Przewodnik wprowadzający do AWS RDS

RDS, czyli Relational Database Service, to propozycja od AWS (Amazon Web Services). Usługa Amazon Web Services RDS sprawia, że tworzenie oprogramowania staje się bardziej przystępne, wygodne i realizowane na bieżąco dzięki modelowi rozliczeń „płać za wykorzystanie”.

RDS wyróżnia się łatwością obsługi, skalowania i replikacji. Przedsiębiorstwa nie muszą przejmować się infrastrukturą, bazowymi systemami operacyjnymi ani aktualizacjami. AWS bierze na siebie pełną odpowiedzialność za zarządzanie, zapewniając gwarantowaną jakość świadczonych usług.

W czasach przed upowszechnieniem chmury, awarie sprzętu i utrata danych były częstymi problemami. W przeszłości firmy samodzielnie utrzymywały swoje centra danych oraz zarządzały aplikacjami i serwerami.

Wraz z nadejściem firm oferujących usługi chmurowe, sytuacja uległa całkowitej zmianie. Teraz firmy mogą skupić się na pisaniu kodu i umieszczaniu go w swoim centrum danych w chmurze. Branża oprogramowania doświadczyła gwałtownego wzrostu przy jednoczesnej minimalizacji kosztów konserwacji, ryzyka awarii czy utraty danych.

Chmura, a zwłaszcza AWS, zrewolucjonizowała branżę oprogramowania, wpływając nie tylko na sposób hostingu, ale również na to, jak firmy przechowują dane. Baza danych jest kluczowym elementem każdej aplikacji.

Relacyjna baza danych to specyficzny rodzaj bazy danych, która przechowuje dane w uporządkowanych tabelach, składających się z wierszy i kolumn. Amazon RDS oferuje wsparcie w zarządzaniu standardową w branży relacyjną bazą danych, która jest zarówno ekonomiczna, jak i skalowalna.

Zapewnia klientom łatwiejsze opcje konfiguracji, obsługi i skalowania relacyjnych baz danych w środowisku chmurowym. Wprowadzenie AWS RDS umożliwiło Amazonowi przejęcie odpowiedzialności za wszystkie aspekty zarządzania bazami danych. Co więcej, usługa ta okazała się sukcesem w wielu sektorach, gdzie znacząco zredukowano zatrudnienie administratorów baz danych (DBA).

W niniejszym artykule przyjrzymy się bliżej temu, czym jest AWS RDS i dlaczego warto rozważyć jego użycie jako podstawy bazodanowej dla Twojej nadchodzącej aplikacji projektowej. Przejdźmy zatem do szczegółów.

Czym jest AWS RDS?

Amazon Web Services RDS to usługa Amazon, która umożliwia korzystanie z rozproszonej relacyjnej bazy danych. Jest to usługa dostępna online, w chmurze, która znacząco ułatwia konfigurację i obsługę bazy danych. Oferuje automatyczne aktualizacje, tworzenie kopii zapasowych, możliwość przywracania danych do konkretnego momentu oraz skalowalność.

Pojedyncze wywołanie interfejsu API do płaszczyzny sterowania AWS pozwala na skalowanie zasobów, takich jak pamięć masowa i moc obliczeniowa, w zależności od bieżących potrzeb. Należy zauważyć, że usługa zarządzana przez AWS nie zapewnia dostępu SSH do maszyny wirtualnej.

Dzięki Amazon RDS masz możliwość konfiguracji i zarządzania bazami danych w chmurze. Zarządzanie relacyjną bazą danych w chmurze, jej uruchamianie, organizowanie i skalowanie spoczywa na administratorze chmury Amazon RDS.

W ciągu kilku minut, wykorzystując interfejsy API RDS lub narzędzia wiersza poleceń, możesz połączyć się z całą instancją bazy danych. Za pomocą jednego żądania API możesz elastycznie zmieniać moc obliczeniową i przestrzeń dyskową, a także wykonywać spójne migawki bazy danych w dowolnym momencie.

Jakie korzyści przynosi AWS RDS?

#1. Obsługa różnorodnych baz danych

Amazon RDS zapewnia wsparcie dla sześciu popularnych baz danych.

