Kompletny przewodnik po procesie i praktykach zarządzania wydaniami

Zarządzanie wydaniami to kluczowy proces, który wymaga skutecznego planowania i wykonania, aby zapewnić spełnienie wymagań i zadowolenie użytkownika końcowego.

Jednak organizacjom pozostaje wiele wersji, nad którymi mogą pracować, aby aktualizować swoje oprogramowanie o nowe funkcje i funkcje.

Może to być mylące i przytłaczające, jeśli nie zostanie dobrze potraktowane.

Dlatego musisz usprawnić proces zarządzania wydaniami, aby pracować nad każdym wydaniem z pełną przejrzystością i efektywnością.

Zrozummy, jak to zrobić.

Co rozumiesz przez zarządzanie wydaniami?

W rozwoju oprogramowania i IT zarządzanie wydaniami odnosi się do procesu, w którym system oprogramowania jest budowany, wdrażany i udostępniany użytkownikom. Ten proces obejmuje wszystkie fazy, od planowania i rozwoju po testowanie i wdrażanie.

Zarządzanie wydaniami to system, który śledzą zespoły produkcyjne, aby zarządzać całym cyklem życia dostarczania oprogramowania. Ma również na celu zapewnienie użytkownikom końcowym optymalnych doświadczeń i wyrównania priorytetów biznesowych. Ponadto zarządzanie wydaniami może pomóc w optymalizacji i wizualizacji procesów tworzenia i wdrażania oprogramowania, konsekwentnym zaspokajaniu potrzeb związanych z dostarczaniem oprogramowania, zarządzaniu ryzykiem związanym z dostarczaniem oprogramowania, zarządzaniu zasobami IT oraz zapewnianiu rentowności przy jednoczesnym dostarczaniu wartości.

Deweloperzy korzystają z procesu zarządzania wydaniami podczas tworzenia nowego oprogramowania lub tworzą nowe wersje, wprowadzając pewne zmiany w istniejącej wersji oprogramowania. Posiadanie jasnego celu utrzyma ich na tej samej ścieżce, jednocześnie eliminując zamieszanie lub wydajność.

Zarządzanie wydaniami i DevOps

DevOps kładzie nacisk na zwiększoną komunikację i współpracę między zespołami programistycznymi a zespołami operacyjnymi IT. Metodologia DevOps ma na celu zmniejszenie silosów w pracy lub obsłudze projektów i pozwala zespołom nie zapominać o ważnych czynnościach. Ułatwia to również skrócenie pętli sprzężenia zwrotnego, umożliwiając zespołowi szybsze wydanie produktu przy jednoczesnym zmniejszeniu komplikacji.

Dlatego menedżerowie wydań polegają na trzech głównych rzeczach – automatyzacji, ciągłej integracji i DevOps, aby skutecznie wydać swój kod na produkcję. Mogą automatyzować testy i stale budować, integrować i aktualizować swój kod. Korzystając z nastawienia DevOps, mogą również poprawić koordynację między swoimi zespołami programistycznymi i operacyjnymi.

W rezultacie błędy są wykrywane wcześnie, aby łatwo je naprawić i przyspieszyć proces rozwoju i wydania.

Proces zarządzania wydaniami

Istnieją różne etapy cyklu życia zarządzania wydaniami. Proces ten może różnić się w zależności od zespołu i organizacji, ponieważ wymagania projektu będą się różnić. Istnieje jednak kilka typowych kroków, które organizacje i zespoły różnej wielkości muszą wykonać, aby związać koniec z końcem i dostarczyć użytkownikom wysokiej jakości rozwiązanie.

Oto jak wygląda typowy proces zarządzania wydaniami.

#1. Zrozumienie wymagań

Niezależnie od tego, czy planujesz zbudować nowy produkt, czy dodać nowe funkcje i funkcje do istniejącego produktu, zrozumienie wymagań jest kluczowe.

