Jeśli obecnie zarządzasz lub planujesz zarządzać projektami w przyszłości, certyfikaty CAPM i PMP poprawią Twoje umiejętności efektywnego zarządzania projektami.
W tej sekcji przyjrzymy się całej wiedzy potrzebnej do ubiegania się i zdania dwóch najpopularniejszych certyfikatów na świecie, CAPM i PMP.
Spis treści:
Co to jest Certified Associate w zarządzaniu projektami (CAPM)?
Project Management Institute (PMI) tworzy i zarządza certyfikacją Certified Associate in Project Management (CAPM). Jest to certyfikat uznawany w branży i pokazuje, że jego posiadacz posiada wiedzę i rozumie metody, procedury i zasady zarządzania projektami.
Przeznaczony jest dla początkujących kierowników projektów lub początkujących w zawodzie. Ci, którzy chcą wykazać się znajomością branży, ale potrzebują więcej doświadczenia w zarządzaniu projektami, mogą skorzystać z certyfikacji CAPM. Ponadto jest to doskonały sposób na rozwój kariery i zdobycie uznania.
Certyfikacja ma również pomóc osobom w zdobyciu wiarygodności i pewności wymaganej do pracy w sektorze zarządzania projektami. Pokazuje, że dana osoba rozumie zarządzanie projektami i jest przygotowana do przejścia na bardziej zaawansowane certyfikaty, takie jak PMP lub PgMP.
Korzyści z certyfikacji CAPM
Certyfikacja Certified Associate in Project Management (CAPM) to powszechnie uznawane poświadczenie, które zapewnia kierownikom projektów informacje, umiejętności i umiejętności potrzebne do interpretacji, organizowania i realizacji projektów.
To doskonała okazja do zaprezentowania swoich umiejętności i wiedzy oraz zapewnienia sobie przewagi konkurencyjnej na rynku pracy.
Certyfikacja CAPM może również zwiększyć Twoją pewność siebie na obecnym stanowisku, ponieważ da Ci lepszą wiedzę na temat umiejętności niezbędnych do efektywnego zarządzania projektami. Dodatkowo posiadanie certyfikatu CAPM może dać Ci przewagę nad konkurencją w zakresie awansów i podwyżek.
Certyfikat pomaga kierownikom projektów w zarządzaniu zespołem, ryzykiem, budżetem i innymi elementami niezbędnymi do pomyślnego zakończenia projektu w terminie. Dodatkowo daje kierownikom projektów metodę wykazania się swoją wiedzą, profesjonalizmem i dbałością o swoje zadania.
Certyfikat CAPM świadczy również o znajomości przez kierownika projektu aktualnych trendów w zarządzaniu projektami i daje mu zasoby, których potrzebuje, aby być na bieżąco z rozwojem. Zwiększone bezpieczeństwo zatrudnienia, wyższy potencjał dochodów i bardziej niesamowita reputacja w branży to zalety certyfikacji CAPM.
Wymagania do uzyskania certyfikatu CAPM
Certyfikat Certified Associate in Project Management (CAPM) to poświadczenie, którego aspiranci coraz częściej poszukują.
Przyjrzyjmy się warunkom wstępnym przystąpienia do egzaminu CAPM.
- Posiadać wykształcenie średnie, takie jak dyplom ukończenia szkoły średniej, GED lub międzynarodowy odpowiednik.
- Przed przystąpieniem do egzaminu należy odbyć co najmniej 23 godziny kontaktowe szkolenia z zarządzania projektami.
Kandydaci, którzy ukończyli certyfikację CAPM, mogą spodziewać się rozpoczęcia pracy na podstawowych stanowiskach zarządzania projektami, takich jak zastępca koordynatora projektu, młodszy kierownik projektu, koordynator projektu itp.
Dodatkowo zdobycie certyfikatu CAPM będzie wliczane do 35 godzin doświadczenia w zarządzaniu projektami potrzebnych do przystąpienia do egzaminu PMP.
CAPM identyfikuje twoje umiejętności i daje ci siłę do stworzenia zawodu zarządzania projektami swoich marzeń, niezależnie od tego, czy próbujesz poszerzyć swój obecny zestaw umiejętności, czy odkrywać nową, ekscytującą karierę.
Poniższa sekcja przyjrzy się szczegółom PMP (Project Management Professional).