  • Amazon Aurora: Jest to kompatybilna i ekonomiczna relacyjna baza danych, zaprojektowana specjalnie dla środowiska chmurowego. Działa na bazie MySQL i PostgreSQL, oferując lepszą wydajność i dostępność w porównaniu do tradycyjnych rozwiązań, przy zachowaniu opłacalności.
  • PostgreSQL: PostgreSQL jest preferowany przez programistów jako relacyjna baza danych o otwartym kodzie źródłowym. Amazon RDS dla PostgreSQL działa tak samo, jak standardowa instancja tej bazy danych.
  • MySQL: Amazon RDS ułatwia wdrażanie, konserwację i rozbudowę systemów MySQL w chmurze AWS. MySQL jest jedną z najczęściej wykorzystywanych relacyjnych baz danych typu open source na świecie.
  • MariaDB: MariaDB jest relacyjną bazą danych o otwartym kodzie źródłowym. Została stworzona przez oryginalnych twórców MySQL. Amazon RDS obsługuje wszystkie wersje serwera MariaDB.
  • Oracle: Amazon RDS dla Oracle upraszcza proces instalacji chmurowych Oracle, oferując wsparcie w zakresie udostępniania, tworzenia kopii zapasowych, aktualizacji oprogramowania, monitorowania i skalowania zasobów sprzętowych. Istnieją dwa modele licencjonowania usługi Amazon RDS dla Oracle: „License Included” oraz „Bring-Your-Own-License”. W przypadku wersji „License Included” zakup licencji Oracle nie jest wymagany, ponieważ AWS posiada odpowiednią licencję na oprogramowanie bazodanowe Oracle.
  • Microsoft SQL Server: Ten system zarządzania relacyjnymi bazami danych Microsoft obsługuje różne wersje serwera SQL (2012, 2014, 2016, 2017 i 2019) oraz Amazon RDS Express, Web, Standard i Enterprise.

#2. Ułatwienie tworzenia aplikacji internetowych i mobilnych

Dzięki wysokiej dostępności, przepustowości i skalowalności pamięci masowej, rozbudowa aplikacji staje się łatwiejsza. Elastyczny model cenowy „płać za użycie” umożliwia pracę z różnorodnymi programami i aplikacjami.

#3. Eliminacja przestarzałych baz danych

Migracja do Amazon RDS pozwala na wyeliminowanie drogich i ograniczonych komercyjnych baz danych. Przejście na Aurorę pozwala osiągnąć skalowalność, wydajność i dostępność charakterystyczną dla komercyjnych baz danych, przy jednoczesnym obniżeniu kosztów nawet o 90%.

Czym AWS RDS różni się od samodzielnej instalacji?

W przypadku samodzielnej instalacji, aplikacja jest hostowana na serwerze, a kontrola nad bazą danych jest sprawowana lokalnie lub w centrum danych. Problematyczne mogą być aspekty takie jak zarządzanie konfiguracją, konieczność zapewnienia zwiększonego bezpieczeństwa, zależność od dostawcy oraz ograniczona szybkość działania w porównaniu z usługami chmurowymi.

Z AWS RDS, konfiguracją zarządza Security Group, zachowując przy tym standardowe zasady użytkowania bazy danych AWS.

Samodzielna instalacja ma szereg wad.

Skalowalność: Każda samodzielna baza danych jest instalowana na określonej infrastrukturze lub sprzęcie, co utrudnia jej rozbudowę. Często brakuje im elastyczności w zakresie skalowania.

Jeśli baza danych zaczyna osiągać granice wydajności, jej skalowanie w górę jest czasochłonnym procesem. Ponadto nie ma pewności, że dane pozostaną nienaruszone.

Możliwość dostosowania: Nie są niezależne od platformy, a zachowanie bazy danych często różni się w zależności od systemu operacyjnego. Aplikacja może napotkać poważne problemy, jeśli baza danych wykaże problemy z kompatybilnością.

Zasobnożerność: W systemach samodzielnych mogą nie być regularnie wdrażane krytyczne aktualizacje, co może prowadzić do uszkodzenia bazy danych lub zwiększonego wykorzystania zasobów.

Koszty operacyjne: Bez wątpienia zarządzanie bazami danych zwiększa koszty operacyjne związane z tworzeniem kopii zapasowych, replikacją i bezpieczeństwem.

Ze względu na te wady, samodzielna instalacja i obsługa bazy danych wymaga specjalistycznej wiedzy technicznej i doświadczonego zespołu inżynierów. Dlatego też AWS RDS okazuje się korzystniejszą alternatywą.

Funkcje AWS RDS

#1. Redukcja kosztów utrzymania

Dostęp do produkcyjnej relacyjnej bazy danych jest możliwy dzięki trzem głównym elementom: Konsoli Zarządzania, interfejsowi wiersza poleceń Amazon RDS oraz łatwym żądaniom API.

AWS RDS automatycznie aktualizuje oprogramowanie relacyjnej bazy danych, na której opiera się Twoja usługa, za pomocą najnowszych poprawek, eliminując potrzebę samodzielnego instalowania aktualizacji.

Amazon RDS analizuje instancje bazy danych, konfigurację oraz metryki użytkowników, aby dostarczyć wiarygodne wyniki. Oferuje najlepsze rekomendacje dotyczące silnika bazy danych, jego wersji, pamięci masowej, sieci i innych aspektów.

