Obszar cyberbezpieczeństwa dynamicznie się rozwija, co wynika z naglącej konieczności ochrony firm przed zagrożeniami internetowymi i zapewnienia bezpieczeństwa ich systemów, sieci, informacji oraz aktywów cyfrowych.
Zgodnie z przewidywaniami Gartnera, światowy rynek cyberbezpieczeństwa ma rosnąć w tempie 8,5% rocznie, osiągając wartość 170,4 miliarda dolarów do końca roku 2022.
Coraz więcej przedsiębiorstw przenosi swoją działalność do sfery online, szczególnie po wybuchu pandemii COVID-19. To zjawisko doprowadziło do zwiększenia potencjalnej powierzchni ataku. Najbardziej narażone na niebezpieczeństwo są te organizacje, które zaniedbują implementację skutecznych zabezpieczeń.
Zagrożone są wszystkie sektory, a zapotrzebowanie na ekspertów ds. cyberbezpieczeństwa wzrosło, aby chronić dane, zasoby finansowe i reputację firm przed atakami cyfrowymi.
W efekcie, wiele ofert pracy związanych z cyberbezpieczeństwem jest dostępnych w przedsiębiorstwach każdej wielkości – od start-upów, przez małe i średnie firmy, po duże korporacje. Sektor cyberbezpieczeństwa prężnie się rozwija, a osoby posiadające odpowiednie umiejętności mają szerokie możliwości rozwoju zawodowego.
W niniejszym artykule przybliżymy charakterystykę dobrze płatnych stanowisk w obszarze cyberbezpieczeństwa, wskażemy, gdzie szukać zatrudnienia oraz jak przygotować się do podjęcia takiej pracy.
Analityk ds. Cyberbezpieczeństwa
Analitycy ds. cyberbezpieczeństwa są niezbędni dla firm, aby zapobiegać atakom cybernetycznym i chronić ich dane, wizerunek marki, majątek i finanse. Współpracują z innymi specjalistami IT, takimi jak menedżerowie ds. bezpieczeństwa i testerzy penetracyjni, w celu minimalizacji skutków ataków i wzmacniania zabezpieczeń organizacji.
Czym się zajmują: Do głównych zadań analityków ds. cyberbezpieczeństwa należy monitorowanie i wzmacnianie środków bezpieczeństwa cybernetycznego stosowanych przez organizację. Opracowują, wdrażają i aktualizują rozwiązania zabezpieczające, aby zapewnić ochronę danych, sieci i zasobów.
Dążą do identyfikacji luk w infrastrukturze bezpieczeństwa i ich eliminacji, zanim zostaną one wykorzystane przez cyberprzestępców. Przeprowadzają również audyty wewnętrzne i zewnętrzne, testy, oceny bezpieczeństwa i analizy ryzyka, aby monitorować systemy i identyfikować słabe punkty wymagające poprawy.
Zarobki: Według danych USNews, analitycy cyberbezpieczeństwa zarabiają rocznie od około 75 do 128 tysięcy dolarów.
Administrator Cyberbezpieczeństwa
Administratorzy cyberbezpieczeństwa to osoby na stanowiskach kierowniczych, które odpowiadają za efektywne zarządzanie danymi organizacji oraz zapewniają właściwe wdrożenie środków bezpieczeństwa w celu ograniczenia nieuprawnionego dostępu.
Czym się zajmują: Administratorzy ds. cyberbezpieczeństwa współtworzą środowiska sieciowe w chmurze i lokalnie, aby chronić dane pracowników i klientów. Ściśle współpracują z programistami przy tworzeniu systemów umożliwiających dokładną weryfikację tożsamości użytkowników podczas dostępu do platform i aplikacji firmy.
Monitorują również luki w zabezpieczeniach, sposoby ich naprawy i wyszukują metody zabezpieczania danych firmowych, które stanowią cel cyberprzestępców. Dlatego kandydaci na stanowisko administratora ds. cyberbezpieczeństwa, poza wiedzą techniczną, muszą wykazywać się umiejętnościami przywódczymi i interpersonalnymi.