Posłuchaj więc swojego klienta i tego, co tak naprawdę chce dodać do swojego projektu, na przykład aplikacji mobilnej. Na przykład mogą poprosić Cię o dodanie określonej sekcji do ich aplikacji mobilnej. Wymagałoby to od Ciebie przeprowadzenia z nimi spotkania, aby zrozumieć ich wymagania i oczekiwania oraz dlaczego chcą tego, czego chcą.

Podobnie, jeśli masz stronę internetową i chcesz dodać sekcję bloga, odwiedzający mogą przeczytać Twoje artykuły i dowiedzieć się więcej o Twojej ofercie.

Bez względu na cel, zrozum go dokładnie. Jeśli masz jakiekolwiek wątpliwości, omów je ze swoim zespołem lub klientem, a następnie przygotuj odpowiedni plan wydania.

#2. Planowanie

Następnym krokiem jest planowanie po pełnym zrozumieniu wymagań dotyczących wydania. Budowanie i publikowanie tego, co zamierzasz zrobić, wymaga solidnego planowania i strategii opartych na wymaganiach.

Twoje planowanie musi być wykonalne i praktyczne pod względem technologii, terminu, siły roboczej i zasobów.

Na przykład, jeśli chcesz wydać nową wersję swojej aplikacji, musisz upewnić się, że działa ona wydajnie na wszystkich urządzeniach – telefonie komórkowym, laptopie, tablecie itp.

Jeśli chodzi o planowanie, utrzymuj kontakt z klientem. Możesz omówić harmonogram projektu i kiedy mogą spodziewać się wydania produktu. Nie możesz obiecać terminu, którego nie da się osiągnąć. Pamiętaj więc o swoich zasobach, takich jak budżet, czas i ludzie, potwierdzając termin.

Ponadto zaplanuj technologie, które będziesz aplikować o wydanie. Określ, czy uzasadnienie wymagań jest efektywne, mieści się w Twoim budżecie i czy jest zgodne z umiejętnościami Twoich pracowników. Wybierz odpowiednie technologie, które pomogą Ci stworzyć wydajny produkt i wydać go w odpowiednim czasie oraz są łatwe do dostosowania dla Twoich pracowników.

Planowanie wymaga również efektywnej alokacji i wykorzystania dostępnych zasobów, aby uniknąć marnotrawstwa i zapewnić sprawną realizację projektu.

Aby stworzyć solidny plan, przeprowadź spotkanie z zespołem ds. rozwoju i operacji, aby omówić wymagania, wyzwania, jak im przeciwdziałać i jak skutecznie osiągnąć cel.

#3. Rozwój

Po sfinalizowaniu planu następnym procesem jest zaprojektowanie i rozwój produktu. To czas na realizację Twoich planów i strategii w oparciu o zdefiniowane wymagania.

Ten proces wymaga od programistów napisania kodu, który może przełożyć się na funkcje lub funkcje, które zamierzasz dodać do swojego oprogramowania.

Ten etap może wystąpić wielokrotnie w całym cyklu wydawniczym, jak ten w DevOps z ciągłym rozwojem. Dzieje się tak, ponieważ po napisaniu kodu przez programistę może wystąpić kilka problemów, błędów i błędów, które wymagają przetestowania. Zanim kod zostanie zatwierdzony, przejdzie wiele rund testów. Deweloperzy otrzymają cały dokument dotyczący problemów, które muszą rozwiązać i zoptymalizować kod, aby działał tak, jak powinien, i został zatwierdzony.

#4. Testowanie

Jak wspomniano powyżej, kod wymaga testowania, aby upewnić się, że nie ma błędów i błędów, które mogą wpłynąć na użyteczność, wydajność lub bezpieczeństwo oprogramowania.

Testy mogą być funkcjonalne lub niefunkcjonalne, takie jak testy integracyjne, testy użyteczności, testy obciążeniowe, testy wydajnościowe, testy akceptacyjne użytkownika i inne. Po wykryciu problemów kod zostanie odesłany do zespołu programistów, aby je wyeliminować i ponownie wysłać poprawiony kod.

