Oprogramowanie do uwierzytelniania Vs. Oprogramowanie szyfrujące: poznaj podstawy

Poznaj fundamentalne aspekty oprogramowania do weryfikacji tożsamości i kodowania danych, ich punkty wspólne i różnice. To zrozumienie pozwoli ci skuteczniej zabezpieczyć informacje twojej firmy poprzez implementację adekwatnego systemu ochrony danych.

Zarówno przedsiębiorstwa, jak i ich partnerzy usługowi powinni posiadać wiedzę na temat kluczowych mechanizmów bezpieczeństwa danych, takich jak uwierzytelnianie i szyfrowanie. Ta wiedza umożliwi ci obronę przed cyberprzestępcami i atakami oprogramowania ransomware.

Zapraszamy do lektury, która przybliży Ci podstawy funkcjonowania oprogramowania do szyfrowania i uwierzytelniania.

Czym jest oprogramowanie do uwierzytelniania?

System uwierzytelniania wykorzystuje zróżnicowane cyfrowe procedury weryfikacji tożsamości w celu sprawdzenia użytkownika lub procesu, który usiłuje uzyskać dostęp do systemu lub danych. Zazwyczaj oprogramowanie posiada bazę zarejestrowanych profili, urządzeń, sprzętu, nośników pamięci i innych elementów. Twórca oprogramowania może regularnie aktualizować tę bazę, dodając nowych użytkowników i elementy.

Głównym celem tego procesu jest ochrona danych firmowych i klientów przed nieautoryzowanym dostępem. Dlatego firmy wdrażają oprogramowanie uwierzytelniające w rozmaitych elementach infrastruktury, takich jak komputery centralne, serwery danych, stacje robocze, routery Wi-Fi, systemy kontroli dostępu do obiektów i inne.

Narzędzie do uwierzytelniania dokonuje identyfikacji każdego połączenia przychodzącego, gdy ktoś próbuje uzyskać dostęp do firmowych danych online. Sprawdza, czy użytkownik jest tym, za kogo się podaje i buduje zaufaną relację. Dodatkowo rejestruje aktywność w celach audytowych.

Funkcjonalności oprogramowania do uwierzytelniania

Baza danych identyfikatorów i haseł użytkowników

System uwierzytelniania musi mieć dostęp do aktualizowanej listy identyfikatorów użytkowników i ich haseł.

Zdolność do interpretacji danych biometrycznych

Zaawansowane oprogramowanie uwierzytelniające jest wyposażone w czujniki i skanery umożliwiające analizę danych biometrycznych, takich jak wzorce tęczówki, odciski palców czy głos.

Rejestr historii weryfikacji tożsamości

Narzędzie rejestruje każde żądanie dostępu, zarówno te zatwierdzone, jak i odrzucone. Zespół ds. cyberbezpieczeństwa może analizować te logi w celu oceny ryzyka związanego z bezpieczeństwem danych.

Czynnik wiedzy

Jest to informacja, którą zna zarówno system uwierzytelniania, jak i osoba starająca się o dostęp, na przykład PIN lub hasło.

Czynnik cechy wrodzonej

Moduły weryfikacji tożsamości korzystają z tego czynnika do rozpoznania użytkownika. Przykładowo, dane biometryczne potwierdzają tożsamość danej osoby.

Czynnik posiadania

Oprogramowanie do weryfikacji wykorzystuje ten czynnik, aby potwierdzić tożsamość użytkownika na podstawie posiadanego przez niego przedmiotu, takiego jak identyfikator bezpieczeństwa, hasło jednorazowe (OTP), identyfikator RFID czy klucz bezpieczeństwa.

Jak działa oprogramowanie do uwierzytelniania?

Zazwyczaj narzędzie do uwierzytelniania oferuje interfejs, w którym użytkownicy mogą wprowadzić swoje dane logowania. Firmy mogą zintegrować wszystkie aplikacje biznesowe i usługi w ramach jednego interfejsu logowania, aby zapewnić wygodę pracownikom.

Czasami firmy o wysokim poziomie bezpieczeństwa stosują wiele programów do weryfikacji w celu zabezpieczenia różnych zasobów cyfrowych i fizycznych. W takim przypadku użytkownik musi pamiętać liczne dane logowania.

Po wprowadzeniu poświadczeń oprogramowanie porównuje je z danymi na lokalnym lub chmurowym serwerze uwierzytelniania. Jeśli dane pasują, użytkownik otrzymuje dostęp.