Zarobki: Zgodnie z przewodnikiem płacowym z 2019 roku opublikowanym przez Mondo.pl, menedżerowie ds. cyberbezpieczeństwa zarabiają od 125 do 215 tysięcy dolarów rocznie.
Dyrektor ds. Bezpieczeństwa Informacji (CISO)
Dyrektorzy ds. bezpieczeństwa informacji (CISO) zarządzają systemami i technologiami bezpieczeństwa komputerowego w przedsiębiorstwie.
Czym się zajmują: CISO dokonują oceny procesów, wdrażają aktualizacje i poszukują sposobów na podniesienie poziomu bezpieczeństwa poprzez opracowywanie strategii i wdrażanie najnowocześniejszych technologii. Zarządzają również zespołem pracowników, w skład którego wchodzą programiści, testerzy itp. Dodatkowo kontrolują poziom bezpieczeństwa i pracowników oraz kierują zespołem, aby przestrzegał najlepszych praktyk w zakresie bezpieczeństwa i zgodności.
Aby zostać CISO, niezbędne jest solidne wykształcenie informatyczne, wiedza z zakresu zarządzania bezpieczeństwem, znajomość architektury systemów oraz umiejętności przywódcze i komunikacyjne.
Zarobki: CISO to stanowiska kierownicze wyższego szczebla i są one najwyżej opłacane. Jak podaje serwis Payscale, ich zarobki wahają się od 108 do 276 tysięcy dolarów rocznie.
Inżynier ds. Bezpieczeństwa
Inżynierowie ds. bezpieczeństwa to osoby na stanowiskach kierowniczych, które odpowiadają za budowę i utrzymanie systemów bezpieczeństwa IT w firmie.
Czym się zajmują: Planują, wdrażają i aktualizują systemy i sieci bezpieczeństwa, dbając o bezpieczną transmisję danych przez chronione zapory sieciowe oraz stosując zintegrowane mechanizmy bezpieczeństwa. Monitorują również zagrożenia, takie jak wirusy, złośliwe oprogramowanie, ataki hakerskie itp. i reagują na nie w czasie rzeczywistym.
W przypadku naruszenia zabezpieczeń, inżynierowie ds. bezpieczeństwa przeprowadzają także analizę kryminalistyczną, aby ustalić, w jaki sposób i kiedy doszło do incydentu oraz wdrożyć rozwiązania zapobiegające podobnym atakom.
Kandydaci na inżyniera ds. bezpieczeństwa powinni posiadać solidną wiedzę techniczną z zakresu testowania penetracyjnego i podatności, protokołów sieciowych, technologii szyfrowania, systemów bezpieczeństwa oraz powiązanych zagadnień.
Zarobki: Według danych Payscale, inżynierowie ds. bezpieczeństwa mogą zarobić rocznie od około 68 000 do 155 000 dolarów.
Haker z zasadami
Hakerzy etyczni, nazywani także „białymi kapeluszami”, to specjaliści dysponujący wyjątkowymi umiejętnościami i wiedzą w zakresie ochrony bezpieczeństwa organizacji. Określa się ich także mianem analityków podatności lub testerów penetracyjnych.
Czym się zajmują: Hakerzy etyczni wykonują zadania związane z cyberbezpieczeństwem, takie jak testowanie sieci, systemów i aplikacji pod kątem luk w zabezpieczeniach. Ich działania są przeciwieństwem szkodliwego hakowania. Dokonują analizy, ujawniają schematy działania hakerów i rozwiązują problemy, zanim dojdzie do szkód.
Organizacje upoważniają ich do uzyskiwania dostępu do potencjalnie niebezpiecznych aplikacji lub systemów w celu symulowania działań i strategii stosowanych przez cyberprzestępców. Hakerzy etyczni przestrzegają określonych zasad, takich jak uzyskiwanie wcześniejszej zgody na ocenę bezpieczeństwa, działanie w granicach prawa, raportowanie wszystkich luk w zabezpieczeniach oraz szanowanie prywatności i wrażliwości danych.