Oprogramowanie zostanie teraz przekazane użytkownikom w celu ustalenia, czy jest zgodne z oczekiwaniami i zachowuje się tak, jak chcą, poprzez testy akceptacji użytkownika. Jeśli użytkownik wyrazi na to zgodę, należy wykonać kolejne kroki. W przeciwnym razie informacje zwrotne są pobierane od użytkownika, aby ponownie ulepszyć kod, przetestować go, a następnie wdrożyć.

#5. Wdrożenie wersji

Po tym, jak zespół programistów upewnił się, że oprogramowanie jest zbudowane zgodnie z wymaganiami i że nie ma problemów. Przygotowują się do wydania lub wdrożenia na rynku lub przekazują je swojemu klientowi.

Zespół QA przeprowadzi również końcowe testy, aby upewnić się, że produkt spełnia wymagania biznesowe i minimalne standardy określone w planie wydania produktu. Następnie zostanie przejrzany przez właściciela produktu lub menedżera w celu zatwierdzenia wysyłki.

W tej chwili przygotowywana jest niezbędna dokumentacja, aby pomóc innym programistom zrozumieć oprogramowanie i jak z niego korzystać. Zespoły wykonują również ostateczną robotę papierkową, aby dostarczyć produkt do klienta. Organizacje rozważają również przeszkolenie swoich użytkowników lub pracowników w zakresie korzystania z nowego produktu, aby mogli z nim pracować bez kłopotów.

#6. Wydanie konserwacyjne

Niezależnie od tego, czy zbudowałeś wersję dla własnego zespołu, czy dla klientów, Twoje obowiązki nie kończą się na wdrożeniu. Bez względu na to, jak wydajnie i znakomicie działa obecnie Twoje oprogramowanie, wymaga ono okresowej konserwacji, aby zapewnić optymalne działanie.

Ponadto nigdy nie wiadomo, kiedy może pojawić się problem z bezpieczeństwem. A kiedy tak się stanie, może to poważnie wpłynąć na Twoją firmę i reputację. Istnieje wiele czynników, które mogą wpływać na oprogramowanie, powodując spowolnienia, awarie, luki w zabezpieczeniach, problemy z użytecznością i tak dalej.

Dlatego musisz zawsze mieć oko na swoje oprogramowanie, nawet po jego udostępnieniu użytkownikom. Musisz poświęcić trochę czasu na sprawdzenie jego wydajności, bezpieczeństwa, użyteczności i stabilności, aby znaleźć problemy i naprawić je, zanim będą miały wpływ na użytkowników.

Tak wygląda proces zarządzania wydaniami, od planowania po wdrażanie i konserwację oraz wszystko pomiędzy.

Zarządzanie wydaniami a zarządzanie zmianą

Czasami zarządzanie wydaniami może wyglądać jak zarządzanie zmianami, ponieważ wprowadzasz zmiany do oprogramowania i usprawniasz cały proces za pomocą pewnych strategii zarządzania wszystkim.

Ale zarządzanie wydaniami i zarządzanie zmianami to nie to samo.

Zarządzanie zmianami idzie o krok dalej niż zarządzanie wydaniami. Obsługuje wszystkie działania przed i po wydaniu, w tym końcowy przegląd sposobu wdrożenia zmiany. Jednak zarządzanie wydaniami jest tylko określoną częścią procesu zarządzania zmianą.

Jakie role są ważne dla zarządzania wydaniami?

Zarządzanie wydaniami wymaga udziału kilku osób w procesie. Niektóre z głównych to:

#1. Właściciel Produktu

Właściciel produktu jest odpowiedzialny za zdefiniowanie wymagań dopuszczenia i standardów akceptacji, które muszą być spełnione, aby wydanie zostało zatwierdzone. Właściciel produktu prowadzi początkowe etapy cyklu życia zarządzania wydaniami, podczas których omawiane są wymagania i tworzone jest planowanie.