Protokoły internetowe, takie jak HTTPS, które chronią dane witryny, działają zgodnie z surowymi zasadami bezpieczeństwa. Musisz ponownie dokonać uwierzytelnienia za każdym razem, gdy chcesz uzyskać dostęp do strony chronionej hasłem. Niektóre systemy uwierzytelniania mogą wydawać token uwierzytelniający dla każdego użytkownika witryny.

Gdy oprogramowanie klienckie wysyła żądanie połączenia, załączając ten token, weryfikacja tożsamości odbywa się na zapleczu, eliminując potrzebę sprawdzania poświadczeń.

Zalety i wady oprogramowania do uwierzytelniania

Zalety

  • Narzędzia uwierzytelniające i ich interfejsy, które umożliwiają dostęp do danych lub aplikacji, są intuicyjne w obsłudze.
  • Taki system bezpieczeństwa danych jest niezwykle pomocny w ułatwianiu zdalnego dostępu do zasobów, takich jak maszyny wirtualne czy aplikacje internetowe.
  • Administrator IT może szybko przydzielić dostęp do konta nowym pracownikom. Podobnie, może też odebrać dostęp w kilka sekund, gdy pracownik kończy współpracę.
  • Oprogramowanie uwierzytelniające staje się efektywne kosztowo w dłuższej perspektywie.
  • Praktycznie wszyscy pracownicy mogą używać takich interfejsów dostępu, ponieważ są one wizualne i nie wymagają zaawansowanej wiedzy.

Wady

  • Początkowa konfiguracja systemu uwierzytelniania, włączając w to różnorodne czujniki, kamery i serwery, jest kosztowna.
  • Algorytm uwierzytelniania (gatekeeper) chroni dane w takich systemach bezpieczeństwa. Osoby niepowołane mogą obejść zabezpieczenia i uzyskać dostęp do danych, na przykład poprzez kradzież dysków serwera.
  • Narzędzie uwierzytelniające przesyła dane weryfikacyjne użytkownika przez Internet. Zaawansowani hakerzy mogą przechwycić te transmisje i uzyskać dostęp do zabezpieczonych danych.
  • Uwierzytelnianie wieloskładnikowe wymaga od użytkownika podania wielu szczegółów. Nowi klienci mogą zrezygnować z procesu pierwszej rejestracji, jeśli nie czują się komfortowo z wieloma wymaganymi poświadczeniami.

Przykłady oprogramowania do uwierzytelniania

Kilka popularnych narzędzi uwierzytelniających dla firm:

  • Microsoft Azure Active Directory
  • Duo Access
  • Google Authenticator
  • Microsoft Multi-Factor Authentication
  • Symantec VIP
  • Okta Adaptive Multi-Factor Authentication
  • SecureAuth
  • OneSpan Mobile Authenticator Studio

Czym jest oprogramowanie szyfrujące?

Szyfrowanie polega na transformacji danych w nieczytelne ciągi znaków i symboli, a następnie na generowaniu kodu deszyfrującego dla tych zaszyfrowanych danych. Zarówno kod deszyfrujący, jak i zaszyfrowane dane przesyłane są przez Internet do urządzenia klienta. Tam system deszyfrujący używa kodu, aby przekształcić zaszyfrowane dane w czytelną formę.

Oprogramowanie, które wykonuje wszystkie wymienione wyżej zadania, jest znane jako oprogramowanie szyfrujące.

Szyfrowanie jest stosowane w systemach cyfrowych od dawna. Dane bez szyfrowania są odpowiednikiem zwykłego tekstu, co oznacza, że każdy, kto ma odpowiednie narzędzia i wiedzę, może je przechwycić i odczytać. Z drugiej strony zaszyfrowana wiadomość jest niezrozumiała, ponieważ stanowi w istocie ciąg niezwiązanych znaków.

Hakerzy muszą uzyskać algorytm szyfrowania lub szyfry, aby odszyfrować dane i przekształcić je w czytelny tekst.

Funkcje oprogramowania szyfrującego

Algorytm szyfrowania lub program szyfrujący

Narzędzie szyfrujące jest wyposażone w program do zamiany zwykłego tekstu na zaszyfrowane dane. Zaawansowane systemy szyfrowania używają trudnych do złamania algorytmów, takich jak RSA, Triple DES, Blowfish, AES i Twofish.

Spośród nich RSA jest najstarszym, ale wciąż bardzo potężnym algorytmem używanym do przesyłania danych. AES to nowszy program, popularny wśród oprogramowania B2B SaaS.