Hakerzy etyczni mogą być również łowcami błędów, którzy pracują na zlecenie organizacji.
Zarobki: Zarobki hakerów etycznych w USA wahają się od 90 do 115 tysięcy dolarów. Ostateczna kwota zależy od wykształcenia, dodatkowych umiejętności, certyfikatów i doświadczenia. Łowcy nagród mogą natomiast zarobić nawet do 500 000 dolarów rocznie.
Architekt sieci/bezpieczeństwa
Architekci bezpieczeństwa to innowatorzy zajmujący się badaniem i projektowaniem infrastruktury bezpieczeństwa w firmie. Odgrywają kluczową rolę w tworzeniu systemów w oparciu o unikalne potrzeby przedsiębiorstwa i współpracują z programistami przy budowie finalnej struktury zabezpieczeń.
Czym się zajmują: Obowiązki architekta bezpieczeństwa obejmują opracowywanie polityk bezpieczeństwa, praktyk, metod, podręczników użytkownika itp., na podstawie których pracują wszyscy członkowie zespołu. Mogą utrzymywać architekturę serwera, sieci WAN i LAN, monitorując jednocześnie zapory sieciowe, sieci wirtualne, protokoły internetowe, zabezpieczenia poczty e-mail i inne elementy infrastruktury.
Zatrudnienie architekta sieci/bezpieczeństwa pomoże chronić sieć przed zagrożeniami wewnętrznymi i zewnętrznymi oraz eliminować luki w zabezpieczeniach lub naruszenia zasad. Architekci posiadają wiedzę w zakresie projektowania oprogramowania i kodowania, co pozwala im usprawniać systemy.
Kandydaci na architekta bezpieczeństwa powinni posiadać wiedzę na temat ram bezpieczeństwa, standardów takich jak ISO 27001/27002, metod oceny ryzyka, a także doświadczenie w branży. Można również zdobyć certyfikaty architekta sieci, korzystając z różnych źródeł, np. Udemy.
Zarobki: Ze względu na wysokie umiejętności, specjalistyczną wiedzę i odpowiedzialność, architekci bezpieczeństwa są dobrze wynagradzani. Ich zarobki mogą wynosić od 87 do 189 tysięcy dolarów.
Specjalista ds. Bezpieczeństwa
Stanowisko specjalisty ds. bezpieczeństwa to dobra opcja dla osób rozpoczynających karierę w branży. Specjaliści ds. bezpieczeństwa to pracownicy na poziomie podstawowym lub średnim, którzy wspierają działania firmy w zakresie cyberbezpieczeństwa.
Czym się zajmują: Specjaliści ds. bezpieczeństwa analizują wymagania, dane i systemy w zakresie bezpieczeństwa sieci, konfigurują i wdrażają rozwiązania zabezpieczające oraz przeprowadzają testy podatności. Osoby z doświadczeniem w cyberbezpieczeństwie mogą również szkolić nowych pracowników.
Kandydatom na to stanowisko może pomóc znajomość sieci komputerowych, kodowania, etycznego hakowania, zarządzania informacjami o bezpieczeństwie i zdarzeniami (SIEM) itp.
Zarobki: Specjaliści od cyberbezpieczeństwa mogą zarobić od 51 000 do 121 000 dolarów rocznie.
Dyrektor ds. Cyberbezpieczeństwa
Dyrektorzy ds. cyberbezpieczeństwa, zwani również dyrektorami ds. bezpieczeństwa informacji, opracowują strategie skutecznych technologii i rozwiązań oraz kierują innymi pracownikami ds. bezpieczeństwa w celu ich sprawnego wdrożenia. Podobnie jak CISO, dyrektorzy ds. bezpieczeństwa są pracownikami na stanowiskach kierowniczych.