#2. Zespół DevOps

Zarządzanie wydaniami wykorzystuje podejście DevOps do opracowywania, wdrażania i utrzymywania projektu oprogramowania. To łączy zespół programistów i operacyjny, aby ściśle współpracować, omawiać projekt, rozumieć zagrożenia i sposoby radzenia sobie z nimi w celu stworzenia wysokiej jakości oprogramowania do wydania.

Zespół DevOps utrzymuje stabilne środowisko przejściowe, aby umożliwić programistom wydajną pracę. To środowisko pomostowe jest idealnie utrzymywane bliżej środowiska produkcyjnego, dzięki czemu oprogramowanie można szybko przenieść do produkcji po zakończeniu wszystkich testów. Robiąc to, zapewniają również minimalizację przestojów. W ten sposób możesz bezpiecznie wydać oprogramowanie bez doświadczenia użytkownika.

#3. Menedżer jakości

Kierownik ds. jakości jest odpowiedzialny za ustalenie, czy spełnione są kryteria akceptacji, a oprogramowanie jest zbudowane zgodnie z wymaganiami określonymi przez właściciela produktu. Ta rola jest niezbędna, aby produkt został zatwierdzony przez właściciela produktu. Menedżer produktu monitoruje również, w jaki sposób testy są wykonywane bez fałszywych negatywnych lub pozytywnych wyników i określa, czy wszystkie problemy zostały rozwiązane.

Najlepsze praktyki i wskazówki dotyczące zarządzania wydaniami w celu usprawnienia procesu

Jeśli chcesz ulepszyć proces zarządzania wersjami, możesz zaimplementować te wskazówki i sprawdzone metody.

  • Wyeliminuj problem pierwszego kodu: Pierwszy kod jest pisany przez pierwszego programistę i używany przez następny zespół. Tak więc, gdy ta osoba opuszcza firmę, innym trudniej jest zrozumieć lub dostosować się do kodu, który druga osoba napisała z konkretnym zamiarem.

    Dlatego wszystko, co robisz, musi być udostępniane przez cały zespół i wszyscy powinni współpracować, aby uniknąć tego problemu. Właśnie dlatego DevOps jest uważany za jedno z najlepszych podejść do tworzenia oprogramowania.

  • Automatyzacja testowania oprogramowania: Użyj narzędzi testowych, aby zautomatyzować proces łatwego wyszukiwania błędów. Zwiększa również dokładność tego, co można osiągnąć dzięki ręcznemu kodowaniu. Narzędzia takie jak Selen, Watiritp. może ci pomóc.
  • Infrastruktura jako kod: używaj IaaC wszędzie tam, gdzie możesz przyspieszyć proces i uczynić go bardziej skalowalnym i mniej kosztownym.
  • Centralne zarządzanie wydaniami: Zarządzaj każdą wersją centralnie, zamiast przekazywać ją tylko jednej osobie lub systemowi. Zwiększa to bezpieczeństwo i współpracę bez polegania na jednej osobie lub systemie do wszystkiego.
  • Integracja ITIL i DevOps: Używanie DevOps i ITIL w zarządzaniu wydaniami niesie ze sobą wiele korzyści. Poprawia współpracę, właściwe wykorzystanie zasobów i wydajność.
  • Dodawaj więcej aktualizacji: Zamiast modyfikować aktualizacje, możesz regularnie tworzyć nowe. Dzieje się tak, ponieważ wielokrotna zmiana konfiguracji może spowodować błędy i błędy. Jeśli jednak utworzysz nowe aktualizacje, Twoje wydania będą bezpieczniejsze i bardziej niezawodne, zapewniając lepsze wrażenia użytkownika.
  • Zaktualizuj środowisko pomostowe: Utrzymuj aktualne środowisko pomostowe i bliższe środowisku produkcyjnemu, aby móc szybko przejść do środowiska produkcyjnego po naprawieniu błędów.
  • Jasno określ wymagania i kryteria akceptacji: Praca pod wodą może prowadzić do błędów, zamieszania i niezadowolonych klientów. Dlatego ważne jest, aby wysłuchać użytkowników lub klientów o ich wymaganiach, aby uzyskać to, czego faktycznie potrzebują. Ponadto upewnij się, że zdefiniowane kryteria akceptacji są również spełnione, aby zwiększyć szanse na zatwierdzenie i mniej przeróbek.
  • Minimalizuj wpływ na użytkowników: wprowadzając uwalnianie mrówek, upewnij się, że wywierasz minimalny wpływ na użytkowników końcowych. W tym celu zaplanuj skrócenie przestojów i zaalarmuj użytkowników na czas, aby nie miały na nich większego wpływu.
  • Automatyzacja: Automatyzacja jest kluczem do osiągnięcia większej ilości pracy w krótszym czasie i z większą skutecznością. Dlatego zautomatyzuj proces w dowolnym miejscu, aby przyspieszyć pracę, poprawić produktywność i zaoszczędzić czas. Możesz wykorzystać narzędzia automatyzacji dostępne na różnych etapach cyklu zarządzania wydaniami.