AWS dba o terminowe aktualizacje oraz zapewnia ulepszony monitoring i wgląd w wydajność, co ułatwia debugowanie i rozwiązywanie problemów z aplikacjami.

#2. Skalowalność i łatwość zarządzania

Amazon RDS umożliwia szybkie, bo w ciągu kilku minut, skalowanie mocy obliczeniowej i pojemności bazy danych, bez powodowania przestojów. Możliwe jest zwiększenie pamięci RAM od 32vCPU do 244 GB.

Amazon RDS pozwala na skalowanie pamięci masowej w miarę wzrostu potrzeb. Silniki takie jak Amazon Aurora, Oracle, MySQL, MariaDB i PostgreSQL pozwalają na skalowanie do 64 TB pamięci masowej, a w przypadku serwera SQL – do 16 TB.

Wykorzystując Amazon Cloud Watch lub pulpit zarządzania AWS, użytkownicy AWS RDS mogą obserwować różne wskaźniki operacyjne bez ponoszenia dodatkowych opłat.

Amazon SNS pozwala Amazon RDS na powiadamianie użytkowników o zdarzeniach w bazie danych za pośrednictwem wiadomości e-mail lub SMS.

#3. Wysoka dostępność i trwałość

AWS RDS umożliwia przywracanie bazy danych z konkretnego punktu w czasie, oferując możliwość automatycznego tworzenia kopii zapasowych. Maksymalny okres przechowywania kopii zapasowych wynosi 35 dni.

Użytkownicy mogą tworzyć migawki swoich instancji baz danych, które są przechowywane w Amazon S3. Migawki pozostają tam do czasu, aż użytkownik je usunie. W razie potrzeby mogą być wykorzystane do utworzenia nowego modelu.

Amazon RDS jest zsynchronizowany z wdrożeniami multi-AZ (Availability Zone), co gwarantuje wysoką dostępność i trwałość instancji baz danych.

#4. Bezpieczeństwo

Korzystając z Amazon RDS, przedsiębiorstwa mogą szyfrować swoje bazy danych w celu zwiększenia bezpieczeństwa oraz autoryzować dostęp za pomocą kluczy Amazon.

Dzięki Amazon VPC, klienci mogą teraz zarządzać bazami danych w swojej sieci wirtualnej, mając możliwość łatwej konfiguracji zapory ogniowej i ustawień dostępu do sieci.

AWS Identity and Access Management (IAM) pozwala na regulowanie działań AWS RDS oraz poszczególnych implementacji.

#5. Opłacalność

Korzystając z Amazon RDS, użytkownicy płacą wyłącznie za wykorzystane zasoby, bez dodatkowych opłat wstępnych lub miesięcznych.

Amazon RDS oferuje również „Reserved Instances”, pozwalające na rezerwację instancji bazy danych na okres 1 lub 3 lat, przy znacznej obniżce ceny.

AWS RDS ułatwia i obniża koszty korzystania z instancji baz danych w celach testowych i rozwojowych. Użytkownicy mogą uruchomić bazę danych na okres do siedmiu dni w dowolnym momencie.

Materiały edukacyjne dotyczące AWS RDS

Chcesz dowiedzieć się więcej o Amazon RDS? Zapoznaj się z poniższymi kursami prowadzonymi przez doświadczonych specjalistów i zacznij rozwijać swoje umiejętności w zakresie AWS RDS.

Jeżeli interesują Cię bazy danych AWS i chcesz zostać ekspertem w tej dziedzinie, zachęcamy do przystąpienia do egzaminu AWS Certified Database Specialty.

Poniżej znajdziesz materiały, które pomogą Ci przygotować się do egzaminu.

Certyfikowany kurs specjalistyczny AWS oferowany przez Whizlabs.

Najlepsza certyfikowana specjalizacja w zakresie baz danych AWS od Udemy.

Podsumowanie

Amazon Relational Database Service (RDS) otwiera nową erę Cloud Database-as-a-Service (DBaaS), która pomaga firmom osiągnąć większą odporność operacyjną. Jest to możliwe dzięki szerokiemu wachlarzowi funkcji i korzyści, które oferuje w perspektywie długoterminowej.

Prostota obsługi AWS RDS jest jednym z jego najważniejszych atutów. Amazon RDS upraszcza zadania związane z zarządzaniem relacyjnymi bazami danych, takie jak instalowanie poprawek, migracja, tworzenie kopii zapasowych i odzyskiwanie danych.

Dzięki temu administratorzy baz danych nie muszą uczyć się obsługi nowych narzędzi w celu zarządzania wieloma instancjami baz danych. AWS RDS wyróżnia się wieloma kluczowymi cechami, takimi jak replikacja, wysokowydajna pamięć masowa i wykrywanie awarii.