Jak czyścić słuchawki i wkładki douszne

Więc wyczyściłeś telefon, klawiaturę i mysz, ale co ze słuchawkami? Czyszczenie woskowiny i dezynfekcja słuchawek jest nie tylko dobre dla higieny, ale może nawet poprawić jakość dźwięku.

Po co czyścić słuchawki?

Niezależnie od tego, czy masz słuchawki nauszne, czy douszne, powinieneś je regularnie czyścić ze względów higienicznych i konserwacyjnych. Jest to szczególnie ważne, jeśli używasz słuchawek podczas ćwiczeń, tak jak robi to wielu z nas.

Pot może się gromadzić i powodować nieprzyjemny zapach nauszników. Wosk do uszu może zatykać przetworniki i zmniejszać nie tylko głośność, ale także czystość dźwięku. Jest też cały brud, którego nie widać, jak bakterie i inne drobnoustroje, które mogą powodować choroby. Czyste słuchawki są po prostu bardziej higieniczne.

Jeśli dopasujesz słuchawki, gdy jesteś na siłowni, możesz przenieść do nich wszystko, co dotknąłeś. Wirusy, takie jak SARS-Cov-2, który powoduje COVID-19, żyją do trzech dni na plastiku i innych twardych powierzchniach. Jeśli dotkniesz zanieczyszczonej wkładki dousznej, możesz przenieść wirusa na inne powierzchnie lub zarazić się nim, jeśli dotkniesz ust, nosa lub oczu.

Studia wykazali, że słuchawki zwiększają rozwój bakterii w uchu i mogą być przenoszone z jednej osoby na drugą, jeśli słuchawki są wspólne. Nawet jeśli nie udostępniasz swoich, zastanów się, czego dotknęły Twoje słuchawki i czy chcesz włożyć to do ucha.

ZA różnorodność gronkowców to jedna z najpowszechniejszych bakterii przenoszonych z ucha do wkładek dousznych. Może też dojść do przerostu tego rodzaju bakterii spowodować infekcję ucha. Czyszczenie wkładek dousznych pomoże zmniejszyć to ryzyko.

Czyszczenie słuchawek nausznych

Sposób czyszczenia słuchawek nausznych będzie różny. Wiele marek zostało zaprojektowanych z myślą o łatwym czyszczeniu i ma zdejmowane nauszniki i kable, które można odłączyć z obu stron.

Para czarnych słuchawek Beats.

Inne marki nie są tak łatwe w czyszczeniu, więc musisz uważać, aby ich nie uszkodzić. Jeśli to możliwe, zapoznaj się z instrukcjami czyszczenia producenta. jabłko, Bity, i Bose to tylko kilka marek, które oferują podstawowe instrukcje czyszczenia.

Do skutecznego czyszczenia słuchawek potrzebne będą następujące materiały:

Miękka wilgotna ściereczka
Alkohol izopropylowy (do wycierania) zawierający 70 procent lub więcej alkoholu
Waciki lub końcówki Q
Ręcznik papierowy, chusteczka lub czysta szmatka

Jeśli obawiasz się uszkodzenia materiału na słuchawkach, najpierw przeprowadź test na niewidocznym miejscu. Jest mało prawdopodobne, aby wcieranie alkoholu trwale uszkodziło skórę lub PVC (sztuczną skórę) w ilości, którą będziesz zużywać. Jeśli Twoje słuchawki są w całości plastikowe lub metalowe, nie musisz się martwić.

Wykonaj poniższe czynności, aby wyczyścić słuchawki nauszne:

Jeśli to możliwe, zdejmij nauszniki ze słuchawek, aby łatwiej uzyskać dostęp do siatki poniżej.
Za pomocą miękkiej, wilgotnej szmatki zetrzyj przyklejony brud lub brud z nauszników i głównego zestawu słuchawkowego. Zbierz jak najwięcej, ponieważ bakterie i inne szkodniki przylgną do brudu.
Zwilżyć ręcznik papierowy lub czystą szmatkę alkoholem. Wyczyść całą powierzchnię nauszników i resztę słuchawek.
Zwilż wacik lub końcówkę Q w spirytusie i wyczyść wszelkie zakamarki. Zrób to zarówno na nausznikach (w miejscach takich jak fałdy materiału), jak i na głównym zestawie słuchawkowym.
Rozciągnij słuchawki do maksymalnego rozmiaru, a następnie dokładnie wyczyść je ręcznikiem lub szmatką i odrobiną alkoholu. Wyczyść wszystkie przyciski, pokrętła głośności lub piloty, których możesz użyć. Spędź trochę czasu w miejscu, w którym chwytasz słuchawki podczas zakładania i zdejmowania.
Zamocz ręcznik papierowy lub końcówkę Q w alkoholu i wytrzyj siatkę głównych głośników. Upewnij się, że nie przegapisz żadnych miejsc.
Jeśli Twoje słuchawki mają mikrofon (na przykład zestaw słuchawkowy do gier), nie zapomnij również wyczyścić alkoholem siatki i regulowanego ramienia.
Na koniec wytrzyj wszystkie kable, w tym gumowy uchwyt w pobliżu gniazda, ręcznikiem papierowym i odrobiną alkoholu.

Przed ponownym montażem i ponownym użyciem słuchawek poczekaj, aż alkohol całkowicie wyschnie (powinien szybko wyparować). Jeśli pozwolisz, aby alkohol izopropylowy wyparował, nie powinien pozostawiać smug ani pozostałości.

Czyszczenie słuchawek dousznych

Słuchawki douszne są prawdopodobnie jeszcze mniej higieniczne niż słuchawki nauszne, ponieważ w rzeczywistości wkładasz je do ucha. Niektóre słuchawki osadzają się dość głęboko w przewodzie słuchowym i tworzą uszczelnienie dzięki silikonowym końcówkom. Chociaż dźwięk jest nie do pobicia, ryzyko infekcji ucha jest większe.

Dłoń trzymająca parę Apple AirPods w otwartym etui.

Omówiliśmy już, jak czyścić AirPods, a ta rada dotyczy również większości innych modeli dousznych.

Aby skutecznie wyczyścić słuchawki douszne, potrzebujesz następujących materiałów:

Miękka wilgotna ściereczka
Alkohol izopropylowy (do wycierania) zawierający 70 procent lub więcej alkoholu
Ręcznik papierowy, chusteczka lub czysta szmatka
Waciki lub końcówki Q
Drewniana wykałaczka
Blu-Tack lub podobny klej (opcjonalnie)
Ciepła woda i mydło (do końcówek silikonowych)

Jeśli Twoje słuchawki douszne mają zdejmowane silikonowe nakładki, wyjmij je i wyczyść osobno. Najlepszym sposobem na to jest użycie ciepłej wody i mydła. Uważaj, aby nie rozerwać krzemu, kiedy to robisz. Następnie umieść je w bezpiecznym miejscu, gdzie wyschną na powietrzu, podczas czyszczenia sterowników.

Jeśli Twoje słuchawki mają piankowe osłony, możesz je zdjąć i wyczyścić ciepłą wodą z mydłem. Ewentualnie na piankę nanieś trochę alkoholu izopropylowego i pozwól jej odparować. To zabije wszelkie bakterie lub drobnoustroje, które mogą być obecne.

Wykonaj następujące czynności, aby wyczyścić słuchawki douszne:

Przetrzyj wszystkie przetworniki miękką, wilgotną szmatką. Usuń przyklejony brud, wosk lub brud.
Delikatnie usuń woskowinę lub inne zabrudzenia z siatki głośnika drewnianą wykałaczką. Uważaj, aby nie uszkodzić siatki, gdy to robisz.
Rozgrzej w dłoniach trochę Blu-Tack (lub podobnego kleju), a następnie delikatnie wciśnij go w siatkę głośnika. Wyciągnij go szybko, aby usunąć brud lub wosk, a następnie powtarzaj, aż siatka głośnika będzie czysta. Czysta siatka głośników prawdopodobnie poprawi również jakość dźwięku!
Zwilżyć ręcznik papierowy lub czystą szmatkę alkoholem. Wyczyść cały sterownik, a także zadbaj o wyczyszczenie wszelkich czujników (takich jak czujniki wykrywające ucho w Apple AirPods).
Zanurz końcówkę Q w alkoholu do wycierania i użyj jej do dokładnej dezynfekcji siatki głośnika. Powinno to pomóc rozluźnić pozostały uparty brud.
Ponownie zwilż ręcznik papierowy lub czystą szmatkę alkoholem i wytrzyj wszystkie kable, piloty na kablu lub gumowy uchwyt w pobliżu gniazda.
Zanim włożysz słuchawki do uszu lub etui, poczekaj, aż alkohol całkowicie wyparuje.

