Poznaj ich kluczową różnicę [2023]

Projektowanie, opracowywanie, wdrażanie i testowanie to kluczowe fazy każdego procesu tworzenia oprogramowania. Zastanawiasz się, jak te fazy są zaplanowane i skutecznie realizowane?

Cóż, powinieneś słyszeć o metodykach zarządzania projektami – Agile i Scrum, jeśli jesteś w domenie programistycznej od jakiegoś czasu.

W dzisiejszych organizacjach dostosowujących wydajne oprogramowanie i metody do zarządzania projektami, modne są Agile i Scrum. Podejścia te opierają się na sprawdzonych zasadach gwarantujących, że fazy rozwoju projektu przebiegają wydajnie i zgodnie z harmonogramem, zgodnie z założeniami.

Czy Ty też zamiennie używasz Agile i Scrum i nie zauważyłeś jeszcze ich kluczowych różnic? Celem tego artykułu jest rzucenie nieco światła na Agile vs. Scrum i zobaczenie, jak działa każda z metodologii.

Co to jest metodyka zwinna?

Metodologia zwinna jest ciągła; to znaczy jest to iteracyjne podejście do częstych ulepszeń produktu poprzez stałą współpracę w zespole, a także z interesariuszami. Powyższy obraz pokazuje kilka kluczowych terminów związanych z metodyką zwinną.

Faza kompilacji dowolnego frameworka Agile jest rzeczywistą fazą rozwoju produktu.

Nazywamy to podejściem iteracyjnym, ponieważ praca, która ma zostać ukończona w określonych ramach czasowych, jest dzielona na mniejsze części przydzielane członkom zespołu, a następnie okresowo oceniane są postępy w oparciu o ciągłe informacje zwrotne w celu wprowadzenia niezbędnych poprawek. Cała ta praca wykonywana równolegle jest zintegrowana w celu ukształtowania kompletnego produktu.

Na koniec produkt jest wdrażany w celu sprawdzenia ulepszeń i funkcjonowania w rzeczywistym środowisku produkcyjnym. Po pomyślnym wdrożeniu zespół operacyjny stale zapewnia płynne działanie wdrożonego produktu.

Zasady Manifestu Agile

Przyjrzyjmy się podstawowym zasadom, które implementuje każdy framework zgodny z metodologią Agile.

  • Manifest Agile stwierdza: „Osoby i interakcje ponad procesami i narzędziami”, co oznacza, że ​​interakcja z ludźmi w całym procesie rozwoju jest ważniejsza niż poleganie wyłącznie na narzędziach i maszynach.
  • Zasada Agile „Działające oprogramowanie zamiast kompleksowej dokumentacji” podkreśla znaczenie łatwej i łatwej w utrzymaniu dokumentacji, przy jednoczesnym zachowaniu głównego nacisku na dostarczanie wartości.
  • „Współpraca z klientem zamiast negocjowania kontraktów” pokazuje zdolność adaptacji zespołów Agile do wymagań klientów i klientów.
  • Inną kluczową zasadą metodologii Agile jest „Reagowanie na zmiany zamiast podążania za planem”. To pokazuje, że Agile jest podejściem iteracyjnym z ciągłymi ulepszeniami opartymi na potrzebach rynku.

Zespoły, które stosują te wytyczne metodologii Agile, mogą tworzyć dokładne, wydajne i zamierzone produkty, ponieważ projekt można stale ulepszać w oparciu o opinie klientów.

Wreszcie, zespoły Agile przestrzegają swoich zdyscyplinowanych zasad, aby zapewnić ciągłe doskonalenie i zadowolenie klientów oraz ukończyć projekty na czas iw ramach budżetu; lista jest długa.

Co to jest Scrum Framework?

Scrum to jedna z popularnych platform zarządzania projektami, która opiera się na zasadach Agile w celu efektywnego opracowywania i dostarczania projektów. Zespoły w wielu firmach, start-upach technologicznych lub dużych firmach przestrzegają wartości, zasad i praktyk Scruma, aby pracować nad wspólnymi celami.

Możesz myśleć o tym jako o sposobie pracy zespołowej w celu dostarczania mniejszych części projektu w każdym sprincie. Ale czym jest tutaj sprint?

Zespoły stosujące ramy Scruma wyznaczają sobie cele do zrealizowania w ramach czasowych zwanych sprintem. Chociaż metodologia Scrum nie zaleca określonego czasu trwania sprintu, zazwyczaj trwa on 2 tygodnie lub 4 tygodnie.

Źródło obrazu: Scrum.org

Sprawdź powyższy obraz; możesz zobaczyć różne role, artefakty i zdarzenia, za którymi podąża metodologia Scrum.

Role: W metodologii Scrum „Właściciel produktu” rozumie wymagania biznesowe i wymagania rynku w celu nadania priorytetu optymalizacji rejestru produktów, „Mistrz Scrum” zapewnia, że ​​wszyscy członkowie zespołu przestrzegają zasad Scruma, a „zespół deweloperski” jest rzeczywistych wykonawców umiejętności technicznych w celu opracowania produktu.