Czym jest certyfikacja Project Management Professional (PMP)?
Certyfikat Project Management Professional (PMP) to powszechnie uznawane poświadczenie w zarządzaniu projektami. Dowodzi biegłości w zarządzaniu projektami i weryfikuje zdolność do skutecznego kierowania projektami. Project Management Institute (PMI) przyznaje certyfikację, uważaną za szczytowe osiągnięcie dla kierowników projektów.
Najwyższym poziomem certyfikacji dla ekspertów zarządzania projektami jest oznaczenie PMP, które pokazuje, że aplikant dogłębnie rozumie koncepcje, instrumenty i metody wymagane do efektywnego zarządzania projektami. Posiada certyfikaty powszechnie akceptowanych norm ISO 9001 i ISO/ANSI 17024.
Certyfikat PMP potwierdza zdolność do skutecznego zarządzania dużymi, skomplikowanymi projektami, a także znajomość koncepcji i praktyk zarządzania projektami.
Dodatkowo certyfikacja PMP dostarcza cennych informacji, które można zastosować w celu podniesienia efektywności organizacji i przynieść korzyści interesariuszom.
Umiejętność skutecznego zarządzania projektami o dowolnej wielkości i złożoności sprawia, że menedżerowie z certyfikatem PMP są bardzo poszukiwani przez pracodawców. Certyfikat daje kierownikom projektów przewagę konkurencyjną na rynku pracy.
Certyfikacja opiera się na wymagającym egzaminie, który mierzy zrozumienie zasad zarządzania projektami i umiejętności aplikacji.
Korzyści z certyfikacji PMP
Według PMI pracodawcy będą musieli obsadzić prawie 2,3 miliona nowych stanowisk zorientowanych na projekty rocznie do 2030 roku. Będzie duże zapotrzebowanie na wykwalifikowanych kierowników projektów.
Dla osób pragnących rozwijać się w zarządzaniu projektami, certyfikat PMP oznacza wysoki poziom wiedzy i doświadczenia w temacie. Posiadanie certyfikatu PMP komunikuje potencjalnym pracodawcom, że jest godny zaufania, doświadczony i zdolny do zarządzania zarówno prostymi, jak i skomplikowanymi projektami dowolnej wielkości.
Certyfikat PMP to powszechnie akceptowany certyfikat potwierdzający biegłość w krytycznych procedurach i optymalnych technikach zarządzania. Warto być na bieżąco z najlepszymi praktykami i przewidywać pojawiające się trendy i style zarządzania projektami.
Ze względu na ich zdolność do wydajnej realizacji projektu pod względem zarządzania zasobami, budżetem, ryzykiem, harmonogramami itp., eksperci z certyfikatem PMP są bardzo poszukiwani w wielu czołowych firmach z kilku branż.
Kierownicy projektów mogą wyróżnić się na zatłoczonym rynku pracy, zdobywając certyfikat PMP, który jest oznaką wiedzy fachowej w zakresie przewodnich zasad i praktyk zarządzania projektami.
Ponadto ci, którzy uzyskali certyfikat PMP, są częściej uważani za autorytety w swojej branży, co może pomóc im uzyskać wyższe wynagrodzenie i awansować w karierze.
Wymagania do uzyskania certyfikatu PMP
Aby przejść wymagający proces certyfikacji, wymagany jest określony poziom doświadczenia. Egzamin certyfikacyjny PMP ocenia kompetencje w zakresie inicjowania, planowania, wykonywania, kontrolowania i zamykania projektów. Aby zdać ten test, potrzeba dużo wysiłku, przygotowań i skupienia.
Aby zostać profesjonalistą z certyfikatem PMP, osoba musi udowodnić, że ma wymagane szkolenie i doświadczenie zawodowe, zdać trudny egzamin i przestrzegać sztywnego kodeksu etycznego.