Czym się zajmują: Ich rola jest podobna do roli CISO – zarządzają i nadzorują działania z zakresu cyberbezpieczeństwa w organizacjach, a także ulepszają istniejące strategie. Ustanawiają polityki bezpieczeństwa, wdrażają programy wykrywania luk w systemach i produktach, a także wyznaczają krótko- i długoterminowe cele dla organizacji.
Dyrektorzy ds. bezpieczeństwa przydzielają zasoby IT działom bezpieczeństwa, opracowują kampanie podnoszące świadomość bezpieczeństwa wśród użytkowników i pracowników oraz zapewniają szybkie egzekwowanie prawa podczas zewnętrznej inspekcji incydentów.
Mogą również zatrudniać specjalistów ds. bezpieczeństwa, szkolić nowych pracowników i monitorować ich wydajność. Wszystkie te działania mają na celu zapewnienie bezpieczeństwa organizacji i sprawne funkcjonowanie strategii, co przekłada się na kompleksową ochronę i efektywność pracowników.
Kandydaci na dyrektora ds. bezpieczeństwa muszą posiadać wszechstronną wiedzę w dziedzinie cyberbezpieczeństwa, a także umiejętności przywódcze i organizacyjne.
Zarobki: W zależności od charakteru pracy, wynagrodzenie dyrektora ds. ochrony może wynosić od 89 do 182 tysięcy dolarów rocznie.
Konsultant ds. Cyberbezpieczeństwa
Konsultanci ds. cyberbezpieczeństwa wspomagają firmy w zabezpieczaniu ich sieci, systemów i danych, dzieląc się swoją wiedzą i doświadczeniem w zakresie cyberbezpieczeństwa.
Czym się zajmują: Konsultanci przeprowadzają badania i analizy sieci, aby zidentyfikować słabe punkty i określić aktualny poziom bezpieczeństwa. Na podstawie tych analiz doradzają firmom w zakresie skutecznych strategii i technik wzmacniania cyberbezpieczeństwa oraz rekomendują odpowiednie narzędzia i rozwiązania.
Ponadto konsultanci ds. bezpieczeństwa monitorują bieżące lub ostatnie incydenty naruszenia danych i ataki, a także proponują rozwiązania, które zapobiegają powtórzeniu się takich sytuacji.
Osoby, które chcą zostać konsultantami ds. cyberbezpieczeństwa, mogą zdecydować się na pracę jako freelancerzy. Firmy, które ich zatrudniają, muszą jednak mieć do nich zaufanie, dlatego niezbędna jest wiedza branżowa, umiejętności i odpowiednie certyfikaty, które zwiększają wiarygodność. Konsultanci muszą być również na bieżąco z najnowszymi trendami, aktualizacjami i technologiami, aby skutecznie pomagać swoim klientom.
Zarobki: Konsultanci ds. cyberbezpieczeństwa mogą zarobić rocznie od 62 do 140 tysięcy dolarów.
Inżynier ds. Sprzedaży Cyberbezpieczeństwa
Inżynierowie ds. sprzedaży bezpieczeństwa ściśle współpracują z działem sprzedaży, doradzając w zakresie sprzedaży usług i produktów z obszaru cyberbezpieczeństwa.
Czym się zajmują: To stanowisko różni się od innych w obszarze cyberbezpieczeństwa, gdzie głównym celem jest ochrona organizacji przed atakami. Inżynierowie sprzedaży bezpieczeństwa uczestniczą w procesie sprzedaży produktów z zakresu cyberbezpieczeństwa, dokonując oceny technicznej infrastruktury IT klienta, określając jego wymagania w zakresie cyberbezpieczeństwa oraz rekomendując odpowiednie rozwiązania.
Łączą oni umiejętności sprzedażowe i wiedzę techniczną, szczegółowo omawiając funkcjonalne i techniczne aspekty usługi lub produktu. Dzięki temu są przygotowani na wszelkie problemy techniczne, które mogą się pojawić oraz na ewentualne pytania klientów dotyczące oferowanych produktów lub usług.