Bezpieczne usuwanie

Narzędzie szyfrujące powinno również umożliwiać bezpieczne usuwanie danych z bazy lub nośnika plików. Oprogramowanie ma system do wymazywania danych, formatowania wolnej przestrzeni, usuwania klucza szyfrowania plików (FEK) i usuwania głównego klucza szyfrowania (MEK).

Szyfrowanie nazw plików

Narzędzia do ochrony danych szyfrują również nazwy plików, ich atrybuty oraz powiązane dane, tak aby nikt nie mógł ich zrozumieć. Jeśli potencjalny intruz nie może ustalić nazw plików w magazynie, może zostać zniechęcony do dalszych prób przejęcia.

Udostępnianie kluczy plików

Solidne systemy szyfrowania powinny umożliwiać udostępnianie kluczy plików w celu wspólnej pracy nad dokumentem firmowym. Jest to wygodne, ponieważ właściciel nie musi udostępniać hasła do konta i identyfikatora użytkownika. Mogą natomiast ustawić indywidualne uprawnienia do odczytu, zapisu i edycji.

Uwierzytelnianie dwuskładnikowe (2FA)

Nawet oprogramowanie szyfrujące posiada interfejs logowania i narzędzie do uwierzytelniania. Ten interfejs wykorzystuje 2FA lub uwierzytelnianie wieloskładnikowe, aby zapewnić maksymalne bezpieczeństwo algorytmu szyfrowania.

Jak działa oprogramowanie szyfrujące?

Trzy główne elementy narzędzia szyfrującego to dane, zarządzanie kluczami i mechanizm szyfrowania. Użytkownik na początku decyduje, który algorytm szyfrowania jest odpowiedni dla danych. Potrzebny jest również zmienny klucz, aby zaszyfrowane dane były unikalne. Obecnie system szyfrowania wykonuje te wszystkie czynności.

Szyfrowanie symetryczne to szyfrowanie, w którym używa się tajnego klucza do rozszyfrowania wiadomości. Nadawca i odbiorca współdzielą ten klucz, gdy nadawca wysyła zaszyfrowane dane. Moduł deszyfrujący użyje klucza prywatnego, aby przekształcić zaszyfrowany tekst. Algorytm AES jest przykładem szyfrowania symetrycznego i cieszy się dużą popularnością.

Alternatywnie można użyć szyfrowania asymetrycznego, które wykorzystuje pary kluczy do ochrony danych. Klucze te są publicznie dostępne (klucze publiczne) oraz prywatne. Właściciele klucza publicznego mogą jedynie zaszyfrować dane, natomiast tylko właściciel klucza prywatnego może odczytać zawartość pliku. RSA jest wiodącym przykładem tego typu systemu szyfrowania.

Zalety i wady oprogramowania szyfrującego

Zalety

  • Właściciel zaszyfrowanych danych może je przesyłać niezabezpieczonymi kanałami, bez obawy o przejęcie. Dzięki temu transfer danych jest szybszy.
  • Chronią dane firmowe, uniemożliwiając ich odczytanie podczas przesyłania oraz w stanie spoczynku.
  • Właściciele danych mogą korzystać z dowolnych metod dostarczania danych, ponieważ są one zaszyfrowane.
  • Szyfrowanie danych zapewnia zgodność firmy z globalnymi i lokalnymi przepisami dotyczącymi ochrony danych.
  • Szyfrowanie danych stanowi potwierdzenie ich integralności.

Wady

  • Zaszyfrowanych danych nie można odzyskać bez klucza deszyfrującego. Dlatego zarządzanie kluczami staje się wyzwaniem.
  • Nie ma możliwości odzyskania utraconego klucza szyfrowania.
  • Szyfrowanie danych jest procesem czasochłonnym, podobnie jak ich późniejsze odszyfrowanie po stronie klienta.

Przykłady oprogramowania szyfrującego

Poniżej znajduje się lista najlepszych narzędzi do szyfrowania dostępnych na rynku:

  • Folder Lock
  • AxCrypt
  • Cryptomator
  • Secure IT
  • VeraCrypt
  • CryptoExpert
  • Boxcryptor
  • SureLock
  • NordLocker

Podobieństwa między oprogramowaniem do uwierzytelniania i szyfrowania

Ochrona danych

Obie technologie służą ochronie danych firmowych i danych klientów. Protokół weryfikacji tożsamości chroni dane poprzez ograniczenie dostępu do bazy lub repozytorium plików. Podobnie, oprogramowanie szyfrujące uniemożliwia niepowiązanym komputerom lub osobom odczytywanie przesyłanych danych.