Wymagania dotyczące wykształcenia i doświadczenia
Wymagania dotyczące przystąpienia do testu PMP przedstawiono poniżej. Kandydaci planujący przystąpić do egzaminu muszą spełniać następujące kryteria:
Wykształcenie Doświadczenie w zarządzaniu projektamiWykształcenie średnie (dyplom ukończenia szkoły średniej, stopień naukowy lub równorzędny w skali międzynarodowej).Minimalne, nienakładające się na siebie doświadczenie zawodowe w zarządzaniu projektami przez co najmniej 60 miesięcy.Tytuł licencjata lub równorzędny na całym świecie, uzyskany w ciągu czterech lat.Minimalne, nie -pokrywające się doświadczenie zawodowe w zarządzaniu projektami przez co najmniej 36 miesięcy.Akredytowany przez GAC stopień licencjata lub studiów podyplomowych (tytuł magistra lub jego międzynarodowy odpowiednik).Minimalna, niepokrywająca się wiedza specjalistyczna w zakresie profesjonalnego zarządzania projektami przez co najmniej 24 miesiące.
Możliwość prowadzenia projektów dla dowolnej organizacji i branży sprawia, że certyfikat PMP jest bardzo poszukiwany przez wielu pracodawców, więc menedżerowie, którzy go uzyskają, mogą spodziewać się bardziej lukratywnych posad.
CAPM vs. PMP
Widziałeś już krótki przegląd certyfikacji CAPM i PMP, w tym korzyści z niej płynące.
W tej sekcji przyjrzyjmy się kluczowym różnicom między CAPM i PMP:
Koszt
CAPM: Członkowie PMI zapłacą 225 USD, a osoby niebędące członkami zapłacą 300 USD.
PMP: Członkowie PMP zapłacą 405 USD, a osoby niebędące członkami zapłacą 555 USD.
Pytania egzaminacyjne i czas trwania
CAPM
- Egzamin: Na egzamin CAPM składa się 150 pytań, z których 15 to pytania wstępne. Pytania wstępne są stosowane na egzaminach jako skuteczna i legalna technika sprawdzania ważności kolejnych pytań egzaminacyjnych, nawet jeśli nie mają one wpływu na końcowy wynik.
- Czas trwania: Na ukończenie testu w ośrodku przeznaczono 180 minut.
- Przerwa: Egzamin będzie miał 10-minutową przerwę. Po zakończeniu pytań 1-75 i przejrzeniu wszystkich odpowiedzi nastąpi przerwa. Pamiętaj, że możesz wrócić do pytań z poprzedniej części egzaminu dopiero po przejrzeniu odpowiedzi i rozpoczęciu przerwy.
- Egzamin poprawkowy: Masz rok, w którym możesz powtarzać egzamin tyle razy, ile to konieczne, jeśli nie zdasz go za pierwszym razem. Musisz odczekać jeden rok od ostatecznej daty egzaminu po trzech nieudanych próbach przed ponownym złożeniem wniosku o certyfikację.
PMP
- Egzamin: Jest 180 pytań, z których pięć uważa się za pytania wstępne. Pytania wstępne są stosowane na egzaminach jako skuteczna i legalna technika sprawdzania ważności kolejnych pytań egzaminacyjnych, nawet jeśli nie mają one wpływu na końcowy wynik.
- Czas trwania: Na ukończenie testu w ośrodku przeznaczono 230 minut.
- Przerwa: Obecnie w teście są dwie 10-minutowe przerwy. Gdy skończysz pytania od 1 do 60 i przejrzysz swoje odpowiedzi, pojawi się pierwsze. Druga przerwa rozpocznie się, gdy skończysz pytanie 120 i potwierdzisz, że przejrzałeś każdą odpowiedź. Pamiętaj, że powrót do pytań z ostatniej części egzaminu będzie możliwy dopiero po przejrzeniu odpowiedzi i rozpoczęciu przerwy.
- Egzamin powtórkowy: taki sam jak w przypadku CAPM
Wynagrodzenie
Wzrost wynagrodzenia z certyfikatem PMP i CAPM będzie się różnić w zależności od pracodawcy, opisu stanowiska i kraju, ale certyfikat jest plusem dla każdego CV.
PMP
Według badania Earning Power Project Management Salary Survey mediana wynagrodzenia posiadaczy PMP na całym świecie jest o 16% wyższa (i o 32% wyższa w USA) niż osób bez certyfikatu.
Według Glassdoor przeciętny kierownik projektu w Stanach Zjednoczonych zarabia 90 060 USD rocznie.
CAPM
Według Payscale roczna pensja profesjonalisty z certyfikatem CAPM wynosi około 68 000 USD.