Istnieje wiele specjalizacji w ramach tego stanowiska, np. inżynier sprzedaży ds. bezpieczeństwa sieci, bezpieczeństwa przedsiębiorstwa, obsługi posprzedażowej, przedsprzedażowej, sprzedaży oraz bezpieczeństwa w chmurze.
Zarobki: Sprzedaż jest jedną z najbardziej poszukiwanych umiejętności, a inżynier sprzedaży na tym stanowisku może liczyć na atrakcyjne wynagrodzenie. Zarobki mogą wynosić od 103 do 141 tysięcy dolarów rocznie.
Oprócz opisanych wyżej stanowisk, dostępnych jest wiele innych ról w obszarze cyberbezpieczeństwa, takich jak menedżer incydentów, programista urządzeń zabezpieczających, audytor ryzyka, menedżer ryzyka, analityk złośliwego oprogramowania, specjalista ds. wykrywania włamań, osoba reagująca na incydenty, kryptolog, inżynier ds. bezpieczeństwa w chmurze, inżynier kryminalistyki i wiele innych.
Jak nauczyć się cyberbezpieczeństwa?
Osoby, które chcą rozpocząć karierę w cyberbezpieczeństwie, muszą zdobyć wiedzę i umiejętności w tej dziedzinie. Poniżej przedstawiamy niektóre z platform internetowych, które oferują naukę zagadnień związanych z cyberbezpieczeństwem.
Coursera
Coursera to jedna z najlepszych platform, która oferuje kursy i tutoriale z różnych dziedzin, w tym cyberbezpieczeństwa. Znajdują się tu specjalizacje i kursy z zakresu bezpieczeństwa informacji, bezpieczeństwa sieci i cyberbezpieczeństwa.
Można znaleźć wiele kursów, które pozwalają na zdobycie umiejętności takich jak kryptografia, zarządzanie ryzykiem, kontrola dostępu, co wyróżnia kandydatów na rynku pracy i umożliwia znalezienie dobrze płatnej pracy w cyberbezpieczeństwie. Największą zaletą jest to, że platforma współpracuje z renomowanymi uczelniami i uniwersytetami z całego świata.
Instruktorzy i metody nauczania na Courserze stoją na wysokim poziomie, a wszystkie kursy są dostępne online, niezależnie od miejsca zamieszkania. Do popularnych kursów certyfikacyjnych w zakresie cyberbezpieczeństwa należą:
- Analiza zagrożeń cybernetycznych firmy IBM (dla początkujących)
- IBM Cybersecurity Analyst firmy IBM
- Bezpieczeństwo IT: obrona przed cyfrową czarną magią od Google
- Podstawy analityków bezpieczeństwa firmy IBM
- IT Fundamentals for Cybersecurity firmy IBM
- Bezpieczeństwo komputerów i zarządzanie systemami przez University of Colorado System
- Cyberbezpieczeństwo dla biznesu według University of Colorado System
- Certyfikowany praktyk bezpieczeństwa systemów ISC (SSCP)
Udemy
Udemy to kolejna popularna platforma e-learningowa, na której można znaleźć doskonałe kursy z zakresu cyberbezpieczeństwa. Platforma oferuje kursy zarówno dla początkujących, jak i ekspertów, w przystępnych cenach.
Dodatkowo, przy każdym kursie widoczna jest liczba zapisanych osób, oceny, imię i nazwisko wykładowcy, obsługiwane języki i inne informacje.
Każdy kurs zawiera szczegółowy opis zakresu materiału, wymagania wstępne, opis praktycznych zadań oraz informacje o systemach operacyjnych, z którymi pracuje się podczas zajęć. Można również zapoznać się z opiniami uczestników kursu, aby ocenić jego przydatność.
