp do strony i poprosić o powiadomienie o czasie publikacji, zostawić komentarz, wziąć udział w pasku bocznym czatu lub obejrzeć zwiastun, jeśli jest dostępny.

Wreszcie, gdy nadejdzie data i godzina publikacji premiery, wideo wyświetli odliczanie, odtwarzanie rozpocznie się na końcu, a widzowie będą mogli porozmawiać przez cały proces.

Później film nie będzie już zawierał odliczania i będzie funkcjonował jak regularnie publikowany film, ale widzowie będą mogli podczas oglądania zobaczyć historyczny czat premierowy.

Dodatkowo możesz sprawić, że premiera odbędzie się natychmiast, jeśli wybierzesz opcję Publiczna, a następnie zaznaczysz pole Ustaw jako premierę natychmiastową. Zajdzie ten sam proces, co w przypadku planowania, tylko natychmiast.

Która opcja publikacji w YouTube jest dla Ciebie odpowiednia?

Każda opcja publikacji ma swoje unikalne narzędzie zarówno dla twórców, jak i osób chcących udostępniać prywatne filmy. Zanim jednak cokolwiek prześlesz, upewnij się, że ustawienia eksportu wideo są zoptymalizowane pod kątem YouTube.

Poniżej znajduje się tabela podsumowująca każdą opcję przesyłania oraz stopień jej prywatności:

Format

Prywatność

Prywatny

Kompletny. Nikt nie może tego zobaczyć, chyba że udostępnisz go e-mailem.

Publiczny

Nic.

Nie katalogowany

Częściowy. Nikt nie może go znaleźć, ale każdy, kto ma dostęp do linku, może udostępnić go innym.

Zaplanowany

Prywatne do wybranego czasu publikacji.

Premiera

Sam film do czasu publikacji jest prywatny, ale widzowie mogą zobaczyć, kiedy nastąpi premiera i ustawić powiadomienia.

Kto chcesz zobaczyć swój film? Jeśli wszyscy, kiedy chcesz, aby została opublikowana? Czy chcesz zaplanować to normalnie, czy zorganizować premierę? Rozważ te pytania, a będziesz wiedział dokładnie, jak udostępnić swój film.