Kontrola uprawnień dostępu

Uwierzytelnianie i szyfrowanie działają wspólnie, aby regulować przepływ do danych firmowych. Techniki te łącznie przyznają lub cofają uprawnienia dostępu do danych biznesowych lub klientów.

Narzędzie uwierzytelniające nie przyzna ci dostępu, jeśli nie spełnisz określonych kryteriów weryfikacji tożsamości. Podobnie, nie uzyskasz dostępu do zaszyfrowanej wiadomości bez klucza prywatnego, chyba że posiadasz odpowiednie uprawnienia w organizacji.

Zarządzanie zasadami dotyczącymi danych

Zespół ds. jakości danych oraz zarządzania polityką wykorzystuje protokoły szyfrowania i uwierzytelniania, aby egzekwować procedury bezpieczeństwa. Dane chronione przez szyfrowanie i uwierzytelnianie oznaczają ich całkowitą integralność.

Zarządzanie poświadczeniami

Narzędzie uwierzytelniające pomaga w uzyskaniu identyfikatora użytkownika i hasła. Oprogramowanie szyfrujące jest niezbędne do przechowywania poświadczeń w zaszyfrowanym formacie, który jest nieczytelny dla niepowołanych osób.

Oprogramowanie do uwierzytelniania kontra Oprogramowanie szyfrujące

Podstawowe atrybuty

Podstawowym zadaniem narzędzia uwierzytelniania jest potwierdzenie, że użytkownik jest tym, za kogo się podaje.

Aplikacja szyfrująca przekształca dane w niezrozumiałe ciągi znaków, których nikt nie może odczytać bez tajnego klucza deszyfrującego.

Bezpieczeństwo

Oprogramowanie uwierzytelniające nie może zapewnić bezpieczeństwa danych bez szyfrowania, ponieważ ktoś może ukraść niezabezpieczone dane uwierzytelniające z serwera i wykorzystać je do zalogowania się. Ponadto, doświadczeni hakerzy mogą przechwycić i wykorzystać certyfikaty, jeśli przesyłasz dane bez szyfrowania.

Oprogramowanie szyfrujące może samodzielnie zabezpieczać dane.

Użycie haseł

Oprogramowanie uwierzytelniające traktuje hasło jako informację, którą znają zarówno użytkownik, jak i urządzenie. Uprawnienia użytkownika do odczytu, zapisu, kopiowania lub usuwania danych zależą od jego poziomu dostępu.

Narzędzie szyfrujące przekształca hasło użytkownika w klucz kryptograficzny, który służy do odszyfrowania zaszyfrowanej wiadomości lub pliku.

Odblokowanie

W protokole weryfikacji tożsamości, odblokowanie oznacza zezwolenie na dostęp po pozytywnej weryfikacji. W szyfrowaniu odblokowanie oznacza transformację nieczytelnych kodów w zrozumiałe dane.

Klucz

Narzędzie uwierzytelniające postrzega klucze jako odpowiednik hasła, które umożliwia dostęp.

Narzędzie szyfrujące wykorzystuje klucz pojedynczy lub prywatny do uzyskania kopii pliku w postaci zwykłego tekstu.

Odwołanie dostępu

Administrator IT może natychmiast zablokować dostęp użytkownika do danych. Aplikacja uwierzytelniająca zamknie wszystkie trwające sesje i uniemożliwi użytkownikowi ponowne zalogowanie.

W narzędziach szyfrujących, po przesłaniu zaszyfrowanych danych i klucza do odbiorcy oraz po ich odczytaniu, nie można cofnąć tego działania. Można jednak uniemożliwić odbiorcy dostęp do nowych danych, zmieniając tajny klucz szyfrowania.

Kontrola danych przez użytkownika

Dystrybucja danych oparta na narzędziach uwierzytelniania uniemożliwia użytkownikowi skopiowanie informacji na nośnik USB lub do chmury, jeśli nie ma do tego uprawnień.

Gdy odbiorca otrzyma od ciebie zaszyfrowaną wiadomość i tajny klucz, za ochronę danych odpowiada odbiorca.

Podsumowanie

Oprogramowanie szyfrujące i oprogramowanie uwierzytelniające pełnią różne funkcje. Jednak ich działania koncentrują się na jednym celu – bezpieczeństwie danych. Zarządzanie relacjami z klientem, planowanie zasobów przedsiębiorstwa, księgowość, zbieranie płatności i inne procesy wymagają szyfrowania i uwierzytelniania w celu zapewnienia ich prawidłowego działania.

Jako właściciel firmy musisz wybrać oprogramowanie do ochrony danych, które oferuje oba wspomniane protokoły bezpieczeństwa.


newsblog.pl