Do popularnych kursów na Udemy z zakresu cyberbezpieczeństwa należą:
- The Absolute Beginners Guide to Cyber Security 2021 – Część 1: Kurs dla początkujących z oceną 4,6/5 (ponad 19,7 tys. uczestników). Obejmuje koncepcje bezpieczeństwa, takie jak hakowanie, zapory sieciowe, złośliwe oprogramowanie, robaki, szyfrowanie, phishing, BYOD, biometria itp.
- The Absolute Beginners Guide to Cyber Security 2021 – Część 2: Kurs dla początkujących z oceną 4,7/5 (ponad 4,3 tys. uczestników).
- Kompletny kurs o bezpieczeństwie cybernetycznym: Hakerzy narażeni!: Bestseller z oceną 4,5/5 (ponad 37,7 tys. uczestników). Uczy, jak zapobiegać włamaniom oraz jak rozumieć bezpieczeństwo IT i INFOSEC.
- Kompletny kurs bezpieczeństwa cybernetycznego: Bezpieczeństwo sieci!: Bestseller z oceną 4,5/5 (ponad 11,7 tys. uczestników). Uczy bezpieczeństwa sieci, technik hakerów Wi-Fi, bezpieczeństwa Wi-Fi, wykorzystania Wiresharka, zapór sieciowych, menedżerów haseł i bezpiecznej sieci.
- Zarządzanie ryzykiem dla cyberbezpieczeństwa i menedżerów IT: Bestseller z oceną 4,5/5 (ponad 7 tys. uczestników). Uczy podejmowania decyzji dotyczących zarządzania ryzykiem w cyberbezpieczeństwie i IT.
Udacity
Rozwiń swoją karierę w dynamicznie rozwijającej się dziedzinie cyberbezpieczeństwa dzięki Udacity, która oferuje różnorodne kursy. Możesz zdobyć dobrą pracę, zabezpieczyć swoją organizację przed atakami oraz chronić swoją rodzinę i przyjaciół przed hakerami, biorąc udział w oferowanych kursach.
W odróżnieniu od innych dostępnych platform, Udacity oferuje programy, kursy i certyfikaty z zakresu cyberbezpieczeństwa, kładąc nacisk na praktyczne umiejętności, a nie na teorię. Dostępne są programy dla osób o różnym poziomie zaawansowania – od początkujących do ekspertów. Można zdobyć praktyczne doświadczenie w zastosowaniach w rzeczywistych warunkach.
Udacity oferuje programy nanostopniowe, które można wybrać na podstawie poziomu umiejętności, na przykład:
- Wprowadzenie do cyberbezpieczeństwa (dla początkujących): Kurs wprowadza w dynamicznie rozwijającą się dziedzinę cyberbezpieczeństwa oraz omawia jej podstawy, takie jak ocena, monitorowanie i utrzymanie bezpieczeństwa systemów komputerowych.
- Analityk bezpieczeństwa (poziom średniozaawansowany): Kurs uczy, jak wyszukiwać, analizować, reagować i naprawiać luki w zabezpieczeniach oraz incydenty. Studenci zdobywają praktyczne umiejętności w zakresie analizy alertów, sieci mentorski, rejestrowania danych i obsługi incydentów.
- Inżynier bezpieczeństwa (poziom średniozaawansowany): Kurs uczy planowania, budowania i zabezpieczania sieci i systemów przed zagrożeniami.
- Etyczny haker (poziom eksperta): Kurs uczy, jak wyszukiwać i wykorzystywać luki w systemach, projektować i wdrażać plany testów penetracyjnych, raportować wyniki testów itp.
Wszystkie programy obejmują praktyczne projekty i można je realizować we własnym tempie.
Cybry
Rozwiń swoje umiejętności w zakresie cyberbezpieczeństwa dzięki Cybrary. Platforma pomaga poznać koncepcje, narzędzia i techniki potrzebne do ochrony systemów i danych za pomocą najnowszych technologii i najlepszych praktyk w dziedzinie cyberbezpieczeństwa.
