Spraw, aby Cortana wyszukała aplikacje w systemie Windows 10


Minęło około dwóch tygodni od wprowadzenia systemu Windows 10, a liczba osób, które dokonały aktualizacji, z łatwością sięga milionów. Ogólnie system operacyjny jest dobrze odbierany, ale nie można zaprzeczyć, że nadal zawiera błędy. Błędy nie są jedynym problemem. Ostatnia aktualizacja systemu Windows 10 faktycznie spowodowała więcej problemów, które miała rozwiązać, a użytkownicy wycofują ją. Niestety system operacyjny jest tak nowy, że wciąż odkrywane są rozwiązania tych problemów, a Microsoft nie nadąża za nimi. Jednym z problemów, z jakimi borykają się nowi użytkownicy, jest Cortana lub wyszukiwarka Windows nie wyszukuje aplikacji. Pasek wyszukiwania, jeśli działa poprawnie, powinien być w stanie wyświetlić listę aplikacji i umożliwić jej uruchomienie z wyników wyszukiwania. Jeśli tego nie robi, masz problem i oto jak możesz go rozwiązać.

Istnieją dwa rozwiązania, które możesz wypróbować, a każde z nich może zadziałać.

Zindeksuj pliki

Otwórz Panel sterowania i wyszukaj Opcje indeksu. W oknie Opcje indeksowania kliknij „Zaawansowane”.

Opcje indeksowania win10

Następnie kliknij opcję „Przebuduj” w sekcji rozwiązywania problemów na karcie Ustawienia indeksowania. Może to zająć trochę czasu iw zależności od liczby posiadanych plików może potrwać kilka godzin. Pozostaw system włączony i pozwól mu indeksować pliki. Po zakończeniu indeksowania sprawdź, czy Cortana szuka teraz aplikacji, czy nie.

win10-rebuild-index

Zainstaluj ponownie Cortanę

Jeśli ponowne zindeksowanie nie rozwiąże problemu, może być konieczna ponowna instalacja Cortany. Sam proces jest dość prosty, ale musisz mieć uprawnienia administracyjne, aby to zrobić. Otwórz PowerShell z uprawnieniami administratora i uruchom następujące polecenie.

Get-AppXPackage -Name Microsoft.Windows.Cortana | Foreach {Add-AppxPackage -DisableDevelopmentMode -Register "$($_.InstallLocation)AppXManifest.xml"}

Powinno to zająć trochę czasu, do pięciu minut, ale efekt końcowy powinien być taki, że Cortana teraz wyszukuje i znajduje aplikacje.