Tematy poruszane na egzaminie
Poniżej przedstawiono tematy poruszane na egzaminie CAPM i PMP oraz ich procentowe pokrycie.
CAPM
- Wprowadzenie do zarządzania projektami (6%)
- Środowisko projektowe (6%)
- Rola Kierownika Projektu (7%)
- Zarządzanie integracją projektów (9%)
- Zarządzanie zakresem (9%)
- Zarządzanie harmonogramem (9%)
- Zarządzanie kosztami (8%)
- Zarządzanie jakością (7%)
- Zarządzanie zasobami (8%)
- Zarządzanie komunikacją (10%)
- Zarządzanie Ryzykiem (8%)
- Zarządzanie interesariuszami (9%)
PMP
Zarządzanie ludźmi (42%): Budowanie zespołu, umożliwianie wydajności zespołu, zarządzanie konfliktami i zapewnianie szkoleń to wszystkie aspekty zarządzania zespołem.
Zarządzanie procesami (50%):
- Planuj i zarządzaj swoimi finansami, zasobami, harmonogramem, zakresem, zamówieniami i przejściami.
- Planowanie, realizacja projektu, angażowanie interesariuszy i integracja ram zarządzania.
- Zarządzanie modyfikacjami projektu, rezultatami, wyzwaniami, komunikacją i ryzykiem
- Wybierz najlepszą metodologię projektu, techniki i metodologie.
Środowisko biznesowe ( 8%)
- Planuj i nadzoruj realizację projektu.
- Dostarcz korzyści i wartość projektu po ich ocenie.
- Oceń wpływ zmian w zewnętrznym środowisku biznesowym na zakres.
- Wspieraj zmiany organizacyjne
Konserwacja
Przyjrzyjmy się, w jaki sposób posiadacz certyfikatu może zapewnić aktualność swoich danych uwierzytelniających PMI. Kandydaci muszą nabyć PDU (Jednostki Rozwoju Zawodowego), aby zachować swoje referencje.
Poświęcasz tylko jedną godzinę na edukację, wolontariat lub inne działania. Możesz zachować swój status certyfikacji w PMI, gromadząc i monitorując je w trakcie cyklu certyfikacji.
CAPM
Jeśli posiadasz certyfikat Certified Associate in Project Management Professional (CAPM), musisz zdobyć 15 jednostek PDU w cyklu 3-letnim. Te 15 PDU można podzielić na następujące kategorie:
- Minimum 9 PDU w edukacji, w tym przenikliwość biznesowa, umiejętności władzy i sposoby funkcjonowania (po 2 PDU). ) (Gdy zdobędziesz 3 PDUS w każdej sekcji, możesz zdobyć pozostałe PDU z dowolnego z trzech obszarów.)
- Maksymalnie 6 PDU za oddanie można zdobyć za pracę wolontariacką (2 PDU) i tworzenie wiedzy (4 PDU).
PMP
Aby zachować certyfikat Project Management Professional (PMP), musisz zgromadzić 60 jednostek PDU w ciągu trzech lat. Podział tych 60 PDU przedstawiono poniżej:
- Minimum 35 PDU w edukacji, w tym przenikliwość biznesowa, umiejętności władzy i sposoby funkcjonowania (po 8 PDU w każdej) (Gdy zdobędziesz 8 PDUS w każdej sekcji, pozostałe PDU możesz uzyskać z dowolnej z trzech sekcji).
- Maksymalnie 25 PDU za oddanie można zdobyć poprzez pracę wolontariacką (8 PDU) i tworzenie wiedzy (17 PDU). Należy pamiętać, że zwrot PDU jest opcjonalny. Kandydaci mogą zdobyć wszystkie PDU w edukacji, co oznacza, że mogą uzyskać wszystkie 60 PDU do certyfikacji PMP w edukacji i wszystkie 15 PDU do certyfikacji CMAP w edukacji.
Ostatnie słowa
Uznane na całym świecie certyfikaty PMI są wszechstronne w różnych branżach i regionach i mają doświadczenie w rozwijaniu kariery w zarządzaniu projektami. Informacje na temat powyższych certyfikatów CMAP i PMP pomogą Ci pomyślnie zakończyć proces certyfikacji.
Następnie sprawdź kursy zarządzania projektami online, aby rozwinąć swoją karierę.