Popularne narzędzia do zarządzania wydaniami

Jak podkreślono powyżej, automatyzacja pomaga zaoszczędzić czas i zwiększyć wydajność. Oto niektóre z popularnych narzędzi ułatwiających zarządzanie wydaniami.

  • GitLab: Jest to platforma całkowicie open-source, która pomaga w każdym procesie zarządzania wydaniami, od planowania do produkcji, przy jednoczesnym skróceniu czasu wydania.
  • Ansible: Ansible to popularna platforma automatyzacji, która pomaga budować i wdrażać. Posiada narzędzia umożliwiające automatyzację w całym przedsiębiorstwie udostępniania zasobów, środowisk IT itp.
  • Liquibase: Liquibase to narzędzie do automatyzacji do zmiany schematu bazy danych, które może pomóc w szybkim i bezpiecznym wydaniu oprogramowania poprzez łatwe wprowadzanie zmian w bazie danych do bieżącej automatyzacji CI/CD.
  • AWS Code Pipeline: AWS CodePipeline to platforma ciągłego dostarczania (CD) do automatyzacji potoków wydań. Umożliwia szybsze i bardziej niezawodne aktualizacje infrastruktury i aplikacji.
  • Potoki Azure: Azure Pipelines pomaga zautomatyzować kompilacje i wydania. Możesz go używać do tworzenia, testowania i wydawania aplikacji napisanych w Node.js, Java, Python, PHP, C/C++, Ruby i .NET, a także aplikacji na iOS i Androida.
  • Wydanie Digital.ai: Digital.ai Release to wydajne narzędzie do zarządzania wydaniami, które może pomóc w śledzeniu i kontrolowaniu wydań, usprawnianiu procesów oraz zapewnianiu większego bezpieczeństwa i zgodności w potokach wydań.
  • Szef kuchni: Chef to kompletny zestaw narzędzi do automatyzacji, które pomogą Ci szybko i skutecznie dostarczać Twoje wydania.
  • Spinaker: Spinnaker to platforma typu open source do ciągłego dostarczania (CD), która zawiera wiele funkcji zarządzania klastrami i wdrażaniem.
  • Rozmieszczenie ośmiornicy: Octopus Deploy to zautomatyzowane narzędzie do zarządzania wydaniami, które można zintegrować z serwerem CI i zapewnia możliwości automatyzacji wydań i operacji.
  • Jenkins: Jenkins to popularne narzędzie do automatyzacji typu open source, którego można używać do szybkiego i szybkiego tworzenia, testowania i wydawania oprogramowania.

Wniosek

Zaplanuj i wykonuj zarządzanie wydaniami w swojej organizacji za pomocą wyżej wymienionych strategii i narzędzi, aby samemu zobaczyć korzyści. Pomoże Ci usprawnić cykl wydawniczy oraz zwiększyć wydajność i satysfakcję użytkowników.

Możesz teraz spojrzeć na listę narzędzi DevOps.