Choć rozmowy na temat uszkodzenia słuchu spowodowanego używaniem słuchawek przycichły, to jednak wkładki douszne oraz słuchawki wciąż stanowią istotne zagrożenie dla zdrowia uszu. Jak zatem określić, kiedy dźwięk jest za głośny, i jak chronić swoje uszy, ciesząc się jednocześnie muzyką?
Próg uszkodzenia słuchu to 85 dB
Wielu specjalistów zgadza się, że 85 dB to punkt, w którym może dochodzić do uszkodzenia słuchu. Po wielokrotnym, długotrwałym narażeniu na dźwięki o natężeniu 85 dB i więcej, można spodziewać się gorszej jakości słuchu lub wystąpienia szumów w uszach. Choć może się wydawać, że 85 dB to „bardzo głośno”, istnieje duże prawdopodobieństwo, że na co dzień jesteś narażony na dźwięki przekraczające ten poziom. Na przykład, kosiarki i głośne restauracje mogą generować około 90 dB.
Nie ma się co martwić, że poranna pielęgnacja trawnika lub kolacja w popularnej restauracji spowodują trwałe uszkodzenie słuchu. Eksperci twierdzą, że uszy mogą znieść do ośmiu godzin ekspozycji na dźwięki o natężeniu 85 dB. Jednak jak można się domyślić, im głośniejszy dźwięk, tym krótszy czas tolerancji. Twoje uszy nie wytrzymają 100 dB przez osiem godzin, co powinno dać do myślenia miłośnikom muzyki.
Co się dzieje po 85 dB?
To, jak głośno słyszysz muzykę, zależy od rodzaju słuchawek oraz źródła dźwięku. Generalnie, prawie wszystkie konfiguracje telefonów, wzmacniaczy i słuchawek mogą działać znacznie powyżej 85 dB. Niektóre modele słuchawek są w stanie osiągnąć nawet 110 do 120 dB. Przy takim poziomie głośności uszy mogą wytrzymać około minuty ekspozycji zanim pojawią się uszkodzenia.
Relacja pomiędzy poziomem dB a tolerancją na głośność nie jest proporcjonalna. Na przykład, przy 90 dB cztery godziny ekspozycji mogą prowadzić do trwałej utraty słuchu. Przy 95 dB, czas ten skraca się do dwóch godzin, a przy 110 dB uszy wytrzymają jedynie 1 minutę i 29 sekund.
Czy można zmierzyć dB w słuchawkach?
Jeżeli chcesz upewnić się, że Twoje słuchawki przekraczają 85 dB, możesz napotkać trudności. Precyzyjne pomiary dB w słuchawkach są skomplikowane.
Większość mierników dB używana jest do pomiaru głośności w środowiskach takich jak restauracje czy place budowy. Jednak dźwięk ze słuchawek trafia bezpośrednio do uszu, co wymaga przyłożenia słuchawek do miernika, by uzyskać jakikolwiek pomiar. W najlepszym przypadku wynik będzie jedynie półdokładny.
Czy naprawdę chcesz kupować miernik dB dla „pół-dokładnego” odczytu? Prawdopodobnie nie. Można skorzystać z darmowych aplikacji mierzących dB, takich jak Miernik dźwięku lub Analizator dźwięku, chociaż wyniki będą również mało precyzyjne.
Prawda jest taka, że jeżeli martwisz się, że Twoje słuchawki są zbyt głośne, najprawdopodobniej tak właśnie jest. Choć możesz nie być pewny dokładnego poziomu dźwięku, zwracanie uwagi na to, jak słuchasz, oraz wprowadzenie zmian w swoich nawykach to najlepsze kroki, aby znaleźć odpowiedni poziom głośności.
Bądź świadomy swoich nawyków
Jednym z najlepszych sposobów na ograniczenie głośności jest regularne sprawdzanie ustawień. Gdy korzystasz ze słuchawek, warto poświęcić chwilę na zastanowienie się, czy dźwięk nie jest za głośny. Jeśli nie chcesz podejmować takiego wysiłku, możesz ustalić sobie komfortowy poziom głośności, który będziesz stosować jako punkt odniesienia. Może to być „połowa” suwaka głośności w telefonie lub konkretna wartość w bardziej zaawansowanym źródle dźwięku.
Możesz także ustawić limit głośności w aplikacji do streamingu. Większość takich aplikacji oferuje opcję „Normalizacji głośności” w ustawieniach, którą można dostosować do ustawienia „niskiego”.
Innym aspektem, na który warto zwrócić uwagę, jest zmęczenie słuchowe. Podczas słuchania muzyki (lub jakiegokolwiek dźwięku przez dłuższy czas) uszy mogą się męczyć. W efekcie muzyka może wydawać się „cichsza”. Co zazwyczaj robisz w takiej sytuacji? Cóż, zwiększasz głośność.
Podnoszenie głośności, gdy Twoje uszy są zmęczone, to zły pomysł, ale wielu ludzi nie zdaje sobie z tego sprawy. Jeśli zauważysz, że podczas słuchania muzyki zwiększasz głośność, pozwól uszom odpocząć przez chwilę. Wyjmij słuchawki i znieś irytujące dźwięki otoczenia przez co najmniej 10 minut.
Skup się na jakości, nie na głośności
Wielu ludzi podkręca głośność, aby usłyszeć wszystkie szczegóły utworów, a nie dlatego, że pragną uszkodzić swoje uszy. Jeśli Twoje słuchawki brzmią źle przy niskiej głośności, warto zainwestować w lepszy sprzęt audio.
Nie musisz wydawać fortuny na audiofilskie urządzenia, aby cieszyć się wysoką jakością dźwięku. Wiele renomowanych słuchawek oraz wkładek dousznych można nabyć za mniej niż 200 USD. Jeśli często słuchasz muzyki w hałaśliwym otoczeniu, warto zainwestować w dobre słuchawki z redukcją szumów. Choć 200 USD to nadal spora kwota, wysokiej jakości słuchawki potrafią oferować doskonały dźwięk przy niższych głośnościach i mogą służyć przez wiele lat, jeśli są odpowiednio użytkowane. (Dobra para słuchawek również dobrze brzmi przy wysokiej głośności, gdybyś się zastanawiał.)
Wracając do tematu sprzętu, warto pamiętać, że dobre słuchawki nauszne zazwyczaj oferują lepszą jakość dźwięku niż inne modele. Słuchawki mają swoje miejsce, ale jeśli przeważnie słuchasz muzyki w domu, to nauszne będą lepszym wyborem.