Artefakty: „Rejestr produktu” to lista zadań do wykonania w celu opracowania produktu końcowego, podczas gdy „Rejestr sprintu” określa plany i możliwe do zrealizowania rezultaty dla konkretnego sprintu. Tak więc rejestr sprintu jest podzbiorem rejestru produktu. „Przyrost” w artefaktach scrumowych to suma wszystkich ukończonych historii sprintu.

Wydarzenia: Planowanie Sprintu – Właściciel Produktu wraz z zespołem decydują, które elementy backlogu produktu powinny znaleźć się w sprincie, Daily Scrum – rodzaj codziennego spotkania na stojąco w celu sprawdzenia postępów, Przegląd Sprintu – Prezentacja przyrostu interesariuszom i klientom, Retrospektywa Sprintu – Po przeglądzie sprintu zespół szuka obszarów do poprawy, zwiększających produktywność.

Zasady Scruma

  • Empiryczna kontrola procesu – Scrum wdraża proces empiryczny, który opiera się na ideach przejrzystości, inspekcji i adaptacji. Te filary pozwalają członkom zespołu pracować w oparciu o fakty i doświadczenie.
  • Samoorganizujące się zespoły — nadanie zespołom autonomii w decydowaniu o efektywnych zasadach pracy w celu szybszego osiągania celów.
  • Podejście iteracyjne – metodologia Scrum jest otwarta na informacje zwrotne i ma zdolność reagowania na zmieniające się wymagania.
  • Współpraca – jej głównymi wytycznymi dotyczącymi bezproblemowej współpracy są świadomość, artykulacja i przywłaszczenie.
  • Priorytetyzowanie oparte na wartościach – Scrum zapewnia, że ​​jego działania są efektywne w dostarczaniu maksymalnej wartości biznesowej w każdym sprincie.
  • Zdarzenia ograniczone czasowo – Określona ilość czasu jest przeznaczona na znalezienie dowolnego zadania w metodologii Scrum. Te krótkie odstępy czasu zapewniają terminową realizację całego projektu.

W jaki sposób Scrum jest podzbiorem metodyki Agile?

Nie jest niespodzianką mylenie Agile i Scrum, ponieważ mają te same podstawowe wartości. Jednak mogą wydawać się podobne, ale w rzeczywistości Scrum jest podzbiorem Agile, co oznacza, że ​​Scrum jest metodologią Agile, podczas gdy Agile może być Scrumem lub nie, ponieważ istnieją inne frameworki Agile, takie jak XP lub Kanban.

Źródło obrazu: capeprojectmanagement

Scrum to praktyczne podejście pod parasolem Agile. Agile to szersza filozofia, którą Scrum praktycznie wdraża w celu efektywnego zarządzania zespołem.

Mówiąc prościej; możesz sobie wyobrazić Agile jako markę laptopów, taką jak Mac, podczas gdy Scrum jest jej modelem, jak MacBook Pro lub Air.

Scrum jest uwielbiany za sprawdzone zasady, role i artefakty umożliwiające skuteczne wdrażanie filozofii Agile.

Metodologia zwinna koncentruje się na zwiększaniu zdolności adaptacyjnych, współpracy i elastyczności w zespołach, a ramy Scrum zapewniają uporządkowany sposób wprowadzenia tych zasad w życie. To dlatego Scrum jest podzbiorem Agile.

Zarówno metodyki Agile, jak i Scrum stawiają klienta na pierwszym miejscu. Wierzą, że klient ma zawsze rację, więc te metodologie szybko reagują na opinie i wprowadzają niezbędne udoskonalenia.

Agile zachęca do dzielenia pracy na ramy czasowe, tak aby zespół był odpowiedzialny za realizację zadań. Scrum, kierując się tą samą koncepcją, wprowadził sprinty, aby jeszcze bardziej zwiększyć odpowiedzialność zespołu.

Sprinty w Scrumie pomagają zarządzać czasem, lepiej planować i nie muszą jednorazowo modyfikować całego produktu; zamiast tego możesz po prostu poprawić wyniki określonego sprintu, zapewniając szybszy rozwój produktu.