Eksperci z Cybrary szczegółowo omawiają koncepcje, takie jak kryminalistyka cyfrowa i etyczne hakowanie, aby przygotować studentów do zdobycia certyfikatów branżowych. Dzięki temu można stać się certyfikowanym specjalistą ds. cyberbezpieczeństwa i znaleźć wymarzoną pracę.
Kursy Cybrary są dostarczane w ramach stale rozwijającego się katalogu, obejmują naukę praktyczną i dają możliwość nauki we własnym tempie. Dostępne są kursy dla początkujących, średniozaawansowanych i ekspertów, na przykład:
- Zostań analitykiem SOC – Poziom 1: Kurs dla początkujących, 94 godziny i 42 minuty.
- Wprowadzenie do IT i cyberbezpieczeństwa: Kurs dla początkujących, czas trwania 1 godzina i 41 minut, certyfikat ukończenia.
- Podstawy bezpieczeństwa informacji: Kurs dla początkujących, czas trwania 7 godzin i 9 minut.
- Zostań analitykiem SOC – Poziom 2: Kurs na poziomie zaawansowanym, 58 godzin i 52 minuty.
- Zostań opiekunem incydentów: Kurs zaawansowany, czas trwania 15 godzin i 32 minuty.
Oprócz wyżej wymienionych platform, kursy z zakresu cyberbezpieczeństwa można znaleźć na KhanAcademy, OpenSecurityTraining, StackSkills, LinkedIn Learning i edX.
Gdzie znaleźć pracę w zakresie cyberbezpieczeństwa?
Osoby poszukujące pracy w dziedzinie cyberbezpieczeństwa mogą skorzystać z następujących portali:
#1. LinkedIn: LinkedIn to nie tylko platforma networkingowa; to także doskonałe źródło ofert pracy. Można przeglądać ogłoszenia o pracę i aplikować bezpośrednio, wypełniając formularz lub przechodząc przez procedurę wskazaną przez rekrutera. Można także nawiązać kontakt z potencjalnymi rekruterami.
#2. Indeed: W serwisie Indeed można znaleźć różnorodne oferty pracy z różnych branż, w tym zdalne, co jest szczególnie istotne w obecnych czasach. Można szybko sprawdzić opis stanowiska, informacje o pracodawcy oraz o zarobkach.
#3. CareerBuilder: To jeden z największych portali pracy, z milionami ofert i kandydatów. Można pobrać aplikację mobilną i być na bieżąco z nowymi ofertami pracy. Można również sprawdzić wymagane umiejętności, aby ustalić, czy dana oferta jest odpowiednia.
#4. Google for Jobs: Ten produkt Google to wyszukiwarka ofert pracy, która zawiera ogłoszenia z całego świata, wraz z danymi takimi jak nazwa firmy, lokalizacja, rodzaj pracy i data publikacji.
#5. Glassdoor: Glassdoor to portal, który publikuje oferty pracy i związane z nimi informacje, a także anonimowe opinie o firmach. Dzięki temu można lepiej poznać potencjalnego pracodawcę przed złożeniem aplikacji.
Inne portale pracy, które można wypróbować to: Monster, LinkUp, Dice, FlexJobs, SimplyHired, ZipRecruiter, Job2Careers i Nexxt.
Podsumowanie 👩💻
Cyberbezpieczeństwo to perspektywiczna dziedzina, a specjaliści w tej branży mogą pełnić różne role. Informacje przedstawione w tym artykule pomogą Ci zorientować się, jakie oferty pracy są dostępne, gdzie ich szukać, a także jakie kursy warto ukończyć, aby poszerzyć swoją wiedzę i umiejętności.
newsblog.pl
Maciej – redaktor, pasjonat technologii i samozwańczy pogromca błędów w systemie Windows. Zna Linuxa lepiej niż własną lodówkę, a kawa to jego główne źródło zasilania. Pisze, testuje, naprawia – i czasem nawet wyłącza i włącza ponownie. W wolnych chwilach udaje, że odpoczywa, ale i tak kończy z laptopem na kolanach.