Czyszczenie obudowy

Niektóre bezprzewodowe słuchawki douszne są dostarczane z etui do ładowania. Ważne jest, aby je również dokładnie wyczyścić; W przeciwnym razie twoje teraz nieskazitelne słuchawki po prostu ponownie się zabrudzą, gdy tylko je odłożysz.

W przypadku słuchawek AirPods lub podobnych szczoteczka z miękkim włosiem pomoże usunąć wszelkie zanieczyszczenia gromadzące się wokół zawiasu. Możesz użyć alkoholu do wycierania i papierowego ręcznika do dezynfekcji wnętrza etui. Użyj nasączonej alkoholem końcówki Q do czyszczenia trudno dostępnych wnęk ładowania.

Dłoń trzymająca etui Apple AirPods i czyszcząca je szczoteczką do zębów.

Pamiętaj tylko, aby usunąć brud i brud przed dezynfekcją. Bakterie i inne szkodliwe drobnoustroje mogą przylgnąć do brudu, nawet po wyczyszczeniu obudowy alkoholem.

W przypadku słuchawek nausznych możesz użyć mydła i ciepłej wody, aby wyczyścić je bez całkowitego nasycenia. Wycieranie alkoholu zdezynfekuje tkaninę, ale warto najpierw wykonać test punktowy, aby upewnić się, że alkohol jej nie uszkodzi.

Wreszcie niektórzy polecają pozostawiając żel krzemionkowy w etui na słuchawki aby był świeży. Teoria mówi, że zmniejszenie poziomu wilgoci w obudowie pozwala na wzrost mniejszej liczby bakterii. Może to być szczególnie dobry pomysł, jeśli często odkładasz słuchawki zaraz po spoconej sesji na siłowni.

Wskazówki dotyczące higieny, które musisz usłyszeć

Aby utrzymać słuchawki w doskonałym stanie, należy je regularnie czyścić. Nie pozwól, aby gromadził się woskowina lub inny brud. Jeśli to możliwe, po każdym użyciu wytrzyj je chusteczkami dezynfekującymi na bazie alkoholu.

Dzielenie się słuchawkami (zwłaszcza dousznymi) może wprowadzić do uszu nowe bakterie i zaburzyć ich naturalną równowagę. Przerost określonego rodzaju bakterii może spowodować bolesną infekcję ucha. Więc jeśli to możliwe, nie udostępniaj swoich słuchawek ani wkładek dousznych innym osobom.

Na koniec rozważ także czyszczenie uszu. Lekarze zalecają to nie używaj końcówek Q ani żadnych małych, ostrych przedmiotów aby to zrobić, ponieważ mogą one spowodować uszkodzenie błony bębenkowej. Jeśli jest mniejszy niż łokieć, nie wkładaj go do ucha.

Zamiast tego możesz wytrzeć zewnętrzną część przewodu słuchowego czystą wilgotną szmatką. W przypadku gromadzenia się woskowiny można kupić dostępne bez recepty krople do uszu, aby ją zmiękczyć. Zawsze postępuj zgodnie z instrukcjami na opakowaniu. Możesz także kupić dostępne bez recepty zestawy strzykawek do uszu, w których do przepłukania kanału słuchowego używa się ciepłej soli fizjologicznej.

Po wyczyszczeniu słuchawek (i uszu) czemu nie zdezynfekować pozostałych gadżetów?

x