Agile kontra Scrum: kluczowe różnice

Metodologia zwinnaMetodologia ScrumDefinicjaMetodologia Agile to szersza filozofia efektywnego procesu zarządzania produktem.Scrum to precyzyjne i ustrukturyzowane ramy do praktykowania podstawowych wartości Agile.ZakresMetodologia Agile jest elastyczna w dostosowywaniu wielu ról i strategii zespołu.Scrum to specyficzna struktura zbudowana na szczycie Agile zasady.PrzykładyPrzykłady frameworków zgodnych z metodologią Agile – Scrum, Kanban, Lean, XP itp. Scrum jest powszechnie przyjętym podejściem w ramach metodologii Agile.Podejście Stosuje podejście iteracyjne i przyrostowe, aby często dostarczać produkt do informacji zwrotnej. w każdym sprincie. Podzbiór Agile nie zawsze jest Scrumem. Scrum jest zawsze Agile. Elastyczność Manifest Agile przedstawia ogólne i elastyczne zasady, aby dopasować się do różnych wymagań rozwoju produktu. Scrum definiuje określone role, artefakty, wydarzenia i ceremonie zarządzania produktem. Role Współpraca w zespole, a także między zespołami międzyfunkcyjnymi. Właściciel produktu, Scrum Master i zespół deweloperski to kluczowe role w metodologii Scrum. przede wszystkim klient, szybkie odpowiedzi na opinie i opinie klientów.Udoskonalenia oparte na rejestrach produktów i celach sprintu.Przywództwo Przywództwo ma kluczowe znaczenie w metodologii Agile.Scrum zachęca do samoorganizujących się zespołów.WspółpracaWspółpraca w ramach zespołu, a także między zespołami międzyfunkcyjnymi.Codziennie spotkania na stojąco w celu współpracy w zespole. Artefakty W metodologii Agile zespoły mogą swobodnie definiować własne artefakty, aby obserwować postępy w rozwoju produktu. Scrum definiuje określone artefakty, takie jak rejestr produktu, rejestr sprintu i przyrosty, aby śledzić postęp.

Podczas gdy metodologia zwinna zyskała znaczną popularność w ciągu ostatniej dekady, Scrum stał się jednym z szeroko przyjętych frameworków Agile. Jeśli chodzi o liczby, około 70% amerykańskich firm stosuje metodykę zwinną do zarządzania produktem.

Co więcej, metodologia Agile ma znacznie wyższy średni wskaźnik sukcesu wynoszący 88% w porównaniu z innymi metodami zarządzania produktem.

Chociaż różne frameworki są zgodne z metodologią Agile, Scrum jest najbardziej popularny, a 66% użytkowników Agile decyduje się na to.

W jaki sposób zespoły Scrum i Agile są wydajne?

Podejście iteracyjne: Tradycyjne metody zarządzania projektami, takie jak model Waterfall, opierają się na podejściu sekwencyjnym polegającym na przechodzeniu do następnej fazy (projektowanie, rozwijanie, testowanie i wdrażanie) dopiero po zakończeniu bieżącej fazy, ale filozofia Agile i Scrum Framework ćwiczą iteracyjne i przyrostowe podejście do poprawić współpracę, elastyczność i zdolność adaptacji.

Scrum Sprints: W tych metodologiach możesz podzielić pracę na mniejsze, łatwe w zarządzaniu komponenty, które mają być dostarczone w każdym sprincie. Dlatego na podstawie backlogów produktu i sprintu można efektywnie zaplanować cele sprintu i szybciej je zrealizować.

Ciągła współpraca: Metodologia Agile jest przeznaczona przede wszystkim do ciągłej i bezproblemowej współpracy z klientami, interesariuszami, w zespołach i między zespołami.

Ciągłe zaangażowanie klientów i zespołów w całym procesie rozwoju pozwala często aktualizować wymagane zmiany w oparciu o opinie użytkowników lub klientów, poprawiać satysfakcję klientów i minimalizować potrzebę przeróbek, co skutkuje szybszym dostarczeniem pożądanego produktu.

Elastyczność: metodologie Agile i Scrum traktują priorytetowo szybkie dostarczanie wartości. Zasady tutaj są bardzo elastyczne, więc możesz dostosowywać i modyfikować rezultaty w oparciu o wymagania klienta nawet w trakcie projektu.

Czy Scrum to tylko rodzaj Agile?

Tak, Scrum to specyficzny framework metodyki Agile.

Agile to wspólna filozofia z ogólnymi zasadami i wytycznymi, które można wdrożyć w różnych ramach zarządzania projektami. Jego zasady można dostosować do wielu wymagań różnych zespołów i organizacji.

Można śmiało powiedzieć, że Scrum jest zawsze Agile, ponieważ jest zasadniczo zbudowany na zasadach Agile.

Wniosek

Metodologia Agile oferuje wydajne i ekscytujące ramy dla procesów zarządzania produktem, zwłaszcza w zakresie tworzenia oprogramowania. Scrum jest jednym z takich frameworków, który szybko dostarcza wartość na zasadzie sprintu.

W tym artykule staraliśmy się jak najlepiej przedstawić różnice między Agile a Scrumem. Ponadto pokazaliśmy te metodologie indywidualnie i sposób ich działania. Tak więc, jeśli pełnisz rolę produktu lub jesteś częścią zespołu pracującego w Agile, ten artykuł pozwoli ci lepiej zrozumieć proces zarządzania projektami i jego ramy, zwiększając produktywność w dostarczaniu produktu.

Możesz także zapoznać się z dobrymi zasobami edukacyjnymi dotyczącymi certyfikacji Agile.